MiG-31 Foxhound

425

MiG-31 Foxhound

offline
  • Pridružio: 23 Sep 2009
  • Poruke: 889

Ray, lepo je sto si nasao linkove. Kada sada pogledas sta sadrzaj knjige pokriva, videces da imas tu gotovo sve sto te zanima.

Zasto ova knjiga, a ne nekog ruskog autora? Dva su razloga, prvo ova mi je poznata, na engleskom je koji je vecini prirodniji za citanje i razumevanje, a u nasoj elektrotehnici generalno su mnogi termini preuzeti direktno iz engleskog jezika, pa je nekome ko je iz struke lakse da prati sve na engleskom, jer mu je vecina termina vec poznata. Pri tome je pisana dovoljno pitko, i bez prevelikog ulazenja u detalje, pa moze biti razumljiva i nekom ko nije iz struke.

Zasto se ne potrudim da neke stvari rasvetlim? Pa verovatno zato sto sam par puta to pokusavao, pa sam uvideo da me druga strana ne razume, ili mi na ono sto tvrdim odgovori gomilom linkova koje nemaju veze sa onim o cemu pricam, a ti linkovi mu sluze kao argumentacija da osporava nesto za sta znam da je tacno. Kako onda da objasnim bilo sta, kada me osoba sa druge strane ne razume, a pri tome pokusava da me "spusti" postavljajuci gomilu linkova koje u sustini nemaju veze sa onim sto sam tvrdio?

Pri tome je i kada se shvati da je nesto sto je neko rekao osporeno, kao argument se povlaci mentor, a on sam nije iz struke, pa ne moze da razume o cemu pricam.

Ovako je bolje, ja ti posaljem literaturu, koja se neposredno bavi temom koju zelis da proucavas, dovoljno je pitko pisana, i bez previse ulazenja u teoriju koja bi te samo zbunila, a objasnjava dovoljno. Pa ti lepo vidi sta tamo pise, pa kasnije mozemo raspravljati eventualno o nekim stvarima koje ti nisu jasne, ako za to nadjem vremena. Jer, kao sto vidis, u zadnjih tri godine izbegavam da previse postujem na forumu, i trudim se da uglavnom pratim sta drugi postuju.

Pozdrav!



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Pridružio: 17 Sep 2010
  • Poruke: 24371

^

Miodraze nije mi bilo tesko pronaci to ,jeste literatura na engl . ( meni licno odgovara jer mi nije nepoznat za razliku od ruskog, sto priznajem ) ,cisto da udovoljim svom kolegi ( tebi ),naravno sebi da pomognem i da pripomognem daljem razvoju i napredku naseg zalaganja u vezi mnogih detalja oko radara i uopste el. opreme .Rekoh samo zajednickim trudom i tim zalaganjem mi kolege koje nas ovi detalji ( strucni i naucni ) zanimaju mozemo napredovati i spoznati nove stvari .Kolege koje ovako nesto ne zanima mogu naravno slobodno sve ovo preskociti i postaviti neku dobru fotku ili snimak ,neki komentar cemu i sluzi ova tema ,forum uopste .

Jos nesto , posto se radi o datom materijalu na engl. odmah cu ti ukazati na neke stvari i nadam se da ces to prihvatiti .Ovo je tema o MiG-31, dakle sovjetskom/ruskom lovcu ,bolje reci visinskom presretacu i tu tema na engl ( sem ako nije prevod neceg sa ruskog ) ne prolazi sa strucne strane .Mentor,mecena ,ma kako god ga nazvali ponavljam evo opet i ovako na temi ,jeste iz struke bas ove koja se tice svega do sad sto smo pisali i komentarisali i ukazano je cak i preko `pp` .Licno nisam iz ovih oblasti, ni struke ,nemam sta da krijem tu ali me ovo sve zaista zanima i moram priznati nenormalno interesuje .

