Osvajanje svemira

69

Osvajanje svemira

offline
  • powSrb 
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 08 Mar 2015
  • Poruke: 9416

Не знам да ли је постављано.
Прелеп, ајде да кажем документарац из свемирске станице.

Са уживањем се одгледа.



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Pridružio: 02 Jan 2012
  • Poruke: 291

SpaceX - Ponovno korišćenje prvog stepena doneće uštedu od 30% (za Falcon 9).
http://sputniknews.com/science/20160402/1037360685.....-cost.html

Izgleda da su tačne informacije da prvi stepen košta oko 15-20 miliona dolara.
Neverovatno mi je da drugi stepen koji deluje mnogo jednostavniji i sam nosač satelita čine ostatak cene. Verovatno su sami troškovi pripreme lansiranja poprilični.



offline
  • Pridružio: 07 Nov 2013
  • Poruke: 5240

mean_machine ::stalker ::Највеће ракете...
Н1 и Сатурн 5


Jel neko zna zasto je N1 prilicno drugacijeg izgleda od Saturna pa i drugih raketa tog pa i danasnjeg vremena? Kod N1 izmedju blokova ima praznog prostora a deluje mi da ima rezervoare u obliku sfere barem na gornjem delu?

Sta je navelo Koroljeva da izabere takav dizajn? Da li je to donosilo neke prednosti ili mozda zbog nekih ogranicenja u tehnologiji bi prinudjen na takva resenja?


Raketa N1 je po mnogim karakteristikama jedinstvena u svijetu , i da je bilo sreće i političke volje da se nastavi sa serijom ispitivanja danas bi bila u istoj kategoriji kao Sojuz, letila bi redovito .

Sa ovim odmakom od 50 godina i informacijama koje su izronile u međuvremenu , možemo vidjeti veličinu tih umova Koroljeva i Kuznjecova .

Da Kuznjecov motor NK 33 nije tako dobar ne bi ga danas koristili Ameri i Rusi na novim svemirskim raketama. Sigurno je sa tim motorom bilo problema na početku i sigurno je da bi zadnja raketa N1 koja nije poletila bila ok , njeni su motori skinuti i konzervirani i napokon prodani amerima .

Pođimo onda od motora , jer je on doveo Koroljeva do ove neobične konstrukcije rakete N1.

Motor NK 33 koristi tekući kisik i kerozin , ali za razliku od drugih koji pumpaju tekući kisik u brizgaljke i kao tekućinu ga raspreše u sitne kapljice , pa onda on isparava u komori motora. Kuznjecov NK 33 radi na plinoviti kisik , naime u gas generatoru se u tekući kisik dodaje nešto malo kerozina koji se zapali i od te se energije sav kisik ispari i zagrije i kao plin dalje ulazi u motor.

Taj trik je omogućio izradu relativno malog , a efikasnog motora , sa visokim specifičnim impulsom , na čemu je Koroljev stalno inzistirao . Sukob sa Gluškom i definitivni razlaz ta dva velikana je nastao upravo na tom impulsu .. Gluško na motoru za R-7 nije mogao izvući traženi impuls , a bez toga Koroljev nije mogao dobaciti bombu do amerike.

Taj problem sa brizgaljkama i vibracijama motora je bio toliko velik da je Gluško digao ruke od tih goriva i nakon R-7 dvadesetak godina radio isključivo na vojnom programu i korištenju dušične kiseline kao oksidansa, da bi se tek pod kraj svoje plodne karijera vratio tekućem kisiku i napravio brilijantnu familiju motora za Energiju, ali je digao tlak u motoru na navjerojatnih 250 bara.

Upravo ti problemi koje je imao Gluško , daju podstreka mnogim znanstvenicima , da danas suvremenim metodama numeričkih simulacija osporavaju neke podatke prezentirane za raketu Saturn 5 i njene motore F1. Najgore od svega je to što je meni kao tremodinamićaru i motorašu sve jasno i vjerujem da su ameri nešto smuljali sa Saturnom , ali o tom nekom drugom prilikom.

Osim tog plinovitog kisika kojeg troši NK 33 ima još jednu prekrasnu osobinu vrlo lako izlazi na režim i vrlo lako mijenja potisak ... to je ponukalo Koroljeva da odbaci bilo kakva kormila u mlazu motora ( kao V-2 ili Scud ) ili male motore o kojima sam pisao na raketi R-7 , ili kardanski ovjes koji traži da su svi spojevi motora i ostatka rakete gibljivi , fleksibilni ( Saturn 5 ) .

