Sale ::Neverovatno je koliko mu kratka pista treba za poletanje. Čini mi se da je poleteo posle 300m.
Detalj na 11'37'' je zanimljiv i zbog toga što voditelj viče "kobra" a Sergej Bogdan radi "zvono".
E sad zamisli koliko bi mu trebala kraca staza za zatrcavanje da je krenuo "pod kocnicama" i punim forsazom.
Na ovom snimku moze lepo da se vidi na osnovu poprecnog preseka otvora mlaznice da ukljucuje forsaz tek posle nekih 8 ili 9 sekundi nakon polaska.
A na ovom snimku sve vidi kako avion (u ovom slucaju Su-30MKI) "djipa" i ubrzava kada krece "pod kocnicama i na forsazu
Ja mislim da tu u pitanju nije nista drugo do TVC i odlican odnos potiska i mase, ali ko ce ga znati, mozda su rusi izmislili nesto novo ili je prevod nedovoljno precizan pa ga mi citamo kao "specijalni alat" ?
Doduse moze da se prevede i kao "specijalni aparat ili uredjaj" pod sta moze da se svrsta i TVC.
Ništa neobično avion ima samo dovoljan potisak, da ima još veči mogao bi poleteti i mnogo prije. Nemci su eksperimetisali sa F-104 i poleteli iz mesta, sa posebnog lansera.
Koliko se meni cini iz izracuna temeljenih iz snimki, ako se u obje koristi puni forsaz (na prvoj se ne vidi jasno, na trećoj izgleda kao da ga koristi) i ako na obje teže 20ak tona (to ne znamo, to je tek pretpostavka za aeromiting) avioni koriste na obje nekih 800tinjak metara zaleta. plus minus stotinjak metara.
[quote=Baš me zanima koji je to "specijalni alat" koji bi mu smanjio dužinu staze na 250m?[/quote]
Nema tu 'crne magije', staza za poletanje zavisi od odnosa dinamicki-instalisan potisak / tezina i uzgona pri napadnom uglu poletanja. Stari F-15 pri tezini 40 Klb polece sa 300 m (prilikom obaranja rekorda poletao je sa 120 m).
Ako neki avion ima 'prevelik' ugao izmedju tezista i tocka glavnog stajnog trapa, moze se desiti da, iako bi teoretski mogao poleteti sa Y metara, nema dovoljnu 'snagu' repa da ga na vreme postavi na taj napadni ugao, npr F-18. Vektorisanje mlaznika motora moze pomoci da ranije digne nos, a ima aviona koji nesto pre Vr pneumatski produze nosnu nogu da bi nos bio odbacen nagore (povecava napadni ugao koji bi se inace mogao povecati tek pri npr 50 km/h vecoj brzini).
jazbar ::Ništa neobično avion ima samo dovoljan potisak, da ima još veči mogao bi poleteti i mnogo prije. Nemci su eksperimetisali sa F-104 i poleteli iz mesta, sa posebnog lansera.
Pa ne radi se tu samo o dovoljnom potisku, iako veci potisak smanjuje duzinu staze za zaletanje na taj nacin sto ce se postici ista brzina u kracem vremenskom rasponu a samim tim za to ce biti potrebna kraca distanca . Maksimalni koeficijent uzgona i TVC su podjednako vazni. Postoji minimalna brzina pri kojoj avion uz max koeficijent uzgona moze da poleti. Ta brzina je skoro uvek niza od minimalne brzine pri kojoj horizontalci postaju efikasni kako bi izvrsili rotaciju nosa. Drugim recima, ako bi nesto moglo da zarotira avion pre nego sto vertikalci postanu efikasni avion bi poleteo i naravno, za to bi mu trebala kraca staza za zaletanje. E tu na scenu stupa TVC
Dopuna: 07 Okt 2012 18:40
Eridan ::Koliko se meni cini iz izracuna temeljenih iz snimki, ako se u obje koristi puni forsaz (na prvoj se ne vidi jasno, na trećoj izgleda kao da ga koristi) i ako na obje teže 20ak tona (to ne znamo, to je tek pretpostavka za aeromiting) avioni koriste na obje nekih 800tinjak metara zaleta. plus minus stotinjak metara.
