MiG-29 Fulcrum

993

MiG-29 Fulcrum

offline
  • Nebojša Đokić
  • vojni istoričar
  • Pridružio: 03 Jun 2010
  • Poruke: 4066
  • Gde živiš: Novi Beograd

Spomenuti autori objavljuju tekstove u gore navedenim stručnim časopisima pre svega Vesniku vojnog muzeja ali i drugim. Postoje i časopisi koje objavljuje MUP Srbije gde takođe objavljuju. Ovde namerno nisam spominjao mene i Bojana Dimitrijevića jer smo ja i on u uredništvu dosta časopisa pa bi neko mogao da kaže da zloupotrebljavamo svoje pozicije već sam naveo ljude koji nisu u uredništvima - znači nemaju protekciju.
A što se tiče stručno verifikovanog teksta postoji stručna tj naučna metodologija i ovde nije mesto da se o tome raspravlja. Ako se Predrag Miladinović, Ognjan Petrović, Dragan Savić, Šime Oštrić i drugi drže naučne i stručne metodologije zašto je to gospodinu Radiću ispod časti. Pored toga tekst mora da bude objavljen u stručnom časopisu koji je na listi ministarstva nauke ili na listi nekog od odgovarajućih fakulteta. Od časopisa koje izdaje Ministarstvo odbrane to su Vojno delo, Vojno tehnički glasnik, Vojno medicinski glasnik, Vojno istorijski glasnik i Vesnik vojnog muzeja. Odbrana i Novi glasnik to nisu. A slučajno ili ne gospodin Radić samo u poslednja dva objavljuje (u ovom drugom vrlo, vrlo retko).



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Nebojša Đokić
  • vojni istoričar
  • Pridružio: 03 Jun 2010
  • Poruke: 4066
  • Gde živiš: Novi Beograd

Za mene je ova rasprava završena. Samo bi napomenuo onima koje interesuje šta se tokom godine objavi u Srbiji od "stručnih" i "naučnih" tekstova na temu iz vojne istorije pa tako i istorije naoružanja neka nabavi Beogradski istorijski glasnik koji izlazi jednom godišnje i koji objavljuje Odeljenje za istoriju Filozofskog fakulteta u Beogradu i u kojem se objavljuje bibliografija radova za prethodnu godinu. Zadnji broj je br. 3 za 2012 godinu i u njemu je data bibliografija radova a i knjiga (koji zadovolajvaju metodološke zahteve) objavljenih 2011. godine. Ima sigurno preko sto naslova iz vojne istorije od čega je trećina manje više istorija naoružanja. Važno je što se tu daju i radovi objavljeni u raznim zbornicima radova sa raznih naučnih skupova u kojima takođe ima radova već više puta spominjanih autora - naročito Prežinih i Ognjanovih.



offline
  • zixo  Male
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 27 Sep 2006
  • Poruke: 23450
  • Gde živiš: Beograd

Било би добро поставити државном и војном врху ко ће да одржава авионе МиГ-29М/М2.

Мислим да ВС нема довољно кадра и нема довољно стручњака.

Имамо ли довољно КВ и ВКВ мајстора? Довољно техничара и инжењера свих смерова и специјалности? Специјалиста ваздухопловне медицине?

offline
  • Pridružio: 25 Maj 2009
  • Poruke: 186
  • Gde živiš: Beograd

ltcolonel ::Za mene je ova rasprava završena. Samo bi napomenuo onima koje interesuje šta se tokom godine objavi u Srbiji od "stručnih" i "naučnih" tekstova na temu iz vojne istorije pa tako i istorije naoružanja neka nabavi Beogradski istorijski glasnik koji izlazi jednom godišnje i koji objavljuje Odeljenje za istoriju Filozofskog fakulteta u Beogradu i u kojem se objavljuje bibliografija radova za prethodnu godinu. Zadnji broj je br. 3 za 2012 godinu i u njemu je data bibliografija radova a i knjiga (koji zadovolajvaju metodološke zahteve) objavljenih 2011. godine. Ima sigurno preko sto naslova iz vojne istorije od čega je trećina manje više istorija naoružanja. Važno je što se tu daju i radovi objavljeni u raznim zbornicima radova sa raznih naučnih skupova u kojima takođe ima radova već više puta spominjanih autora - naročito Prežinih i Ognjanovih.