Da bi to upravljanje sa promjenom potiska bilo efikasno moraju motori biti udaljeni od ose , i ako se mora u neki prostor smjestiti tridesetak motora onda dobijamo taj osnovni krug koji definira promjer rakete u bazi od nekih 17 metara.

Kad pogledamo siluete raket R-7 ( sojuz ) i N-1 vidimo da je to isti koncept , raketa se konstantno sužava od baze ka vrhu .. navodno je za to zaslužna ekipa zarobljenih njemaca koju je vodio Gretrup, on je koncipirao nekoliko raketa tog dizajna i njemački su znanstvenici dokazali rusima prednosti te konusne koncepcije rakete, i kuglastih rezervoara . Njemci su Rusima ostavili u amanet matematičke modele za proračun tih konusnih raketa i kuglastih tankova.

Kuglasti rezervoar kao savršena forma ima najveći volumen za istu količinu ili težinu materijala , i tako se ostvaruje prednost i sa lošijim gorivom kao što je kerozin u odnosu na tekući vodik.

Da je poživio Koroljev bi izgurao i vodik u tim kuglastim rezervoarima, ali tada nije imao vremena da se bavi još i vodikom. Vodik ima prednosti tek u višim stupnjevima raketa -drugom ili trećem stupnju , ovisno od namjene rakete . Kako onaj zadnji stupanj koji ulazi u orbitu mora imati motore koji se pale i gase više puta na orbiti , i kako gorivo mora stajati danima u uvjetima vakuuma to otpadaju varijante sa kisikom i vodikom , već ostaje jedino neka varijanta dušične kiseline sa kerozinom ili hidrazinom , tako da u toj vodikovoj prići ostaje drugi i eventualno treći stupan rakete. Tekući vodik je deset puta lakši od kerozina i traži po kilogramu dva put više kisika od kerozina , iz te zavrzlame se teško izvući , pogotovo što zbog niske temperature zahtjeva rezervoare koji su teški , jer moraju biti toplinski izolirani, a gubici od isparavanja se ne smiju pustiti u atmosferu zbog eksplozivnosti smješe.



Jednostavna računica nam kaže da za izgaranje jednog kubnog metra kerozina ( težina 820 kg ) trebamo 2,3 puta više kisika .. 820x2,3= 1886 kg kisika , a jedan kubni metar kisika je težak 1140 kilograma .. pa ispada da za kubik kerozina trebamo 1,65 kubika kisika . Ako su rezervori kugle onda volumen kugle ovisi od promjera na treću potenciju , i iz toga možemo izvući promjere kugli , odnosno odnose promjera kugli kao 1 za kerozin i kao 1,2 za kisik.

Znači na N1 raketi su uvijek one donje veće kugle rezervoari kisika , a one gornje su za Kerozin.

offline
  • Pridružio: 30 Mar 2013
  • Poruke: 492

Uspesno su prizemljili raketu uprkos nemirnom okeanu.

offline
  • bato  Male
  • Super građanin
  • Pridružio: 31 Jan 2010
  • Poruke: 1052
  • Gde živiš: Novi Sad

Испратио сам. Немам речи... било је импресивно.




Onboard view of landing in high winds pic.twitter.com/FedRzjYYyQ

SpaceX (@SpaceX) April 9, 2016

Landing from the chase plane pic.twitter.com/2Q5qCaPq9P

SpaceX (@SpaceX) April 8, 2016

offline
  • Pridružio: 07 Nov 2013
  • Poruke: 5240

malo sam kopao po netu i iskopao ovu skicu N1 u presjeku sa dimenzijama , netko si je zaista dao truda da sve iskotira , i čak se u bobu slaže moje teoretiziranje sa prethodnog posta sa mjerama na raketi.

Po promjerima kugli je oćito da su prva tri stupnja bila na kisik i kerozin , a četvrti i peti ulaze u orbitu i oni su na dušičnjaću.

offline
  • Pridružio: 02 Feb 2010
  • Poruke: 3637

Мы первые!
Мы первые! СССР-Россия. Первый искусственный спутник Земли, первый человек в космосе Юрий Гагарин, первая женщина космонавт Валентина Терешкова, первый выход в открытый космос совершил космонавт Алексей Леонов …

offline
  • Pridružio: 02 Feb 2010
  • Poruke: 3637

Графички приказ лета Јурија Гагарина,врло интересантно,вреди погледати!
Оригинални тонски запис комуникације током 108 минута лета!
https://www.yandex.ru/?cover=gagarin

offline
  • Pridružio: 07 Nov 2013
  • Poruke: 5240

@stalker hvala ti na ovom linku, malo me je to podsjetilo na ta vremena kad smo upijali informacije i pokušavali shvatiti kako rade te velike rakete .