Ne znam tacno na koje snimke mislis, ali pretpostavljam da su to ona dva koje sam postavio.
Ako je tako, procena ti je po mom skromnom misljenju pogresna.
Su-35S definitivno ne koristi forsaz u prvih nekoliko sekundi nakon startovanja. Ukljucuje ga tek kasnije. To se da zakljuciti po izuzetno blagom startu i vrlo sporom ubrzanju za razliku od polaska na drugom snimku gde avion (koji je usput ima daleko losiji odnos P/M) prosto poskoci posle otpustanja kocnica. Druga stvar je precnik otvora mlaznice.
To se jako lepo moze videti sa ovog snimka. Na punom forsazu se povecava precnik otvora mlaznice radi sto optimalnijeg sirenja gasova.
Kod poletanja SU-35S to se uocava na nekih 8 ili 9 sekundi posle starta.
Cak i kod takvog "mlakog" poletanja SU-35 se odvaja sa staze posle samo par stotina metara, a ne 800 kako si ti izracunao.
Su-30MKI je druga prica i mislim da duzina staze za zaletanje u slucaju sa snimka nije ispod 500m.
Sto se tice goriva koje nose, za letni program tog intenziteta koji traje oko 10 min, oba aviona ne nose manje od 4,5-5 tona goriva (toliko je koristio SU-37 za svoj demo). Dakle MKI tezi minimalno 23,5-24 tone, dok SU-35S nije laksi od 22,5 tone.
aerofil ::odlicni klipovi Sivisoko ..malo mi je cudno da je EF manje okretniji na malim brzinama od F-16 ! kanardi pored toga sto su efikasni pri manevriranju na vecim brzinama to isto vazi i na manjim brzinama, narocito kod vecih AoA...pa zato mi je malo cudno. iako sa druge strane Delta krilo nije bas savrsheno za manje brzine.
One brzine koje napominjes i koje se vide na vecinu klipova nisu tacne zemaljske brzine nego malo vece, tojest variraju zavisno od visine, nekoliko strana ranije sam linkovao converter vazdushne brzine u zemaljsku
Hvala
Kao sto sam vec i rekao, mi ne znamo kakav je bio ROE (rules of engagement) pa je zato nezgodno davati ocenu performansi oba aviona samo na osnovu ovih snimaka, a kao sto je i "TOP GUN" spomenuo, ko zna koliko je kill-ova napravio EF. S druge strane imamo i "snapshot" koji je napravio EF gde se takodje moze zapaziti da je imao F-16 u svojoj koncanici pri izuzetno malim vrednostima brzina i G sila sto znaci da brzina neminovno opada prilikom WVR borbe.. Doduse danski pilot je naglasio da F-16 moze da se nosi sa EF pri nizim brzinama. .
To u principu i jeste oblast u kojoj klasicna konfiguracija ima odredjene prednosti, jer kao sto si i rekao delta krilo je nesto losije pri malim brzinama, ima recimo veliki indukovani otpor koji dovodi do smanjenja brzine pri zaokretu, generise nesto manju kolicinu uzgona srazmerno svojoj povrsini, ali dobar deo tih mana moze da se koriguje u kombinaciji sa kanarom i dobrim FCS i FBW-om.
Naravno, sto se tice tacnih brzina odredjene korekcije u zavisnosti od visine bi trebale da se odrade.
Dopuna: 07 Okt 2012 18:47
Fascinantan covek i pilot!
Ne znam da li je video vec postavljen ali ga vredi odgledati vise puta
Su-30 vrlo verovatno nosi i vise kerozina od Su-37 (tezi je od njega, veci otpor vazduha i slabi motor) Su-35S sigurno nosi manje (znatno laksi od 37-ce, manji otpor vazduha, ima jaci motor). Mislim za nastup na mitingu koji traje 10min i ima slicnu zahtevnost.
Dopuna: 08 Okt 2012 0:50
Jaci motor mislim na potisak koji postize bez forsaza posto AL-37 ima nesto veci ukupan potisak od 117S ako se dobro secam ali je razlika na normalnom potisku primetno veca kod novijeg motora.
Dopuna: 08 Okt 2012 0:52
A 117S bi trebao da trosi manje kerozina od starijih motora AL-31 familije.