Poslao: 12 Mar 2012 03:11
|
offline
- djole81
- Zaslužni građanin
- Pridružio: 05 Feb 2009
- Poruke: 578
|
Jeeeeee, hvala ti vrabac
A recimo sistem SOSNA, koji je nažalost neželjen ( izgleda) od ruskih zvaničnih struktura, da li bi on osim aviona i helikoptera mogao da skida HARM ove i uopšte krilate rakete i da li bi bilo opravdano ( kad bi vlast u Rusiji bila normalna) da se on pridoda sistemima većeg dometa, kao zaštita ? I da li bi mogao da se napravi sistem koji bi imao optoelektronsku i infracrvenu jedinicu za traganje sa topovima kao ZSU 23, koji bi mogao efiksano da skida protivradarske rakete , a da ne bude ni blizu tako skup kao PANCIR ?
|
|
|
|
Poslao: 12 Mar 2012 14:18
|
offline
- vrabac
- Legendarni građanin
- Pridružio: 30 Dec 2010
- Poruke: 4961
|
Sosna ima dobre izglede da preživi, ali ne u prvobitnom obliku. Naime prvobitna Sosna je bila sa raketama nedovoljne energije. Kako su Rusi uspeli da isteraju jednu ajd da kažemo treću generaciju dvostepenih raketa to je sada respektabilno oruđe.
Međutim Sosna je približno niša Strele-10 i prvobitno je i bila zamišljena kao sredstvo koje bi zamenilo Strelu-10 i tako kvalitetnije dopunilo Tunguske, jer ima daleko bolje vođenje (ne po svemu! Tunga ima malo bolju trajektoriju) od Tunguske i nešto i brže rakete pa čak i veću preciznost.
Međutim da znate svi koji se lože previše na laserski navođene sisteme se, na terenu koji duže traje, susretnu sa svim vampirima (cititram prof. Milinovića) koje laser sa sobom nosi a to su magla, oblačnost, sumaglica, retka kiša, gusta kiša, prašina i dim. U mnogim tim sučajevima Strela-10 odradi bolje verovali ili ne a pogotovu ako se eventualno opremi novim tražilom ciljeva (videti Strela-10M4 ili Grjuza mada je ova druga starija i slabija). Opet za helikoptere je Sosna bolja kao i za ciljeve u brišućem letu i u krajnjoj meri ima daleko veći domet ali opet slabije isprati jak manevar cilja jer je ona trotačkasti sitem dok je Strela proporcionalka, opet brža je na malim udaljenositima pa time malo to kompenzuje,,,
Vlast u Rusiji verovatno nije normalna po mnogim kriterijumima ali u odnosu na Jeljcinovo vreme je ako mene pitaš RAJ. U mnogo čemu pogotovu u armiji se posle Jeljcina verovali ili ne krenulo iz nule a sada se ipak negde stiglo ma kako mi bili nezadovoljni što nije to i bolje. Ali treba arlaukati i žaliti se čak i javno preko vojnih foruma, neverovatno, ALI IMA UTICAJA, ipak je neka vrsta demokratije zaživlea u Rusiji. Sada se već redovno dešava da u nekoj grani vojne industrije opleteš po forumima sa činjenicma da nešto ne valja, pa po vojnim novinama i neko na kraju dobije od Putinove administrracije nogom u du...e. Isitina ne može da se žali i buče novinar ali ako to uradi oficiri ili vojni inženjer zna da boli pa čak i da se nešto promeni. Verovo ili ne čak sam i sam istina minorno učestvoavo u nekoliko tih rasprava koje su imale jak odjek u vojnoindustrijskim krugovima.
Aj bogati da li je kod nas i blizu toliko moguće.
Krilate rakete nije tako teško oboriti TEŠKO ih je otkriti, teško ih je zatim pratiti a kamoli dati na streljbu.
Kad možeš da ih pratiš i daš na gađanje mnogo šta ih može oboriti istina i tu sa ograničenjima.
Na primer Pancir ih smaže ko svinja masan džak ALI samo ako mu uleti u parametru 4 km i tada mora da odma ispali tri rakete u red.
Tor ih prosto pojede i to sa jednom jedinom raketom a kamoli dve ali i tu ako je parametar do 6-7 km pa i manje.
S-300 je prosto smlati i to sa starim radio navodećim raketamana nekih 25 - 30 km gorkom.
