Samohodni višecevni raketni sistem 262mm M-87 "Orkan"

263

Samohodni višecevni raketni sistem 262mm M-87 "Orkan"

offline
  • Pridružio: 07 Nov 2013
  • Poruke: 5240

Mercury ::To sta si ti gradio i dali si uopste gradio ne znam.
Na slici je lansiranje rakete Orkan, a pregled kod oftamologa je prilicno pristupacan za sve.


Zbog ovoga " da li si uopšte gradio " ideš kod mene na ignore , dakle više ne postojiš, mrtav si ,
a pogledaj malo svoj profil što si ti do sada pametnoga napisao. ha ha .



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Pridružio: 24 Sep 2013
  • Poruke: 4528

Da vratim na jedan detalj o kome smo razgovarali na ranijim stranama (servo, hidraulična kočnica). Na dokumentu koji Ray postavio a odnosi se na TTK.

Toliko o mogućnosti "vintanja" transportnih blokada na VP.



offline
  • Pridružio: 17 Sep 2010
  • Poruke: 24371

^

Da a kod ZIL prvo traje 10 min a drugo 3min .. dakle 3 puta duze u oba slucaja .

Nego ako moze kolega raketas da prokomentarise ono u vezi moguce veceg dometa R-262 kod ZIL zbog vece elevacije lansera ...

offline
  • Pridružio: 07 Nov 2013
  • Poruke: 5240

Sad smo se već raširili na tri varijante raketa za Orkana .

Jednu poznajemo već dosta dobro , i ja se nadam da će nas za par dana Majevica obradovati jednim zaista hvale vrijednim uratkom, jednom prezentacijom rakete kakvu bi i sam Vučur rado vidio i imao u računali.

Druga raketa koju malo manje poznajemo je R 267 od firme EDEPRO. Ona ima kompozirno raketno gorivo i dečki su ga nagurali cca 200 kila u motor . Motor je bez bustera i samim tim je raketa neprecizna , zbog kompozitnog goriva koje strahovito erodira mlaznicu raketa nema točan totalni impuls , znači ni konačna brzina nije točna. Zbog dimnog traga , a i svega ranije rečenog korekcija putem tv kamere nije moguća , a nije ni potrebna. Lanser za tu raketu ne mora biti onako robustan kao za R262 , može biti i cevurda od stakloplastike, i bez onih kerefeka sa kanalima i žljebovima .

Ta raketa mora imati neki sustav vođenja u silaznom dijelu putanje , vjerojatno se i bojeva glava odvaja od motora , kako bi se zavarali antibalistički sustavi poput željezne kupole.

Dakle za povećanje dometa je potrebna veća brzina odnosno veća snaga motora , i to su dečki iz EDEPRO napravili .

Ta familija putanja koju si postavio i koja pokazuje da se sa elevacijom od 65 stupnjeva postiže domet od 65 kilometara je rezultat računalne simulacije , i ona je sigurno vrlo točna , jer uzima 6 stupnjeva slobode kretanja projektila , osobine atmosfere i slično.

Praksa , a i teorija pokazuje da se za veće domete treba preći u gornju grupu kuteva , iako je po teoriji u bezvazdušnom prostoru najveći domet kod ispaljivanja pod kutem od 45 . Raketa lansirana pod kutem od 65 stupnjeva prije izađe iz atmosfere i onda usprkos tome što joj kut nije dobar za maksimalni domet leti dalje.

Ako pogledamo filmove sve balističke rakete se lansiraju vertikalno kako bi što prije napustile atmosferu , a onda nakon desetak sekundi počinje manevar naginjanja i na kraju kad se motor ugasi raketa ima taj kut od 45 stupnjeva.

Treća raketa o kojoj govorimo je R 262 lansirana iz bestrzajnog topa i tu je Godard dao podatke o rezultatima , koji su izuzetno dobri.