Zasto kazem ovako za mentora ,jer on i jeste `ruska skola` ( nas dipl .ing. ) a u SSSR/RF samo dodatno obucavan posebno za lovce koje mi evo i danas imamo u naoruzanju RV-PVO VS .Dakle tu ne prolazi nista pisano na zapadu jer su VTUP i svi ostali Prirucnici `Sdelani v SSSR/RF` ili nasa izdanja .

Miodraze ponovicu jos jednom ono sto sam pisao na vise tema ,zakoni npr aerodinamike ,fizike,pa i `mata` su svugde u svetu isti ali je bitna razlika u tome na koji nacin i kako se dolazi do prakticnih resenja nekog problema .Tu se bas i ne podudaraju ruska ( istocna ) i zapadna skola i to je bit ,to je srz svih nedoumica i razmimoilazenja .

Posto si pomenuo ta `spustanja` a povodom nase poucne rasprave u vezi optickih kablova i slicno tome ,jos jednom ponavljam to ne moze proci kod MiG-31 pa bilo i kod BM-ova ali da, moze kod nekih drugih lovaca koji imaju svoju temu .Literatura ? To je u redu pa i ova koju sad imamo preko linkova ali i to ne moze proci pored ono malo VTUP sto imamo za 31cu jer rekoh za ruske lovce ide ruska struka i nauka a ne zapadna i to nek je nama svima na nauk .

Zapadnjaci nam ispiraju mozak kako je Rubin kod 29tke zastareo ,kako je to stara sovjetska skola radara sa `prastarom` Kasegrejnovom antenom i ostalom ` inferiornom el. opremom` ,kako je ovo, kako je ono a onda ladno dodje americki pilot- lovac i iznenadjeno kaze kako taj isti Rubin ima dvostruko vecu brzinu skeniranja VaP od radara koji je koliko samo decenija mladji od njega , onaj AN/APG-68(V)9 na F-16CM .

Cek , kako to dvostruko vecu brzinu skeniranja a on ima tamo neko `ogledalo sa nazovi lampom ` od antene, primer ...

Linkovi koji su stavljeni jesu sa neta ,nista strasno ,naknadni komentari i pojasnjenja od `mentora` ,opet nista strasno ,nista sramotno .Niko se nije naucan rodio ,ni nas dvojica ,sto me zanima fino pitam ,rekoh dovoljno je strucan da moze podosta toga da pojasni a ta pojasnjenja nama svima ( koga zanima ) mogu valjati .

Konkretno na ovoj temi ,temi o mocnom Lisicaru mi cemo svi zajedno vise saznati iz koliko toliko dostupne ruske literature a ne zapadne ( pa i ove u vezi radara ) jer to je na kraju svega i logicno i prakticno .

Veliki pozdrav za tebe Ziveli

Jedna fotka ,dve `letece lokomotive` pred poletanje Smile




offline
  • Pridružio: 30 Apr 2010
  • Poruke: 552
  • Gde živiš: Beograd

Samo da se nadovežem na Ray-ovu konstataciju oko filozofije istočne i zapadne škole projektovanja aviona.

Amer kaže: kritični delovi oplate aviona moraju biti rađeni od titana. Čelik je nemoguće primeniti na tim mestima jer pri brzinama većim od M=2,0 veliko trenje greje konsrtukciju na preko 350 celzijusa i mehaničke karakteristike čelika drastično padaju. Tako rekoše i napraviše SR-81 i F-15 i F-16 ....

Rus se počeša po glavi i reče: Ko ga šiša, Aljoša, daj ovamo tu elektrodu i vari.... I napraviše avion od nerđajućeg čelika, ogroman, težak i brži od svega poznatog. I jedna budala ga spusti na Hakodate aerodrom i tako saznasmo za ovu priču....

Pozdrav za miodraga 2 i Reya.

offline
  • Pridružio: 17 Sep 2010
  • Poruke: 24371

^

Drugar bas sam to mislio hvala ti ,rekoh da i to napisem u vezi oblasti masinstva i konstruisanja ,tj tehnologija obrade materijala ( varenje,spajanje itd ) ali u medjuvremenu sam imao obaveza pa preskocih to .No evo prilike da se nadovezem a ima veze i sa 31com .