Frka je što krilate ne možeš da pratiš.
HARM je sasvim druga priča. Ako mene pitaš sa modernom ruskom opremom bih se bez mnogo straha (mislim ne bi se smrzo baš) upustio u duele sa SEAD timovima što se tiče HARMA (MALD-a mi donese strah odmah) ali problem je što su trenutno realna rešenja kombinacija taktičkih i hardverskih dejstava. Najbolja odbrana od HARMA je da u zoni gde će biti izvršen skok na veću visinu i lansiranje a to je u proseku 30 (20-40) km od glavnog nianskog radara namestiš zasedu sa manjim integralnim sitemima, npr. Tor ili Pancir pa i modernizovan Osa a čak i Strela-10 bi ponekad odradila. To je naravno vrlo teško izvesti u praksi. Situacija ti je ko u onom filmu sa onim nesretnim zabludelim Kolčakom, bog da mu dušu prosti, kad imaju molitvu u borbi na brodu. Druga olakšavajuća okolnost su ometači tipa Gazetćik i slični imaju vrlo veliku efikasnost protiv HARM-ova, vidi šta im je Aničić jednom napravio sa onom kako je ja zovem pušnicom tj. imitatorom a znaš i da su home made naši ometači bar u izvesnoj meri bili uspešni.
Samo obaranje HARM-a je moguće i sa Pancirom i Torom i S-300PXX i novijim Bukovima (sa S-300V Antejem malo teže skoro nikako) ali samo ako ti se pojave oko parametra nula i jbg. malo više. Mnogo je brz, a vremena reakcije sistema su za njega za malo nedovoljna a mala je meta.
Ameri su toga svesni i povećali su udeo precizno navodećih dalekodometnih porjektila za uništavanje i uveli MALD-ove dok je značaj HARM-a time nešto smanjen. Zbog toga su Rusi masovno uveli lažne pneumatske mete a sistem Gazetćik ima sve vrste mamaca i ometača protiv opitički navođenih sredstava.
Sve te probleme poslednje odbrane presretanjem trebalo bi da reši Morfej.
Tu su se inače po TTZ različite koncepcije višeslojnih odbrana Rusije i Izraela delimično pokopile ali opet sa bitno različitim TTZ. I dok su Izraelci kako tako rešili svoj problem, moraju naravno još da doteruju ali su isterali glavno, kod Rusa će bogami neko dobiti zbog projekta Morfej nogom u g...u a možda i gore od toga.
E sad Morfej, pa videćemo...Inicijalna greška je bila u sastavljanju početnog tima, bili su sve previše mladi inženjeri i onda kao kod prvih F-16, revolucionaran avion ali pucaju električni kablovi fly by wire jer deca ne znaju da ne smeju da ih naglo saviju unutar konstrukcije pa pucaju pod 8 G...
Put mi je odložen još nekoliko dana taman da malo ovako ćaskamo ma koliko to vremena oduzimalo.
Pozdrav.
|
|
|
|
Poslao: 12 Mar 2012 21:06
|
offline
- irkutsk
- Zaslužni građanin
- Pridružio: 18 Jan 2012
- Poruke: 634
- Gde živiš: Split
|
vrabac ::
Zanimljiv odgovor. Iman par pitanja za tebe.
1. Zanimljivo mi je ovo da čak i rasprava na nekom forumu može utjecat na neku situaciju šta se tiče Ruske vojske. Mislim i oke je to zašto ne. Kao otvorena diskusija vezana za probleme vojske koja traje uvik a može donit zanimljive zaključke ili ukazat na probleme. Nisam ima pojma.
2. Zašto misliš da je krilate rakete teško otkrit/pratit (misliš jer lete blizu tla)?
3. Vezano za udaljenosti Pancir-S1/Tor-M1 za obaranje krstarećih projektila .. zašto tako male udaljenosti?
4. Opet zašto krilate ne moš pratit? Šta je tako specijalno kod njih?
5. MALD?? ne znam meni se ova šema sa mamcima ne čini uopće zabrinjavajuća. Jel pojasnit na šta točno misliš? btw .. pneumatski mamci? koji je to vrag?
