Su-57 novi ruski lovac

251

Su-57 novi ruski lovac

offline
  • Pridružio: 23 Okt 2010
  • Poruke: 1274

Ching Kuo ::Dok ovaj da ga blago nazovem "plagijat" ne dobije svu potrebnu avioniku i motore dostojne konkurencije, rusima bih savetovao da se drže svoje inače odične škole.

Plagijat bi bila kopija nekog drugog aviona, a PAK FA je apsolutno jedinstven avion po pitanju primenjenih aerodinamickih resenja.
Da mu sad stavis avioniku i radar sa SU-35BM, bio bi jedna od najpotentnijih platformi, a motori koje trenutno koristi imaju bolji odnos potiska i mase od F119, jer sa otprilike istom snagom imaju barem 400kg manje! (P&W F119 je u klasi motora od 1800kg, dok je po recima Viktora Cepkina motor 117, 150kg laksi od AL-31F, sto bi bilo oko 1380kg)
Ali u svakom slucaju imas slobodu da savetujes ruse kako trebaju da rade svoj posao Wink



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Pridružio: 26 Mar 2009
  • Poruke: 4994
  • Gde živiš: Šid

koliko sam uspeo primetiti..
neke od ovih slika nisu bile..
izvolte







Dopuna: 25 Dec 2010 9:29

izgleda da su ovo stvarno neka vratanca?



offline
  • Pridružio: 16 Okt 2008
  • Poruke: 2265

@USSVoyager
Jesu, u pitanju su vratanca koja se protezu celom duzinom.
Koliko sam uspeo da saznam, u pitanju je nosac za rakete V-V.
Dakle - nosi ih u trupu, ali i na krilima.

offline
  • Pridružio: 17 Sep 2010
  • Poruke: 24370

aerodrom ::@USSVoyager
Jesu, u pitanju su vratanca koja se protezu celom duzinom.
Koliko sam uspeo da saznam, u pitanju je nosac za rakete V-V.
Dakle - nosi ih u trupu, ali i na krilima.

tako je ,u pitanju je `spremiste` za raketu R-73 i R-77

offline
  • Pridružio: 18 Dec 2010
  • Poruke: 360

Ovaj avion izgledao kao Suhoj koji je "kresnuo" prsatu američku plavušu. Biće to napredno dete, nema šta. I sam podržavam eksperimentalne avione, inače od napretka nema ništa...

offline
  • Pridružio: 23 Okt 2010
  • Poruke: 1274

Da postavim i ja jednu vrlo interesantnu sliku!







Na ovoj kao i na drugim slikama gde je PAK FA u zaokretu mozemo da zapazima da skoro ne postoji otklon repnih povrsina, sto je za sam zaokret izuzetno povoljno jer ne doprinosi dodatnom otporu vazduha koji bi zakrenuta povrsina proizvodila (trim drag), a takodje nema smanjenja ukupnog uzgona aviona.
Kod stabilne konfiguracije repne povrsine vrse negativan otklon kako bi odrzale avion na pravcu i samim tim smanjuju ukupnu silu uzgona tako da dolazi do opterecenja glavnog krila, dok kod nestabilne platforme repne povrsine, zbog promene balansa vrse pozitivan otklon repnih povrsina i samim tim povecavaju ukupni uzgon aviona (slicno efektu koji kanari imaju), a takodje to resenje doprinosi brzoj reakciji i manjem otklonu, jer avion ima tedenciju da sam gura nos nagore.
Kod PAK FA je nestabilnost aviona povecana sa 6% koje ima SU-27, na 12% sto objasnjava tako mali otklon repnih povrsina.
Takodje mozemo da vidimo da jedini znacajniji otklon vrsi pokretni LERX i napadna ivica krila.
Mislim da taj pokretni LERX pored uloge kontrole vorteksa ima i ulogu koja je slicna onoj koju imaju kanari kod SU-30MKI , a koja opet nije ista kao kod klasicne kanar konfiguracije, jer recimo kod poletanja vrsi negativan otklon dok klasicni kanar vrsi pozitivan otklon.
Za razliku od kanara kod MKI pokretni LERX kod PAK FA ne proizvodi "downwash" efekat koji bi smanjio efikasnost krila, a povecava ukupni uzgon aviona pri poletanju zbog zakrivljenije komore koja se pravi njegovim otklonom.
Pored toga ne utice negatvno na RCS.
Takodje u kombinaciji sa repnim povrsinama moze da kontrolise sile na prednjem i zadnjem delu aviona sto bi trebalo da ima veze sa povecanom "vestackom stabilnoscu" aviona.
Takodje pomaze odlaganju cepanja vazdusne struje na vecim napadnim uglovima, a kako telo kod PAK FA proizvodi skoro 40% uzgona (sto je jos vise nego kod SU-27) doprinosi stabilnoj struji preko cele gornje povrsine i na taj nacin povecava efikasnost kako na vecim napadnim uglovima tako i efikasnot vertikalaca koja inace opada zbog njihovog zasencenja telom aviona.