O toj varijanti smo isto nešto već pisali , a dao sam i fotku Devy Croketa koji je bio uzor u konstrukciji tog topa . Ta varijanta je išla potiho od prvog dana projekta , o njoj se nije puno pričalo u firmi , i čak mislim da Iraćani nisu znali što se to događa u Vučurovoj glavi.

Vučur je već 1982-3 shvatio da ima Asa u rukavu, ali ga neće baciti na Irački stol , i vjerojatno je već tada odlučeno da se prema Iraku gura R-262 onakvu kavu poznajemo ( a da se za potrebe JNA ili Kuvajta razradi nova raketa i lanser ) . Raketa R262 je već 1983 bila konstruktivno definirana i u biti se do 1985 godine radilo na nekim sitnim usavršavanjima , a glavnina posla je bilo opremanje tvornica za nultu seriju raketa . Nulta serija je po pravilu službe morala ići istom tehnologijom i na istim strojevima , na kojima se kasnije radi serija raketa , i tu nije bilo odstupanja , a za to opremanje je trebalo i para i vremena.

Ugovor prema Iraku je bio pola/ pola troškovi razvoja , ali to se odnosilo samo na stvarne troškove razvoja , a ne ne investicije potrebne za proizvodnju.

U jednom trenutku ( 1983 god ) je Iračka strana vidjevši da raketa leti , prihvatila da snosi i troškove opremanja, i serijske proizvodnje , ali to je bio dogovor na nivou država , o nekom kreditu itd.

Sama činjenica da je lanser ( ne jedan ) bio gotov za vojnu paradu u Beogradu 1985 godine, a da nije prikazan , dovoljno govori tko je bio tu gazda Husein je rekao ne , i bila je prva prezentacija Orkana kod njih na paradi.

Taj period dok smo se mi opremali za serijsku proizvodnju je Vučur sa pola ekipe iskoristio za usavršavanje svog bestrzajnog topa - gas generatorsko lansiranje , a ostatak ekipe se bavio raketom R-400.

Ta ideja sa Gas generatorom se vukla niz godina kroz znanstvene publikacije , bilo je više lansiranja od onog na Krivolaku , možda je nešto krivo krenulo , pa se razletio lanser , ne znam. Možemo o njoj prodiskutirati , mogu postaviti skice i bojanke , samo bi bilo još bolje da se pojavi netko tko dobro crta , da ne pada sve na leđa Mr Majevice.

offline
  • Pridružio: 17 Sep 2010
  • Poruke: 24371

^

Da li je onda konacan odgovor na pitanje da li bi R-262 lansirana sa lansera ZIL pod maks. uglom elevacije od 65° imala makar malo veci domet nego u slucaju kad se lansira takodje pod maks uglom elevacije kod FAP da je to moguce ?

To za vertikalno lansiranje je opstepoznato i praktikovali su ga jos Svabe sa V-2 tokom raketiranja Londona ( brzo penjanje na 100 km visine i onda obrusavanje )

Citat:U jednom trenutku ( 1983 god ) je Iračka strana vidjevši da raketa leti , prihvatila da snosi i troškove opremanja, i serijske proizvodnje , ali to je bio dogovor na nivou država , o nekom kreditu itd.

Sama činjenica da je lanser ( ne jedan ) bio gotov za vojnu paradu u Beogradu 1985 godine, a da nije prikazan , dovoljno govori tko je bio tu gazda Husein je rekao ne , i bila je prva prezentacija Orkana kod njih na paradi.


Kako 1983 g kolega ,zar je bilo tada izradjenih prototipnih R-262 ? Valjda su rakete sa UTE M-85 imale prva probna lansiranja u TOC Prevlaka 85 te ? Mislite na probna lansiranja prototipnih raketa iz onih cevi 262mm koje su kasnije ostale u VTI ? Ustvari one slike iz VJ od 1995 sa cevima 262mm na lafetu PA topa 88mm je VTI izradio tu konverziju jos 1983 dakle 10 tak godina ranije i to je to sto je ostalo u VTI.To su one 4 cevke 262mm o kojima je pricao gen. Vucurevic .