|
|
|
|
Poslao: 12 Mar 2012 22:57
|
offline
- vrabac
- Legendarni građanin
- Pridružio: 30 Dec 2010
- Poruke: 4961
|
1. Nećeš verovati ali ruska vojska prati vojne forume ocenjuje ih po oblastima i nije redak slučaj da se oficiru da sugestija da učesvuje na tom ili tom forumu iz te ii te oblasti. Naravno GRU je uvek tu kao i kod svih ostalih. Kada sam postavio jednom nezgodno pitanje upozorili su me da mogu svoju lepu klimu da zamenim sa onom u kojoj nikad nema leta. Zapravo i jedan bugarin je pitao isto. On se posle izvinjavao a ja sam zalepio sliku sredstva koju sam pokupio sa francuskog sajta za ELINT. Sredstvo je je još tajno iako uopšte nije novo. Naravno posle sam bio krajnje pristojan i u istoj situaciji o istom sredstvu odbio dialog sa nekim strancem a moderatori su sve izbrisali. Jedina loša poseldica je je što se moj kum uplašio u stilu LEPO KUME SADA IMAJU MOJ IP BROJ PA .... Sreća što zna da sam njihov inače bi bilo njesra.
Recimo sada će da leti perje oko ruskih torpeda a sve je započelo oštrim tekstovima na jednom njihovom vojnom forumu pre par godina. E sada su se glavni akteri već otkrili i udaraju teškim argumentima jedni po drugima, i sada će neko morati da odgovara, da tako kažem, Vladimiru i Dimitriju.
Došlo je opet vreme ruske snage, polako se vraća, skoro i da nekoristim engleski više kada mi trebaju izvori o nečemu, zapadni izvori su sada pouzdani ko nekada iz SSSR recimo 1963. što znači do q..ca. ili što bi Srbi rekli ko vrbov klin.
2. Upravo zbog toga kada su krstareće rakete u pitanju i novi derivati istih. A kod onih krilatih raketa koje lete visoko obično je problem velika brzina a vrlo mali radarski odraz.
3. To su dometi u parametru a ne po maksimalnoj daljini a taj domet je kod krstarećih projetila statistički važniji od maskimalnog, mnogo važniji.
4. To je malo duža priča ajde da ti neko objasni primarnu, sekundarnu, početni strob, ponovljenu sekundarnu obradu, ponovljeni strob sa poređenjem (ekstrapolaciju) i tercijalnu obradu radarskih signala pa onda da nastavimo i još uz to daljinu direktne vidljivosti, uticaj ugla zaklona na daljinu direktne vidljivosti.
Ali u jednoj rečenici, idu vrlo nisko i daljine na kojima se mogu otkriti su relativno male usled fizičkih dimenzija planete Zemlje, radari sporo vrte svoje antene u krug ili čak i kada ne vrte nego ekektronski skeniraju (mada je to mnogo mnogo bolje) to je još uvek sporo za tako mali cilj, relativno brz a tako nisko i pri svemu tome mogu ti često zasmetati objekti na površini zemlje pa je onda teško dovoljno brzo dobiti trajektoriju leta koju možešt tek onda predati na oruđa, pa dok ona zauzmu već sve što treba u procesu gađanja, krstareća prolete negde sa strane i ode dalje. Istinina može se, i tako se i radi, ragovati prema primarnom signalu ili prema sekundarnom, što je mnog brže od trajektorije ali onda često se usmeriš pogrešno a posle ispadne gore nego da nisi nišanio ona ode na drugu stranu. Za ovaj problem se unapred donosi mnogo teških odluka...
5. proguglaj malo MALD, to je leteći multifunkcionalni lažni mamac sa lansiranjem iz vazduha
|
|
|
|
Poslao: 12 Mar 2012 23:12
|
offline
- acatomic
- Legendarni građanin
- Pridružio: 10 Jun 2008
- Poruke: 4229
|
Izgleda da je najbolji sistem PVO...krstareće rakete. Tuci avione dok su parkirani na aerodromu
|
|
|
|
Poslao: 13 Mar 2012 00:25
|
offline
- vrabac
- Legendarni građanin
- Pridružio: 30 Dec 2010
- Poruke: 4961
|
Za pravu dobro uređenu savremenu RUSKU vazduhoplovnu bazu nije tako strašno, krstareći projektili jednostavno imaju često slab učinak na cilju tipa kaponira ali u ruskoj izvedbi, drugo ima i drugih oblika smeštaja aviona osim kaponira koje je uglavnom teško otkriti bilo čime a na njima je efekat još slabiji, treće broj krstarećih raketa je ograničen, cena im je vrlo velika, četvrto najveći broj krstrećih projektila koji su sada u upotrebi ne može da prođe elektronske smetnje koje se postavljaju oko najvažnijh vazduhoplovnih baza, peto postoje neka nova sredstva elektronske borbe koja nisu baš dobra po mnogo čemu ali za odbranu vazduhoplovnih baza su vrlo efikasna osim u masovnom istovremenom napadu, peto, postoje u najmanjem radijusu odbrane baze i neke vrste postvaljanja fizičkh smetnji kroz koje ovakvi projektili ne mogu da prođu.
