MIG-25 Foxbat

115

MIG-25 Foxbat

offline
  • Pridružio: 17 Sep 2010
  • Poruke: 24371

^

Hvala drugar Smile , svako dobro Ziveli

Koliko je MiG-25 fascinantan ,neobican ,impozantan i po pitanju letnih osobina veoma sposoban lovac pokazuje sledece.Naime , pored vec nadaleko cuvenih brzinsko-visinskih sposobnosti (verovatno apsolutni rekorder po pitanju letne brzine i visine ) ,on je imao jednu izuzetno cenjenu letnu osobinu a to je odlicna upravljivost i stabilnost aviona u letu pri malim brzinama ali i pri vecim nap. uglovima sto je zanimljivo .

Recimo tokom sletanja njemu je maks masa cak 23t ( normalna poletna masa kod Su-27S ) a sletna brzina svega oko 280km/h sto je fenomenalno ako se ima u vidu da je to lovac sa TMM a ne sa TVM.Dodajmo i ovo ,pri letovima na dinamicki plafon leta ( tzv `dinamicko iskakanje` ) gde je on i danas apsolutni rekorder sa visinom 37.650 m ,31 avg 1977 ,prototip Je-266M ,pilot sef probnih pilota OKB MiG A.V.Fedotov ,dakle na tako velikim visinama vrednost instrumentalne brzine ( IAS ) opada do vrlo malih brzina.Tako npr. brzina aviona na visini 35 km padne na samo 75km/h i potrebna je izvanredna upravljivost aviona pri ovako malim letnim brzinama da bi uopste mogao da dosegne te velike visine a da ne izgubi kontrolu .

Ovo je malo poznato i dobar je pokazatelj upravljivosti lovca MiG-25 i pri vrlo malim brzinama sto ga cini jedinstvenim avionom klase 3M.

Neka licna iskustva pilota koji su leteli na onom turistickom MiG-25PU u kojem je letela i Natasa Pavlovic ( dostigla visinu 26 km i brzinu oko 2500km/h ) .

Arrow http://www.natashapavlovich.net/aviatrix-1.html

Civilni pilot Maks Gainza je leteo na tom PU takodje i evo njegovih utisaka : " Na 20 km visine pri brzini 2.2M penjali smo se pod uglom od 5° .Na visini 26 km i pr brzini 2.3M ugao penjanja je bio 3°.Na toj visini MiG-25PU je demonstrirao neverovatnu upravljivost izvodeci valjanje i manevre pri 0.4g .Vrlo je upravljiv cak i pri napadnim uglovima od 20°. Trebalo je da se popnemo na visinu od 27km ali zbog velike okolne temperature morao je da bude iskljucen forsaz,pa smo se popeli do nesto iznad 26 km visine u vrlo blagom luku ."

U vezi sa ovim turistickim letovima ,naime zajednicka rusko-americka kompanija je do pre koju godinu na aerodromu Zukovski nudila letove na MiG-25PU na komercijalnoj osnovi a program letenja je bio veoma interesantan.U ponudi je stajalo : penjanje do visine 24 km ( u praksi do 27 km ) ,brzine leta do 2.65M uz izvodjenje manevara poput valjka,imelmana,petlje ,zaokreta,brzog obrusavanja i prevrtanja.Vecina ovh manevara je zabranjena za druge avione klase 3M ( misli se na SR-71 naravno) a MiG-25PU ih izvodi u komercijalnim letovima sto najbolje govori o upravljivosti i sugurnosti ovog aviona .Ono sto je ovde izuzetno je da se to nudi civilima ,sto znaci,da je avion pouzdan u manevrima ,upravljiv i da ne postoji opasnost od gubitka kontrole.Tako nesto je nezamislivo za bilo koju drugu letelicu klase 3M.


Slede dalji citati : "Neprevazidjene borbene performanse"

Avion koristi forsaz u krstarenju ,najcesca i dugotrajna izabrana brzina krstrenja je 2.35M ,maksimalna krstareca brzina je 2.83M a kratkrotrajno 3M .Presretacke verzije P,PD i PDS imaju staticki vrhunac leta 21km sa sve 4 rakete iz porodice R-40 a sa dve takve rakete mu je vrhunac leta 24km u trajanju od nekoliko min .Izvidjacke verzije R/RB i podvarijante imaju staticki vrhunac leta 23 km i to sa 3.5 t kerozina (samo za poredenje, MiG-29 ima prakt. vrhunac leta 18 km sa svega 800kg kerozina ) .Prakticni vrhunac leta izvidjaca je cak 27 km sa blagim uglom penjanja i usporenjem .Maks brzina sa 4x AB kal 500kg je 1000km/h a dostize krstarecu brzinu sa istim teretom od 2500km/h na vecim visinama .

