Ovo izgleda kao da ceo svet prati samo naš forum. Sve ovo je već kod nas odavno izrečeno...(mislim na ove video-klipove). Da smislimo neko ordenje za Druga pukovnika i Raketaša (neki orden s ukrštenim orešnicima ili tako nekako)
Po koju pohvalnicu za nas manje zasluzhne.
и наводно 300 годшње по мени није СССР али и 100 је дате замисле.
Ukrainian Intel. Estimates Russia Can Produce 300 New Oreshnik Long Range Missiles Each Year
Opet Putin o tome kako ova raketa ima slican efekat kao nuklearno oruzje.
S druge strane, dovoljna količina "Orešnika" svodi na minimum potrebu za upotrebom nuklearnog oružja, istakao je ruski predsednik, prenose RIA Novosti.
Zbog toga nije potrebno usavršavati nuklearnu doktrinu, već novi raketni sistem "Orešnik", naglasio je Putin
Recimo da se koristi konvencionalno punjene u svakoj od 8 glava, i da se lansira 10 Oreshnika, to je u sustini kao da je 80 balistickih raketa od 300kg punjenja pogodilo mete u nekom gradu ili je steta jos veca?
ništa od tih 8 konvencionalnih glava svaka ima promjer pol metra i užasno veliki otpor, u njoj je cca 100 kg TNT , znaći kao FAB od 250 kg. Ona dolazi i svemuira brzinom od cca 1000 m / s i to Patriot skine samo tako.
Glavna fora kod OREŠNIKA je upravo balvan volframa bez grama eksploziva koji razara energijom udara.
Mi smo dosta licitirali sa brojem glava i masom . jedna glava sa 300 kg volframa ima energiju .....
300kg/2 x 3300x3300 m/s = cca 1 500 000 Kgm , to je ekvivalent 300 kg TNT kad tresne u cilj, ali je mala u nemoš je ulovit , drigo radar je ne vidi jer leti kroz plazmu.
Znaći trošak je ograoman , a efekat ni približno 8x 0,3 MT =2,4 megatona od nuksi, ali to prolazi kroz svaki poznati i nepoznati proturaketni štit. A ako to prođe i polupa radare i baterije Patriota ili THADA u Divoplolju što preostaje amerima- da motaju kablove ili odgovore nuklerano ili odgovore konvencionalno ???
Ako odgovore nuklearno zna se što biva , a da odgovore nenuklearno nemaju s ćime , jer če Orešnik polupati nenuklearno aerodrome.
Ako pak krene jato donova ili aviona na rusiju oni reagiraju nuklearno jer nemogu nati da li je u jatu sve konvencionalno.
Ја бих се осврнуо мало на потенцијалну ASuW улогу овог система.
Од 36 пенетратора са приближном брзином 3000m/s довољно је да један прође ПРО/ПВО и закуца се у носач авиона, и тај носач мора минимум мјесец дана на поправку. Уз домет од око 800 километара (од Капустина Јара до Дњепропетровска) овакав систем може покрити из Владивостока читаво Јапанско море, из Мурманска добар дио Баренцовог мора. Ако би рује уступили пар ових система Кинезима, они са Парцелових оствра могу покривати пола Јужнокинеског мора, а са Кубе пола Мексичког залива и Карибског мора. Због упитне прецизности и цијене, нема смисла гађати ништа друго осим носача авиона.
Наравно, Циркон лансиран са авиона је далеко боља варијата, али Циркон се може ослијепити.
Ово је чисто теоретски некаква секундарна улога Орешника.
nemkea71 ::Ако би рује уступили пар ових система Кинезима, они са Парцелових оствра могу покривати пола Јужнокинеског мора, а са Кубе пола Мексичког залива и Карибског мора. Због упитне прецизности и цијене, нема смисла гађати ништа друго осим носача авиона.A ako bi ustupili Irancima onda bi i baza Dijego Garsija prvi put došla nekome u domet (konvencionalnog udara). Guam je već u dometu Severnoj Koreji.
Ali do toga ima još fore. Samo, verujem da Amerikanci imaju na umu, i da se neće zaletati.
Ja sam ladno pogrešio u svom prethodnom postu, gde sam 2800kg TNT kao zbirni ekvivalent svih 36 "blavana" greškom prekrstio u 2,8kT. (Bila kalkulacija za svaki "balvan" težak 75kg).
Ustvari, rezultat je trebao biti 2,8 tone TNT ekvivalenta, što znači da nisam mnogo pogrešio, "samo" za faktor 10^3
Čak i sa raketaševom kalkulacijom od 300kg po balvanu, zbirni energetski ekvivalent svih 36 "balvana" pri udaru od 3300 m/s maksimalno dostiže negde 14 tona TNT ekvivalenta. To je ugrubo 30% veća energija nego koju prilikom detonacije oslobodi jedna američka GBU-43 MOAB. Ili otprilike 60% od minimalne razorne moći Dejvid Kroket naprave. (Koja je teoretski mogla da ima minimum od oko 22 tone TNT ekvivalenta, ali na testiranju nikad nisu uspeli da je spuste ispod 150).
Znači sve u svemu, sa čisto energetske tačke gledišta, Orešnik sa svih svoji 36 balvana zbirno nije ni u "kategoriji" najslabije nuklearne bojeve glave, a kamoli pravih taktičkih nuklearki.
Tako da, ako ga poredimo sa taktičkim nuklearkama, možemo samo da uopređujemo njegov politički uticaj, kao i njegovu sposobnost da recimo pouzdano i sa po 1 projektilom eleminiše ključne instalacije zapadnog (ili nečijeg drugog) proturaketnog štita. (Npr. eliminacija radara i podzemnih kontejnera AEGIS Ashore sistema u Devenselu i Režikovu).
Apropo dejstva na cilj, jednu prednost koju Orešnik ima u odnosu na nukse jeste ta što Orešnik sa ovim svojim volframskim balvanima vrlo pouzdano može da eleminiše podzemne instalacije.
Nukse koliko god bile razorne, generalno su tako pravljene/podešene da se detoniraju na određenoj visini iznad cilja, da bi talas vazdušnog nadpritiska bio što veći, zarad pokrivanja što veće površine. Dobar procenat "učvršćenih" podzemnih lokacija može da preživi većinu nadzemnih nuklearnih udara, naravno ukoliko ne računamo neke sulude višemegatonske nukse, ili ako ne računamo redak broj nuksi koje jesu dizajnirane da budu "bunker penetratori".