Ovo sve moze potvrditi i dopuniti ,nadam se kolega `Kaplar`.Naime Ameri su posli od toga da im za maks letnu brzinu 3500 km/h ( SR-71 ) treba Titanijum ( ono specificno jel bese el.-zracno varenje njegovih legura ) i tu je kraj .Titan i gotovo a Rus ( Sovjeti ) varili celik ( legura Nikl-celik ) kod 25ce 80% a kod 31ce 50% i tim materijalom jurili po nebu 3000km/h , odnosno u jednom letu 25ce iznad Izraela skoro citavih 4000km/h . Pored celika imali su i onu specificnu visokotemperaturnu leguru Alumijuma tipa D19T .Po visinsko-brzinskim sposobnostima i letnim mogucnostima su prevazisli ove sa `Kosom` .

Za Amere dakle `nemoguca misija` kad je celik u pitanju ??? Znaci imamo razlicita resenja za maltene iste TTZ-e i postavke za odredjeni borbeni sistem /sredstvo ( veliike brzine i visine leta konkretno za SR-71 ali i za MiG-25/-31 )

To vazi kako vidimo u oblasti masinstva, tako i u oblasti radarske i el. opreme aviona ,konkretno lovaca-presretaca .To je rekosmo dakle sustina,razlicite filozofije ,razliciti pogledi na iste zakonitosti ,istu problematiku i za to se ne moze tako lako prihvatiti zapadna literatura i nauka u sklopu obrade sovjetskih/ruskih tehnicko-tehnoloskih resenja datog sistema .

Jos nesto cu dodati a komentar je od `mentora`: sovjetski analogni racunari 60tih su brze resavali diferencijalne jednacine nego li bilo sta tada poznato i aktuelno na zapadu .Mozemo se smejati ali kod Sovjeta na vojnim aerodromima u kontrolnim tornjevima su cesto sedale `krasive djevuske` i racunale ni manje ni vise nego na `pra-prastarim` Abakusima ,zapitajmo se zasto ? Radile na proracunima ( na ruskom `расчет` ) Smile

Ziveli

Citat:Содержание«Военная Литература»Мемуары
Глава IV.
Восьмидесятые

Строительство МиГ-31


Arrow http://militera.lib.ru/memo/russian/fedosov_ea/04.html

offline
  • djox  Male
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 23 Nov 2010
  • Poruke: 96551

Jos jedna nova..

offline
  • Pridružio: 17 Sep 2010
  • Poruke: 24371

Jedna zaista izuzetna slika Smajli



Ova kao i ona sa srcem i jos neke jesu sa indijskog foruma `dfi`,odlicne slike i odlicni detalji . Smile

Arrow http://defenceforumindia.com/forum/threads/mig-31-foxhound.70380/page-6

offline
  • Pridružio: 23 Sep 2009
  • Poruke: 889

Ray Ban, univerzalni inzenjeri ne postoje. Da postoje, ne bi postojali elektronski, masinski, gradjevinski, i ostali tehnicki fakulteti. Pa onda na tim fakultetima smerovi za ovo ili ono.

Ako je neko inzenjer masinstva, ne moze poznavati elektroniku bolje od inzenjera elektronike. Cak i dva smera sa elektronskog/elektrotehnickog fakulteta ne uce isto, a kamoli masinci u odnosu na elektronce.

Prema tome, da bih ja priznao autoritet nekoga koga ti smatras strucnjakom, on ne samo da mora da zavrsi odredjeni fakultet, vec i da na tom fakultetu bude na odredjenom smeru. Onda ja mogu da kazem da je covek iz struke.

Ako ne verujes u ono sto pricam, pitaj Kaplara da li sam u pravu. Pitaj njega, recimo, koja je razlika izmedju inzenjera elektrotehnike sa smera energetika i smera racunarstvo i informatika.