Brzine penjanja su izvanredne : na visini 18 km iznosi cak 200m/s ( za poredjenje to je pocetna brzina penjanja nekih lovaca na H=1km ) sto dovoljno govori koliku rezervu energije ima pogonska grupa .Na H=20km brzina penjanja je 80m/s i pazimo ovo : vreme penjanja na 10 km visine je svega 1,33 min ( kod 29tke je to nesto malo manje od 1min ) ,na visinu 20 km bez tereta se penje za manje od 7 min a sa 4 AB tipa FAB-250 za oko 8 min ( za poredjenje MiG-31 se sa 6 raketa V-V ukupne mase oko 3t na H=20-21km penje za 7-8min )

Presretac sa sve 4 teske rakete ( startne mase preko 450kg ) postize brzine preko 2.8M i postoje kadrovi u kojima se vide probna lansiranja istih pri neverovatnih 2.9M .Radijus zaokreta pri 2.8M na visini 20km iznosi 70km ,pri toj brzini vrednost parazitnog otpora je Cxo=0,025 a aerodinamicka finesa 3.75.

Postoje podaci da je posebnim dekretom iz OKB MiG ,brzina ogranicena na 3000km/h jer se pri vecim brzinama javlja smanjenje bocne stabilnosti i smanjuje se resurs aviona i motora .Prve verzije su razvijale maks brzinu na malim visinama 1200km/h sto je kasnije povecano na 1300km/h a sto je odlicno za jednog teskog lovca namenjenog velikim brzinama i visinama leta .

Pored sovjetskih pilota privilegiju da lete ovim kako su ga neki prozvali `trisonicnim lovcem` su imali :Indusi,Sirijci,Alzirci,Iracani,Libijci i zanimljivo Bugari .Dakle u vreme postojanja SSSR ,razne verzije MiG-25 ,uglavnom presretaci PD i PDS uz PU te izvidjaci RB sa podvarijantama RBV,RBT,RBS i RBSh uz RU su prodani Indiji,Siriji,Alziru,Libiji i eto Bugarskoj .Nakon raspada SSSR ,25ce su usle u sastav VS-a mnogih novih drzava ,ex- SSR-a i to : RF,Belorusija,Ukrajina ,Kazahstan,Azerbejdzan i Turkmenistan .



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • zixo  Male
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 27 Sep 2006
  • Poruke: 23450
  • Gde živiš: Beograd

Грузија и Јерменија нису имале МиГ-25.



offline
  • Pridružio: 17 Sep 2010
  • Poruke: 24371

^

Zile hvala na ispravci Smile

Sledi izlaganje o letackim / borbenim iskustvima a posebna paznja je posvecena ovom drugom jer tu kao i obicno ima dosta razlicith izvora info sa svojim razlicitim podacima .Trebalo ih sagledati i koliko toliko prodetaljisati sve iznesene informacije .

Prvo letacka iskustva :

Glavni konstuktor V. Beljakov : "Avion ima cisto teoretsko administrativno zaokruzenu maks brzinu od 3000km/h ( 2.83M ) kako bi se obezbedio veci eksploatacioni resurs i zbog smanjene bocne upravljivosti iako brzina od 3.2M ne dovodi do bilo kakvog ostecenja zmaja aviona ili pogonske grupe .Maks brzina aviona sa naoruzanjem iznosi 2.83M ". "Avion je na ispitivanju postigao brzinu od 3.12M bez ikakvih stetnih posledica po konstrukciju ili pogonsku grupu ."

Prema izjavama bugarskih pilota maks krstareca brzina aviona je cak 2.8M ( imajmo na umu ono ogranicenje iz OKB MiG ) ,izjava u casopisu AFM od avg 1996g .Indusi su izjavljivali sledece : "Sa brzinom preko 3M bio je brzi od bilo koje rakete" .Vice-marsal Avijacije Sumit Makurjhee : "To je strasan avion .Nijedna raketa ne moze da ga sustigne.Leteo je na visini 25 km iznad Pakistana .Indijski izv. MiG-25 razvijaju maks brzinu od 3.2M i postizu visinu leta 27km ."

Borbena iskustva : Sovjeti iznad Sinaja i Izraela 1971g i kasnije ...

Letovi iznad Izraela su vrseni u tacno odredjenim vremenskim razmacima ,dva puta mesecno .Trajali su po 40 min pri maks. potisku motora ( za poredjenje po izjavi ing. Dzina Metranga rukovodioca projekta ispitivanja SR-71 iz NASA ,on je brzinom 3M konstantno mogao da leti najduze do 20 min ) .Brzina na tim izv. letovima je ponekad premasivala 3M a temperatura oplate i preko 300° C bez ikakvog ostecenja aviona .Neki slucajevi su sledeci : Prilikom preleta iznad Izraela pilot Aleksandar Bezevec je leteo brzinom preko 3M ,takodje pilot Krasnogorski je tokom preleta postigao brzinu 3.2M ( oko 3400km/h ) Detaljnim ispitivanjem je ustanovljeno da nie doslo ni do kakvog ostecenja aviona .

Da nije ipak moglo sve to proci bez ikakvih ostecenja kako su davno izjavljivali sovjetski piloti i tehnicari pokazuje slucaj pilota Nikolaja Stogova koji je tokom jednog svog preleta tada postigao verovatno i danas apsolutnu rekordnu brzinu ne samo za MiG-25 nego uopste za lovacke borbene avione ,dostigao je brzinu skoro pa 4000km/h ,tacnije oko 3900km/h ili 3.6M .Tom prilikom je avion imao ostecenja na oplati ,poklopcu kabine itd .

