Poslao: 08 Maj 2018 12:12
|
offline
- Leonardo
- Moderator u penziji
- Pridružio: 17 Maj 2007
- Poruke: 13919
|
zixo ::Зар не би ракете Р-27Т и ЕТ прво требале да добију информације о радара? Дакле да имају почетно инерцијално самонавођење? Али могу да се користе и без тога?
"Caka" je da dobiju data linkom ili da se ručno unese.
@...
Ako se pogleda tehnologija kojom raspolažu neki zapadni avioni tipa Tajfun i Rafal, pa pre bi oni tako ostvarili pogodak. Recimo sa Meteorom zbog mid-course update i aktivne glave za samonavođenje.
|
|
|
Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
|
|
Poslao: 08 Maj 2018 12:36
|
offline
- zixo
- Legendarni građanin
- Pridružio: 27 Sep 2006
- Poruke: 23393
- Gde živiš: Beograd
|
Да ли Р-27Т или ЕТ имају везу за пренос података о циљу? Нисам то до сада видео.
|
|
|
|
Poslao: 08 Maj 2018 12:53
|
offline
- Leonardo
- Moderator u penziji
- Pridružio: 17 Maj 2007
- Poruke: 13919
|
zixo ::Да ли Р-27Т или ЕТ имају везу за пренос података о циљу? Нисам то до сада видео.
Stvarno ne znam. To najbolje neko od ovih što su započeli tu diskusiju.
ray ban11 ::Kad sam pominjao ono suzavanje rakursa kod ugaonog pracenja cilja ,dakle imas paralelu izmedju radarskog i IC- samonavodjenja .Ono sto moze radar u datom borbenom rezimu ( naveo sam rezim `DO` kod Irbisa ) ,to isto moze i OLS-35 te ICGSN kod R-74M i 27T/ET ,mislio sam da ti je to jasno . Znaci moze da se suzi polje ugaonog pracenja VC-a ( usko uglovno pracenje ) ,ovo posebno vazi u nisanskom rezimu tj tokom `zahvata`.
Ne nije mi jasno zašto ovo navodiš? Nisam razmatrao kako prati metu, već verovatnoćom da će detektovati metu, jer je to primarno za početak.
Nije meni jasan kakav zaključak izvodiš iz toga "sužavanja polja ugaonog praćenja", odnosno šta želiš poručiti? Da će možda detektovati i pratiti metu na većoj udaljenosti ukoliko ga usmeri zemaljski radar, a pilot usmeri OLS gde treba? Pođi samo od toga da OLS svakako ima mali "prozor" kroz koji gleda u odnosu na radar. Ne možeš ti "turirati" pasivni senzor. Njegova je rezolucija kakva jeste, filteri i algoritmi koji trebaju da iznaliziraju sliku i očiste đubre. Pored toga vremenski uslovi uz metu koja leti nisko ili visoko, od ovog ili onog materijala igra itekako ulogu.
Inače triangulacija mete pomoću RWR je daleko teže od recimo IRST. Samo što avioni moraju razmenjivati podatke. Druga opcija je da avion leti zig-zag, te da se algoritmom pokuša odrediti daljina mete, pored azimuta i visine koju daje pasivni senzor. Ali to mi je sve nekako na mišiće i ovisno od vremenski i drugih uslova.
|
|
|
|
Poslao: 08 Maj 2018 13:45
|
offline
- ray ban11
- Legendarni građanin
- Pridružio: 17 Sep 2010
- Poruke: 24222
|
^
Zaista ne kontam da ne mozes da shvatis ,dakle suzavanjem polja akvizicije VC-a kod ICGSN se dobija usko ugaono pracenje istog uz povecanje daljine na kojoj ce uociti i pratiti njegov toplotni kontrast ,evo :
Citat: Всеракурсные ракеты Р-27 атакуют цель при любом их начальном положении в поле углов целеуказания ±50° для радиолокационной ГСН и ±55° для тепловой.
Znaci ICGSN ima mogucnost da prati neciji IC-odraz u rakursu cak 110 stepeni sa mogucnoscu da suzi to polje kao sto rade i radari ciji sam primer dao .
@Dicus
Drugar ne treba meni nikakvo osporavanje ,bilo sta .Tvoj primer moze da izgleda i ovako ,lete Su-35S i F-22A uz sve podrsku A-50U i E-3 .Da se razumemo odmah, oba lovca ce biti otkriveni i praceni na stotine km udaljenosti ,tako je, ne na desetine nego na stotine km .Oba lovca ili grupa lovaca kako hocete ,bivaju zatim vektorisana po proracunu oficira za borbeno proracunavanje i upravljanje na najbolje moguce pozicije i kurseve u VaP radi moguceg borbenog dejstva .Oba tipa lovaca lete u rezimu radio-tisine .Priblizavaju se frontalno pri cemu se medjusobno rastojanje smanjuje velikom brzinom .
