Suhoj Su-57 Felon

87

Suhoj Su-57 Felon

offline
  • buster  Male
  • Zaslužni građanin
  • Dusan Saric
  • 3D modelar, graficki dizajner i jos mnogo toga...
  • Pridružio: 16 Sep 2009
  • Poruke: 635
  • Gde živiš: Banja Luka

buster ::

Veoma zanimljiv detalj...


Samo sam hteo da pokazem kako se i kod F-22 vide nitne.
Ala ga ljudi pretjerujete pa ni sami prestavnici Rusije a ni Suhoja nisu izrazili zelju da se nadmecu sa Amerikom ili Lockheedom u vezi stelta. A mi se ovdje takmicimo sa cime cemo ga usporediti...
Samo jos nesto, koliko sam shvatio da je sve sto USA tj njeni prestavnici firmi koje proizvode(su proizvodili) stealth avione kazu u vezi stealth tehnologije trebamo uzeti kao neospornu cinjenicu koja se ne treba dokazivati? Isto to vazi za Rusiju i njene prestavnike, pa dajte ljudi zar mislite da je to sve tako pa nije to linearna jednacina koja ima jedno rjesenje ili jeste...
Sve sto se objavljuje treba uzeti sa ogromnom dozom skepticizma bilo da je Americko ili Rusko ma bilo cije da je. Sve je to marketing a i pokusaj da se suprotna strana navede na gubljenje vremena mlateci praznu slamu trazeci sveti gral.



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Pridružio: 23 Dec 2006
  • Poruke: 12669

@leonard

Titanijum cini 42% Raptora.

Rusija je najveci proizvodjac titanijuma tako da njima titanijum nije bio problem sto se tice nabavke. Pravili su idiotarije od titanijuma. Npr. lopte i muzare.

Problem je ranije bila obrada titanijuma. Danas svako moze da kupi japanske CNC masine i da obradjuje titanijum bez problema.

Dopuna: 08 Feb 2010 16:53

@sebab

Nije F-35 toliko dobar sto se tice bocnih strana.



Dopuna: 08 Feb 2010 17:08

Sto se tice poredjenja F-35 i PAK-FA ovo je tek problematicno. Ne zna se mnogo ni o jednom. Na papiru PAK-FA je osetno bolji:

1.Nosi 2.5vise raketa
2.Krstati tek nesto manjom brzinom od maksimalne brzine F-35
3.Brze dostize plafon leta i znatno je okretniji na toj visini.

Ali pitanje je koliko ce jos vremena proci dok jedan od ove dvojice aviona postane operativna masina.



offline
  • Pridružio: 13 Nov 2006
  • Poruke: 3743
  • Gde živiš: Novi Sad

Military grade titanium je prohibitivno skup dok je titanium za narodne mase kao sto je onaj sto ga imam na svom Citizen satu potpuno druga stvar.
Sr-71 je skoro u potpunosti imao titanium na svim kljucnim mestima i trupu ali su tada koristili off shore kompanije koje nisu imale veze sa amerikom ili se barem tako cinilo a kroz njih je CIA uspela da nabavi ogromne kolicine najboljeg titaniuma u sred hladnog rata.
U stvari Blackbird je americki projekat ruskog materijala koja je namenjena spijuniranju Rusije. Paradoksno zaista :-)

Za ovaj postotak Titaniuma u Raptoru nisam cuo, pokusacu to da pronadjem i potvrdim jos negde, Cini mi se jako mnogo zaista. Mozda je i taj cinilac doprineo takvoj ceni od oko $200mil..

Kako god T-50 na kraju izgledao i bilo poboljsanja ili ne on je quantum leap u odnosu na Su-27 familiju po pitanju stealth-a. Ne ocekujem da ce biti jos pokretljiviji naprotiv. Ako bude bio u rangu sa Raptorom to ce biti odlicno ali je moguce da ce imati nesto vecu top brzinu i ocigledan super-cruise mogucnosti.
Takodje je bitno da Rusija napravi 500+ aviona ako zele da pariraju americi u njihovom imerijalistickom pohodu jer amerika ima brojcano vise novijih i modernijih aviona nego Ruska federacija.
Treba da modernizuju i MiG-29 flotu i neke Su-27 na novi standard da bi parirali F15C/D, F/A-18E/F verzijama itd.
Ja sam licno ocekivao da ovakav poduhvat obuhvati i MiG MAPO kororaciju ali na zalost Sukhoi lobby je tako jak da su sav kajmak uzeli za sebe a izbacili MiG potpuno iz igre iako je MiG imao nekoliko revolucionarnih ideja i rad sa njima bi Rusiji doneo samo dobre stvari. Ovako su napravili jednu super monolitsku aviokompaniju a ta ista radi na razbijanju svih drugih. Jako losa odluka i ocigledno podmicivanje na sve strane kao da smo u americkom kongresu i senatu.
Takodje treba da kao glavni mornaricki avion ubace najnovije MiG-35 avione ili koji vec prefix imaju (jer ih menjaju cesce nego carape) i Ka-52 i/ili Mi-28 umesto onih mamutskih Sukhoi-a.

