MiG-29 Fulcrum

990

MiG-29 Fulcrum

offline
  • Neimar i savremeni farmer.
  • Pridružio: 24 Nov 2010
  • Poruke: 11683
  • Gde živiš: U sremu voljenome...

F14 A i B кокпит...

и грума омано са дизајном кокпита, мада их и не кривим ипак су то 70те...али свеједно летео мачор у много ратних мисија и без муке обарао авиона иако се овај дисплеј не види најбоље од палице.....



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Pridružio: 12 Jan 2013
  • Poruke: 416

Imam jedno laicko pitanje u vezi lokacije pilotske palice (nisam strucnjak za avijaciju, niti osobiti poznavalac), pa bih molio nekog kompetentnog da me pouci:

Zbog cega se pilotska palica (a na prethodnim slikama sam video da je izgleda to pravilo) nalazi na sredini kabine, izmedju nogu pilota? Da li postoji neki prakticni razlog? Koliko znam kod vecine modernih aviona, komande sa palice se prenose el. putem, dakle mehanika je iskljucena.

Meni bi bilo logicnije da se nalazi simetricno sa rucicom gasa, samo sa suprotne strane. Cini mi se da bi tako bilo ergonomicnije, telo pilota bi bilo u ugodnijem polozaju, ruka bi mogla da se podlakticom oslanja na naslon, itd...

Unapred hvala na pojasnjenju i izvinite za off.



online
  • alchemy
  • Pridružio: 06 Jul 2009
  • Poruke: 4931
  • Gde živiš: Novi Sad

Код Ф-16 се палица налази са десне стране




Пилот који је члан овог форума каже да је боље да се палица налази у средини (занемари што ово мало смешно звучи Mr. Green ) него са стране и треба му веровати на реч Wink

offline
  • Pridružio: 14 Jul 2008
  • Poruke: 3441

jazbar ::
Svaki borbeni avion uz konstrukcijske predispozicije koji ima ugrađen standardni BUS 1553 a EF2000 ima od početka (i tranša 1), može da nosi "bilo koji NATO standardizovan "targeting pod" znači može da se poveže preko BUS 1553 na avioniku odnosno na sistem za upravljanje naoružajem. Kupnjom tvornica implementira taj pod na avion. Dali na opstojeću avioniku i softversku arhitekturu (treba pojedini kod) ili stavi novi zasebni deo. Razlika između podova je u tome da su neki več tvorničko prilagođeni za pojedini tip aviona pa netreba dodatne montaže novog MFD, kontrole oružja i TP, softverskih dodataka... Nedostatak tranše 1 kod EF2000 nije bila u tome da ne može nositi TP Lightening nego da nije imao integrisanih internih sistema za neke od precizno vođenih oružja za površinske napade bez upotrebe TP.


Kako svi na internetu misle da samo zato sto se spominje da je avionika i sistemi aviona umrezeni po MIL 1553 standard-u bus-a, da to znaci da na pilone moze da se kaci sta se hoce. Nije tako.

Tranche 1 nema mogucnost za digitalno privezivanje na pilonima, jer ima zastarele kompjuterske sisteme i uopste nema taj "wiring" koji je potreban za to. Britanci su za svoju modernizaciju morali da pisu novi kod. Ne samo da bez dodatne modifikacije ne moze da koristi te pod-ove, nego i ne moze da koristi oruzije kako treba. Isto tako kad mu se integrisu pod-ovi, kao sto su to britanci uradili, ne moze da ih koristi sa punim potencijalom. Dok moze da nosi Iris-T, on moze samo da ih umrezi analogno, sta znaci da nije u stanju da ih pripoji sa HMD-om i tako koristi off-boresight mogucnosti te rakete, nego je ogranicena na neki ugao manji od 45 stepeni. Isto tako kod pod-a kod Britanske modernizacije, dok je Litening III normalno u stanju da oznacava vise ciljeva istovremeno, na Britanskim Tranche 1 gde je on dodatno integrisan mukom i skroz novom revizijom softvera, on moze samo da oznacava jedan cilj.