Taj slucaj je ranije naveden :

Arrow https://www.mycity-military.com/Avioni/MIG-25-Foxbat_103.html#p1892351

Dalje ... Sovjeti su te 1971g sa 4x MiG-25R bili stacionirani u Egiptu ( aerodrom Kairo-Zapad ) zbog prikupljanja podataka o izraelskim vojnim pokretima i o nukl. centrali u Dimoni .Na tim letovima bi ponekad radari PARS PVO `Hawk` ozracli MiG-25R ali bi posle ukljucenja radarskog ometaca zracenje prestalo .

Sa druge strane opet Izraelci navode da su u vise navrata pokusali presretanje istih sa F-4 i PAVR Hok ,medjutim bezuspesno,avioni bi jednostavno ubrzali do 3M i vise i nestali bi sa radarskih ekrana bilo Fantoma ,bilo Hok jer u nisanskom rezimu nisu mogli stabilno pratiti ciljeve brze od 3M .

Recimo Ameri su svojevremeno izjavljivali da su sovjetske MiG-25R pratili svojim osmatrackim radarima na brodovima 6te flote tada kako brzinama od 3.2M ( brzinu su zabeleilii izr. radarski operateri ) i na visinama preko 25 km prelecu Sinaj i Izrael.Americki general Kigen nakon ispitivanja u Japanu sept 1976 kaze : "Rusi su briljantno upotrebili staru i novu tehnologiju ( vakuumske cevi ,celik,titanijum i aluminijum ) i dobili avion koji ispunjava sve zahteve sa visokom performansama.Zbog njega mi nismo koristili izvidjace SR-71 iznad SSSR .Zbog ovog aviona mi smo bili liseni obavestajnih podataka koji su mogli biti dobijeni samo izvidjanjem iz vazduha ."

Nastavak ce uskoro : Ziveli

offline
  • zixo  Male
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 27 Sep 2006
  • Poruke: 23450
  • Gde živiš: Beograd

Реј

Да ли су уствари пресретачи спорији од извиђача/извиђача-бомбардера?

И колика је маскимална брзина пресретача с 4 Р-40? Такође и колико врмеена он може летети с тим теретом на макс. брзини?

offline
  • Konstruktor
  • Pridružio: 01 Nov 2013
  • Poruke: 1247

zixo ::Реј

Да ли су уствари пресретачи спорији од извиђача/извиђача-бомбардера?

И колика је маскимална брзина пресретача с 4 Р-40? Такође и колико врмеена он може летети с тим теретом на макс. брзини?


Presretači su bili sporiji što zbog debljeg krila, što zbog nosača raketa i samih raketa.

Podaci o ovome što pitaš, nalaze ti se u prethodnom rejovom postu.

offline
  • Pridružio: 17 Sep 2010
  • Poruke: 24371

zixo ::Реј

Да ли су уствари пресретачи спорији од извиђача/извиђача-бомбардера?

И колика је маскимална брзина пресретача с 4 Р-40? Такође и колико врмеена он може летети с тим теретом на макс. брзини?


Tako je, zapravo da se nadovezem na Kaplara ,izvidjaci su bili brzi jer su imali i aerodinamicniji konus, tj prednji deo trupne sekcije .Nije klasican radarski konus posto radar i nemaju vec znamo raznu izv. opremu i kamere u tom delu .

Maks brzina P/PD/PDS sa sve 4 rakete je mogla biti 3M i to kratkotrajno ,jer vidimo iz kadrova da su mogli lansirati rakete pri cak 2.9M . Sa 2x rakete R-40 se mogao popeti na cak 24 km visine i leteti tako nekoliko min ,sa 4 rakete na 21km i krstariti dugotrajno bas kao i MiG-31 sa svojim R-33 i R-40TD-1 .Naravno da bi u ovom slucaju dobro dosao VTUP pa da vidimo te podatke Smajli .Moguce da je to u praksi realno bilo 2500-2800km/h zbog cuvanja aviona i raketa tj njihovih eksploatacionih resursa .

offline
  • Pridružio: 17 Sep 2010
  • Poruke: 24371

Nakon pozitivnih sovjetskih iskustava u strateskom izvidjanju teritorije Sinaja i Izraela pocetkom i sredinom 70tih verzijama R i RB sa teritorije Egipta ( 1971-75 ) Iraka ( 1973 ) i Libije ( 1977) ,dolazimo do prvih vatrenih okrsaja MiG-25 ,naravno presretaca i to verzije PD/PDS sirijskih i izraelskih lovaca F-15A .Naime prvi okrsaj je zavrsio pobedom MiG-25PD, 1980g kad je jednog izr. F-15A oborio pomocu R-40TD.Naredne godine da bi se `osvetili` Izraelci prave zamku `pari` sirijskih MiG-25PD.
Samo da se pomene nesto ,ovo oko verzija ,Sirija je kao i ostale arapske zemlje uglavnom ( Libija,Irak npr ) nabavili 25ce tokom 1979 g .Pitanje je da li su te godine oni mogli nabaviti verziju PD ili PDS posto je te godine PDS bio na drzavnim vojno-tehnickim ispitivanjima u Ahtubinsku ,kasnije i u Savaslejci na vojno-taktickim probama .Oni su tu verziju mogli imati negde 1981/82g i kasnije .