Kao neko ko je radio u Odbrani uvek mi je bilo zanimljivo koliko se MO nije trudilo da na adekvatniji način približi sve te ostale kvalitetne publikacije. U priči sa autorima i urednicima stiče se utisak, pored stručnosti koju pominjete, i zarazan entuzijazam.

To nisu materijali za širu konzumaciju po svojoj prirodi, ali sam se uvek pitao da li ih je, ipak, moguće pojavno i tehnički učiniti prijemčivijim?

offline
  • Luka 
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 14 Mar 2011
  • Poruke: 3016

zixo ::Имамо ли довољно КВ и ВКВ мајстора? Довољно техничара и инжењера свих смерова и специјалности? Специјалиста ваздухопловне медицине?
Sigurno ih ima dovoljno među milion nezaposlenih.

offline
  • zixo  Male
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 27 Sep 2006
  • Poruke: 23450
  • Gde živiš: Beograd

Не пишем ни ја.

Које школе су завршили и које радно искуство имају?

Ко може нпр. да сервисира систем КОЛС на МиГ-у 29? Или нпр. КСА 2/3?

offline
  • Luka 
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 14 Mar 2011
  • Poruke: 3016

zixo ::Не пишем ни ја.
Које школе су завршили и које радно искуство имају?
Ко може нпр. да сервисира систем КОЛС на МиГ-у 29? Или нпр. КСА 2/3?

Ovo je kao da si pitao "A ko će da pilotira tim avionima" - koliko znam još niko nije izvršio preobuku na "M2"??? Ne vidim šta je to u KOLS-u tako strašno da ne može da se savlada uz odgovarajuću obuku (ne "edukovanje" nego kvalitetnu obuku). Niti su ga projektovali vanzemaljci, niti smo svi u ovoj je*enoj zemlji retardirani, vlasnici kupljenih ili ukradenih diploma, menadžeri, nazovi analitičari, PR-ovi, presipači iz šupljeg u prazno, i slični paraziti. Ima sasvim dovoljno kvalitetnih i KV i VKV radnika, i kvalitetnih inženjera svih profila, ali su oterani ili im nije ni pružena šansa da se zaposle, ili su jednostavno skrajnuti od raznih laktaroša, dupelizaca, kumova i ostale bagre lepljivih prstiju. Izvinjavam se za off, mislim da stvarno nije za ovu temu, a ni za forum uopšte.

offline
  • Dicus  Male
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 29 Okt 2008
  • Poruke: 2989
  • Gde živiš: Beogard

@ltcol meni je krivo što sam uopšte ulazio u diskusiju oko stvari koje nisu vezane za temu. Korišćenje foruma za lično prepucavanje me podseća na ove naše političare na TV-u koji svaki minut koriste da blate jedni druge, a meni se od političara diže kosa na glavi.

Da se vratimo temi...Priča modernizacija MiG-21 vs. ramont Migova 29 je bila aktuelna sredinom 2000-ih. Tada sam bio kategorički protiv Migova21 i podržavao remont MiG-29. Na žalost pokazalo se da je remont Migova bio promašaj, i da bi verovatno mnogo bolja opcija bila modernizacija većeg broja 21ca. Ali, aktuelizovati temu modernizacije 21ca i nema nekog smisla ako već imamo šanse da kupimo nove mašine. Novo je novo.

offline
  • Pridružio: 29 Avg 2011
  • Poruke: 5389

Napisano: 07 Maj 2013 12:18

Mig-29M2 na srpskom nebu

Ovaj avion je najbolje rešenje za čuvanje našeg vazdušnog prostora



Citat:

