Rusija planira nove nosace aviona

60

Rusija planira nove nosace aviona

offline
  • Pridružio: 23 Dec 2006
  • Poruke: 12560

Ja sam se bavio brodogradnjom doduse ne sa ovako velikim plovilama ali prilicno sam siguran da ako Kinez nesto napravi za 300miliona dolara veruj mi jeftinije od toga ne moze!

A Priboj je ko sto sam ti vec pokazao znatno komplikovanije plovilo pa je potpuno nerealno ocekivati da kosta slicno ko Tip071. Batali rublje i ostale ekonomske fore, celik ima cenu u dolarima, oprema za brodogradnju ako hoces korektnu se placa u dolarima i prakticno samo plate radnika mogu biti u domacoj valuti (sumljam da ima neke ustede na platama u Rusiji u odnosu na Kinu).

A kad vec pominjes Mistral dil, 2.5 od 4 plovila trebala da budu "Made In Russia" pri cemu Rusi nisu placali nista za razvoj sto kod Priboja moraju da plate, plus je Priboj inzinjerski komplikovaniji projekat a sumljam da Rogozin bi tek tako pricao da Mistral ima probleme na niskim temperaturama sto ce reci da takvi Mistrali koje su planirali da grade nisu bili pogodni za sve ruske pomorske luke, a ko zna kakvi bi bili u artickim vodama.



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Irbis 
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 10 Avg 2014
  • Poruke: 3556

Celik se opet placa u rubljma jer Rusija proizvodi svoj celik u svojim zelezarama koje su opet u vlasnistvu drzave. Znaci opet je cena u rubljma i opet nece drzava da dere drzavu. Kinezi prave za 300miliona, ali verovatno uvoze sirovine, dok Rusija ne uvozi nista i to je prednost zasto ne moze da kosta 900 miliona nikako, pa ni 600miliona, on moze da kosta najvise 20 miliajrdi rubalja sto ti je oko 330milona dolara.

Zasto bi drzava drala drzavu?

Postoji mogucnost da ova cena i cena razvoja projeka i cena za prvi brod,e onda je uredu cena ako su uracunali i cenu razvoja, cenu prvog broda i cenu svih testova,obuke posade i svega sto je neophodno i da ce nakon toga kostati po brodu izmedju 18-20milijardi dolara. Ako je cena 40 miliajrdi po brodu e to je lopovluk.



offline
  • Pridružio: 23 Dec 2006
  • Poruke: 12560

Cena HRC u CIS zemljama je bila 541$ po toni februara ove godine, u Kini 577$ po toni, stim sto je kineska cena sa porezom a ova druga izgleda da nije Very Happy

http://www.meps.co.uk/CIS%20Steel%20Price.htm
http://www.meps.co.uk/ChineseSteelPrice.htm

A ako pricamo o brodogradjevinskom celiku Indija je morala da sama isti proizvodi za nov nosac aviona jer Rusija nije mogla da isporuci trazene kolicine AB/A celika!

Oprema za brodogradnju se kupuje van Rusije, a plate u Rusiji su vece nego u Kini.

Dakle Kina ima verovatno jeftiniji celik, jeftiniju radnu snagu i sama proizvodi skoro sve od opreme za brodogradinju pa opet ih Tip071 kosta 300miliona.

offline
  • Pridružio: 06 Nov 2010
  • Poruke: 11646
  • Gde živiš: Vranje

mean_machine ::+ cene

Da li ja u tvojem postu vidim oduševljenje što si neinformisanom dokazao da je neinformisan? Ako vidim, onda se mani toga. Nije to toliko teško. Imaš ti i ozbiljnijih dužnosti na forumu.

Za rešavanje problema bilo koje vrste, odavno se formiraju timovi. Ovakvi, onakvi, ali timovi su sveznajući iz prostog razloga zato što više očiju bolje vidi nego jedan par, više glava zna više od jedne.
Koliko stvarno vrede? Tačno onoliko koliko želiš da platiš i koliko možeš da platiš. Inače - lupaj glavu sam!
Koliko takvi timovi ulaze u cenu - onoliko koliko vrede.

Činjenica broj jedan je da su kineski radnici jeftino plaćeni, za razliku od ruskih, koji mogu da biraju da rade na izgradnji naftovoda, ili u brodogradilištima koja grade manje (ribarske) brodove, gde su plate veće. Naravno da su i u naftaškoj privredi plate veće! Mislio sam da se podrazumeva.

Činjenica broj dva je da su kapaciteti Rusije za gradnju brodova dovedeni do gotovo preopterećenosti. Ukratko - ili pravite nova brodogradilišta, ili čekajte u redu. U Rusiji sagradjen brod je jeftiniji a najmanje podjednako istog kvaliteta kao i u ostatku evrope. Da ne pričam o tome što se u Rusiji proizvode brodovi od kojih su i Kinezi odustali (hidrokrilni, "Rakete", "Komete" i drugi, koji se stvarno prodaju kao vruć 'leba tamo gde ih nema)

Činjenica broj tri - Ruska industrija elektronike beleži (ovo je moj zaključak) takav napredak da je to neverovatno. A sve to novo treba ugraditi na brod! U kopnenoj vojsci nedavno je jedan komandant brigade poslao čitavu četu za EI i PED, zajedno sa tehnikom, u fabriku, a kad mu se četa vratila nije mogao da prepozna ni ljude ni tehniku! Ljudi sa novim znanjima, a tehnika potpuno nova i potuno novih mogućnosti. I to u KoV!

U redu, poznavaoci ruske vojske će reći da je oduvek tako bilo, a ja kažem da je takav trend i u mornarici. Uglavnom se isti sistemi uvode na brodove. U mornarici, po definiciji, ima i više elektronike i ona je kvalitetnija.

