13892 ::Losa ideja jer radari sa Miga-21 imaju velike probleme sa pracenjem niskoletecih ciljeva.
Радар неће имати земљу као позадину када тражи мету јер је на земљи и гледа у небо. Тако да тај проблем нећеш имати. Већи је ту проблем хлађење тј. количину алкохола које то чудо троши.
Svi radari, zemaljski ili avionski, imaju problem sa stalnim odrazima (nepokretni....zemlja , ili sporopokretni objekti....oblaci), a taj problem resava BSO (brisac stalnih odraza). Ako nije dobro resen u elektronskom smislu, problem ostaje kako god koristio radar.
Hladjenje je manji problem, mada ostaje kao problem. Sistem za hladjenja je zatvoren, a povecati protok i kolicinu alkohola za hladjenje stvar je jednostavne tehnicke prirode.
Ovaj mobilni radar od potrebnog ima samo primopredajnik
/Nisanski radar, po definiciji, je radar cija je osnovna namena nisanjenje, automatsko pracenje ciljeva i upravljanje vatrom. Mora
imati veliku tacnost merenja koordinata u prostoru sto postize posebno konstruisanom antenom (pokretna po azimutu i elevaciji) servo stabilisanim pogonom, dijagramom zracenja sirine u horizontalnoj i vertikalnoj ravni ispod jednog stepena, frekvencije predajnog impulsa od 5-9 GHz. Pored toga mora imati komandni racunar koji ce upravljati antenom (zabraviti je za cilj), a zavisno od vrste vodjenja rakete, opremu za vodjenje. Valja znati da su nisanski radari "slepi" sve dok ne dobiju koordinate cilja od nekog osmatrackog radara, ili centra VOJIN. Dakle, mora biti opremljen i data vezom kojom ce biti informisan o cilju.
E sad, na osnovu ovoga napisanog i poznatog stanja gore pomenutog prenosnog radara, mozes zakljuciti da mu treba mnogo toga doraditi. Ozbiljnom timu ljudi to ne bi bio narocit problem, al' pitanje je isplativosti.
Zašto je ovde potreban nišanski radar, rakete imaju ic navođenje, znači pasivni mod. Topovi imaju svoj SUV koji svojim usavršavanjem može da olakša praćenje i zahvat cilja. Ovde je potreban mali osmatrački radar dometa 25-50km koji treba da otrktije ciljeve u blizini da ih prati i kada dođe u domet oruđa preuzimaju ga elektroptički sistemi SUV-a i na osnovu nekih parametara se određuje izbor oružja sa kojim se gađa avion. Prosto.
Sad je pitanje da li je ovaj PR-15 dovoljno brz i precizan za brže vašdušne ciljeve poput jurišnika, krstarećih raketa itd.