Osvajanje svemira

75

Osvajanje svemira

offline
  • Sim.a 
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 29 Avg 2009
  • Poruke: 2974
  • Gde živiš: Zemlja čuda

Da li je NASA izgubljena u kosmosu?
Za mnoge je nedavno povećanje budžeta NASA-e od strane Kongresa bio znak da je rat izmedju Bele kuće i Kapitol hila prošlost i da Amerika za dogledno vreme nema više razloga da brine kada su letovi u kosmos u pitanju. Medjutim, dali je baš tako?
http://astronomija.co.rs/191-astronautika/10296-da.....-u-kosmosu



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Pridružio: 07 Nov 2013
  • Poruke: 5235

Ima jedna zanimljiva caka na tom Gagarinskom globusu .. pritiskom na neki od tih gumbeka globus bi se vrlo brzo počeo okretati i pokazao bi mjesto gdi bi kapsula aterirala da se taj čas upale retro motori , a usput bi kosmonaut vidio kordinate gdi pada pa bi prije prekida svake veze sa baznom stanicom mogao javiti gdi da ga traže .

To je bilo više psihološki nego stvarno moguće , jer da bi u bilo kom trenutku opalio retro rakete morao je kapsulu orijentirati prema zemlji i suncu , morao je znati što je gore , a što dolje i morao je znati što je naprijed , a što nazad.

Taj sustav za orjentaciju je bio dupliran - potpuno automatiziran sustav i potpuno ručni sustav , ovaj ručni je zanimljiv i budem ga malo detaljnije opisao .


Vidimo na slici pozicaja 16 prozor u kapsuli , odnosno uređaj Vzor , na istom tom mjestu je kod špijunskih Vastoka odnosno Zenita bila leća od teleskopa , a kod glave kosmonauta filmska traka ,odnosno kaseta sa filmom. O samom ustroju Zenita se malo zna i osim jedne skice koja to pokazuje nisam našao ništa pametno.

Kosmonaut je zavaljen u svoje sjedalo mogao kroz taj prozor gledati zemlju odnosno zvijezde , a mogao je u jednom ograničenom trajanju i manevrirati sa kapsulom , mogao se okretati oko sve tri ose i namjestiti taj prozor da vidi zemlju. To je sve radio preko palice koja je palila i gasila ventile za komprimirani dušik. Vjerojatno je taj sustav stabilizacije u automatskom režimu održavao brod stabilnim u sve tri ose pogotovo u fazi zaletavanja turbine retro raketnog motora sve dok on ne bi preuzeo stabilizaciju sa ispušnim plinovima iz turbine.

Prethodno sam zaboravio napisati da je između orbitalne brzine i padanja na zemlju razlika brzina 150 m/s, što je jako malo obzirom da se brod kreće sa cca 8000m/s.

Taj prozor za promatranje je bio napravljen genijalno , on je bio zadnja rezerva kosmonautu za orijentaciju i povratak na zemlju u slučaju da sve ostalo pobudali.

Promatrajući zemlju sa visine od 200 km ljudsko oko ne vidi puno u širinu , vidno polje oštrog vida je krug promjera ispod 100 kilometara , i čovjek svojim osjetilima može samo ugrubo odrediti da li kroz prozor gleda okomito prema zemlji ili je to deset- petnajst stupnjeva ukoso, tek kad vidi tamno nebo i rub kugle zna sigurno da gleda u koso.

Tu nastupa domišljatost , genijalnost , tih ljudi koji su iz ničega stvorili legendu, proširili su vidno polje ljudskog oka tako da je sa visine od 200 km kosmonaut vidio cijelu zemaljsku kuglu , ali kao prsten u prstenu .


Točke koje su na skici označene G ( ćirilicom ) .. gorizont su krug , i ako kosmonaut manevrirajući sa brodom dovede taj krug u centar vidnog polja između dvije kružne skale , onda je optička osa Vzora strogo okomita na zemlju , a u tom slučaju je osa ratroraketnog motora strogo okomita na tu vertikalu .. znači tangencijalna na putanju broda . Pilot je mogao gledajući kroz centralni dio Vzora ugrubo odrediti smjer leta , ispod njega su dosta bro promicali oblaci ili gradovi , i mogao je okretanjem cijelog broda oko te vertikalne ose usmjeriti strelice na viziru u smjeru kretanja odnosno suprotno tome okrenuti mlaznicu retro raketnog motora i zakočiti.