Citat:Существовало несколько вариантов самолета МиГ-25П. Один из них - МиГ-25ПДС (изд.84ДС). Такое обозначение получали самолеты МиГ-25П, переоборудовавшиеся силами авиаремонтных предприятий по типу МиГ-25ПД. Доработки заключались в замене РЛС "Смерч" (РП-25) на "Сапфир-25" (С-25), двигателей Р15Б-300 на Р15БД-300, части другого оборудования, а также обеспечении применения ракет Р-40ДР/ДТ и Р-60. Первые два самолета были переоборудованы на ремзаводе ВВС в 1978 г. Их государственные испытания были проведены в марте-июне 1979 г. Доработка всего парка перехватчиков МиГ-25П в вариант МиГ-25ПДС завершилась к 1983 г. В 1982 г.

Ono sto sad sigurno znamo jeste da su ti izvozni PD/PDS imali radare RP-25 `Smerch-A` ( A1-A3 ? ) a ne S-25 `Safir-25` , ovaj prvi je kompromitovan sept. 1976g .Izgleda je ono sto je pomenuo `mean` ipak tacno ,izvozna verzija radara Smerch-A ( A1,A2 ili A3 ) ipak nije imao sposobnost osmatranja donje polusfere .

Citat:РЛС МиГ-25 не имела функции селекции целей на фоне земли, поэтому не различала цели в нижней полусфере.


Tog 13og feb.1981 g Izraelci prave klopku uz pomoc pare izvidjaca RF-4C te lovci F-15 obaraju jednog MiG-25PD raketama AIM-7F sa daljine 25km u susretnom kursu .Medjutim vec 29 og jula te iste godine ,Sirijci im se revansiraju i u jednom visestrukom dvoboju obaraju F-15 opet raketom R-40TD i pri tom izgubili jos jednog PD. Sirijski piloti su u vise navrata neometano leteli na izv.zadacima iznad teritorije Libana i Izraela a da im Izraelci nisu mogli nista i to tokom 80tih i 90tih godina ali i kasnije .Jedan od dogadjaja je tekstualno i filmski opisao ,to je bilo obaranje da li MiG-25RB ili RU na izv. zadatku 31 avg 1982g i to PAVR RS PVO `Hok`.

Citat:13 февраля 1981 года на перехват двух израильских разведчиков RF-4C взлетел сирийский МиГ-25. При приближении перехватчика «Фантомы» развернулись на обратный курс и использовали средства РЭБ. Через минуту из-за облака помех в области нижней полусферы появился истребитель F-15 (МиГ-25 имел ограничения в обнаружении в нижней полусфере). В этот момент сирийскому пилоту поступали сильные шумовые помехи по радио и он не услышал команду с земли на отворот. На встречном сближении с дистанции 25 километров F-15 запустил ракету AIM-7F и сбил МиГ-25. Так произошла первая в истории воздушных боёв встречная ракетная атака.

29 июля 1981 года демонстративные полёты выполнял уже одиночный F-15, два других расположились вне зоны видимости сирийских РЛС. «Верхнего» F-15 стала вызывать на себя пара сирийских МиГ-21, в это время пара МиГ-25 отправилась в засаду — в затемнённую область ВКП «Хокай». F-15 «клюнул» на ложный вызов. «Двадцать пятые» стали заходить в позиции для атаки. Однако F-15, не меняя курса, внезапно перешёл на снижение, увлекая за собой МиГ-25. Противники столкнулись друг с другом, их метки на экране слились, а затем пропали. Сирийский пилот катапультировался. Сирийский ЦКП приказал второму МиГ-25 пойти на сближении с двумя другими «Иглами». Сириец произвёл захват одной цели на 25 км, пуск первой ракеты — на 18 км, второй ракеты — на 11 км (бортовые средства контроля при дешифрировании подтвердили попадание первой ракеты). Израильский лётчик катапультировался над морем. Сторожевые катера подобрали спасательный жилет и пакет с сигнальными средствами, хранящийся в катапультном сиденье. Израильскими данными потеря не подтверждается. Советский военный эксперт В. Бабич сообщает, что после этого успешного боя сирийское командование вывело МиГ-25 за рамки боевых действий, объясняя это тем, что для них нет целей.
31 августа 1982 года Израиль заявил, что расчёт ЗРК HAWK сбил сирийский МиГ-25РБ, но Сирия до конца 1982 года не обладала пригодными для полетов разведчиками МиГ-25РБ; есть информация о потере в этот день двухместного МиГ-25 (возможно, МиГ-25У).
Сирийские МиГ-25 регулярно совершали разведывательные пролёты на границе и над территорией Израиля в 1990-х годах. Также они отгоняли израильские истребители, которые периодически залетали за сирийскую границу.