Kako smo saznali za platformu FAP te godine je tek izradjeno prvo prototipno vozilo i to bez lansera na sebi ( znaci samo fabricka ispitivanja sa onom kiper -platformom sto imamo na slici/snimku ) a probna lansiranja pocela 85te i sigurno je bio gotov do vojne parade maja 85te ali kako sad nije bio jedini ? TOC je te `85 g primio 3 prototipna vozila FAP 8x8 / 2632BDS/A za Orkan, 3232BDST/AV kao tegljac i 2832BS/AV kao teretno vozilo kasnije i VPPR /

Vidimo da je drugi nakon njegovog unistenja izradjen tek godinu kasnije ili cak 87 me i to na drugoj verziji kamiona.

Jeste prvi put je prikazan taj drugi prototip ali tek `88 na njihovoj internoj vojnoj izlozbi i maja `89 na prvoj medjunarodnoj vojnoj izlozbi u Bagdadu .

Citat:Ugovor prema Iraku je bio pola/ pola troškovi razvoja , ali to se odnosilo samo na stvarne troškove razvoja , a ne ne investicije potrebne za proizvodnju.

General pored toga navodi da je potpisan na 5 godina ( dakle 80-85 ) ali je trajao godinu duze ,mozda upravo zbog naknadnih testova sa tim drugom varijantom rakete koje ste naveli dakle sa gas- generatorom i ispaljivanjem iz bestrzajca ?

offline
  • Pridružio: 07 Nov 2013
  • Poruke: 5240

Razvoj i osvajanje proizvodnje jedne rakete je proces koji traje 5-7 godina , isto tako je i sa lanserom odnosno vozilom.

Kad se krenulo sa elaboratom , nije se imalo ništa , ni gorivo , ni naftaške cijevi , niti šasiju kamiona , niti licencu za dizelaša.

Ali bilo je neko iskustvo i znanje, i bile su neke prethodne analize i studije, i bio je naravno Oganj usvojen u naoružanje JNA.

Na Ognju je Vučur istraživao neke teme koje je kasnije primijenio na Orkanu, koncepcija sanduka lansera je identična ,"cilindri " za elevaciju su identićni , kanali i žljebovi u cijevi su identični, aerodinamičke kočnice i naćin selekcije je isti, tehnologija izrade komore je ista ( flioturnaž) toplinska zaštita AG4 je ista , itd. Mnoga od tih istraživanja su bila čista nauka, tema nečijeg doktorata . JNA je financirala takve razvojne zadatke , bez konkretnog zadatka , odnosno kalibra i modela rakete , kroz takve prethodne analize i ispitivanja je Vučur sa ekipom ispekao zanat, i malo pomalo sve pripremio za projekat Orkan.

Na primjer SPS Vitez nije mogao napraviti blok NGR a težak 100 kilograma , ali je uredno proizvodio blokove od 20 kilograma za Ognja . Kao naučna tema su dečki taj blok goriva od 20 kilograma ispilili na prcljeke od 5 kilograma i onda zalijepili , i ispitali kako se to čudo ponaša .... Zašto ????

Tom tehnologijom ljepljenja malih blokova goriva je dokazano da se može napraviti i veliki blok goriva koji se ponaša prema nekim pravilima .

Kad se krenulo u kalibar 262 prva goriva su tako rađena i tako se letilo par godina , tek kasnije su dignuti krediti i kupljena oprema , između ostalog velika preša za ekstrudiranje NGR a..

Naravno da tada nije bilo tempirnog upaljača, on je tek razvijan i letilo se sa Ognjem za probe , ali se sa R262 gađalo na kopnu inertnom glavom i time je dokazana preciznost .

1983 godine je raketa R262 za nas u Pretisu već bula u probnim serijama (prototipska partija ), znači ne radi se raketa po raketa već grupa od najmanje 7 komada i ta se grupa testira . U tom trenutku je gorivo bilo u fazi modela ili prototipa ( još su ga ljepili iz komada ) , a lansera FAP a još nije bilo .