Dalje je sve zavisilo od toga da li će Isajev kresnuti kako treba i sve to usporiti za 150m/s odnosno za 4m/s u sekundi , pri tome trebamo znati da su Gagarin i ostali iz te prve ekipe bili najbolji piloti od probnih pilota i da su te vratolomije njima bile dječja igra.


Гагарин пишет:
"Стало плавно падать давление в системах ориентации. Почувствовал более упорядоченное движение по тангажу. Затем корабль стал рыскать. Я понял, что системой солнечной ориентации Солнце "загоняется" в центральный датчик.
Вскоре корабль приобрел устойчивое положение для спуска. ТДУ (тормозное двигательное устройство) было направлено на Солнце, и довольно устойчиво. В это время была очень хорошая ориентация по "Взору". Во внешнем кольце горизонт был вписан совершенно равномерно. Видимые мною предметы двигались строго по стрелкам "Взора", т.е. так, как нужно для ориентации вручную. Затем Земля стала плавно уходить в левый угол (от ног).
В это время производил доклады. В системе ориентации давление постепенно падало и к моменту запуска ТДУ было примерно 110 атмосфер..."
Много раз во время тренировок космонавты отрабатывали именно этот этап полета. Впрочем, инструкторы предупреждали, что полностью имитировать реальность невозможно. Но пока все шло, как на тренировке. Юрий Гагарин приготовился к спуску:
"Закрыл правый иллюминатор. Притянулся ремнями, закрыл гермошлем и переключил освещение на рабочее.
Затем, в точно заданное время, прошла третья команда. Как только погасло окошко при прохождении третьей команды, я стал наблюдать за давлением в ТДУ и в системах ориентации. Оно стало падать резко, с 320 атмосфер. Стрелка прибора четко шла на уменьшение давления. Я почувствовал, как заработало ТДУ. Через конструкцию ощущал небольшой зуд и шум.
Я засек время включения ТДУ. Перед этим секундомер поставил на нуль.
ТДУ работало хорошо. Его включение произошло резко. Перегрузка нарастала немного, и потом резко опять появилась невесомость. В этот момент в системе автоматической ориентации и в баллоне ТДУ стрелки прыгнули на нуль. Время работы ТДУ составило ровно 40 секунд..."
Юрий Гагарин почувствовал, что реальные события отличаются от земных, тех, что были на тренировках. Здесь, на орбите, процессы шли иначе...
"...Как только включилось ТДУ, произошел резкий толчок, и корабль начал вращаться вокруг своих осей с очень большой скоростью.

Kao što rekoh Isajev je odradio svoje , ali nakon 40 sekundi više nije bilo potiska iz gas generatora niti dušika u bocama da zaustavi rotaciju izazvanu zaustavljanjem turbo pumpi. Rusi nikad nisu dali neku suvislu teoriju za tu rotaciju , ali sa ove distance i sa današnjim mogućnostima simulacija na računalu mogu zamisliti situaciju koja se dogodila . Turbina se nakon što je odradila svoje trebala u uvjetima vakuuma vrtiti bar deset minuta dok se zaustavi , i to bi jednim laganim mlazom dušika Gagrin ili servo sustav uspio zaustaviti , ali lager na turbini je zbog nečega ( dušićne ) zacvikao i stao trenutno , a brod se počeo vratolomno vrtiti u kontra stranu, tu više ni Gagarin ni servo nisu mogli pomoći.

Nije moguće da Koroljev to nije znao ili da nije predvidio , ali očito tada u prvom letu više nije bilo tlaka u bocama dušika i stvar se nije mogla zaustaviti. Ne znam da li su do drugog leta par mjeseci kasnije Sovjeti uspjeli zamijeniti dušik u bocama sa ksenonom , plinom težim 5 puta od dušika.

German Titov je poletio 6 augusta 1961 godine , i bio na orbiti više od 24 sata i ne vjerujem da bi izdržao u tom ringišpilu tako dugo bez stabilizacije u letu, znam da su na kasnijim letovima koristili taj teži plin , što je značilo da pod istim tlakom u istim bocama stane 5 puta više resursa.

Do Sojuza su sve to zamijenili sa novim pogonom za stabilizaciju na bazi vodikovog peroksida, koji je bio puno lakši , desetak puta , i imao je resurs reda veličine deset puta veći .

