MiG-31 Foxhound

484

MiG-31 Foxhound

offline
  • Pridružio: 17 Sep 2010
  • Poruke: 24371

ray ban11 ::



Citat:МиГ-31 и МиГ-29 на индикаторе инфракрасной станции 8ТП самолета МиГ-31. По такой «картинке» можно не только легко отличить кто есть кто, но и увидеть, что самолет слева – не боевой, а «спарка» МиГ-29УБ
Фото: www.paralay.com



Samo da ovo pomenem ,zaboravio sam predhodno .Ovo nije od TP tipa 8TK niti moze biti na ovaj nacin .Ovo je snimila neka IC-kamera ( IIR ) valjda tokom nekog aeromitinga moguce.Kod toplopelengatora se na monitoru ciljevi tj izvori toplote pojavljuju kao simboli ( tacke uglavnom ), isto kao sto se na radarskom monitoru pojavljaju signali radarskog odraza u prostoru koji se osmatra .



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Pridružio: 23 Dec 2006
  • Poruke: 12560

E pa to me je zbunilo, mislio sam da je to sa MiG-31 ic senzora, pa zato sam i pitao na kom ekranu to posada moze da vidi pogotovo kod nemodernizovanih. Dakle misterija resena Very Happy



offline
  • Pridružio: 17 Sep 2010
  • Poruke: 24371

^

Tako je `mean`,dakle ona dva manja monitora onako zute boje sa desne strane na pultu ispred shturmana u starim kabinama ,odnosno ovaj sad veliki monitor sa desne strane na pultu kod verzije BM. Nego da rascistimo nesto a sto vezemo i za OLS-35 tamo na temi .Dakle kad govorimo o toplotnoj pelengaciji ,pazimo njegov detektor tj prijemnik toplote u prostoru radi na istom principu kao i prijemnik radarkih signala kod radara ,dakako kao aktivnog -zraceceg sistema/uredjaja .Znaci na monitorima se otkriveni vazduhoplovi prikazuju datom simbologijom a ne ovako siluetom kao sto vidimo u onom kadru nastalom najpre nekom IC-kamerom znaci .Silueta se moze videti znaci u vidljivom/vizuelnom delu spektra,IC -kamerom i u UV-dijapazonu .

Kad se radarski signal odbije od nekog cilja i vrati se kao takav u prijemnik ,na ekranu to moze biti tackica,crtica neka , mali trougao ili slicno .E isto to vazi i kod toplo-pelengatora .

Pazimo ovo sad ,ovo je vazno da shvatimo neke detalje u ovoj prici .Posto on prima toplotu iz prostora logicno je da sto je veci izvor toplote tj sto je vazduhoplov vreliji time ce daljina otkrivanja biti veca .Tek sad upadamo u zamku zvanu ono PPS ili ZPS.Toga u oblasti tj domenu maks temp. vrednosti nema u praksi jer pogledajmo ovo . 8TK na nekih 50 km ( to je po jednoj knjizi ali je pitanje da li je po VTUP ) znaci on na 50 km vidi nesto sto ima temp oko 500°C.

Rekosmo SR-71 na rezimu max AB pri 2.4M na 20tak km visine jeste jedna vatrena lopta sa temp preko 2000°C. 8TK to moze da uoci bas tako ,kao jednu uzarenu vatrenu kuglu evo npr na 100njak ili vise km ali nebitno je li to u PPS ili ZPS.Za toplotni pelengator je bitno da sto je veca toplota to je i veca daljina ,zavisno i od osetljivosti foto-detektora tj prijemnika te toplote koji se nalazi u onom optickom kucistu od 8TK.

E zato u VTUP Su-27SK fino pise da je maks daljina otkrivanja lovca na forsazu u PPS 90-100km sa daljinom zahvata oko 70 km .Taj isti lovac na forsazu ce biti otkriven i u ZPS ali on u tom slucaju pobeze.

Ovo sve znaci u realnim uslovima da ako MiG-31 krene da presrece SR-71 a ovaj leti na max AB otkrice ga bilo u susretanju ,bilo u gonjenju na toj nekoj daljini kao uzarenu loptu .Toplotni pelengatori nemaju mogucnost da raspoznaju vazduhoplov ,podatke o tome dobijaju od radarskog kanala,kao i daljina ( zato bi treblo laser recimo ali na manjim odstojanjima ) ,ili se svi ovi podaci dobijaju data-link kanalom od spoljnog izvora ( NASU i A-50/U ) .

Sad vidimo da razni katalozi ,reklame nemaju u vecini slucajeva veze sa onim sto se stvarno desava ,tj sta jedno sredstvo /sistem moze.