Znači cjelokupan projekat je krenuo jednog dana i dosta aktivnosti su išle paralelno , s tim da se granao na puno kolosjeka , neke faze su trajale kraće , a neke duže , stvar je veličine uma glavnog projektanta da sve to procjeni i napravi PERT mrežu http://mafpz.fpz.hr/~kavranz/pdf/2.pdf, da odredi kritične puteve i da na njima jaši , kako bi stvar doveo po planu do kraja , do poligona.

Koristio se lafet topa i na njemu montirane cijevi , taj je top tamo stajao desetak godina još iz vremena Ognja .

Da bi na poligonu dokazao funkciju , dokazao tezu da se može pogoditi cilj na 50 kilometara, Vučur nije morao imati FAP a i svu onu skalameriju sa hidraulikom , nije morao , a nije ni mogao gađati plotunom. Za dokazivanje naučne teze postoji drugi metod , a ne rokanje plotunom .

Napravi se grupa raketa sa posebnom pažnjom da budu u zadanim tolerancijama koje su obično strožije od onoga što bi bilo u seriji , tako odabrana grupa raketa se lansira jedna po jedna na kopneni cilj , odabere se dan kad je vjetar stabilan , negdje u ranu zoru , dobro uvježbana posada može sa taljiga napuniti lanser i opaliti jednu raketu u 5 minuta, ako unutar tih pola sata koliko traje gađanje ne bude nekih olujnih promjena vjetra , a sve se ostalo drži pod kontrolom , onda je ta grupa pogodaka referentna , znači uopće nije bitan domet i pogađanje cilja, već držanje grupe pogodaka , ako je ta grupa po nekoj Gausovoj krivulji onda je sve ok . Grupa od 7 raketa je mala ali dovoljna da se dokaže naučna teza. Dalje je stvar bankara , političara i direktora da pokrenu mehanizam proizvodnje i uvođenja borbenog sustava .

Ne treba zaboraviti da je 1977 cijela akademska zajednica zinula od čuda, i digla se na "zadnje noge" kad je Vučur došao sa tom "suludom " idejom na Vojnotehnički savjet , pa i velikani poput Srboljuba Minovića ili Bobe Jankovića su pisali znanstvene radove osporavajući tu tezu , ali na kraju se letilo i pogađalo.

Vučur je naravno znao za projekat FAP 8x8 koji je bio namijenjen za projekat NORA i iskoristio je to vozilo , da ga nije bilo , onda bi izmislio neko drugo vozilo , pa kamion je u svemu tome najmanji problem.

R 262 ne bi sa većom elevacijom ( ZIL ) išla dalje od onoga što ima na Orkanu , naravno da bi raketa R267 od EDEPRO a zbog veće brzine , sa ZIL a zbog veće elevacije, išla dalje , ali to je druga priča.

Nije projekat kasnio zbog te druge varijante sa gasgeneratorom - bestrzajcem , mislim da Iračani nisu imali pojma za tu varijantu, ona je išla potiho kroz proizvodne pogone,pogotovo alatnicu i prototipsku radionicu .

Uostalom glavna ispitivanja te rakete sa GG i lansera su bila dobre dvije godine kasnije od onog rokanja u Iračkoj pustinji , kad je definitivno usvojena nulta serija R262. naravno sa nekim primjedbama , ali nebitnim za razvoj i proizvodnju rakete.

offline
  • Pridružio: 17 Sep 2010
  • Poruke: 24371

^

Hvala za ove informacije kolega .Jedno pitanje , te rakete iz prototipne serije ( 1983 i dalje ) su imale redni broj 001 pa dalje valjda ? Dakle i te rakete treba da imamo u vidu kad racunamo ukupan broj raketa iz probnih serija ? Sto ce reci ,redni broj rakete onaj na stabilizatoru se racuna od prve rakete pa nadalje ?