offline
  • Pridružio: 17 Maj 2007
  • Poruke: 13842

Nikad nisam imao nesto previse zivaca za ova natezanja po firumu. Bilo mi je zadovoljstvo otici nesto manje od 2 godine unazad i videti sta smo tad pisali i gde smo danas. Evo par zanimljivih poruka od kolege vasiljevica kojeg ne vidjam vise ovde.
vasiljevic ::@ leonard:

Znam kako ramisljas o tim stvarima pa se i ne cudim Smile.

Ja se uvek setim price o F15 kada se prica o tome sta moze da uradi borbeni avion. Kada je nastajao F15 tada je govoreno da je on super avion koji nema premca. Poznat je i odnos pobeda koji je dat za njega: 955:1 Smile ( podseca li te to na F22 i njegovih 100:0? ). Kasnije je to padala cifra pa su u bazi Nellis pravili jednu vezbu da bi videli kako ce to da bude u stvarnosti. Koristili su F15C i kao protinika F5E koji je bio blizak Mig21 avionima. Elem, kompjuter rekao da ce odnos da bude 70:1, piloti koji su uvek oprezniji rekli 18:1. U stvarnosti kada je bio odnos 1 F15 vs 1 F5 odnos je bio 3:1. Kada su napadala 2 F15 na 1 F5 odnos je bio 5:1. Interesantno postaje kada je broj bio 4vs4, tada odnos je pao na 2:1, a kada je bilo 4 F5 na 2 F15 odnos je bio 1:1. Bitno je znati da F5 ima manji domet radara, nema rakete srednjeg dometa kao F15, jedini nacin da pobedi F15 je da udje u dogfajt. Dakle, sva tada vrhunska elektronika nije pomogla da se izbegne dogfajt, sto bi to danas bila razlika? Uzmi da na vezbama americki piloti najcesce ispaljuju AMRAAM na daljinama oko 15km, znaci da vrlo brzo se ulazi u opseg dogfajta i danas a kamoli kada oba protivnika koriste stealth avione i idu jedan na drugoga (najmanja vidljivost). Mnogo ovoga se zaboravlja kada se govori o superiornosti F22, vise se pada pod uticaj propagande nego sto se govori o stvarnosti. Zato sam i uveren da ce negde u buducnosti u nekom sukobu to biti dogfajt i da ce se govoriti o novim Crvenim Baronima samo ce cena jednog od protivnika biti stvarno astronomska. Iskreno, previse za tako nesto, to moze i danas po znatno manjoj ceni Smile .

[Link mogu videti samo ulogovani korisnici]

Evo jos nekih zanimljiv poruka.
[Link mogu videti samo ulogovani korisnici]
[Link mogu videti samo ulogovani korisnici]

offline
  • Pridružio: 23 Dec 2006
  • Poruke: 12669

@Besotted

Sto se tice proizvodnje PAK-FA (kakav god on bio) sadasnji kapaciteti Suhoja nisu dovoljno. Pa na Su-30 kupci cekaju. Takodje Superjet 100 ce opteretiti dodatno njihove fabrike. Bez ukljucivanja MiG i Jak u proizvodnju PAK-FA nema nista od neke masovne proizvodnje. E sada dolazimo do drugog problema. Da li MiG pa i Jak mogu da zadovolje potreban kvalitet?

offline
  • Pridružio: 13 Nov 2006
  • Poruke: 3743
  • Gde živiš: Novi Sad

@Dekulica
I ti to zakljucujes takodje na osnovu toga sto se T-50 uspesno odvojio od piste, leteo pravolinijski i sleteo, a Raptor smo vec videli na delu, ja i uzivo i prosto sam oduselvljen sa manevarskim osobinama u celom opsegu.