Da nastavim dalje ,pa koga zanima nek pogleda .. Kad sam pominjao da TP-i uglavnom rade po dve talasne duzine ,ono srednja talasna itd itd ,znamo to vec ,vidimo jednu stvar .Postoje TP-i koji vide samo u jednoj od ove dve,nekome to mozda nije jasno ali recimo KOLS kod 29tke nije mogao da uoci cilj na Maksimalu u PPS jer jednostavno ne raspoznaje onu srednju talasnu duzinu zracenja oplate nego samo mlaza.Pazite sta kaze ruski izvor, to je onaj citat iz Vzleta :

Citat:...в то время как предыдущие системы 13С и 13СМ обнаруживать воздушные цели в ППС не могли вовсе)

Ovo potvrdjuje i nas VTUP ,rezim TP/STROB/

Arrow https://www.mycity-military.com/slika.php?slika=13.....8%2095.jpg

Opet ukazujem na one kadrove koje imamo u reportazi Jegorova ,veoma dobri kadrovi da uvidimo da kad F-15C leti na rezimu F/FP on je za TP nista drugo do jedna vatrena lopta iz svih rakursa ,on ga kao takvog vidi iz svih uglova prakticno ,jer se tu radi o temp rekoh oko 2000°C i vise ,kod F-22A i preko 3000°C. Kad leti na rezimu Maksimal sto rece onaj nacelnik odela u CNII ,to je prakticno let u rezimu malozametnosti ,male/slabe uocljivosti u IC-dijapazonu i tada imamo kod TP-a onu caku rada na one dve talasne duzine,da isti moze raspoznati vazduhoplov po toploti kojom zraci oplata planera ili po toploti mlaza od pogonske grupe .

Sa teme MiG-29 i na temi o raketama V-V vec odavno znamo da se ICGSN kod R-73 moze podesavati na probnom stolu ali to podesavanje nije po tipu lovca,vazduhoplova kako neki misle .Isto vazi i za OLS/KOLS itd ,rekoh OLS-35 koristi srednjetalasni IC-dijapazon ,novi OLS-50M npr dugotalasni .

Koje su prave mogucnosti 8TK koji ima zaista poveci foto-detektor toplotnog pelengatora ,to bez VTUP ne mozemo spoznati ,jer kad se radi o telima koji isijavaju temp 2000-3000 i vise °C to su prilicno velike daljine .Rekoh `500°C` on uoci sa 50 km .

offline

000

offline
  • Pridružio: 27 Nov 2013
  • Poruke: 2990

Da ne otvaram novu temu, pitao bih ovde:
Koji je najstartniji i najbrži avion na svetu?

offline
  • d.ing Metalurgije
  • Pridružio: 21 Jan 2010
  • Poruke: 2959
  • Gde živiš: Makedonija

Milan A. Nikolic ::Da ne otvaram novu temu, pitao bih ovde:
Koji je najstartniji i najbrži avion na svetu?

sr -71 Black bird

offline
  • Pridružio: 02 Jun 2013
  • Poruke: 3803

Najbrži avion u aktivnoj upotrebi je mislim MIG-25 i dalje drži taj rekord. Ne računam one test modele, i SR-71 koji je izbačen iz upotrebe.

offline
  • član biblioteke
  • Pridružio: 18 Jul 2007
  • Poruke: 28513
  • Gde živiš: iznad smoga Beograda

SR-71 je za sovjetske stadarde bio izrađen u broju malo jače predserije i bio princeza na zrnu graška. MiG-25 je bio devojka za sve.

offline
  • Pridružio: 09 Okt 2014
  • Poruke: 2844

Мислим да је најстартнији МиГ-21?

offline
  • Pridružio: 20 Sep 2014
  • Poruke: 1969

Како се мери параметар "стартност авиона"?

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 1048 korisnika na forumu :: 49 registrovanih, 6 sakrivenih i 993 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: Bokiboks, Boris90, ccoogg123, DPera, DragoslavS, dushan, Džordžino, esx66, FileFinder, hooraay, hyla, Ivica1102, janbo, JOntra, Još malo pa deda, Kaplar2, Kibice, Kubovac, ladro, laganini123, laki_bb, laurusri, ljuba, Luka Blažević, maiden6657, marsovac 2, mercedesamg, Mercury, Mi lao shu, milanovic, Miloš Popadić, Misirac, mrvica78, nikoladim, Nobunaga, ozzy, royst33, Srle993, stegonosa, Sumadija34, Tas011, VJ, Vlada1389, Vlada78, x9, zeo, Zerajic, zlaya011, žeks62