Šesto, PVO se postavalja oko ovakvih baza tako da u značajnoj meri obori baš kratareće projektile.
Sedmo, sada je veliki deo onoga što se vidi samo lažna meta.
I na kraju MiG-31 koji patrolira iznad baza.
Zbog toga je modelovani oblik borbe NATO protiv Rusije sasvim drugačiji od napada krstarećim projektiliima na vazduhoplovne baze i za Rusiju je takav model (nešto sasvim drugo) vrlo opasan i trenutno se smatra kritičnom tačkom u svekolikom odbrambenom sustavu Rusije, pa se čine pomaci ali nešto slabo i sporo ide...
Ipak u pravu si sa jedne strane gledišta i baš zato je sada u Rusiji stavljen među projekte od prvorazrednog značaja upravo krstareći projektil velikog dometa a sa klasičnom bojevom glavom. Da bi se i protivnik naterao da napravi ovako složen i skup sistem odbrane baza koji očigledno ide u međusobnom poređenju u korist krstarećih projektila. Kako NATO raspolaže samo malim delom nabrojanog arsenala za odbranu aerodroma čini se da bi najveći efekat krstarećih projektila u tom sukobu bio na NATO aerodromima, naravno ako ne ojačaju odbranu.
Verujem da će biti pitanja oko detalja ovog gore navedenog ali većinu ćemo ostaviti za neko drugo vreme, nadam se u skoroj budućnosti kada NATO defintivno (mada su zagovornici te teze napokon počeli da bivaju značajan ajd da kažem skupštinski deo u NATO-u) odustane od napada na Rusiju. Ruska strana je na takvu saradnju spremna ali bez ikakvih ustupaka i bez ikakvog ugrožavanja svojih strateških interesa.
U Izraelu postoji mali broj građana koji ima pravo da glasa na ruskim izborima. I pobedio je Putin iako ne baš sa velikom razlikom, to vam dosta govori.
Ja odo na jutjub da odslušam татарку Алсу и јеврејског песника и јеврејског глумца Тарковског и Кајдановског, Вот и лето прошло. Да и то је Русија и зато је велика и биће.
|
|
|
|
Poslao: 13 Mar 2012 00:56
|
offline
- irkutsk
- Zaslužni građanin
- Pridružio: 18 Jan 2012
- Poruke: 634
- Gde živiš: Split
|
vrabac ::1. Nećeš verovati ali ruska vojska prati vojne forume ocenjuje ih po oblastima i nije redak slučaj da se oficiru da sugestija da učesvuje na tom ili tom forumu iz te ii te oblasti. Naravno GRU je uvek tu kao i kod svih ostalih. Kada sam postavio jednom nezgodno pitanje upozorili su me da mogu svoju lepu klimu da zamenim sa onom u kojoj nikad nema leta. Zapravo i jedan bugarin je pitao isto. On se posle izvinjavao a ja sam zalepio sliku sredstva koju sam pokupio sa francuskog sajta za ELINT. Sredstvo je je još tajno iako uopšte nije novo. Naravno posle sam bio krajnje pristojan i u istoj situaciji o istom sredstvu odbio dialog sa nekim strancem a moderatori su sve izbrisali. Jedina loša poseldica je je što se moj kum uplašio u stilu LEPO KUME SADA IMAJU MOJ IP BROJ PA .... Sreća što zna da sam njihov inače bi bilo njesra.
Zaista nevjerovatno iako logično kad pogledaš. Kad CIA prati facebook i twiter zašto i GRU ili neka druga organizacija nebi pratila vojne forume. Sigurno su interesantniji od praćenja glupih postova na facebook-u
vrabac ::Recimo sada će da leti perje oko ruskih torpeda a sve je započelo oštrim tekstovima na jednom njihovom vojnom forumu pre par godina. E sada su se glavni akteri već otkrili i udaraju teškim argumentima jedni po drugima, i sada će neko morati da odgovara, da tako kažem, Vladimiru i Dimitriju.