E sad, kvalifikacija brodova! Ko je još čuo da fregata (mali raketni brod) tuče po ciljevima udaljenim nekoliko hiljada kilometara! Ili o fregatama "tri u jedan" kako reče naš drug Sremac.

Normalno je da takve "tri u jedan" konstrukcije koštaju više. Mogu da urade više.
Posebno na nivou politike. Nije svejedno, nikome na Kavkazu, kad čuje da su na Kaspijsko more izašli mali raketni brodovi.
Mali raketni brod (po našem raketna topovnjača, ili raketni čamac **m li ga!) postaje strategijska jedinica. Pa to nema cene!

offline
  • Neimar i savremeni farmer.
  • Pridružio: 24 Nov 2010
  • Poruke: 11683
  • Gde živiš: U sremu voljenome...

Русија увози машине са запада ирбисе, оне коштају и то дебело. Погледај мало њихове фљбрике где се праве авиони. Све цнц машине су најквалитетније могуће и приде још западне....

Запео си за нешто у пта се не разумеш и тераш по своме ко пијан плота....

Цену диктирају и ТТЗ МО РФ, а ко зна шта је оно тражило да тај брод од система има, па отуда и његова цена...која за такво пловило и није велика, а поготово што ти бркаш бабе и жабе када је реч о Мистралима и набавци за ВМФ РФ....русима је требао СЕНИТ9, обука радника и модернизација бродоградилишта је била само секундарна у целој тој причи, како би се до њега дошло и тако скратило време развоја сличног система, док је код тебе то примарна прича и то констамтно....

offline
  • Neimar i savremeni farmer.
  • Pridružio: 24 Nov 2010
  • Poruke: 11683
  • Gde živiš: U sremu voljenome...

Многи замерају што се Горшков толико дуго прави, а нико да каже које све тај брод могућности има и које ће добити. Фрегата која са својим наоружањем може да парира разарачима без проблема, а то све дебело кошта. Руси су са овим бродовима и ТТЗ малко претерали и онда се сви чудимо како све то касни и имају силне проблеме са појефиним подсистемима и још све приде мотори које су куповали или од украјинаца или од шваба за корвете....онда уследио Крим и санкције и све то стаје јер без мотора којо ће ти поринут брод да чека њихобо накнадно уграђивањр. Отуда и ова силна кашњења, а тек од следеће године треба очекивати постепено увођење домаћих мотора и наравно кинеских који су за неке пројекте само прелазно решење....

Гремјашчи класа фрегата, да фрегата, а не корвета је папрено скупа, а све из разлога јер она има системе који су уграђени у Горшкова. Мало им био слабо наоружан Стерегушчиј, па да појачамо његову моћ, а све то са огромним закапњењем, тако да ће направити свега 4 Гримјашчија, а онда иде нови пројекат нове корвезе/фрегате са још моћнијим наоружањем, а све јер је Стерегушчиј/Гримјашчиј застарео по ТТЗ МО РФ и ВМФ РФ....застарео брод, како да не...

offline
  • Irbis 
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 10 Avg 2014
  • Poruke: 3556

Da bi se zavrsila ova rasprava, nek mi neko objasni sledece.

Kako Mistral kosta 15 miliajrdi Rubalja, a novi brod 40 milijardi? Samo toliko ja sam eto glup nista ne znam sem da je 15 mnogo manje od 40.

Samo nemoj o padovima rublje ona ne utice na domacu potrosnju. Te masine su sve kupljene pre krize, a ta Brodogradilista su dobijena uz kupovinu Mistrala, tako da ni to ne stoji, a i fabrike aviona imaju devizni priliv i to lep pa ni na njih ne utice pad Rublje.

offline
  • Neimar i savremeni farmer.
  • Pridružio: 24 Nov 2010
  • Poruke: 11683
  • Gde živiš: U sremu voljenome...

Када је тај Мистрал коштао 15 милијарди рубаља?

Колика му је данас вредност да се поручи у истим тим рубљама?

offline
  • Irbis 
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 10 Avg 2014
  • Poruke: 3556

Oko 40 milijardi mu je vrednost danas, ali opet ne pitam za kupovinu u inosranstvu. Struja se u Rusiji placa u rubljama, plate opet u Rubljama, i svi troskovi pa i celik opet u Rubljama, a to sto je rublja pala u odnosiu na evro i dolar ne utice na poslovanje u Rusiji ako ti je sve indeksirano u Rubljama odnosno ne narucujes i ne placas nista u inostranim valutama.

Mistral kosta oko 450 miliona ostatak je otisao na kupovinu licence i ostalo sto su Rusi hteli, jos i opremanje brodogradilista... tacna cena za nekih 450 miliona po tadasnjem kursu je to oko 16 milijardi rubalja.

Jedan brod bude skoro 2.5 puta skuplji,a pritom nosi sve isto ka Mistral ko je onda lud. Rusi su milion pua pisala o nerealnim cenama Ruskih brodogradilista cak su i hapsili za onu podmornicu sto su pokusali oda oderu MO.

offline
  • Neimar i savremeni farmer.
  • Pridružio: 24 Nov 2010
  • Poruke: 11683
  • Gde živiš: U sremu voljenome...

Одустајем од даље расправе.....

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 853 korisnika na forumu :: 17 registrovanih, 3 sakrivenih i 833 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: bbogdan, bobomicek, Buzdovan, cenejac111, Dimitrise93, HrcAk47, Istman, kihot, krkalon, MB120mm, operniki, Oscar, ozzy, Panter, S2M, Sumadija34, Zimbabwe