Na ovoj slici se vidi da su vertikalci u nepovoljnoj vazdusnoj struji i to je jedan od razloga sto su predimenzionirani kod F-22 kako bi zadrzali efikasnost na vecim napadnim uglovima i doprineli stabilnosti aviona po pravcu.
Da raptor ima pokretni LERX doslo bi do odlaganja cepanja vazdusne struje i vece efikasnosti vertikalaca.
Iz tog razloga je njihova visina kod PAK FA smanjena, sto doprinosi manjem otporu vazduha i manjem RCS sto uz celopokretnost povecava manevarske karakteristike po pravcu.
Takodje na smanjene dimenzija utice i otklon vektora potiska po horizontali.

Pokretni LERX takodje doprinosi kontroli vorteksa i njihovom "lepljenu" na velikim napadnim uglovima.












Na ovim slikama se mogu videti dva tipa vorteksa, one koje proizvodi LERX i one koje proizvodi samo krilo.
Kod PAK FA je generisanje i uticaj vorteksa jos savrseniji, jer se vorteksi sa LERX-a kontrolisu, a veci ugao strele krila kod PAK FA je povoljniji za generisanje vorteksa. Koristio sam slike raptora, jer se vorteksi jasnije vide.

Povecanje ugla strele krila, koje za istu korenu duzinu smanjuje ukupnu povrsinu krila, je bilo moguce zbog dopunskog uzgona koji stvara telo aviona, tako da se na taj nacin povecala efikasnost krila pri velikim brzinama i napadnim uglovima, a da nije doslo do ukupnog smanjenja uzgona, odnosno pogorsanja "wing loading"

Da bi F-22 zadrzao dobar "wing loading" odnos, morala se povecati povrsina krila, a to je jedino moguce smanjenjem ugla strele za istu korenu duzinu krila.

To znaci da PAK FA uz isti "wing loading" ima ostriju strelu krila koja je povoljnija za velike brzine i napadne uglove pri tim brzinama.

Ono sto mi je takodje interesantno je postavka repnih povrsina.
One su postavljene u istoj liniji iza krila , ocigledno zbog smanjenja RCS, ali jednim svojim delom cak ulaze u koren krila.
Mislim da to ima veze sa "downwash" efektom koji generise glavno krilo.
Kod aviona koji nemaju potrebu za manevribilnoscu, rep je postavljen iznad krila i nalazi se u neporemecenoj vazdusnoj struji.
Kod klasicnih manevribilnih aviona kakav je recimo SU-27, rep je ispod krila i pri horizontalnom letu se nalazi u poremecenoj vazdusnoj struji, ali kada kada dodje do nagle promene napadnog ugla, rep izlazi iz "downwash"-a i nalazi se u neporemecenoj vazdusnoj struji i na taj nacin mu se efikasnost povecava.
Moja je pretpostavka da ulaz repnih povrsina u koren krila ima veze sa smanjenjem negativne vazdusne struje na rep?






Na ovoj slici se vidi manji otklon repnih povrsina za otprilike isti ugao aviona, ali naravno to ima veze i sa brzinom, koja opet moze biti priblizno ista, jer se oba aviona nalaze u slicnoj fazi leta.

Evo jos malo, zaista lepih fotki Very Happy













Ova zadnja mi je jedna od najomiljenijih Exclamation

offline
  • Pridružio: 14 Nov 2009
  • Poruke: 1201
  • Gde živiš: Kragujevac

Bas si se potrudio da mnogo toga razjasnis.

Hvala puno!

offline
  • Pridružio: 23 Okt 2010
  • Poruke: 1274

Kristian_KG ::Bas si se potrudio da mnogo toga razjasnis.

Hvala puno!


Nema na cemu Ziveli

Samo nemoj sve sto sam napisao da uzimas zdravo za gotovo jer je su to moje pretpostavke zasnovane na skrtim informacijama i skorijim fotografijama gde se PAK FA vidi u nesto ostrijim manevrima.
Bio mi je izazov da udjem u analizu, jer starije fotografije nisu otkrivale puno toga sto se tice dinamike leta.

Pozdrav Exclamation

offline
  • Pridružio: 26 Mar 2009
  • Poruke: 4994
  • Gde živiš: Šid

offline
  • Taso  Male
  • Super građanin
  • Pridružio: 28 Maj 2008
  • Poruke: 1080
  • Gde živiš: Terra Australis

sivisoko ::Kristian_KG ::Bas si se potrudio da mnogo toga razjasnis.

Hvala puno!


Nema na cemu Ziveli

Samo nemoj sve sto sam napisao da uzimas zdravo za gotovo jer je su to moje pretpostavke zasnovane na skrtim informacijama i skorijim fotografijama gde se PAK FA vidi u nesto ostrijim manevrima.
Bio mi je izazov da udjem u analizu, jer starije fotografije nisu otkrivale puno toga sto se tice dinamike leta.

Pozdrav Exclamation


Zaista odlican prilog...Hvala.

Bila je slicna diskusija na Paralay forumu i koliko sam razumeo uglavnom dele tvoje misljenje.

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 1090 korisnika na forumu :: 35 registrovanih, 3 sakrivenih i 1052 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: anbeast, Ben Roj, bladesu, Boris BM, CikaKURE, debeli, doktor1964, Dorcolac, draganca, FileFinder, galerija, GandorCC, Georgius, hologram, HrcAk47, kolle.the.kid, krkalon, ladro, Marex, milos.cbr, Miskohd, muaddib, ozzy, Pohovani_00, RJ, Srle993, tubular, vandrej, vathra, vukdra, yrraf, ZetaMan, zixmix, |_MeD_|, žeks62