Pitam zato sto sad na slici imako raketu iz prve serije za Irak sa rednim brojem 996 !

offline
  • Pridružio: 24 Sep 2013
  • Poruke: 4528

@Raketaš
Da li bi Vučurovićeve cevi mogli definisati kao delimično olučene, nisu kompletno olučene a ni u potpunosti glatke. Viđene i proverene na nekoliko lansera. U koji meri je taj koncept je žilaviji i bolji iako zadržava obrađenu čeličnu cev za višekratnu upotrebu od sveprisutne navale koncepta kontejnera?

offline
  • Pridružio: 17 Sep 2010
  • Poruke: 24371

Mr. Majevica ::Видео са armyinfo :



И опет церада се ручно навлачи....

Да предухитрим Gargantua Very Happy






Na prvoj slici tj u prvoj sek. snimka je sigurno snimljeno u pustinji Iraka 1987 ( nema tablice na kamionu ) ostatak/ druga slika / je sniman cini mi se na Krivolaku ,ambijent odgovara onim slikama na 261 str. moguce isto 87 g .

Pitanje, da li je ovo prototipno vozilo ostalo u Iraku nakon obavljenih proba tokom avg 87me i bilo izlozeno na vojnim izlozbama `88 i `89 bez vracanja u Jugu ...i kad je tacno prebacen iz TOC u AŠC u Zadar .

offline
  • Pridružio: 07 Nov 2013
  • Poruke: 5240

Gargantua ::@Raketaš
Da li bi Vučurovićeve cevi mogli definisati kao delimično olučene, nisu kompletno olučene a ni u potpunosti glatke. Viđene i proverene na nekoliko lansera. U koji meri je taj koncept je žilaviji i bolji iako zadržava obrađenu čeličnu cev za višekratnu upotrebu od sveprisutne navale koncepta kontejnera?


Diraš u jednu bolnu točku , ono u srce ha ha .


Pripremam par slikovnica na tu temu usporedba Uragana i Orkana , ali još skice nisu gotove , pa neću puno o tome.

S jedne strane imamo jednostavnu potpuno glatku kalibarnu cijev za jednim spiralnim žlijebom kod Uragana ( ili Grada ) , a s druge strane onu više nego kompliciranu cijev od Orkana .

Sve je to zbog preciznosti , Vučur je učinio sve , ali zaista sve da R 262 smjesti u protivničku polovicu stadiona. Dakle u toj koncepciji skalpela od rakete bilo je važno da barutni plinovi mogu slobodnim strujanjem prema naprijed , kroz ona 4 uzdužna široka kanala , pripremiti cijev ispred rakete , na dolazak rakete , ufff kako ovo pametno zvuči , ha ha . Bitan je trenutak kad raketa napusti lanser , kad njeno dno ( mlaznica ) pređe rub lansera , tu raketa pobere najviše poremačaja , krila se još nisu ni počela otvarati , a motor riga li riga vatru , e tu u tom trenutku pomaže činjenica da se raketa nalazi u mlazu barutnih plinova koji se kreču uzduž rakete nadzvučnom brzinom .

Sad mi se pokojni profesori okreću u grobu ali ovako je jednostavnije, bez puno matematike , za objasniti tu igru sa kanalima , znači svi sa tim kanalima ganjaju neku preciznost , a svi ostali bez tih kalana ganjaju šenluk.

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 696 korisnika na forumu :: 41 registrovanih, 7 sakrivenih i 648 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: Apok, Ben Roj, bestguarder, bojankrstc, cemix, Dannyboy, dekan.m, Denaya, DPera, Excalibur13, Griffon vulture, Hans Gajger, HrcAk47, indja, ivica976, ksyyaj, ladro, Luka Blažević, Marko Marković, mercedesamg, milenko crazy north, milutin134, Mixelotti, NoOneEver Dreams, pera bager, Petarvu, pristinski korpus, rodoljub, slonic_tonic, sokars, solic, stegonosa, theNedjeljko, trajkoni018, Tvrtko I, vaso1, vathra, wizzardone, YU-UKI, zillbg, |_MeD_|