Svako malo se pojavi neki zločesti tekst u novinama ili na netu sa klasičnom pričom da je Gagarin prvi Rus koji se vratio živ iz svemira , a autori takvih tekstova nemaju pojma što se zapravo događalo tih godina na relaciji SAD -SSSR.

Ima jedan zanimljiv tehnički detalj .. kako su rusi postizali pravac lansiranja . O tome kako su postizali zadani nagib putanje i ulazak u orbitu , kako su postizali zadanu brzinu , odnosno integrirali akceleraciju sam već pisao ma ovim stranicama , a o pravcu sam zaboravio, a to je kao i većina ostalog nasljeđe od švaba i rakete V-2.

U Bajkonuru na lansirnoj platformi su optičkim metodama usmjerili kompletnu raketu u pravcu lansiranja. Za to im je trebao obrtni stol koji bi u cijelu raketu tešku skorio 400 tona u stotinku milimetra usmjerio točno u pravcu lansiranja , tako da se osa žiroskopa koji daje elevaciju odnosno nagib putanje nalazila točno u pravcu lansiranja . Taj žiroskop se nalazio negdje na sredini rakete u prostoru između rezervoara kisika i kerozina .

Nešto slično vidimo na fotki za raketu Scud



Kod Scuda je to bilo dovoljno da na dometu od 100 km nešto pogodi , ali kod rakete R7 se tražilo da pogodi kilometar na 10000 kilometara što se nije moglo postići početnim zadavanjem pravca .

Na trasi lansiranja je na udaljenosti od cca 500 kilometara bilo postavljeno dvije radio stanice velikog dometa , one su bile u vezi sa centralnom radio stanicom na lansirnoj platformi i činile su istokraćan trokut .

Zbog jednostavnosti možemo zamisliti da su ove dvije bočne radio stanice sa onom centralnom bile spojene sa dva kabla iste dužine . Signal ,kratki biiip, bi krenuo po žici od centralne stanice ka dvije bočne , a od njih bi radio valovima taj signal krenuo u prostor . Prijemnik na raketi koja je u Bajkonuru na lansirnoj platformi bi primio ta dva signala u istom trenutku . I sve dok je raketa jednako daleko od obje radio stanice ta dva signala su dolazila istovremeno . Ako bi raketa skrenula sa pravca onda je jedan signal kasnio .. i to je bio elemenat za korekturu putanje. Naravno da su ruje promjenom faze ta dva signala raketu mogli skrenuti sa osnovnog pravca , jer je njen sklop tražio položaj u prostoru kad čuje oba signala istovremeno.

Radio signali su se kružno širili u prostoru do prislušnih antena u turskoj , i američkoj bazi u Incirliku su bili u stalnoj dežuri , i čim bi Rusi upalili te svoje radio stanice i počeli emeitirati signale radi kalibracije rakete i li lansiranja i vođenja oni su pažljivo pratili faznu razliku ta dva signala i na bazi toga izračunali da li je to raketa u koridoru za Washington ili Chikago, ili leti ka Kamčatki na koridoru za svemir.

Tih godina je R-7 bila u nekoliko navrata u bojevoj pripravnosti , napunjena gorivom , a jednom prilikom je bila dovedene do stanja zaletavanja žiroskopa i predaje šifri za aktiviranje nuklerane bojeve glave, tako da ameri non stop dežurali i rusi nisu mogli prdnut u svemiru , a da se to ne čuje u Incirliku.

Ostala komunikacija između kosmonauta i baze ili telemetrija je išla vrlo kilavo sa dosta ograničenim mogućnostima frekventne modulacije signala i vremenskog multipleksa u telemetriji , zbog pouzdanosti rusi nisu smjeli to puno zakomplicirati sa nekim šifriranjem jer ne bi mogli dešifrirati signale zbog smetnji , tako da su ameri većinu te komunikacije čitali ili slušali bez nekih problema .

offline
  • Pridružio: 02 Feb 2010
  • Poruke: 3637

Yuri Gagarin - First Man in Space (360 video inside Vostok-1 spacecraft)

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 586 korisnika na forumu :: 13 registrovanih, 3 sakrivenih i 570 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: A.R.Chafee.Jr., amaterSRB, Andrija357, cinoeye, Džordžino, esx66, FileFinder, laurusri, maCvele, Profica, rasok, vargas, VJ