Mozemo ja i ti da budemo i ruska, i americka skola, ali prirodni zakoni su isti i za jedne i za druge. Pri tome, na ovome nasem Balkanu, zahvaljujuci tome sto smo bili izmedju istoka i zapada, skolovanje je uglavnom islo usvajajuci smerove i principe obe skole. Sa druge strane, teorijske postavke za sve sto danas postoji u oblasti za koju se interesujes su postavljani sto od strane zapadnih autora, sto od strane ruskih, izmedju tridesetih i pedesetih godina proslog veka. Jedini problem je bio sto tehnoloski razvoj nije omogucavao primenu tih principa.

Jedna od cinjenica koja ti moze ilustrovati ovo sto pricam o skoli koja je negde izmedju istoka i zapada je da sam ja svojevremeno dobio od odredjenog profesora odredjenog predmeta da napisem seminarski rad na osnovu rada istocnog autora, iz sredine pedesetih, koji ilustruje primenu principa tog rada na tehnologiju primenjenu i komercijalizovanu na zapadu.

Zavrsetkom hladnog rata vecina radova i jednih i drugih je postala javno dostupna. I sada i jedni i drugi eksploatisu principe druge strane, svako ih primenjujuci na svoj nacin.

Sto se tice analognih i digitalnih racunara, verovao ti ili ne, i na zapadu priznaju da su za odredjene operacije analogni racunari precizniji i brzi, i cak ih primenjuju u sprezi sa digitalnim kada im za to treba. Niko nije lud da odbaci nesto sto mu moze koristiti, i omoguciti da optimizuje ono na cemu radi.

Pogledaj samo digitrone iz osamdesetih, vecina njih su u stvari primitivni analogni racunari, bez obzira da li su proizvedeni na istoku ili zapadu.

Prema tome, knjiga koju sam ti preporucio te moze uvesti u temu, i omoguciti ti da dalje neke stvari koje procitas, bilo da dolaze sa istoka ili zapada, bolje razumes. Na tebi je da me poslusas, ili ne.

Iskreno, preoporucujem je i tvom mentoru za citanje.

Sve ostalo je mlacenje prazne slame.

Dzabe ti i 100 VTUP-ova ako ih ne razumes.

Kao sto ti je dzabe sto Rubin pretrazuje odredjeni sektor dva puta brze ako je pri tome osetljiv na ometanje. Ili ako to radi sa rezolucijom cilja koja je dva puta veca u odnosu na zapadni radar s kojim ga uporedjujes.

Ali, da ne ulazimo u raspravu, umesto filozofije o ovome ili onome, procitaj ti lepo sta u knjizi pise, i pokusaj da razumes. Pa ce ti onda vecina toga sto si procitao iz istocnih i zapadnih izvora biti mnogo jasnije.

offline
  • Pridružio: 17 Sep 2010
  • Poruke: 24371

^

Sve je to jasno ,svakako hvala na predlogu za knjige ,cim se stigne gradivo ce se pregledati i prouciti.Sam si rekao da su zakoni svugde isti pa to se i ranije pominjalo i fino je receno da postoje razlike u tome kako ce se koji problem u datoj struci,naucnoj oblasti resiti.Tu lezi ona `kvaka` u razlici istocne ( ruske ) i zapadne ( americke ) skole i to je kolega `black venom` fino pojasnio . Da bi resili problematiku brzinu 3+M Ameri su se dali na Titanijum ,Sovjeti su sve to resili Celikom i cak ih prevazisli .

Prema tome ,knjige poput onih ,sva ostala strucna literatura kao sto i sam rece moze biti samo osnova za dalji razvoj misli i proucavanja nekog datog sistema ,evo npr Zaslona .Dakle literatura koju pominjes ima smisla u poznavanju nekih osnovnih premisa za datu struku -nauku ( to moze i na neku drugu temu ali nije lose da se ima i ovde ) .Sto se kolege tice ,covek ima prakticno poznavanje nekog sistema ili sredstva ( nije teoreticar iako je jedno veme i predavao iz nekih oblasti ) a to prakticno poznavanje nekad moze vise koristiti i vredeti nego dosta onog sto se nadje i procita .To je takodje korisno znati .Dakle tebi hvala za naslove i to je odlicno ,no pored te osnove konkretno o radarima ili el. opremi uopste, nadam se da cemo otici i dalje od toga ,naravno u istrazivanju Zaslona ,PFAR i slicno .Svakako koliko nam bude omoguceno ,koliko uopste nadjemo dodatnih detalja .