Inace, taj Britanski update integracije Litening-a je sad u najnovijem kodu za Tranche 1 avione i dostupan svim drugim partner-nacijama (ne korisnicima, partnerima - koriscnici (kao sto je Austrija) bi morali da plate modernizaciju, drugi korisnici koji bi mozda uzeli polovne EF T1 bi bili pametniji ako bi trazili da partner nacija od koje kupuju prvo integrise taj softver). Ali to ne znaci da je vec integrisan, samo da je dostupan onima koji bi zeleli da ga integrisu.

Tranche 1 ce u buducnosti verovatno moci da se modernizuje, ali trenutno to jos nije razvijeno niti je to prosta stvar kao software-update, nego prava modernizacija. Morace da se integrise hardver (kompjuteri i slicno) iz Tranche 2 u te avione, da se sprovede nova kablovska instalacija, i takva modernizacija sigurno nece biti jeftina. Prioritet razvoja takve modernizacije "starih" masina prve tranche otpada svaki put kad neko uspije da se otarasi svojih Tranche 1 aviona, jer oni kojima ih budu uvalili verovatno nece skoro iskesirati za takvu modernizaciju.

Da nebi dalje isli u off, ovo je sve sta cu na ovoj temi vise pisati o tome, i ovo sam samo pisao jer cesto vidjam tu miskoncepciju o standard busovima, gde se predpostavlja da samo zato sto je to nacin umrezavanja nekih sistema, da je ceo avion gotov za bilo sta sta ima prikljucak po tom standardu, bez modifacija i integracije.
Ako o ovome zelis dalje da raspravljas, predlozio bi ili temu o Evrofajteru ili PP, ma da se meni ne raspravlja o tome dalje. Sve sta sam napisao bi mogao sam da proveris putem interneta, trebace ti malo vremena i truda ali moze da se nadje.

Dali zelis da mi verujes ili ne je tvoja stvar, ali stanje u realnom svetu se nece promeniti.

U svakom slucaju, moj point je bio i ostaje, Mig-29M/M2 je po svemu bolja kupovina od Evrofajtera Tranche 1 kao sto ih ima Austrija, i nista nemamo da im zavidimo. Niti astronomicnu cenu nabavke i koriscenja, niti kriplovanost avionike, niti zastarelo i ograniceno oruzije i nemogucnost koriscenja BVR raketa.

Da smo kupovali T1 tajfunove isto kao sto je to Austrija uradila, rekao bih da bi bolje bilo da smo nasli neke polovne Mig-23MLD ili Mig-21bis i modernizovali ih. O Mig-29SE/SD/SM/SMT/UPG da ne pricamo (koji osim SE isto imaju MIL STD 1553B bus, sta ne znaci da vec automatski mogu da nose Litening ili Damocles pod). Nisu glupi svi sto su pokupovali modernizovane Mig-29S.

offline
  • Pridružio: 17 Maj 2007
  • Poruke: 13939

Napisano: 06 Maj 2013 12:42

Filip Marinković ::Imam jedno laicko pitanje u vezi lokacije pilotske palice (nisam strucnjak za avijaciju, niti osobiti poznavalac), pa bih molio nekog kompetentnog da me pouci:

Zbog cega se pilotska palica (a na prethodnim slikama sam video da je izgleda to pravilo) nalazi na sredini kabine, izmedju nogu pilota? Da li postoji neki prakticni razlog? Koliko znam kod vecine modernih aviona, komande sa palice se prenose el. putem, dakle mehanika je iskljucena.

Gripen, Tajfun, Ruski i Kineski avioni nemaju palicu sa strane. Iz ugla inžinjera verovatno je logičnije da se nalazi sa strane. Međutim, kao što Georgius reče, najbolje je čuti mišljenja pilota.

Dopuna: 06 Maj 2013 12:46

I nije baš većina aviona u pitanju. Reč je o F-22, F-16 i derivatu F-2, Rafalu, ali i eto recimo kod Rusa SSJ-100. Ne bih da pogrešim, ali čini mi se da su njihovi vojni piloti tražili da palica ostane kod narednih aviona (PAK-FA) u sredini.

offline
  • Pridružio: 14 Jul 2008
  • Poruke: 3441

Demonstrator Su-37 "Terminator" je imao palicu na strani, isto vazi i za neki od Su-27M test-aviona (imao je duplu, u sredini i sa strane), znaci sasvim je moguce postaviti je tu. I Su-47 (S-37) Berkut je imao palicu sa strane, a on je bio razvojni i test avion za tehnologije za Pak-Fa. Medjutim mislim da su im piloti trazili da ostane u sredini, keo sto Leonardo kaze, jer je se i kod Su-35S i kod PAK-FA vratilo na palicu u sredini.