Ono što je „Politika” pisala pre nekoliko meseci sada je prvi potpredsednik Vlade i ministar odbrane Aleksandar Vučić i potvrdio: Srbija će nabaviti nove ruske višenamenske borbene avione Mig-29M2, a naši piloti već se nalaze na preobuci za taj tip aparata. Ne toliko za nekakav rat, već više za čuvanje vazdušnog prostora u sistemu PVO. Jer, ako ste kandidat za ulazak u EU onda imate i obavezu da morate da čuvate svoj vazdušni prostor, da sprečite svaku mogućnost da nekakav oteti civilni avion preleti Srbiju i doleti, na primer, do Beča ili do Minhena. Tu obavezu možete da ispunite sa svojom avijacijom ili tuđom. Strane usluge su uvek mnogo skuplje.

Dakle, ministar odbrane Vučić ulazi u anale našeg vazduhoplovstva kao prvi ministar odbrane na ovim prostorima koji je posle 1987. godine nabavio nove supersonične avione za ovu zemlju. Jer, postojeće aparate Mig-29, eskadrilu sa 16 letelica, od čega je 14 bilo jednoseda, a dva dvoseda za obuku, SFR Jugoslavija je kupila od Sovjetskog Saveza u oktobru 1987. Zvanično smo tada te avione platili po 16 miliona dolara po komadu, mada iz dokumentacije, koju sam nedavno imao priliku da vidim, proizlazi da je celi posao kupovine 16 aviona sa svom pratećom opremom, raketama i rezervnim motorima koštao SFRJ ukupno oko 105 miliona dolara. To je i tada bila neverovatno niska cena. Mi smo tada dobili avione Mig-29 odmah posle Indije.

Godine su prolazile, avioni su se u uslovima sankcija i embarga održavali po sistemu „kanibalizacije”, s neispravnih aparata skidani su ispravni delovi, pa je i rat 1999. godine dočekan s poluispravnim letelicama. Piloti koji su tada u ratu leteli na migovima-29 bili su pravi heroji. Iz rata smo izašli s pet neoštećenih migova-29, jedan je posle pao na pripremama za aeromiting. Pre nekoliko godina preostala četiri aviona Mig-29 su remontovana i revitalizovana, radari su im dovedeni u „prvobitno stanje”.

No, kako avionima Mig-21 u našem Vazduhoplovstvu polako prestaje vek upotrebe, to se razmišljalo o avionu koji bi nasledio i Mig-21, pa i Mig-29 kakvog sada imamo. Najbolje rešenje svakako jeste Mig-29M2, jer tom rešenju odgovara cena aviona, postojeća logistika našeg vazduhoplovstva u kontekstu održavanja i remonta, pa i obuka pilota.

Naime, Srbija je još pod embargom NATO-a na isporuke visokosofisticirane vojne opreme, tako da kupiti ili dobiti na lizing avione poput F-16 blok 50, F-18, „tajfun”, „rafal”, ili „gripen” još nije moguće. Osim toga i cena tih aviona višestruko nadmašuje cenu aparata Mig-29M2. O održavanju i remontu da i ne govorimo, i u toj opciji sa avionima Mig-29M2 vazduhoplovni zavod „Moma Stanojlović” imao bi istaknuto mesto. U ovom času još nije precizno poznato koja je cena za Mig-29M2, pretpostavljam da nije iznad 32 miliona dolara po avionu, što, naravno, zavisi i od broja letelica koje kupujemo.

Prvobitno se govorilo o 12 Migova-29M2, s postojećih četiri aparata imali bismo opet potpunu eskadrilu. Opcije su bile osam jednoseda i četiri dvoseda, ili osam dvoseda i četiri jednoseda. Kako je verzija aviona dvoseda i jednoseda, zapravo, skoro ista naši piloti bili su za osam dvoseda i četiri jednoseda. Sada se govori o šest migova-29M2 i dva radara. Verovatno je reč o avionima koji su bili predviđeni za prodaju Siriji, jer upravo je šest komada već gotovo, i ovo je idealna prilika da Srbija dobije te nove avione. Što se tiče plaćanja, Moskva će nam dati vrlo povoljan kredit, jer je svaka kupovina takvih aviona, pre svega, politički posao. U svakom slučaju, ovakvu priliku da obnovimo borbenu avijaciju, pod ovako povoljnim uslovima, nećemo opet dugo dobiti.