Kako god ,Sirijci su uspeli da obore 2x F-15A, uz sa njihove strane priznati gubitak 3x MiG-25(2x PD i 1xRB/RU ) .

Sirijci su svoje 25ce u vise navrata koristili i tokom tekuceg rata ,bolje reci tokom protiv-teroristickog rata koji traje vec duzi niz godina tamo .Postoje dokazi da su piloti 25ca koristili rakete R-40TD za gadjanje ciljeva na zemlji, bezuspesno .

Evo npr sta je izjavio izraelski general avijacije Eitan ,svojevremeno : "Sirijci nisu pravilno upotrebljavali MiG-25 .Da smo mi imali taj avion, niiko nam ne bi mogao nista ."Izraelci su ga prozvali `Andjeo smrti` zbog velikih visina sa kojih napada ciljeve .

Mnogo vise borbenih iskustava su imali iracki piloti i to tokom cuvenog iracko-iranskog rata. Iracani su imali veoma malo gubitaka ali su zato sto bi rekli `o jadu ljutu zabavili` svog protivnika tj pilote iranskih VS-a. Poznato je da su jos 1973 g na teritoriju Iraka sletali MiG-25R/RB iz sastava sovjetskih VVS-FA .Pojedini piloti-lovci poput nadaleko poznatog Mohameda Rajana su imali po 8 vazd. pobeda.Iracani su sa PD/PDS obarali sve redom i F-4,F-5 i F-14A . As M.Rajan ( ili mozda ipak Radzan ) je poginuo u MiG-25 kad ga je sustigla para F-5 i oborili ga po ruskim navodima upotreobm topova.

Uprkos mnogim izjavama i netacnim podacima na netu zapravo iranski F-14A Tomket nije mogao nista irackim MiG-25.Jedan od razloga u svemu tome je bio sledeci : radar AN/AWG-9 jednostavno nije mogao pratiti VC brze od 2.5M u susretnom kursu .Sovjeti su u tom ratu veoma uspesno upotrebili i verziju BM sa dalekometnim PR -raketama H-58U koje su mogle gadjati iranske radare sa udaljenosti 200- 300km .

Iracani su svoje izv -bomb. verzije upotrebili za stratesko bombardovanje iranskih gradova i vojnih polozaja opet bez gubitaka .Zanimljivo je da je u tom ratu arapska Sirija stala na stranu Irana ali su zato izgubili jednog izvidjackog Keca i to raketiranjem od strane irackog MiG-25PDS.

Citat:Ирано-иракская война
Наиболее интенсивно МиГ-25 использовался в составе ВВС Ирака. Во время ирано-иракской войны (1980—1988) самолёты этого типа активно применялись для воздушной разведки, а также как истребители-бомбардировщики. Иракцы получили первые МиГи летом 1979 года и к началу войны в иракских ВВС ещё не было достаточного числа подготовленных лётчиков.

Первую воздушную победу иракский МиГ-25 одержал 3 мая 1981 года — тогда будущий ас Моххамед Райян сбил ракетой Р-60 самолёт Gulfstream III алжирского правительства, нарушивший установленную зону полётов. 18 августа 1981 года была официально сформирована первая 84-я эскадрилья из 4 МиГ-25РБ. 19 марта 1982 года высоколетящая формация «Фантомов» была перехвачена иракским МиГ-25. Один из F-4 был тяжело повреждён ракетой, но смог вернуться на базу; списан самолёт или нет, неизвестно. Активное применение МиГ-25 началось только в 1982 году. В дальнейшем МиГ-25 сбили ещё несколько иранских самолётов и вертолётов. Иракцы часто отправляли перехватчики МиГ-25 как «разведчики», иранцы ещё не знавшие что перехватчики начали использоваться отправляли на перехват «безоружного разведчика» F-4 или F-14. При приближении «МиГ» разворачивался на преследователя, что очень удивляло иранских пилотов и в большинстве случаев приводило к потере иранских истребителей. В начале 1983 года была сформирована 97-я эскадрилья из перехватчиков МиГ-25. В 1983 году 12 иракских МиГ-25ПД были модернизированы до уровня МиГ-25ПДС. 3 июня 1984 новый иракский МиГ-25ПДС над Табризом сбил иранский F-5E, который пытался атаковать иракский бомбардировщик. В 1985 году была сформирована 96-я эскадрилья из перехватчиков МиГ-25. Самым успешным пилотом стал Моххамед Райян. Он одержал 10 воздушных побед, 8 из них на перехватчике МиГ-25 в период 1981—1986 годы. В 1986 году, после получения звания полковника, Райян был сбит и погиб в воздушном бою с иранскими либо F-14, либо F-5. Известен случай, когда иракский МиГ-25ПД сбил иранский транспортный самолёт C-130 «Геркулес», перевозивший оружие из Израиля в Иран. Всего в ходе войны перехватчики МиГ-25 одержали 19 воздушных побед. По последним данным Тома Купера по боевым причинам было потеряно только 2 разведчика/бомбардировщика и 2 перехватчика, при этом только 2 из них были потеряны в воздушных боях (а не 10 как он заявлял ранее). МиГ-25 имел лучшее соотношение побед и потерь среди всех иракских самолётов. Ирак признал боевую потерю лишь одного МиГ-25 в модификации разведчика/бомбардировщика, 25 февраля 1987 года над Истхафаном МиГ-25РБ во время атаки нефтяных объектов был сбит иранским ЗРК HQ-2 (С-75), пилот л-т Сайер Собхи Ахмад катапультировался и был взят в плен. Также есть информация что перехватчики потерь в воздушных боях не понесли. Два перехватчика разбилось в ходе войны по техническим причинам.
Одной из операций иракских МиГ-25 в роли бомбардировщиков стала бомбардировка острова Харк в 1985 году. На острове находились иранские нефтехранилища. Размер острова 1x2,5 км являлся оптимальной целью для системы наведения самолёта МиГ-25РБ. Для поражения нефтехранилищ иракская сторона выделила три самолёто-вылета. В результате бомбардировки были уничтожены нефтяные терминалы, поражена главная цель — нефтехранилища и одна из бомб попала в танкер, стоящий у береговой черты. Таким же налётам подвергались авиабазы возле Тегерана. Иракцы пробовали подвешивать на МиГи французские бомбы, но точность их применения оказалась очень низкой.

