TV serijal Krunisanje Stefana Prvovencanog: Prva nemanjicka kraljevina

5

TV serijal Krunisanje Stefana Prvovencanog: Prva nemanjicka kraljevina

offline
  • Pridružio: 30 Apr 2008
  • Poruke: 1646

Poljski amaterski film Nekada davno u Ilži:

Kratkometražni film inspirisan minijaturama Lutrelskog Psaltira:

In Hora Mortis, još jedan poljski kratkometražni amaterski film:



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Gama  Male
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 14 Jun 2004
  • Poruke: 4389

radionica1 ::
Pitanje:

Vidi se scena samog krunisanja, gde mu katolicki kardinal prinosi krunu.
Koliko je uopste realno da to radi katolicki svestenik u pravoslavnoj crkvi ?
Da li je kruinisanje zaista bilo u Petrovoj crkvi ?
Da li je to bila neka vrsta kompromisa ?

Molim vas da ne ulazimo u raspravu da li je zaista papa poslao krunu i da li je to podmetacina, ovde se radi o sceni u seriji.


Ima malo izvora iz tog perioda. Koji ne mogu najpreciznije da objasne krunisanje pa se sve svodi na nagađanje.

Domentijan i Teodosije, čija se dela uzimaju kao istorijski izvor, govore da je Sava krunisao Stefana međutim tu ima jedan problem. S obzirom da je pouzdano da je srpska arhiepiskopija osnovana 1219, a da se krunisanje dogodilo 1217. nije moguće da je Sava krunisao Prvovenčanog. Sava tad nema crkveni čin koji je karakterističan za rang kraljevine. U srednjem veku, pravilo je da kad se postane kraljevina, crkva se uzdiže u rang arhiepiskopije, a kad se postaje carevina onda se uzdiže u rang patrijaršije.

Krunisanje je morao da obavi neko ko je imao ovlašćenja za to. U ovom slučaju najverovatnije neko iz Rimokatoličke crkve. Domentijan (koji je savremenik krunisanja) čak opravdava da je Sava postao arhiepiskop pre krunisanja što ne odgovara istorijskoj istini. Da li je ovde u pitanju želja da se Sava prikaže kao verski otac pravoslavnog kraljevstva ili nešto drugo, ostaje za nagađanje.

Zanimljivo je da se prilikom potraživanja kraljevske krune, Stefan Prvovenčani, pozivao na tradiciju dukljanskih vladara koji su nosili titulu kralja (rex), a prvi kralj Srbije u srednjem veku bio je Mihajlo Vojislavljević koji je od rimskog pape Grgura VII dobio kraljevski venac 1077.

Vrlo je problematičan dolazak rimskog verskog dostojanstvenika u pravoslavnu crkvu, naročito držanje propovedi ili krunisanje. Indirektno se to može posmatrati kao priznavanje vlasti pape – što nije nemoguće jer je on bio tada glavni u Evropi, a njegova reč je često presudna za opstanak vladara.

Nije nemoguće da je krunisanje obavljeno u crkvi Svetog Apostola Petra i Pavla. Jedan od razloga je i taj što je na tom mestu postojao hram još iz rimskog doba, potom je izgrađena ranohrišćanski hram, a verovatno zbog toga je na tom mestu bilo i sedište raške episkopije tokom vizantijske vladavine. Moguće da se rimokatoličko sveštenstvo vodilo logikom: „ovde je bila hrišćanska (nije samo pravoslavna ili rimokatolička) crkva tako da može da službu drži svako, bilo da je pravoslavac ili rimokatolik“.



offline
  • Pridružio: 22 Jan 2014
  • Poruke: 1263
  • Gde živiš: Srbija

^^^
Znaci niko nam ne garantuje da je Sveti Sava 2019 izvrsio re-krunisanje i novo pravoslavno krstenje Stefana Prvovencanog, zar ne ?

Eto, to bi bilo zanimljivo da je ubaceno u seriju. Ja bih u stvari voleo da je cela serija nekakv sudar "korektnosti i nekorektnosti", mislim da bi tako najlakse poprimila i nekakve umetnicke pretenzije.

Zar nije veci problem da mi dopustimo katolickom svesteniku da udje, nego li da on udje svojevoljno ?
To mi nema logike, a tako kazes. Bilo je Dubrovcana i njihovih crkava i tada, to je vrlo lako moglo da se desi u nekoj od njihovih crkava po Srbiji ?