Jel misliš na skandal oko Fizika torpeda za Graney podmornice?
vrabac ::Došlo je opet vreme ruske snage, polako se vraća, skoro i da nekoristim engleski više kada mi trebaju izvori o nečemu, zapadni izvori su sada pouzdani ko nekada iz SSSR recimo 1963. što znači do q..ca. ili što bi Srbi rekli ko vrbov klin.
Istina, Rusi se već osiječaju na svjetskoj sceni i ove prilike oko Sirije striktno pokazuju da je Libija zadnja u nizu promašaja koji se više neće tolerirat.
vrabac ::2. Upravo zbog toga kada su krstareće rakete u pitanju i novi derivati istih. A kod onih krilatih raketa koje lete visoko obično je problem velika brzina a vrlo mali radarski odraz.
Šta se niskoletećih ciljeva tiče.
Tu bi se djelomično složia sa tobom jer situacija zavisi i od terena a i od PZO same zemlje o kojoj govorimo. Ako govorimo o Siriji i njihovom Pancir-S1 sa samo optičkim navođenjem jasno je da je to slučaj. Međutim ako govorimo o npr Rusiji sa integriranom PZO sa vrhunskim radarima, EW/ELINT sustavima iz svih mogućih položaja i višeslojnoj PZO onda mislim da tu nema puno prostora za grešku. Situacija je jednoznačno određena pravovremenom detekcijom, praćenjem, očikavanjem i uništavanjem istog.
Šta se visokoletećih ciljeva tiće.
Mislim da je tu stvar opet pozitivnija jer EW radari prvenstveno mogu odradit primarni dio posla a ionako su specijalizirani za visokoleteće hipersonične ciljeve. Čak i sustavi tipa S-300 su u eksportnim verzijama reklamirani protiv takvih ciljeva.
vrabac ::3. To su dometi u parametru a ne po maksimalnoj daljini a taj domet je kod krstarećih projetila statistički važniji od maskimalnog, mnogo važniji.
Ovu rečenicu ne razumin. Dometu u parametru? Jel moš to malo objasnit.
vrabac ::radari sporo vrte svoje antene u krug ili čak i kada ne vrte nego ekektronski skeniraju (mada je to mnogo mnogo bolje) to je još uvek sporo za tako mali cilj, relativno brz a tako nisko i pri svemu tome mogu ti često zasmetati objekti na površini zemlje pa je onda teško dovoljno brzo dobiti trajektoriju leta koju možešt tek onda predati na oruđa, pa dok ona zauzmu već sve što treba u procesu gađanja, krstareća prolete negde sa strane i ode dalje. Istinina može se, i tako se i radi, ragovati prema primarnom signalu ili prema sekundarnom, što je mnog brže od trajektorije ali onda često se usmeriš pogrešno a posle ispadne gore nego da nisi nišanio ona ode na drugu stranu. Za ovaj problem se unapred donosi mnogo teških odluka...
Recimo 4xAESA radar-a od kojih svaki pokrivaju svoj dio od 90°a zajedno tvore cijelinu - bili to zadovoljilo više nego postojeći?
vrabac ::5. proguglaj malo MALD, to je leteći multifunkcionalni lažni mamac sa lansiranjem iz vazduha
A vidia sam. Mamac kojem triba uru vrimena da dođe do nekakve mete. Mamac čiji se let unaprid programira za bojište koje se stalno minja. Mamac koji se detektira različitim radarima u različitim frekventnim pojasevima. Mislim da to nemože nikoga zavarat. Opet na drugu stranu takvi su se sustavi pokazali učinkovit protiv protivnika čija se PZO temelji na 35+ godina staroj Ruskoj tehnologiji.