Posto leteci radari imaju sverakursno,tj kruzno osmatranje nemoguce je da jedna od grupa umakne tj udje u nepokriven prostor .Karte su sad otvorene i ide se na to da ko prvi otvori vatru tj dodje u poziciju za raketiranje ,stice pocetnu prednost.Na nekom rastojanju 100-150 km ,grupa Su-35S se priprema da raketira Raptore plotunom R-27ET bez ikakvog emitovanja u prostoru ,u potpunoj radio-tisini i bez glasovne radio-kom . Podatke o ciljevima im prosledjuju oficiri -operateri u A-50U kanalom data-link .Isto pokusavaju i Ameri ,to je u redu ,no pri dolasku u reon vatrenog dejstva znaju da moraju da se otkriju tj da pocnu da zrace u prostor radi moguceg raketiranja onim AIM-120D .Pri tom sebe odavaju i sad vec SPO i radio-pelengatori kod Suski pocinju da deluju .
Koliko god to bilo nekom cudno ,nemoguce ili bilo sta drugo ,zapravo jedan itekako moguc i realan borbeni scenario gde vidimo da Suske u radio-tisini mogu prve doci u situaciju za otvaranje vatre i to sa vece daljine .Rakete za dejstvo mogu biti bilo R-27ET ili EP .Sta god da se, jel bese prosle ili predproslegodine desilo kad su piloti Raptora glumili kao opasnost pored Su-25SM ,`para` Su-35S vektorisana od operatera u A-50U tamo u Siriji je mogla da odradi ovako nesto .
Citat:R-27ET leti ka cilju i na nekoj distanci od 10-20km od cilja postiže lock.
Ove ne moze biti kad znamo iz VTUP da ona moze biti lansirana u PPS na cilj udaljen cak oko 50 km ,pri cemu zahvat mora biti izvrsen pre lansiranja .Dakle prakticno ispada da ICGSN kod R-27T/ET moze da zahvati cilj tj da ga usko ugaono prati sa daljine oko 50 km .
zixo ::Зар не би ракете Р-27Т и ЕТ прво требале да добију информације о радара? Дакле да имају почетно инерцијално самонавођење? Али могу да се користе и без тога?
Ne ,kod verzije T/ET nema faze inercijalnog samonavodjenja sa ili bez radio-korekcije ,to je samo kod R/ER .
@mean_machine
Drugar ,ocigledno je greska u onom tekstu i ovaj citat sve govori ,pogledaj :
Citat:Дальность обнаружения тепловым каналом в ЗПС цели возросла с 50 до 70 км. а 8 ППС - вчетверо (с 10 до 40 км)!
Dakle tacno je da u ZPS OLS-27 ima daljinu otkrivanja i pracenja do 50 km ( zavisno od rezima rada pog. grupe i rakursa ) ali pazi sad ovo daljina osmatranja i pracenja u PPS je porasla za cak 4 x a to znaci sa onih 100 km na 400km i ocigledno da fali po jedna nula u ovom komentaru .Dakle ako je ovo tacno i pouzdano eto nam info da OLS-35 moze u PPS da prati VC-e sa iste daljine koliko i mocni N035 Irbis .
Leonardo ::
"Caka" je da dobiju data linkom ili da se ručno unese.
@...
Ako se pogleda tehnologija kojom raspolažu neki zapadni avioni tipa Tajfun i Rafal, pa pre bi oni tako ostvarili pogodak. Recimo sa Meteorom zbog mid-course update i aktivne glave za samonavođenje.
Leonardo ,nekad me zaista iznenadis ,znam da ovo poznajes tj dosta toga poznajes ali ovo .Pazi ako ovako mislis za Tajfuna i Rafala ,pa gde je tu drugar aktivno ometanje od Sorbcije ,Hibinjija itd .Da li kolege znaju da je uredjajima kao sto su oni Digital Radio Frequency Memory (DRFM),lakse ometati ARGSN nego li PARGSN ,ovo je vise puta pojasnjavao kolega` ltcolonel`.Sto je najgore u tom slucaju govorimo o aktivnom -zracecem dejstvu u prostoru za razliku od posve pasivnog .
zixo ::Да ли Р-27Т или ЕТ имају везу за пренос података о циљу? Нисам то до сада видео.