PS

Konkretno o Zaslonu i radarima uopste mnogo nam moze pomoci kolega `vrabac` ( sad `Oluj2` ) ,ima dosta svojih tema u podformu `PVO i sistemi VOJ`...



МиГ-31 Страж российского неба

Citat:Военно-техническая серия. №95
Выпускается Кировским обществом любителей военной техники и моделизма
Составитель: Никольский М. 2000


Arrow http://coollib.com/b/160617/read


Posmatrajuci detalje simulatora i posebno druge kabine u emisiji `Vojnaja Prijomka MiG-31 u blizem kosmosu` uocava se da na ona dva velika monitora za shturmana ,radarski podaci se prikazuju na levom a podaci sa toplopelengatora na desnom .



Predstoji da se nadje malo vise informacija o prikazu podataka na oba monitora ,bilo slikom ili snimkom . Smile

online
  • Pridružio: 30 Dec 2011
  • Poruke: 129

Uzecu sebi za pravo da se onako "nestrucno" umesam, oprostite ako vam ne odogovara, ali bicu neutralan, tj nepristrasan.
Vidim iz vasih diskusija na raznim temama, pogotovu u vezi raznih tipova aviona, da ste poznavaoci materije, ali sa druge strane imam nekako utisak da ste obadvojica mnogo sujetni (da ne kazem tvrdoglavi), sto je nasa srpska, najlosija karakterna osobina.
S obzirom da imate strucnost u uslovno receno razlicitim strukama ali opet s druge strane jako bliskim kad govorimo o vojnoj industriji i vojnim temamo generalno, zasto ne budete konstruktivni i saradjujete, tj. jedan drugog fino nadopunjavate umesto sto nabacujete brdo nekih linkova i knjiga i na neki nacin pravite pometnju na temama, da je nekako jako tesko sve to ispratiti, a manje vise pricate iste stvari.
Meni licno je jako interesantno citati i pratiti sve u vezi te neke vojne avijacije generalno, ali nekako kada tako dodje do neke diskusije (u smislu klasicno srpsko "ciji je veci") na par strana pogubim se i ne mogu da ispratim do kraja, a bilo bi mi verovatno interesantno, ako bi manje spamovali da tako grubo kazem...a mislim da ce se i velika vecina clanova na forumu sloziti.

U svakom slucaju ja vas postujem obadvojicu i nisam nista lose mislio, samo pokusavam da ostanemo u nekim ljudskim okvirima i vezani za tematiku.

Srdacan pozdrav

offline
  • Pridružio: 17 Sep 2010
  • Poruke: 24371

^

Uzecu u obzir navedeno i komentarisano kolega . Smile Ziveli

Dalje sa temom ...

Zapadni izvori o N007

Citat:N007 / Zaslon / S-800 / RP-31 NATO "Flash Dance"
OKB: Tikhomirov NIIP Chief Designer: Alfred Fedotchenko