Vijtaz bi triba imat 192 rakete spremne za lansiranje sa 128 komada u spremnih za nadopunu, potpuno integriran sustav sa radarima većeg dometa a zaštićem Morfei sustavom. Mislim da su tu bilo kakvi mamci samo lake mete koje avionima oduzimaju podvjesne točke koje će in falit kad na njih naleti bilo kakva avijacija novija od 30 god starih Mig-ova.
vrabac ::To je malo duža priča ajde da ti neko objasni primarnu, sekundarnu, početni strob, ponovljenu sekundarnu obradu, ponovljeni strob sa poređenjem (ekstrapolaciju) i tercijalnu obradu radarskih signala
E ovdi staje moje razumijevanje. Plz ka i ranije jel može neko uopćeno objašnjenje?
|
|
|
|
Poslao: 13 Mar 2012 08:10
|
offline
- vrabac
- Legendarni građanin
- Pridružio: 30 Dec 2010
- Poruke: 4961
|
Šta tačno znači PANCIR SA SAMO OPTIČKIM NAVOĐENJEM?
2. Mea culpa. Pogrešno sam definisao visokoleteći projektil, mislio sam na takve projektile kao što su, AGM-142 HAVE NAP i AGM-154 i 158 ili koji je već sličan ušao u seriju a i na AGM-84 SLAM. Zapravo ni oni ne lete visoko ali lete znatno višlje ali su u značajnom delu putanje neki od ovih modela brži a neki koji nisu brži imaju vrlo mali radarski odraz. Ukrajnjoj meri F-15E Strike Eagle ima sposobnost da na vcilj lansira tako i AGM-130 no dobro to je to, vratimo se na prave krstareće.
Od Rostova do Astrahanja ih lako hvatamo pa čak i na Kubanu uglavnom, ali dublje prema Kavkaskom hrbatu je jako zajeb... Dubodoline između planina su kao stvorene za njihov prodor. Jedino rešenje za tu zonu su sistemi Barijer ali i dalje je teško mada ako prođe Barijera a ne skrene brzo u drugu dolinu mogu se oboriti.
3. To ćeš najlakše razumeti ako negde nađeš 2D dijagram, ZONA UNIŠTENJA, ali ne bočnu projekciju nego POGLED ODOZGO.
Zamisli da dva cilja dolaze potpuno pravolinijski, jedan pravo na tebe a drugi paralelno ali nekoliko kilometara levo ili desno. U jednoj rečenici, većina sitema ima najveći domet kada se cilj pojavi tačno ispred njega dakle u osi nišanskog radara i zbog toga ti je domet na taj taj ciljekoji ti dolazi tačno po osi nišanskog radara najveći.
Drugi cilj koji leti nekoliko kilometara ili desetina kilometara levo ili desno je teži za gađanje iz nekolikorazloga:
1. treba ti neko vreme da okreneš nišanski radar na njega da bi ga uzeo na praćenje
2. treba ti neko vreme da okreneš lanser sa raketama ka njemu
ova dva vremena ako se dobro projektuje se ne sabiraju ukupno ali lanser ipak mora malo da kasni pa je vreme malo veće nego samo pod 1.
Napomena: kod nišanskih radara S-300 ako je cilj ušao u sektor gađanja nema tog vremena okretanja nišanskog radara; kod sistema kod kojih su rakete stalno u osi nišanskog radara kao kod Pancira lanser dakle momentalno prati cilj pa nema ni onog malog kašnjenja lansera; kod sistema sa vertikalnim lansiranejm nema uopšte kašnjenja lansera;
3. E ovo se ne može nikako izbeći, trajektorija do cilja koji ide sa strane je neka kriva u prostoru koja je složenija odnosno teže pada raketi u energetskom smislu od lansiranja pravo napred. Energija rakete se troši na tu prostornu krivu brže u ovom slučaju i jednostvno ti se smanji domet, sve viđe što je parametar veći odnosno pravac cilja udaljeniji od tvoje početne ose nišanskog radara.
E sad ovo je iz definicije matematičkog zapravo geometrijskog modela ali vrlo realnog pogotovu što je to definisano za daleko starije sisteme zapravo još u 50-tim godinama.
Parametar se uglavnom posmatra u linijskom rasporedu odnosno radi se o pravcu koji je 90 stepeni levo i 90 stepeni desno od tvoje početne ose nišanaskog radara. U tako definisanom parametru za neke vrste ciljeva na karaju ćeš upasti u vremenski tesnac odnosno da cilj prođe a ti ga nisi presreo jer su ukupna vremena od početka delovnaja u zahvat i praćenje cilja, lansiranje i let projektila veći nego što cilju treba da proleti.