В марте 1985 года, после ракетного удара по Багдаду, Ирак передислоцировал четвёрку МиГ-25РБ в Киркук для совершения дальних бомбардировочных рейдов. В течение одного месяца четыре МиГ-25 каждый день совершали взлёт с четырьмя 500 кг бомбами и сбрасывали их на Тегеран, Табриз, Исхафан и Кум. Иранская ПВО ничего сделать с бомбардировщиками не смогла, ни один «МиГ» не был сбит.

В 1985-86 годах большинство иракских МиГ-25РБ и — ПД были модернизированы до стандарта — РБТ и — ПДС. Кроме того, взамен потерянных, были получены и новые самолёты. В 1986 году в боевых условиях прошли испытания новые МиГ-25БМ. Советские инструкторы отрабатывали на них применение новейших ракет Х-58У и Х-13П. МиГ-25БМ за рубеж не поставлялись.

Сирия во время войны поддерживала иранскую сторону. Боевых действий против Ирака армия Сирии не вела, но производила воздушную разведку. 2 октября 1986 года иракский МиГ-25ПД сбил сирийский МиГ-21Р.

Всего с 1979 года Ирак получил 22 МиГ-25ПД/ПДС, 12 МиГ-25РБ и не менее 7 МиГ-25ПУ. В полётах на них было обучено около 40 иракских лётчиков. Некоторые из них имели около 200 боевых вылетов в ходе войны. По оценкам иракских лётчиков, МиГ-25 проявил себя на войне как надёжная, высокоавтоматизированная машина, практически неуязвимая для истребителей и наземных средств ПВО противника, имевшихся у Ирана.


Sto se Iracana tice ,oni su borbena iskustva nastavili kroz prvi zalivski rat ,svima poznat kao operacija `Pustinjska oluja` jan /feb 1991g .Primetno je da je Iraku pocev od 1979 isporuceno ukupno 41 MiG-25 raznih varijanti i zanimljivo svega oko 40 pilota je bilo preobuceno za njega a da je jan 1991 pred prvi zalivski rat bilo 6 manje ( 3x PD/PDS i 3x RB/RBT ).Kako vidimo 1983 im je 12 PD dovedeno na nivo PDS.

Citat:7 МиГ-25ПУ, 9 МиГ-25Р и 19 МиГ-25ПД/ПДС, по состоянию на январь 1991 года. Во время Войны в Персидском заливе большинство иракских МиГ-25 было уничтожено на земле. Два МиГ-25 были сбиты в воздухе.

U tom ratu su izgubili 2x MiG-25PDS ( oboreni od strane amer. 15C sa AIM-7M ) ali se jedan MiG-25PDS `proslavio`obaranjem amer. F/A-18C sa pilotom M.S.Spicerom koji je poginuo na licu mesta .Jedan MiG-25RBT je oboren krajem 1992 od strane F-16D raketom AIM-120B .
Iracani svoje 25ce nisu upotrebili koliko je javno poznato tokom operacija `Pustinjska lisica` 1998g i `Iracka sloboda` iz 2003g .Izivdjacki su se pojavljivali u VaP Jordana i S.A. Krajem 2002g jedan PDS je uspeo da obori amer. izv. BPL `Predator` iznad Iraka .

Arrow https://www.youtube.com/watch?v=tAneAliAG88

Svetu su poznate slike otkrivanja 25ca ispod velikog i debelog sloja pustinjskog peska ispod koje su bile skrivene ,mnogi su tada unisteni od strane amer. tenkova `Abrams` ,neki su zavrsili u muzejima na zapadu ,najveci deo na odpadu metala .