Evo slika sa MAKS 2007, gde je izlozbena maketa Su-47:


Slika je preuzeta odvade, gde ima i slika modela kabine Su-35 koja je identicna sa konacnom, tako da ne mislim da je neka zavara i tajna od strane Suhoja u pitanju:
http://paralay.com/maks2007.html

Evo jos jedna:


Odavde:
http://paralay.com/s37.html

offline
  • boksi  Male
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 11 Jun 2008
  • Poruke: 7818

RTS

Srbija zainteresovana za Mig-29 M2

Zainteresovani smo za nabavku ruskih lovaca Mig-29 M2, rekao ministar odbrane Aleksandar Vučić i dodao da se nekoliko srpskih vojnih pilota već obučava za taj avion. Vazduhoplovi će najverovatnije biti kupljeni kroz kreditni aranžman, rekao je Vučić.

Ministar odbrane Aleksandar Vučić potvrdio je da je Srbija zainteresovana za nabavku ruskih lovaca Mig-29 M2 i dodao da se nekoliko pilota Vojske Srbije već obučava za taj avion.

http://www.rts.rs/page/stories/sr/story/125/Dru%C5.....29+M2.html

offline
  • Dicus  Male
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 29 Okt 2008
  • Poruke: 2992
  • Gde živiš: Beogard

Napisano: 06 Maj 2013 14:13

Citat:Jedino sta se ja nadam je da ce se za modernizaciju G-4 izabrati Thales ili Elbit, zbog Damocles-a i Litening-a, tako da bi on mogao da oznacava ciljeve za laserski navodene bombe sa Mig-29M.
Ako sam te dobro razumeo, misliš da G-4 označava cilj MiGu sa LVB? To je pogrešan koncept. MiG sam treba da nosi targeting pod i da označava i dejstvuje po cilju(Ili više migova). Što naravno ne znači da i G-4 MD ne treba da ima mogućnost nošenja targeting poda.
Citat:Tranche 1 avioni, osim Britanski kojima je skupo dodata ta mogucnost (i ako je opet nisu koristili u Libiji), ne mogu da nose pod-ove sa kojima bi oznacivali cilj.
Kod T1 nije problem samo targeting pod, već odsustvo mogućnosti nošenja savremenih A2G sredstava. Dakle kao što je Mare indirektno rekao, T1 je čistokrvni lovac i nema ni "M" od "Multifunction". Slična situacija je bila i sa nekim drugm zapadnim avionima, čiji su korisnici tek posle niza modifikacija imali prave višenamenske avione.
Citat:Mig-29M medjutim nije ogranicen i moze da koristi dosta aktuelnije oruzije, i bez problema ce moci da se integrisu i najnovija oruzija u njega, kao sto su RVV-SD (K-77-1), RVV-MD (K-74M) i Kh-38ME.
Istina, to jest nadamo se da je tako. S tim da su Rusi dosta tanki sa savremenim naoružanjem vazduh-zemlja, tako da ako ikad budemo hteli da pravimo pravu višenamensku eskadrilu za "pametno" VZ naoružanje trebamo se obratiti nekom drugom.
Citat:morali su da uklone sav kod za tu raketu iz softver-a, jer proizvodjac te rakete ne dozvoljava da neko ko nije korisnik te rakete ima kod za istu.
Hm, ne smem da tvrdim ali mislim da to nije tačno iz prostog razlga što kod za takve osetljive sisteme gotovo nikada nije transparentan korisniku. Sve to zavisi od arhitekture računara i softvera. Dakle izvorni kod svega je veliki tajna i proizvođači ga kriju.
Generalno, ova Maretova priča oko austrijskog Tajfuna je dobar primer kako nabavka aviona može da krene naopako. Ni Mađari se nisu baš usrećili sa Gripenom, ima još i drugih primera koliko je nabavka komplikovana. Upravo iz tih razloga i skrećem pažnju da ne idealizujemo nabavku Migova, jer ne znamo na kakve sve probleme možemo naići.