E sad da ne poludiš od ovog objašnjenja (slika vredi 1000 reči što rekoše stari Grci) zamisli da su tvoje oči nišanski radar, najveći domet je u pravcu u kojem gledaš ispred sebe, podigni obe ruke horizontalno sa zemljom (kao da si na raspeću) PARAMETAR JE MAKSIMALNI DOMET U PRAVCU TVOJIH RUKU, računa se samo na jednu stanu naravno.
Uočićeš da S-300 sistemi imaju veliki sektor nišanskog radara i vertikalno lansiranje i zbog toga je razlika u njihovom dometu maksimalnom i u prametru vrlo mala. Ipak ako je cilj van sektora nišanskog radara, on se mora pokerenuti da ga uhvati u sektor pa se tu izgubi neko vreme i zbog toga čak i S-300 ima manji parametar od maksimalnog dometa, a u krajnjoj meri za neke ciljeve će se javiti vremenski tesnac.
Naravno ovoje sve uopštavanje jer je sve to funkcija u kojoj su ulazni parametri brzina cilja, visina cilja i veličina parametra ali i vremensko-prostorna funkcija koja opisuje tvoju trajektoriju do cilja. Zato je domet u parametru koji ti čitaš iz javnih slobodnih izvora neka vrsta srednjeg dometa za tipski cilj, trebalo bi da bude za isti onakav kakav je za podatak o maksimalnom dometu.
OVO JE KORDONSKI OPIS PARAMETRA, ON SE MEĐUTIM MOŽE TRETIRATI I U KRUŽNOM OBLIKU KADA SU BATERIJE NE U KORDONU VEĆ PO PERIMETRU, RASPOREĐENE OKO OBJEKTA ODBRANE PO KRUGU, malo je složenije ali je i dalje geometrija u ravni, malo više trigonometrije. Podaci koje čitaš u javnim izvorima po pravilu daju vrednost dometa u parametru u kordonskom rasporedu.
Sistem kao Tor ili Vitjaz ne gubi vreme na okretanje lansera, jer je izveden vertikalni pusk a Pancir ne gubi vreme jer se rakete okreću zajedno sa sa radarom,međutim u oba slučaja nešto moraš nadoknaditi jer je proces završen tak kada osa rakete zauzme finalni pložaj na trajketnoriji ka cilju, pa u suštini to nije isto kao kada Kub jednom zauzme položaj za lansiranje, no u ovim slučajevima je rešenje daleko brže kada se sve sabere nego na primer Kubu. Tor ima strahovito upravljanje na početku i sve brzo kompenzuje dok lanseri Pancira po azimutu prate nišansk iradar (na istoj su kupoli) i od samog početka odmah koriguje elevaciju i u tome ne zakasni skoro ništa do trenutka lansiranja.
MEĐUTIM, u oba slučajeva se mora okretati nšanski radar u značajnoj meri pa se tu gubi vreme. Kako je sektor Pancira manji od sektora Tora (sektor nišanskog radara) Tor ima značajno veći domet po parametru.
Ne mogu više, nastaviću tokom dana a ti ako je lipo vrime odi do onoga što se nekad zvalo Narodni trg ili negde drugde unutar Dioklecijanove plače, uzmi dupli espreso i razmisli gde bi nabavio knjige OSNOVI RAKETNOG NAORUŽANJA ARTILEJRIJE a još važnije PRIRUČNIK (za starešine artiljerisko-raketnih jedinica pvo) iz bivše JNA, ili pandane tim knjigama ako ih je Hrvatska vojska u međuvremenu objavila. E sad ako hoćeš na ruskom to je druga priča.
Irkutsk, naporno ćakulanje, moram na, ne espreso, no na jednu tursku kahvu.
|
|
|
|
Poslao: 13 Mar 2012 13:01
|
offline
- irkutsk
- Zaslužni građanin
- Pridružio: 18 Jan 2012
- Poruke: 634
- Gde živiš: Split
|
vrabac ::
Fala puno na detaljnim informacija. Moram priznat da mi je sad dosta stvari jasno o kojima ranije i nisam razmišlja. Uglavnom ako te put koji put navede s ovu stranu granice javi se za kakvu kavicu ili šta več ...