Citat:В 1992 году иракский МиГ-25ПДС 97-й иэ, пилотируемый капитаном Лаитом Хашим Тхеноном был сбит американским истребителем F-16 после того, как вторгся в запретную для полётов зону на юге страны. Лаит катапультировался.
В 1999 году пара F-14 и пара F-15 атаковала четвёрку МиГ-25ПД. Американские самолёты выпустили 4 ракеты AIM-54 и 2 AIM-7, ни одна ракета в цель не попала.
В 2000 году отмечены пролёты разведывательных МиГ-25 над Иорданией — F-16 местных ВВС ничего не смогли сделать. Такие же полёты совершались и над Саудовской Аравией — так в начале 2003 года американские F-15 смогли отогнать МиГ-25, вторгнувшийся на территорию Саудовской Аравии на 60 километров.
В 2002 году иракский МиГ-25 сбил ракетой американский беспилотный самолёт-разведчик RQ-1 Predator.
В войне 2003 года иракские МиГи, как и другие типы самолётов, не участвовали. После её окончания американские солдаты обнаружили на авиабазе Аль-Такаддум несколько МиГ-25, зарытых в песке.


Sto se libijskih 25ca tice ,veoma je malo podataka o njima uopste ,posebno o eventualnoj borbenoj upotrebi tokom amer. operacije `Kanjon Eldorado` aprila 1986 g .Pored toga jedan amer.. pilot-lovac je ovako opisao svoj susret sa njima a desilo se to 1981g : "Radarom smo otkrili brzi cilj na velikoj visini i posli u presretanje.MiG-25 je vrsio zaokret u sirokom luku .Kad smo se priblizili ,ukljucio je forsaz i krenuo u penjanje ,izgubio se.Ubrzanje je bilo impresivno ." Libijci nisu upotrebili svoje 25-ce tokom gradjanskog rata od 2014g i dalje ( odnosi se na dejstva NATO aviona u VaP te drzave tih godina ) .

Citat:Первые МиГ-25 в Ливии появились в начале 1977 года. Пятёрка советских МиГ-25Р выполняли разведку судоходства стран НАТО. Ливия использовала МиГ-25 во время Чадско-Ливийского конфликта. Они несколько раз встречались с американскими истребителями F-14.

Indusi su svoje izv. RB upotrebili u nekoliko sukoba sa Pakistanom

Citat:В 1981 году в Индию были поставлены 6 разведчиков МиГ-25РБ и 2 учебных разведчика МиГ-25РУ. В конце мая 1997 года индийский МиГ-25 пролетел над центром столицы Пакистана — Исламабадом, перепугав его жителей. Поднявшиеся на перехват истребители F-16 ничего не смогли сделать с нарушителем. Индийские МиГ-25 широко использовались для проведения разведки во время Каргильской войны в 1999 году и во время операции «Пакарам». Церемония снятия с вооружения МиГ-25 состоялась 1 мая 2006 года.

Alzirci su svoje RB takodje vise puta upotrebili u VaP Maroka

Citat:В начале 1980-х первые МиГ-25 получил Алжир. Марокканские самолёты ведущие войну с Полисарио постоянно совершали провокационные полёты на границе, в 1982 году в ходе учений вместе с ними такие же полёты стали совершать самолёты ВВС США. Во время одного из таких учений алжирский МиГ-25РБ пересёк границу Марокко и пролетел через всю территорию страны развернулся и пролетел в обратную сторону. После этого случая полёты на границе прекратились. В 1983 году алжирский «МиГ» снова пролетел над Марокко.

Na prostoru ex- SSSR se pominje slucaj obaranja azerbejdzanskog MiG-25 i to lakim prenosnim PA- sistemom `Strela` tokom rata na prostoru Nagorno-Karabaha .Interesantno je da je VVS-FA SSSR navodno izgubio jednog MiG-25 ,verovatno izvidjaca R/RB iznad Irana i to od strane ni manje ni vise F-4E raketom AIM-7E ,tokom 1976g.Izvor je inace tekst ` Iranian Air-to-Air Victories 1976—1981` koji je pun netacnih i nepouzdanih info .Sta je tu upitno sto su Izraelci imali jos od kraja 60tih upravo F-4E sa raketama AIM-7E i cak je britanski sajt naveo slucaj neuspesnog raketiranja jednog sovjetskog MiG-25RB na izv. zadatku iznad Sinaja ,naravno ovo su neprovereni zapadni izvori tj info .Jedostavno, Izraelci nisu mogli nista sovjetskim R/RB sa F-4E a kamoli Iranci .

Citat: On 6 Nov 71 a single Foxbat really embarrassed the IAF by flying directly over Sinai at Mach 2.5 and 75,000ft to take photographs of Israeli defensive positions in the Mitla Pass area. However, the IAF were waiting for the Foxbat and had 2 stripped down F-4E’s on standby armed with AIM-7E Sparrow missiles. The MiG 25 crusing at 76,000ft was attacked head-on by the two F-4’s in a ‘snap-up’ high-angle attack from 44,000ft. However, the attack failed because the proximity fuses on the AIM-7E missiles could not cope with the Mach 3 closing speed of the Foxbat and by the time they detonated the aircraft was out of their lethal radius.