The N007 Zaslon was the first phased-array radar to enter service on a fighter aircraft. In 1968, Phazotron had been tasked with developing the radar for the future MiG-31. Engineers prepared two prototype units, dubbed Groza and Vikhr, both based on Sapfir-series technology. The final version was called Smerch-100, but the radar failed to meet requirements. As a result, in 1971 Phazotron was ordered to pass all the documentation to its consortium partner NIIP. The result was the Zaslon radar. The task was very difficult, since one of the main requirements was engaging cruise missiles, and the experienced Phazotron had failed to solve the problem of detecting small objects against ground clutter and tracking multiple targets simultaneously. Finally all the problems were solved, with lots of assistance from NPO Istok, who helped design the phased array. and the system finally reached service in December 1981. The technology of that time meant that such a phased-array radar was discounted by Western designers for fighter use due to excessive weight and cost issues, and was generally used only in ground-based and ship-based systems. Zaslon is double the weight of the AWG-9, the largest US fighter radar. The NIIP team believed that the advantages a phased-array radar gave in terms of near-instantaneous scanning and multitarget engagement capability (a typical mechanically-scanned antenna takes 12-14 seconds to complete a scan) were worth the weight and cost penalties. First tests of the radar were conducted in 1973, and it was first flown on a test aircraft in 1976. On February 15, 1978, a mission in which ten targets were detected and tracked was performed for the first time. In 1981, MiG-31 aircraft carrying the Zaslon radar entered service with the Air Defense aviation, and became fully operational in 1983.

The 1.1m diameter phased array antenna weighs 300kg, the whole radar weighing in at 1000kg. Zaslon uses Argon-K computers (first airborne digital computer designed in USSR). Zaslon operates in 9-9.5 GHz band. It detects and engages targets down to 25m, including cruise missiles. Maximum possible search range is 300km for a large airborne target.

Range, headon, versus bomber: 180-200km search, 120-150km track

Range, tailchase, versus bomber: 90km search, 70km track

Range, headon, versus fighter : 120km search, 90km track

Zaslon can detect targets as small as 0.3 sq. m radar cross-section (RCS) to a maximum range of 65 km

Radar scan limits are +-70 azimuth, +70/-60 elevation.

Target track TWS mode, track 10 and engage 4.

Average power transmitted is 2.5kW.

MTBF is just 55 hours.

Zaslon-A security of the Zaslon system was compromised by the US spy A Tolkachov. This lead to development of an updated version, fitted to MiG-31B from 1990, retrofitted to some earlier models during rebuild to MiG-31BS standard. It had a new data processor, giving extended capabilities, longer range and better ECM resistance.

Zaslon-M 1.4m diameter antenna, 50% to 100% better performance than Zaslon. In April 1994 used with an R-37 to hit a target at 300km distance. Search range 400km versus a 20 sq m RCS target. Tracks 24 targets at once, engages 6. Supposedly able to engage launched Pershing-2 missiles in flight with long-range R-37 active radar-guided missiles. Elements from the Zaslon-M program may be used to update Russian MiG-31s.


Arrow http://archive.li/uzJZ2#selection-1785.56-1788.0

Arrow http://toad-design.com/migalley/index.php/jet-aircraft/mig31/mig31-zaslon-radar/

Velike vazd. ciljeve N007 moze otkriti sa 600km a ne 300 km kako stoji .Sledi konkretan slikoviti primer otkrivenog i pracenog cilja u realnim letnim-vezbovnim uslovima na oko 400 km po skali radarske daljine u PPS .



Na vezbama su niskoletece KR ( tip H-55 ,RERP oko 0.5m2 ) gadjane sa oko 100 km . Ciljevi velicine lovca su na pokaznim vezbama gadjani sa daljina 200-250 km .Da se ovom pridoda da su na pojedinim vezbama gadjane veoma brze takticke PB-rakete P-700 `Granit` kao i strateske niskoletece KR tipa S-10 `Granat` .

Kad se ovi realni/prakticni rezultati porede sa datim podacima u javnim publikacijama tipa navedenog, uocava se da se vrednost nekih parametara umanjuje za 2x i vise od toga .

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 974 korisnika na forumu :: 28 registrovanih, 4 sakrivenih i 942 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: bbogdan, Brok, Dimitrise93, djboj, Djokislav, drimer, esx66, Gall, HrcAk47, ikan, Kibice, kobaja77, Koridor, laurusri, Lazarus, ljuba, marsovac 2, panzerwaffe, procesor, Srky Boy, Srle993, Sumadija34, Trpe Grozni, vandrej, VP6919, zlaya011, šumar bk2, 125