|
|
|
|
Poslao: 22 Mar 2012 03:32
|
offline
- Pridružio: 27 Jul 2008
- Poruke: 142
|
Veliki pozdrav vrabac bicu direktan i ovo moram da te pitam eto napisao si :
"HARM je sasvim druga priča. Ako mene pitaš sa modernom ruskom opremom bih se bez mnogo straha (mislim ne bi se smrzo baš) upustio u duele sa SEAD timovima što se tiče HARMA (MALD-a mi donese strah odmah) ali problem je što su trenutno realna rešenja kombinacija taktičkih i hardverskih dejstava. Najbolja odbrana od HARMA je da u zoni gde će biti izvršen skok na veću visinu i lansiranje a to je u proseku 30 (20-40) km od glavnog nianskog radara namestiš zasedu sa manjim integralnim sitemima, npr. Tor ili Pancir pa i modernizovan Osa a čak i Strela-10 bi ponekad odradila. To je naravno vrlo teško izvesti u praksi. Situacija ti je ko u onom filmu sa onim nesretnim zabludelim Kolčakom, bog da mu dušu prosti, kad imaju molitvu u borbi na brodu. Druga olakšavajuća okolnost su ometači tipa Gazetćik i slični imaju vrlo veliku efikasnost protiv HARM-ova, vidi šta im je Aničić jednom napravio sa onom kako je ja zovem pušnicom tj. imitatorom a znaš i da su home made naši ometači bar u izvesnoj meri bili uspešni.
Samo obaranje HARM-a je moguće i sa Pancirom i Torom i S-300PXX i novijim Bukovima (sa S-300V Antejem malo teže skoro nikako) ali samo ako ti se pojave oko parametra nula i jbg. malo više. Mnogo je brz, a vremena reakcije sistema su za njega za malo nedovoljna a mala je meta.
Ameri su toga svesni i povećali su udeo precizno navodećih dalekodometnih porjektila za uništavanje i uveli MALD-ove dok je značaj HARM-a time nešto smanjen. Zbog toga su Rusi masovno uveli lažne pneumatske mete a sistem Gazetćik ima sve vrste mamaca i ometača protiv opitički navođenih sredstava. "
Moje pitanje je vrabac sta mislis o ovoj novijoj americkoj anti radarskoj raketi AARGM i da li bi se cerao sa ovim tipom anti radarskih raketa uz modernu rusku tehniku.
ako ne upali link je ovdje kao rezerva ( airforces.fr/2010/10/19/agm-88e-high-speed-.....d-to-dead/ )
[youtube]jm1IJ_2fSQI&feature=player_embedded[/youtube]
Moje drugo pitanje je sta mislis o vucenim mamcima tipa ALE-50? Sjecam se clanaka iz americkih novina 2000 godine da se sistem pokazao veoma uspjesnim i da je bio vrlo efikasan .Magnetisao je Srpsku pvo veoma efektivno 1999 godine i da je bio nevjerovatno kako su se primali operatori srpske pvo na taj mamac.To je otprilike pisalo u tekstu
Moje trece pitanje je posto si vrhunski poznavalac PVO kako komentiras na ovaj paragraf?
"Although it is unlikely that U.S. information operators were able to insert malicious code into enemy SAM radars themselves, General Jumper later confirmed that Operation Allied Force had seen the first use of offensive computer warfare as a precision weapon in connection with broader U.S. in- formation operations against enemy defenses. As he put it, “we did more information warfare in this conflict than we have ever done before, and we proved the potential of it.” Jumper added that al- though information operations remained a highly classified and compartmented subject about which little could be said, the Kosovo experience suggested that “instead of sitting and talking about great big large pods that bash electrons, we should be talking about microchips that manipulate electrons and get into the heart and soul of systems like the SA-10 or the SA-12 and tell it that it is a refrigerator and not a radar.”28 Such pioneering attempts at offensive cyber- warfare pointed toward the feasibility of taking down SAM and other defense systems in ways that would not require putting a strike pack- age or a HARM missile on critical nodes to neutralize them.
During Desert Storm, by means of computer penetration, high-speed decrypting algorithms, and taps on land lines passing through friendly countries, the United States was reportedly able to intercept and monitor Iraqi email and digitized messages but engaged in no manipulation of enemy computers. During Allied Force, however, information operators were said to have succeeded in putting false targets into the enemy’s air defense computers to match what enemy controllers were predisposed to believe."
Neki i dalje tvrde da je oboren B-2 a u sustini to je bila varka na ekranu i gadjali su lazne ciljeve sudeci prema ovom pasazu barem prema meni.Koji je tvoj zakljucak ?
|
|
|
|