Zile ,evo opet ,T/ET kao i P/EP nemaju nikakvu vezu tj mogucu radio-korekciju ili data-link jer bi tim aktivnim radio-kanalima bilo otkriveno raketiranje i ne bi vise bilo faktora iznenadjenja a ne bi vise bilo govora o pasivnom rezimu rada .
Idemo da ponovimo lekciju :
Citat:Оптико-электронная прицельная система (ОЭПС).
Дальность обнаружения истребителя на максимальном режиме работы двигателей на фоне чистого неба в ЗПС под ракурсом 0/4 – 2/4 составляет около 50 км, на фоне облачности, земли и водной поверхности 20 – 35 км, а на форсажном режиме работы двигателей в ППС под ракурсом 1/4 составляет 90 – 100 км. Дальность захвата цели составляет около 70 % от дальности обнаружения. Дальность захвата целей на максимальном режиме работы двигателей в ППС под ракурсом 5° - 15° составляет около 10 км. Для обеспечения большой дальности захвата высокоскоростных целей в ППС необходимо увеличить ракурс атаки более 15°.
In cases of maximum head-on range launches where lock-command cannot be utilized , missile can be fired in PPS: In this mode, missile will fly straight until achieves target lock. As missile lacks capability of maneuvering before lock, aircraft itself must maneuver so that missile will be pointed to no more than 15 degrees bearing of the target for confident capture by the IR seeker after launch.
Sad kad znamo da toplopelengator tipa `36T` kod ICGSN r,aketa 27T/ET moze da zahvati neki VC sa daljine oko 50 km ,onda vidimo da nema nekih vecih problema da se izvede raketiranje i sa udlajenosti reda velicine oko 100km ili vise .
I za kraj, samo da pomenem dragim kolegama ,pazite VTUP ne pise svako ,VTUP pise elita elite u svakom RV ,pa tako i u VVS/VKS.Za one kojima to nije poznato da kazem da VTUP konkretno za lovacke Suske pisu elitni `piloti-snajperi` , piloti prve klase/kategorije borbene osposobljenosti , instruktori letenja u 4om CBP i PLS u Lipecku ili ranije u 148om CBP i PLS u Savaslejci dok je tamo bio taj centar Av- Vojske PVO .Kolege u VTUP nema teoretisanja,ni predpostavki ,tamo nema niceg sto nije ili simulirano ili prakticno izvedeno .Znaci u VTUP su opisane moguce realne borbene situacije i dati realni parametri i faktori za odredjeni nivo ili stepen borbenog osposobljavanja tj preobuke letackog kadra .
Veliki poz za sve ucesnike rasprave
|
|
|
|
Poslao: 08 Maj 2018 14:01
|
offline
- Dicus
- Legendarni građanin
- Pridružio: 29 Okt 2008
- Poruke: 3042
- Gde živiš: Beogard
|
Citat:Ove ne moze biti kad znamo iz VTUP da ona moze biti lansirana u PPS na cilj udaljen cak oko 50 km ,pri cemu zahvat mora biti izvrsen pre lansiranja .Dakle prakticno ispada da ICGSN kod R-27T/ET moze da zahvati cilj tj da ga usko ugaono prati sa daljine oko 50 km .
Dakle, R-27T ICGNS zakljucava bez problema cilj na 50km iz PPS ?
Mene ni jedan citat na ruskom pa makar iz VTUP-a neće uveriti u to. Možda u laboratorijskim/idealnim uslovima, ali u stvarnom životu teško. Ispade da je glava na R-27T znatno moćnioja nego KOLS na Migu29...
|
|
|
|
Poslao: 08 Maj 2018 14:05
|
offline
- MB120mm
- Legendarni građanin
- Pridružio: 18 Feb 2013
- Poruke: 6175
|
Реј@
Да не би смо затрпавали тему ,може ли на теми Миг29 да се обнови градиво за Миг29/од СМ па на даље,који исто могу користити Р27Т/...
|
|
|
|
Poslao: 08 Maj 2018 14:17
|
offline
- Sall
- Elitni građanin
- Pridružio: 30 Jul 2010
- Poruke: 1946
|
Ako moze da zakljuca na 50km u PPS, koliko onda iznosi isti podatak za ZPS?
|
|
|
|
Poslao: 08 Maj 2018 14:36
|
offline
- ray ban11
- Legendarni građanin
- Pridružio: 17 Sep 2010
- Poruke: 24222
|
Dicus ::
Dakle, R-27T ICGNS zakljucava bez problema cilj na 50km iz PPS ?
