Orešnik

11

Orešnik

offline
  • Pridružio: 07 Nov 2013
  • Poruke: 5413

bojank ::
Hajde da prva razjasnimo jedno - direktno porediti kineticku energiju probojca sa energijom eksplozije bombe nije moguce, samim sva takva poredjenja su besmislena.
Takodje, prilikom udara u zasticen objekat nije samo stvar probiti ga, nego i izazvati nadpritisak/rasprsiti fragmente po istom usled eksplozije bombe. A pri udaru probojca (barem na nekim brzinama) znacajan nadpritisak odsustvuje, a fragmentacija je znatno ogranicena.


Tu si potpuno u pravu , to se ne može uspoređivati.

Ja to gledam ovako , da bi tu bombu dobacio na 1000 km moraš imati avion ili krstareču raketu , a to je potrošna roba, koja se u principu lako skine s neba.

Možemo izračunati kinetičku energiju balvana od 100 kg i brzine 3300m/s
100kg/2 x 3300x3300 m/s = cca 500 000 000 Kgm Namjerno koristim izvorni oblik kilogram metar , a ne meni mrsku J i W . Britanskim gmazovima nije bilo dovoljno što su nešto nazvali Joul , nego su strojarima oduzeli i jednu prirodnu jedinicu Kaloriju i uveli wat. Mr. Green

Energija udara od 500 000 000 Kgm je ista kao da smo bombu od 5000 kilograma digli na visinu od 100 000metara i pustila da pada. Brojevi su suludi naravno.

Da pojednostavim stvar tu energiju od pola miliona kilogram metara ima i 100 kila TNT kad grune. Tih 100 kila mora biti u nekom kućištu sa krilima , i to bi recimo bila jedna FAB od 250 kilograma.

Dakle možemo gledati situaciju ili efekat kad padne 36 bombi FAB 250 na jednu tvornicu ili na dvije hale , ili na aerodrom, ili na radarsku stanicu ili bateriju Patriot.

Taj plotun košta cca 50 miliona dolara, koji to avion može ostvariti ??, a da je njegov let i povratak kroz 2000 km neprijateljeske teritorije 100 % siguran .



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
online
  • Pridružio: 23 Dec 2006
  • Poruke: 12606

Ranije se vrteo podatak da Topolj-M kosta nesto vise od 20miliona dolara. I to je bio podatak iz sredine 2010tih.

Ne vidim zasto bi oresnik kostao vise pogotovo ako bi krenuli sa nekom vecoj proizvodnjom.



offline
  • Pridružio: 07 Nov 2013
  • Poruke: 5413

mean_machine ::Ranije se vrteo podatak da Topolj-M kosta nesto vise od 20miliona dolara. I to je bio podatak iz sredine 2010tih.

Ne vidim zasto bi oresnik kostao vise pogotovo ako bi krenuli sa nekom vecoj proizvodnjom.


Cijenu sam skinuo s onog intervjua prof. Postala , rekoh da je to sve poluistina i da uvažena faca sa MIT sa zvučnim titulama iz Pentagona razvodnjava stvar, on se nie bavio raketama u smislu izrade ili konstrukcije , njegovi znanstveni radovi su usmjereni više na području zračenja , odnosno uticaja zračenje nukse na polimere i druge materijale oko nje. Tako da taj dosta značajan intervju sa zapada možemo okaćiti mačku o rep kad je Orešnik u pitanju.

S druge strane životni put Akademika Solomonova je drukćiji , u intervjuu kaže da je zavod u Votkinskom radio 100 komada Pionira godišnje i da su toga naštancali 900 komada , Pionir je imao tri stupnja , znaći svaki dan se jedan raketni motor punio gorivom.

Pionir i Rubež nisu isti tehnološki nivo , ali bi gorivo moglo biti isto. U vrlo gruboj procjeni mogli bi samljeti i umješati komponenti za više od 10 tona kompozitnog raketnog goriva dnevno.

Pionir je rađen namotavanjem staklenog vlakna , a Topolj i Rubež namotavanjem ugljičnih vlakana, to je slična tehnologija , slični strojevi i ima tih motalica za rezervoare na netu ali ove za motanje raketnih motora se beš i ne prkazuju samo tako. Pretpostavljam da su u Votkinskom imali barem dvije motalice za Pionire , a da su onda nabavili još dvije za motanje ugljičnih vlakana, a ove stare za motanje stakla preradili i usavršili.

Teško je tu biti pametan tko je što radio, možda komore motora nisu ni rađene u Votkinskom zavodu , nego su ih tamo punili gorivom .

Akademik Solomonov se najveći dio radnog vijeka bavio upravo namotanim strukturama , a centralni institut za polimere vojne primjene je bio u Rigi, a Votkinsk je bogu za nogu , bliži je akademiji nauka u Novosibirsku. Ja Solomonova ne doživljavam kao tehnologa već matematičara koji se bavio teorijom tih namotanih struktura, optimalizacijom, a onda kad su to jednom za svagda riješili počeo se baviti upravljanjem rada motora na kruto gorivo, bolje rečeno dirigiranim gašenjem motora trečeg stupnja.