Kada je reč o samom avionu Mig-29M2, ima kod nas „genijalaca” koji se pitaju koliko minuta takav avion može da leti vazdušnim prostorom Srbije, a da ne izađe izvan njega i sličnih „bisera”. Mig-29M2 ima bolje manevarske osobine nego što ih imaju avioni Mig-21, Mig-29, ili F-16, pa i F-18. Naime, Mig-29M2 ima manji radijus zaokreta. Jer, danas u vazduhu nije više najvažnije biti najbrži, već imati dobar manevar, odličan avionski radar i dalekometne rakete vazduh-vazduh. Dakle, Mig-29M2 vrši potpuni zaokret na visini od 3.000 metara, s maksimalnim potiskom, za 9,5 sekundi i s radijusom zaokreta od samo 650 metara. Tako nema straha da „izleti” samo tako iz Srbije.

Osim novog radara velikog dometa, verovatno s faznom rešetkom i digitalizacijom kokpita, Mig-29M2 ima konfiguraciju zmaja aviona sposobnu da podnese napadni ugao od 20 do 26 stepeni, a da se ne dovede u uslove prevučenog leta, te maksimalno „G-preopterećenje” i od +9 G jedinica.

Ukratko, sjajna mašina za vazduhoplovstvo kao što je srpsko.
Miroslav Lazanski


http://www.politika.rs/rubrike/tema-dana/Mig-29M2-na-srpskom-nebu.lt.html

Dopuna: 07 Maj 2013 12:27

Khaless ::
Problem i jeste u tome što je mentalitet takav da vojska treba da NEKOME izgradi stanove i da POKLONI - a ot je složićete se ogroman izdatak. Moglo u socijalizmu ali nigde u svetu to više ne postoji.


Upravo tako. Samo sto vise nije socijalizam, i ne radimo vise svi u drzavnim firmama, i sto bi onda neko ko radi za drzavu imao veca prava od onog ko radi na primer u privatnom sektoru (a svi znamo ko je bolji poslodavac). Sto da ja placam poreze, dazbine.... da bi neko na drzavnoj sisi dobio stan za dz, a on pri tome ima dosta bolju platu od mene, povlastice, mnogo manje brine da li ce ostati bez posla...

offline
  • Luka 
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 14 Mar 2011
  • Poruke: 3016

Dicus ::Da se vratimo temi...Priča modernizacija MiG-21 vs. ramont Migova 29 je bila aktuelna sredinom 2000-ih. Tada sam bio kategorički protiv Migova21 i podržavao remont MiG-29. Na žalost pokazalo se da je remont Migova bio promašaj, i da bi verovatno mnogo bolja opcija bila modernizacija većeg broja 21ca. Ali, aktuelizovati temu modernizacije 21ca i nema nekog smisla ako već imamo šanse da kupimo nove mašine. Novo je novo.
Novo jeste novo, i modernizacija postaje suvišna, ali ako je realan produžetak resursa trebalo bi ga ostaviti u rezervi. Jer šta ako iz nekog razloga novi avioni budu prizemljeni, kao što je slučaj sada sa 29?

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 955 korisnika na forumu :: 36 registrovanih, 12 sakrivenih i 907 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: A.R.Chafee.Jr., bojank, Boris90, Brana01, CikaKURE, cvrle312, Dimitrije Paunovic, Dorcolac, Ivica1102, Još malo pa deda, Karla, Krvava Devetka, Lieutenant, loon123, Lord Nem, Metanoja, Mi lao shu, milutin134, Misirac, Mitraljeta, Mixelotti, naki011, nebidrag, nenad81, pein, pera bager, powSrb, S2M, Srle993, Steeeefan, Vlad000, vladulns, Yugol33, zbazin, |_MeD_|, 79693