Citat:В 1970-е годы советские разведчики МиГ-25 выполняли разведывательные полёты над Ираном. Истребителям F-4D ни разу не удалось перехватить советские самолёты, однако более совершенным F-4E удалось сбить один МиГ-25 в 1976 году ракетой AIM-7E. МиГ-25 также применялись во время Афганской войны, армяно-азербайджанской войны в Нагорном Карабахе и в Чечне. Известен случай сбития азербайджанского МиГ-25 ракетой ПЗРК «Стрела»; всего же Азербайджан потерял в ходе войны не менее трёх самолётов этого типа.
Последнее боевое применение МиГ-25 было зафиксировано в 2000 году. Из состава 609-й авиабазы г. Балхаш СВО ВС РК (бывший 39-й отдельный разведывательный Никопольский ордена Александра Невского авиационный полк) были применены два самолёта МиГ-25РБ, по согласованию с Кыргызской Республикой, для разведки состава сил боевиков Исламского движения Узбекистана в ходе Баткенских событий. Самолёты тогда работали с аэродрома Луговое.


Arrow https://www.youtube.com/watch?v=R4aTADCz-6w

offline
  • Pridružio: 17 Nov 2008
  • Poruke: 243

@ray ban kralju Ziveli

Na ovom snimku Iranski lovci govore o tome koliko je tesko uhvatiti MiG-25.


Za Irackog asa Rayyana Iracani kazu da je pogodjen sa F-14 a da su ga F-5ice dokrajcile. Imao je 10 pobeda od toga 8 na MiG-25P. Poznato je i obaranje Iranskog EC-130 sa 25-com 1986 god.




Na ovoj tabeli Iracani isto navode obaranje u zoni Sammare jednog F-15C od MiG-25PD. Ja sam okacio link nekog Irackog foruma gde se ta akcija do detalja opisuje. Sto nasi ljudi kazu gde ima dima tu ima i vatre Wink

offline
  • Pridružio: 17 Sep 2010
  • Poruke: 24371

@Zandar

Hvala na dodatnim info drugar Smile Ziveli

Evo nekih linkova zanimljivih tekstova ...

Arrow http://barzel.livejournal.com/367550.html

Arrow http://forums.airbase.ru/2005/07/t33550--mig-25-vs-2raza-usov-khok.html

Arrow http://www.airwar.ru/history/locwar/bv/mig25isr/mig25isr.html

Arrow https://112.ua/mnenie/mig-25--luchshiy-istrebitel-.....72435.html


I jedna veoma dobra slika ,na slici su u prvom planu zaista ogromni uvodnici vazduha .

`Oci u oci sa celicnom grdosijom` Smajli



Slika je iz teksta sa naslovom

МиГ-25 появился слишком поздно?

Arrow https://topwar.ru/17651-mig-25-poyavilsya-slishkom-pozdno.html

offline
  • Pridružio: 17 Sep 2010
  • Poruke: 24371

U vezi sa pricom da izvozni PD/PDS zaista nisu imali radare S-25 `Safir-25` vec RP-25E `Smerch-AE` i to bez sposobnosti osmatranja donje polusfere .Naime po TTZ MiG-25 i nije trebao da ima takav radar,nije mu ni bio potreban ,njegova lovina je trebalo da budu avioni klase 3M ,strateski bombarder B-70 `Valkira` i strateski izvidjac SR-71 `Kos` .

Verzije A1-A3 radara `Smerch-A` izgleda nisu imale tu sposobnost ali je razradjena verzija A4 sa tom mogucnoscu, no nikad nije ser. proizvodjena .

Citat:Smerch-A4 was presented for testing, featuring a rudimentary look-down capability, but by this time the sucessful deployment of the Sapfir-23 radar with a different method of clutter rejection that was rather more successful made the Smerch family redundant. The subsequent defection of Viktor Belenko with a MiG-25P compromised the secrets of the Smerch-A radar and ensured its rapid withdrawal from Soviet service, though refurbished sets were fitted to new build MiG-25PDs for export.

Zanimljiv je komentar u jednom ruskom tekstu da su Sirijci nakon rata sa Izraelom pocetkom 80tih razmisljali da jos tada parkiraju svoje PD/PDS upravo zbog nemogucnosti osmatranja donje PS ,koliko su samo bili degradirani ti izvozni po pitanju radarskih mogucnosti ,elektronike uopste .I u takvom stanju u kakvom su bili spram protivnika ,ipak su znali da iznenade i daju znacajne rezultate u ratovima 80tih i 90tih .

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 1389 korisnika na forumu :: 35 registrovanih, 6 sakrivenih i 1348 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: A.R.Chafee.Jr., Ageofloneliness, Aleksandar Tomić, Arahne, Bubili, celik, d bos, debeli, Dorcolac, Dukelander, Dvojac005, Fabius, GandorCC, hatman, ILGromovnik, kinez88, Kubovac, Lutvo_Redzepagic, Magistar78, Mixelotti, nedeljkovici, Nemanja.M, nenaddz, powSrb, royst33, S2M, Shinobi, Skywhaler, StefanopuloZ, Trpe Grozni, vathra, Vlada78, YugoSlav, zixmix, zlaya011