No dobro, da ne ulazimo dalje u to.
Mislim da suvise ocekujem od tv serije.

offline
  • Gama  Male
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 14 Jun 2004
  • Poruke: 4389

Srednji vek ne funkcioniše onako kako mi posmatramo danas. Danas je normalno tolerisati recimo katedralu u Nišu i prelazak s pravoslavlja na rimokatoličanstvo. U srednjem veku za to je letela glava. Običaj je bio da ono što vladar radi, to radi i vlastela. Kako ovde stoje stvari, bar sa stanovišta istorije, papski izaslanik je došao ali nešto nije napravio uspeh jer nema pomena da u izvorima da smo naginjali ka rimokatoličkoj veri.

Nema izvora šta je bilo po sredi toga da papski legat dođe. Poznato je međutim naše koketiranje sa rimokatoličkom crkvom i to nije nimalo zanemarljivo. Počev od prvog srpskog kralja u Duklji, pa kasnije sa Nemanjićima (poznat je i podatak da se Dušan nudio da bude na čelu krstaške vojske i da je nudio priznanje prvenstva papi, naravno to je bilo iz političkih razloga kako bi se paralisali Ugari). Ja ne isključujem da je isto ovo bilo iz političkih razloga u to doba. U to doba, pape su Inoćentije III i Honorije III koji imaju žestoke aspiracije da celu Evropu stave pod svoje. Prvi je pokrenuo krstaški rat u kome je pao Carigrad, a drugi je spremao novi krstaški rat 1215.

Ja sam više za realnu seriju koja će imati uporište u istorijskim činjenicama, da to bude što više. Da sutra ne bude kako je bilo jedno, a mi mislili drugo (kao kod Vuka Brankovića: Šotra ga napravio izdajnikom gledajući narodnu tradiciju, a on ispade da je najviše otpora pružio Osmanlijama). Naša istorija je prilično bila dinamična i dramatična i bez ikakve scenarista tako da je bolje da ostane što realnija. I tad su bili ljudi kao i sad, imali su oni svojih problema i načina da ih prebrode. Daleko je bilo od onog što se servira u javnosti - sveci, miroljubivi vladari, romansirane biografije i sl...
Ko su stručni konsultanti za ovu seriju?

U srednjem veku nema podela na Dubrovčane i njihove crkve već samo na naše (pravoslavce) i Latine. Nacionalizma i patriotizma nema, to su kovanice 19. veka i javljaju se u periodu kada se formira građanstvo. Da je neko rekao Prvovenčanom da je patriota verovatno bi ovaj gledao u njega i ne bi znao šta mu govori. Svi oni štite otačastvo tj. ono što su od očeva nasledili, a pre svega od oca dinastije - Stefana Nemanje.

Biće zanimljivo videti lik Svetog Save. Živo me interesuje da li će prikazati Savu i njegove intrige na dvorovima gde je boravio. Pojedine vladare je snašla smrt nedugo posle boravka Save Nemanjića na njihovom dvoru. To je u izvorima objašnjeno kao intervencija Boga koji je udario na jedinog ispravnog vladara - Prvovenčanog.

Nego, da li je neko primetio da se na prvom trejleru (na oko 0:36) čuje zvuk iz igrice Stronghold Smile? Ono kad se selektuju svi vojnici i pošalju na protivnika.

Moj profesor je imao teoriju da su Nemanjići imali neki poseban odnos sa Mađarima. Za ovo je on navodio imena srpskih vladara Nemanjićke dinastije koja su počinjala sa Stefan Uroš.
-Stefan (grč. venac) - ugarski vladari nosili su krunu Svetog Stefana (prvog ugarskog kralja)
-Uroš - mađarski "ur" gospodar, a sufiks "-oš" označavao je deminutiv. Prema tome Uroš znači "vladarčić".

Koliko tu ima istine, upitno je.

offline
  • amstel  Male
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 13 Maj 2012
  • Poruke: 2522
  • Gde živiš: Hiljadu milja od topolivnice

Gama ::

Moj profesor je imao teoriju da su Nemanjići imali neki poseban odnos sa Mađarima. Za ovo je on navodio imena srpskih vladara Nemanjićke dinastije koja su počinjala sa Stefan Uroš.
-Stefan (grč. venac) - ugarski vladari nosili su krunu Svetog Stefana (prvog ugarskog kralja)
-Uroš - mađarski "ur" gospodar, a sufiks "-oš" označavao je deminutiv. Prema tome Uroš znači "vladarčić".

Koliko tu ima istine, upitno je.