Citat:Radica se secam iz 1995. god. kada je izjavio da Hrvatska raspolaze sa tenkovima Leopard-1, na sto su se u Hrvatskoj smejali. Radilo se o proracunatom rusenju morala kod krajinskih Srba, i to putem drzavne televizije. Sumljiv mi je taj "vojni komentator".
Sumnjiv ili ne, uvek je imao najbolje tekstove sa najviše informacija, koje su uglavnom bile tačne. Odmah da se ogradim, nisam ni pročito tekst koji se pominje, pa bih bio zahvalan da mi neko da link.

Nema veze sa temom ali informacije o Leopardima su potekle od izviđačke jedinice koja nije bila u stanju da razlikuju T-55 od leoparda, ali to je priča za sebe.

Dopuna: 06 Maj 2013 14:15

Citat:Ministar odbrane Aleksandar Vučić potvrdio je da je Srbija zainteresovana za nabavku ruskih lovaca Mig-29 M2 i dodao da se nekoliko pilota Vojske Srbije već obučava za taj avion

Ako se prošlogodišnji informativni let smatra obukom onda da, u suprotnom ne.

offline
  • boksi  Male
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 11 Jun 2008
  • Poruke: 7818

On je nakon posete aerodroma Batajnica rekao da će ti avioni biti kupljeni najverovatnije kroz kreditni aranžman, a da će više detalja o ceni biti poznato nakon njegove posete Rusiji krajem maja tokom koje će se sresti i sa ministrom odbrane Rusije Sergejom Šojgujom.

Vučić je dodao da će cena zavisiti i od toga koje naoružanje bude nabavljeno za te avione kao i koliko rezervnih delova će biti kupljeno, a posebno je istakao da je važno da u celu priču bude uključen i Remontni zavod "Moma Stanojlović" u Batajnici kako bi se obezbedilo dugoročno održavanje tih aviona.

Ministar je dodao da je Srbija zainteresovana da taj zavod dovede na takav nivo da bude sposoban da održava ne samo srpske migove, već i avione tog tipa iz susednih zemalja poput Hrvatske i Bugarske.

Vučić je takođe dodao da će ove godine za potrebe Vojske Srbije biti kupljena i dva osmatračka radara.

Prema njegovim rečima, Srbija ne želi da učestvuje u ratovima i da preti bilo kome, već da je jedina namera da bude sposobna da štiti sopstveni vazdušni prostor.

Vojska Srbije u svom naoružanju ima četiri aviona Mig-29, tri jednoseda i jedan dvosed, i to je najsavremeniji avion koji poseduje srpsko Vazduhoplovstvo i protivvazduhoplovna odbrana.

Govoreći o ulaganju u vojsku, Vučić je rekao da to nije samo ulaganje u bezbednost, već da to ima i širi ekonomski značaj i kao primer naveo razvoj domaćeg raketnog sistema "Alas" za koji očekuje investicije od oko 220 miliona dolara.

Vučić je danas prisustvovao uzbunjivanju dežurne lovačke jedinice od dva avion MIG- 21 čiji su piloti i mehaničari pokazali osposobljenost za zaštitu vazdušnog prostora Srbije.

Ministar je izrazio zadovoljstvo zbog toga što su oni uspeli da obave sve postupke i radnje za tri minuta i 45 sekundi iako je norma za tako nešto između pet i šest minuta.

Ministar je ocenio da su na taj način pokazali visok stepen obučenosti.

Najsavremeniji Mig-29

Avion Mig-29M/M2, za čiju je kupovinu Srbija zainteresovana, predstavlja poslednju kariku u lancu razvoja familije aviona Mig-29 koja je počela pre više od 30 godina i vodi se kao lovac 4++ generacije, prenosi agencija Beta.

Iako ima isto ime i veoma sličan izgled kao i avion koji je Jugoslavija kupila 1987. godine, Mig-29M/M2 je potpuno novi avion sa višestruko uvećanim borbenim mogućnostima u odnosu na Mig-29 koji se trenutno koristi u Srbiji.