Mislim da akedamika Solomonova treba pretresti detaljno njegove znanstvene radove , on možda nije otac Orešnika , ali je vjenčani kum koji je dao jako velik dar na tom vjenčanju.

offline
  • Pridružio: 24 Sep 2013
  • Poruke: 4929

Evo jedno štivo na brzinu:

Citat:
Авторский коллектив :
Соломонов Ю. С., Георгиевский В.П., Недбай А. Я.,
Андрюшин В.А.

Прикладные задачи механики композитных цилиндрических оболочек.


https://www.mycity.rs/must-login.png

offline
  • Pridružio: 31 Dec 2011
  • Poruke: 5523

Brate Gargantua šta je ovo !? Mr. Green
BTW, raketaš...pionir je dvostep bio



Omjer 37/1,74=21,3 što uredno pada na oko 5000km za dvostepenu

Inače gorivo je vjerovatno jedno od ova dva desno navedena ili nešto blisko tome. Za recepture Centar ne znam dokle je to došlo i da li se prakticira, razrađeno jeste, ali da li se i koristi ne znam...hebala ih ekologija

offline
  • Pridružio: 24 Sep 2013
  • Poruke: 4929

Pa da pukovniče, polazna osnova je bio RT-21 Temp 2S manje jedan stepen. Pionir su štancovali k'o blesavi dok su se sa RT-21 Temp 2S dosta kilavili.

online
  • Pridružio: 17 Nov 2021
  • Poruke: 534

Bilo bi interesantno znati da li imaju mogucnosti i kapaciteta da i oreska
" stancaju kao ludi " ili na kasikicu.

offline
  • Pridružio: 24 Sep 2013
  • Poruke: 4929

Moram sebe da korigujem. Nije baš da su se previše kilavili. Temp-2S je došao pod udar sporazuma SALT II, koji je ograničavao ukupan broj strateških lansera a pride pored prestanka proizvodnje su se Sovjeti obavezali da neće vršiti eventualnu konveriiju Pionira dodavanjem trećeg stepena u Temp-2S. Izvinite na off-u

offline
  • d.ing Metalurgije
  • Pridružio: 21 Jan 2010
  • Poruke: 3528
  • Gde živiš: Makedonija

Опет Орешник



Citat:“Oreshnik” is a new experimental Russian missile system.
It is the first ballistic missile in the world to be used in actual combat operations, during the invasion of Ukraine.

Launched from the Kapustin Yar test site in the Astrakhan region, the missile traveled 500 miles in less than five minutes, about as long as this video, and struck a military plant in Ukraine.

Announced on November 21, 2024 by Russian President Vladimir Putin, the Oreshnik is an intermediate-range ballistic missile.


This means that its range - can reach up to 3,100 miles and can reach anywhere in Europe.
If Oreshnik is launched from the Kapustin Yar missile range in the Astrakhan region, it will reach Berlin in 11 minutes, Rome in 13 , Brussels in 14 minutes, Paris in 15, and London in 16 minutes.


What happens if this warhead hits London, we will show at the end of the video.


During the recent strike on Ukraine, the video footage showed that 7 warheads reached the target, while there were supposedly 8.

:
Each warhead is capable of carrying up to 300 kilotons of nuclear charge.
At the time of its use in Ukraine, an ammunition-free modification was used.

The missile weighs 1.5 tons and is equipped with a two-stage propulsion system capable of accelerating it to Mach 15 on takeoff and Mach 10 while diving on the target.

Mach 10 is a speed of 2 miles per second.
This makes the Oreshnik virtually impossible to intercept. Its maneuverability makes its ballistic trajectory unpredictable, and its speed leaves enemy missile defense systems only a few seconds to react. Anti-missile missiles must achieve direct hits with accuracy measured in meters, and this is extremely difficult.
The chances of intercepting a Oreshnik are less than 1 percent. It would take more than 100 anti-missiles to reliably stop a single missile.


At the moment, according to intelligence information, Russia has about 20 copies of this missile.

And at the end of 2024 it is planned to start mass production of ORESHNIK missiles.






Let's see what will happen if a nuclear modification of the ORESHNIK missile hits London.


In addition to destroying the center of London, the entire surrounding agglomeration would suffer.
The death toll would be colossal at about 2,500,000 and more than 8,000,000 people would be injured.

In addition to London, the Oreshnik will destroy towns such as Croydon in the south, Enfield in the north, Illfor in the east, and Hounslow in the west.

The area of building destruction will exceed 216 square miles.

And the entire environment would be filled with radiation, poisoning the surrounding rivers and bodies of water.



But there is one point of contention. Western experts believe that ORESHNIK does not have a maneuvering unit, and it is a conventional ballistic missile with multiple tips. If so, then its interception could be significantly easier. After all, as it descends, it will have a predictable trajectory that can be measured, calculated and eliminated by the missile.

Let's hope we never find out!

offline
  • Pridružio: 10 Apr 2020
  • Poruke: 369

Opa, znači moje razmišljanje o nadkalibarnom teretu nije bilo bez osnova...

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 1002 korisnika na forumu :: 24 registrovanih, 4 sakrivenih i 974 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: A.R.Chafee.Jr., Andrija357, ccoogg123, DeerHunter, Doca, Dorcolac, Georgius, gorval, Karla, Klecaviks, Kubovac, kybonacci, mean_machine, Metanoja, mile33, Milometer, mkukoleca, Neutral-M, nikoladim, Oscar, Simon simonović, vaso1, vathra, zixmix