@Meanmachine
Zasto mislis da Yak i MiG nemaju know-how da zadovolje potrebnu toleranciju za proizvodnju delova i kadar sposoban da da neke revolucionarne ideja na poboljsanju aviona?
Mislim da je MiG dokaza da koliko god kuburio sa parama u post hladnom ratu da je uspeo i da izbaci neku vrste 4++ generaciju half-stealth aviona ali je upropasten i podrivan od strane Sukhoia na svakom koraku. To nije tajna
Rusija treba i mora da skupi najvece mozgove i kapacitete sa svih strana da bi samo parirala americi i to koliko toliko.

offline
  • Pridružio: 28 Okt 2009
  • Poruke: 149

Besotted

ti kao da preskačeš sve što se ovdje pozitivno prikaže u svezi Pak-fe.
Avion je pun zakovica jao vidi nesreće i raptor je, dio aviona će bit napravljen od titaniuma to ne valja, jao vidi 40 i nešto posto raptora je također od titanima.
Kada sam spomenuo r-73 rekao sam poslednja inačica isto kao što nisam spomenuo aim-9b već aim-9x znači pričamo o poslednjim verzijama...

Slika malog radara u repu Pak-fe


offline
  • Pridružio: 13 Nov 2006
  • Poruke: 3743
  • Gde živiš: Novi Sad

Djurdevdan ::Besotted

ti kao da preskačeš sve što se ovdje pozitivno prikaže u svezi Pak-fe.
Avion je pun zakovica jao vidi nesreće i raptor je, dio aviona će bit napravljen od titaniuma to ne valja, jao vidi 40 i nešto posto raptora je također od titanima.
Kada sam spomenuo r-73 rekao sam poslednja inačica isto kao što nisam spomenuo aim-9b već aim-9x znači pričamo o poslednjim verzijama...

Slika malog radara u repu Pak-fe




Ta slika je odlicna i ilustrativna, mada ne bih ocekivao da ce nositi svo to oruzje ali je moguce. Ako je radar u repu a moguce je i da bude ali ne mora da znaci, onda bi bilo logicno da makar dve AA-12 rakete budu okrenute ka nazad inace radar nema nikakvu ulogu u samozastiti ako i nema i ofanzivne mere zastite poput auto TWS i ispaljivanje na potvrdjeni neprijateljski avion.
Na ovoj slici (ko god je radio) su stavili radar mada Sukhoi biro to mislim nije potvrdio a rakete su sve ka napred usmerene.
Cak i da se raketa pri izbacivanju zaokrene za 180 ona izgubi svo gorivo u prvih 10 sekundi i povuce toliko G sila da je veoma neprakticno za realni intercept.
Zato kazem, ne zalecite se sa novogodisnjim zeljama nego pogledajmo realno sta se zna ( a zna se skoro nista) pa tek onda malo mic po mic da krenemo napred..

offline
  • Pridružio: 01 Feb 2010
  • Poruke: 35
  • Gde živiš: Banja Luka, Republika Srpska

leonard ::Zavisi koliki je IC odraz neprijatelja koji se priblizava, jer tada motor nije vidljiv.

A ti si mislio na R-73 ili R-74?!?!?!

Ja sam mislio na R-77... reko kad vec pricamo o radaru!!!

Uostalom mislim da ce R-74 prepoznavati svoj cilj i preko "normalne" kamere kao sto to im AIM-9x kad cilj stigne u domet kamere. Ta "normalna" kamere daje raketi sposobnost da ignorise IC-mamce i da se koncentrise na zacrtani cilj!

Ja sam mislio na situaciju u kojoj pak-fa izvrsiva svoj zadatak i povlaci se iz reona opasnosti. Medjutim njega prate u daljini od recimo 50km neprijateljski avioni. Pak-fa ispaljuje raketu unazad. Tih 50km su za raketu kao recimo 20km zato sto se neprijateljski ovion/i sa upaljenim forsazom priblizuju pak-fa!

offline
  • Pridružio: 13 Nov 2006
  • Poruke: 3743
  • Gde živiš: Novi Sad

Moze da se navodi radarski navodjena raketa, to nije sporno. samo dosta komplikuje stvari samo po sebi imati vise radara. Meni bi bilo logicnije da taj radi autonomno i sam skanira zadnji quadrant a pilot gleda svoja posla napred u i onako vec komplikovanom kokpitu iznad vojista.
Naravo, sistemi friend-or-foe nisu dostigli 100% preciznost tako da moze da se lako desi i friendly fire incident ako se opet stavi kompjuter da odluci o svemu sto je opet problematicno. Mislim da je verovatnije da je neka vrsta pasivnog ECM sistem nove generacije razvijen za njega nego li radar ali sve je moguce..

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 2242 korisnika na forumu :: 6 registrovanih, 1 sakriven i 2235 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 16981 - dana 24 Jun 2026 07:46

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: 9K32mBlata, advokat84, Duck of Death, Moldovan, nixos, trutcina