Jevreji imaju imena URI, URIAH, URIAS, URIM. Postoji arhandjel URIEL.
u finskoj je uros-musko,muskarac
u indiji znaci tezak
ko ce ga znati,kako je nastao...

offline
  • Gama  Male
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 14 Jun 2004
  • Poruke: 4389

Eh, kada bi se tako izvodila etimologija onda bi Deretić bio u pravu Smile. Šalu na stranu.
Za početak jevrejski je semitski jezik, a indijski pripada indo-evropskoj grupi jezika. Njihovo poređenje nije baš najbolje s obzirom na to da pripadaju potpuno različitim sistemima. Od ovog što si pobrojao može da prođe samo finski, mada je i to upitno jer je potrebno istraživati što dalje u prošlost od današnjeg finskog. Zašto da se ide dalje od današnjeg jezika? Npr. u današnjem srpskom jeziku reč bašta znači travnata površina sa cvećem itd... U prošlosti reč bašta je moglo da znači otac (zadržalo se u južnim i istočnim krajevima Srbije i danas) ili koren reči baština (ono što nasleđujemo od oca, očevina, naslediti).


Videćemo kako će prikazati tadašnju vojsku pošto mi ova u trejlerima neodoljivo liči na englesku (kao da su ih ukrali iz Strongholda Smile ). Ako neko ima rekonstrukciju, neka postavi.

offline
  • Pridružio: 14 Apr 2014
  • Poruke: 1398

Проблем је и у томе што би већина млађих људи у ствари волела да види нешто на фазон једне популарне серије, тј да има клања и дојки.

А ја би да видим ламеларне оклопе и тврђаве од брвна Wink

offline
  • Gama  Male
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 14 Jun 2004
  • Poruke: 4389

Ideja je sama po sebi veoma dobra, ali videćemo kakva će biti realizacija. Do sada je bilo mahom rekonstrukcije istorijskih događaja iz XIX i XX veka, jer je tu bilo malo ulaganja, a i zgrade iz tog perioda su u veoma dobrom stanju. Dobro je da su započeli sa srednjevekovnom istorijom.

Ja imam utisak da mladi i ne znaju puno o tom periodu tako da će im biti svejedno. Gutaće oni ovo kao "Vojnu akademiju". Ali slažem se da će očekivati i to što kažeš, niskobudžetni soft-core sa kantama crvene farbe na sve strane. Kako je narod naklonjen kiču ne bi me čudilo da ubace i tako nešto, pride, i jednog dijaka-propagandistu koji će hvaliti vlast, protovestijara koji će praviti rezove u kasi, Savu koji će pominjati dijalog oko KiM-a ili gradnju Rasa na vodi* Smile.

Šteta što se ne uradi i jedna serija o srpskim vladarima pre Nemanjića. Verujem da će to biti podjednako interesantno, naročito zbog intriga na dvoru i mešanje susednih država (Vizantije i Bugarske) ali i zbog toga što većina naše populacije veoma malo zna period pre Nemanjića. Ima o ovim vladairma dobra knjiga (autora Tibora Živkovića) koju preporučujem onima koji se interesuju za taj period.


* - ovo je aluzija na nedavnu inauguraciju. Naime, kada se posle inauguracije krenulo sa obilaskom postavki u zgradi SIV-a, glumac što predstavlja Nikolu Teslu rekao je da je "imao viziju da Beograd siđe na reke i da bude Beograd na vodi i da je čovek zaslužan za ostvarenje njegove vizije u ovoj prostoriji".

offline
  • Pridružio: 20 Maj 2017
  • Poruke: 2474

Zar funkcija mladog krallja i nije nastala mađarskim uticajem?

offline
  • Pridružio: 22 Jan 2014
  • Poruke: 1263
  • Gde živiš: Srbija

Gama ::...
Ko su stručni konsultanti za ovu seriju?


U jednoj od reportaza se vidi i onaj reditelj djakon Ilic, zaboravih mu ime.
On je verovatno od strane crkve.
I mene interesuje ko je od strane istoricara.

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 812 korisnika na forumu :: 33 registrovanih, 5 sakrivenih i 774 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: 8u47, bankulen, bojank, BraneS, cenejac111, cifra, Dannyboy, Daxi184, DejanSt, Djokislav, djordje92sm, flash12, gomago, ILGromovnik, Istman, Joja, kinez88, Kriglord, Kubovac, kunktator, Maschinekalibar, MiG-29M2, mikki jons, milenko crazy north, Nemanja.M, ostoja, Panonsky, Shinobi, slonic_tonic, vaso1, wolf431, Wrangler, zixmix