Mene ni jedan citat na ruskom pa makar iz VTUP-a neće uveriti u to. Možda u laboratorijskim/idealnim uslovima, ali u stvarnom životu teško. Ispade da je glava na R-27T znatno moćnioja nego KOLS na Migu29...
Moze biti ,no to bi trebalo vise prodetaljisati .KOLS kod 29tke po VTUP ima daljinu otkrivanja i pracenja 25 km cini mi se .Recimo toplotni pelengator 35T1 kod rakete R-40TD-1 moze F-15C koji leti na rezimu PF da zahvati sa skoro 100km daljine ( ruski VTUP za R-40TD-1 ).
Citat:About R-40TD,R-40TD1 and R-24T missiles
in database this missiles is "Rear-Aspect" only ,wich is wrong
As 35T1 (IR seeker from R-40TD,R-40TD1) based on 23T4 (IR seeker from R-24T)
from "Ìethodology of combat use guided missile R-24 from Mig-23ML"
part 1.1 "Guided missile R-24T" page 4
"range of IR seeker lock-on for various targets , in km "
https://www.mycity-military.com/slika.php?slika=139754_123022386_EpXHF0u.jpg
Evo imamo podatak da OLS-35 kod Su-35S ima daljinu otkrivanja i pracenja VC-a u PPS cak 400km .Recimo i ovo ,raketom R-73/74 mozes gadjati ciljeve u vazd. boju na daljinama 20-30 km zavisno od visine i brzine leta i to u PPS. Raketa mora svojom ICGSN obaviti zahvat cilja pre lansiranja ,to je poznato
Kako cemo onda lansirati R-27ET/ET1 na cilj udaljen oko 50 km u PPS ako ga ICGSN nije zahvatila ? To dakle moze biti po zahvatu ,pa onda lansiranje ili u slucaju koji je naveden u VTUP kad se gadjaju ciljevi na jos vecim daljinama po podacima o daljini do cilja od spoljnih izvora .Onda ide lansiranje u rezimu bez zahvata a koji se vrsi na datoj dlajini do cilja tokom leta ( zavrsna faza leta ) .Ostale instrukcije za lansiranje rakete u tom autonomnom rezimu su navedene u VTUP.
MB120mm ::Реј@
Да не би смо затрпавали тему ,може ли на теми Миг29 да се обнови градиво за Миг29/од СМ па на даље,који исто могу користити Р27Т/...
Niie problem, kad se uhvati vremena, evo tu je i nas Zile ,`mean` i ostale kolege koje to mogu da odrade ...
Sall ::Ako moze da zakljuca na 50km u PPS, koliko onda iznosi isti podatak za ZPS?
Nova ICGSN inace u dva dijapazona ( IC+UV ) a koja se radi za R-27T/ET moze po raspolozivim podacima da zahvati F-15C na forsazu sa 100km daljine .
https://www.mycity-military.com/slika.php?slika=111781_495660300_DCPeQ12aaag.jpg
Katalog daje podatak da stara ICGSN kod R-27T/ET ( tip 36T ) zahvata VC u PPS sa nekih 16-18 km ,nova do 30 km .Ako je ovo tacno ,onda ovo samo ide u prilog da R-27T/ET svojom ICGSN zahvataju ciljeve bilo pre ,bilo posle lansiranja sto je itekakva tehnicka novina .Ovo pogotovo kad se zna da ove rakete nemaju kanale radio-korekcije ni data-link a koji se mogu ometati .
|
|
|
|
Poslao: 08 Maj 2018 14:50
|
offline
- Sall
- Elitni građanin
- Pridružio: 30 Jul 2010
- Poruke: 1946
|
...
Citat:Evo imamo podatak da OLS-35 kod Su-35S ima daljinu otkrivanja i pracenja VC-a u PPS cak 400km
Pa koliko onda, za Boga miloga, iznosi u ZPS?
|
|
|
|
Poslao: 08 Maj 2018 14:54
|
offline
- ray ban11
- Legendarni građanin
- Pridružio: 17 Sep 2010
- Poruke: 24222
|
^
Evo podatka ,naveo je `mean` iz casopisa `Vzlet `:
Citat:Дальность обнаружения тепловым каналом в ЗПС цели возросла с 50 до 70 км. а 8 ППС - вчетверо (с 10 до 40 км)!
https://www.mycity-military.com/Avioni/Suhoj-SU-35.....l#p2066641
Ovde se potkrala greska ,nije 10 vec 100km i nije 40 vec 400km .Znaci OLS-35 otkriva i prati VC u ZPS sa 70 km a u PPS sa 400km .Takodje broj 8 u citatu nije broj, vec slovo `v` ,to je jasno .
|
|
|
|