Zanimljivo je pogledati gdi su tada bili Ameri ... 15. maja je prvi Amer proveo noć i dan u svemiru .. 1963 godine Mr. Green .



offline
  • Pridružio: 17 Sep 2010
  • Poruke: 24371

Georgius ::Pult upravljanja Vostokom (u njemu je Gagarin leteo)

Raketas, da li znate na koji nacin je radio ovaj sistem orijentacije, pokazivao je polozaj Vostoka u odnosu na Zemlju. Pretpostavka da je neki ziroskop u pitanju?





Citat:Панель управления и навигации космического корабля "Восток–1". За ней Гагарин провел главные 108 минут своей жизни.

Ostali detalji ( kontrolni i upravljacki paneli i pultovi )

https://olddirty.dirty.ru/panel-upravleniia-i-navi.....ni-752973/

КОСМИЧЕСКИЙ КОРАБЛЬ "ВОСТОК".

http://www.cosmoworld.ru/spaceencyclopedia/gagarin/index.shtml?korabl.html

offline
  • Pridružio: 02 Feb 2010
  • Poruke: 3637

Космодром "Васточни",први старт,слике високе резолуције

СЛИКЕ

online
  • alchemy
  • Pridružio: 06 Jul 2009
  • Poruke: 4881
  • Gde živiš: Novi Sad

Данас, 15. маја 2016. године се испуњава 56 година од момента лансирања у орбиту првог вештачког сателита Земље који је имао простор за смештај космонаута. Годину дана касније на таквом је у орбиту отишао Јуриј Гагарин.
Имао је назив Спутник-4 и био је прототип космичког брода Восток, у простору предвиђеном за космонауте налазио се Алексеј Алексејевич Мандељштам - тежинско габаритни модел човека Very Happy
Било је проблема са кочионим моторима, уместо да га успоре, убрзали су га (због погрешне оријентације самог брода) и убацили у орбиту на већој висини и тамо остао до 1962. године када је пао у савезну државу Висконсин.
Оно што је битно је да је Спутник-4 тј тај Восток био први апарат који је носио назив - космички брод.
Прављен је у упрошћеној варијанти у односу на Гагаринов, није имао топлотну заштиту, систем за обезбеђивање животних услова и приземљења.





offline
  • Pridružio: 02 Feb 2010
  • Poruke: 3637

Нови,модернизовани Сојуз-МС спреман за лет...

offline
  • Pridružio: 02 Feb 2010
  • Poruke: 3637

Прерада отпадних материјала на МКС

online
  • alchemy
  • Pridružio: 06 Jul 2009
  • Poruke: 4881
  • Gde živiš: Novi Sad

Много вредан снимак

offline
  • Pridružio: 07 Nov 2013
  • Poruke: 5235

Da zaista izvanredan snimak , zaista mi nije jasno zašto već u 5 sekundi tu mrcinu od 400 tona valjaju za 180 stupnjeva, i to dosta žestoko. Prije je uvijek kontrola valjanja samo održavala zadani pravac , a sada odmah okreću na leđa i dalje tako lete.

offline
  • Pridružio: 31 Dec 2011
  • Poruke: 5373

Evo šta Rusi kažu o toj rotaciji od 180 deg. Ne razumijem se pa neću ni laprdat ni prevoditi, ali ima neke veze sa vođenjem i korekcijama putanje te ovisi i o mjestu lansiranja. U svakom slučaju bolje će te to prevesti, što bi rekli, narodski razumljivo.

''Несмотря на то, что ракета издалека кажется симметричной, для системы управления у нее есть четкие «верх», «низ», «лево» и «право». После старта ракета должна развернуться в так называемую плоскость наведения. На Байконуре поворачивается стартовый стол, потому что в 50-х аналоговые системы не умели так активно крутиться. На более современных стартовых комплексах в Куру и на «Восточном» нет необходимости это делать, ракета поворачивается сама. В зависимости от положения стартового стола и траектории выведения угол поворота может быть разный, судя по видео для пуска на очень похожие солнечно-синхронные орбиты с наклонением 98° для Куру это получается примерно 90°, на «Восточном» в районе 180°.''

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 1305 korisnika na forumu :: 29 registrovanih, 6 sakrivenih i 1270 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: 9k38, A.R.Chafee.Jr., Asparagus, Bobrock1, Brana01, bufanje, cvrle312, dika69, DonRumataEstorski, Dorcolac, DPera, drimer, FileFinder, galijot, gasha, Georgius, hologram, jackreacher011011, kjkszpj, Krvava Devetka, kuntalo, mercedesamg, Pakito93, Parker, pein, SlaKoj, wolf431, YugoSlav, Zoca