Mig-29 ima radar N019, koji u zavisnosti od veličine cilja ima domet od 35 do 60 kilometara. Ima mogućnost da prati deset ciljeva, ali da dejstvuje samo po jednom u svakom trenutku.

Za razliku od njega, Mig-29M/M2 ima radar Žuk-ME, koji avion veličine lovca otkriva na 120 kilometara, a može da otkriva i ciljeve na zemlji i na moru.

Tako cilj veličine tenka može da registruje na daljini od 25 kilometra dok za velike ciljeve poput razarača ta daljina može biti i do 250 kilometra. Može da prati deset ciljeva kao i da dejstvuje po četiri cilja ođednom.

Ima maksimalnu brzinu 2,35 puta veću od zvuka, top kalibra 30 milimetra sa 150 granata i devet podvesnih tačaka za smeštaj ubojnih sredstava i goriva. Avion je razvijen na osnovu mornaričkog Mig-29K/KUB koji se koristi u indijskoj i ruskoj mornarici.

U odnosu na Mig-35, koji je još u fazi ispitivanja, Mig-29M/M2 ima nešto slabiji radar pa se u nekoj literaturi taj avion zapravo navodi kao izvozna "osiromašena" varijanta Mig-35.

Avioni bili namenjeni Siriji

U stručnoj javnosti su podeljenja mišljenja oko kvaliteta i isplativosti nabavke Mig-29M/M2, prenosi Beta.

Protivnici, pre svega, navode da taj avion još nigde nije uveden u upotrebu, pa ne postoje iskustva iz svakodnevne eksploatacije.

Takođe, postoji bojazan da će, ukoliko taj avion ne doživi komercijalni uspeh i veliki broj prodatih primeraka, za deset ili 20 godina biti gotovo nemoguće naći rezervne delove.
Rusija se opredelila da sačeka završetak razvoja Mig-35 i da sledeće godine uvede prvih 40 letelica tog tipa a da Mig-29M/M2 ponudi za izvoz. Jedini naručilac Sirija, koja je želela da kupi 24 Mig-29M/M2, sada to ne može da učini zbog sankcija na nabavke oružja.

Analitičari koji podržavaju ideju nabavke, smatraju da ne postoji tehnološki rizik jer se radi o neznatno modifikovanoj varijanti mornaričkog Mig-29, koji se već uspešno koristi u dve zemlje.

Takođe, oni smatraju da bi se uvođenjem Mig-29M/M2 u V i PVO Vojske Srbije višestruko povećala odbrambena moć zemlje jer u susedstvu, osim Mađarske koja od Švedske na lizing kupila 14 aviona tipa Gripen, niko nema ni približno tako kvalitetne avione.

Oni smatraju da su avioni koje je Rusija ponudila Srbiji upravo iz nerealizovane sirijske narudžbine pa se može očekivati i manja cena kojom će proizvođač pokušati da se reši aviona koje je već napravio, ali za koje više nema kupca.

http://www.rts.rs/page/stories/sr/story/125/Dru%C5.....29+M2.html

offline
  • Pridružio: 10 Okt 2010
  • Poruke: 152

Dicus ::Avion je došao, uvežbao program, otišao u Slovačku i odradio program, vratio se kod nas odradio opet sve to i bez ikakvih problema otišao nazad za Rusiju. Znamo šta se desilo sa F-16, Tajfunom i ostalima

F16 su se pokvarile, ali šta beše sa Tajfunom?

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 858 korisnika na forumu :: 47 registrovanih, 9 sakrivenih i 802 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: A.R.Chafee.Jr., Andrija357, cifra, comi_pfc, deLacy, Denaya, djboj, dmdr, draganca, dzoni19, Excalibur13, FileFinder, FOX, Georgius, krkalon, Krusarac, Krvava Devetka, Lieutenant, Lubica, maiden6657, MB120mm, mercedesamg, Metanoja, MIg, milutin134, misa2, mkukoleca, mnn2, nebojsag, Petarvu, raptorsi, repac, rodoljub, Sirius, Srle993, ss10, stegonosa, TheBeastOfMG, Trpe Grozni, vathra, vladaa012, vladulns, vobo, vukdra, wizzardone, 125, 1107