@ milos
Ako struka procjeni da su potrebni, mogu se nabaviti i na vjezbama vjezbati njihovu upotrebu.
U Vojvodjanskoj ravnici potrebno je sto vise Tamnava da kisom raketa pokriju moguci neprijateljski oklop, ono sto ostane ciste PO odeljenja.
U Banatu ako se bijemo, onda nas je napala Rumunija ili Mađarska ili NATO...Sa prve dve u defanzivi sumnjam da bi izgubili vazdušni prostor kao što je to izgubila Jermenija. Rumunija brojem ima prevlast poput Azera, ali u njih ne verujem jer nisu vojnici. Drugo Vojvodina je prilično gusto naseljena, svaki ambar može biti baza PO tima.
Pre ćemo mi da se bijemo po Dinaridima i Rodopima sa proksijima neoosmana i bratstva uz Korale, Anke, tb2 i sirijsko topovsko meso. Sa Rumunima samo za slučaj proboja fronta od strane saveznika iz pravca Odese i Pridnjestrovlja
@duško, i ovi nesrećni Jermeni su dejstvovali, po svemu sudeći promašili ili pogodili bez učinka i onda se mudro dali u bekstvo,.Da su uništili cilj druga pesma bi se pevala.Isto tako bi prošli i da su bili u rovu ili bunkeru.Rešenja su:
1.Veći domet
2.Sistem vodjenja (F&F pruža minimalno izlaganje i samim tim , spokojnije ciljanje mete)
3.Maskiranje je svakako obavezno
4.Pametan izbor položaja
U ovakvom ratu (a i većini budućih izmedju približno sličnih protivnika) svako utvrdjivanje je besmisleno.
Mora se biti brži, ubojitiji, precizniji, smeliji i informisaniji od protivnika.Onaj ko se utvrdi će pre ili kasnije biti pogodjen ili opkoljen.
Za ove sa jeftinijim ulaznicama, samo da podsjetim kako to izgleda napad cete tenkova. Ovdje su podrzani vodom terminatora, ali i NATO ima vozila za podrsku slicne vatrene moci.
Znaci, ovo na snimku je ojacana oklopna ceta. A na glavnom pravcu napadace najmanje oklopni bataljon.
Obratiti paznju na vatrenu moc ove jedinice. Uzeti u obzir da su svi opremljeni termovizijskim nisanima. I vjerovatno detektorima laserskog ozracenja.
Nisam imao vremena da napisem, ali termin "lovac tenkova" se inace javlja kod Francuza ("Chasseur de Char"). Koristi se kako za vozila, tako i za jedinice cija je namena borba protiv oklopa.
Rusi imaju slican "Истребитель танков" koji ako koristimo analogiju da je "Истребитель" = "Lovac" u avijaciji isto moze prevesti kao lovac tenkova. Jedan model je cak koriscen pod tom oznakom (IT-1)
Sto se taktike "lova" tice, jedan od retkih uspeha sirijske armije u ratu 1982. je bila bitka za Sultan Jakub, gde su presudnu ulogu doneli sirijski komandosi koji su u malim grupama koristeci POVR Milan odbili izraelski kombinovano oklopno-mehanizovani napad, kao i upotreba helikoptera Gazela sa POVR HOT u "slobodnom lovu" (pojedinacni helikopteri).
@ babarogo
Dao si kompliciran zadatak nasim strucnjacima za protivoklopnu taktiku. Ja kao laik mislim da je u takvoj ravnici prvo potrebno raspalit po protivnickom oklopu ( pisem o vecim oklopnim jedinicama ) sa VBRovima velike vatrene moci, i Alasima gadjati mobilnu PVO ako je ima i ako je moguce da se uoci i nacilja iza ili medju tenkovima.
Kao drugi korak pokret PO vozila i PO timova da ciste ostatak razbijenog oklopa, mada neki misle da je drugi korak pokretanje vlastitih tenkova i PO timova da dokrajce neprijatelja. Treca varijanta drugog koraka je napad i ciscenje sa PO helikopterima i BL uz uvjet da je mobilna PVO neutralisana sa Alasima i Gavranima.
4 korneta ti je malo , 6 kako tako , a 8 zaustavlja taj napad. Računaj na to da je po načinu vođenja ,po filozofiji sustava predviđeno da u snop uđu dvije rakete sa razmakom od par desetinki sekunde
Ako pretpostavljamo da ruska oklopna čets napada američki iskrcani mehanizovani vod u odbrani (bez bredlija) koji je naoružan sa 2 javelin sistema i sa 5 raketa po sistemu rekao bih da oklopna četa ne bi dobro prošla..
Takodje dronovi ubice tipa gavran bi napravili haos.