SSSR protiv sila Osovine - rat titana

214

SSSR protiv sila Osovine - rat titana

online
  • Stručljak-Penal
  • Pridružio: 27 Avg 2018
  • Poruke: 10850

hooraay ::Пропуштена шанса да им се дебело наплати у крви на територији њемачке.

Onda se ne bi razlikovali od onih protiv kojih su se borili. Pisao sam kratko o tome na temi o Siriji.

Citat:Наредбом НКВД бр. 00941 од 19. јула формирани су заштитни одреди.
Није први пут да се такви одреди формирају. Од римског доба до данашњег дана.


Ad hoc vojna policija ili sam ja stekao takav utisak. U Crvenoj armiji nije bilo kalasične VP, već Komandatov servis (i u Rusiji do skoro).



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Sad radim sve ono što pre nisam stizao.
  • Pridružio: 17 Maj 2006
  • Poruke: 25611
  • Gde živiš: I ja se pitam...

НКВД јесте унутрашња војска - војна организација, а милицијски послови. Наравно, данас је ситуација другачија. Структура безбедносних снага у РФ је наравно другачија, али у суштини је то (као и свака милиција, односно полиција) војна организација са различитим нивоима задатака и одговорности.
Посао заштитних одреда био је значајно сложенији него саме РККА. Поред ратних задатака, треба имати на уму да је и РККА имала своју безбедносну структуру која се бавила и форнтовском котраразветком. Посебно сложен посао имала је организација СМЕРШ. Она је морала да покрива подручје од прве линије (од рова, буквално), до дубоке позадине, где је сигурно укрштала и преплитала своје активности са заштитним одредима.
У сваком случају, овакав гигантски фронт изродио је до тада невиђене и непознате облике и структуре безбедносног размишљања и деловања, без обзира што су ратовале искусне армаде.

Направљено је много одличних филмова на ту тему. Препоручујем , под обавезно, филм ''Август 1944'' , али и изванредну серију ''Диверзанти''. Врло реалистички су рађени, готово као наставно учило.

https://ru.wikipedia.org/wiki/В_аk.....75;о



offline
  • Pridružio: 15 Jul 2016
  • Poruke: 140

Испада да је послове које је СМЕРШ радио могли лагано заштитни одреди

online
  • alchemy
  • Pridružio: 06 Jul 2009
  • Poruke: 4876
  • Gde živiš: Novi Sad

Непријатељ пред вратима је до гадости приказао начин на који је "радила" Црвена Армија наравно тотално погрешно и са неком злом намером.

Прва ствар, један војник добије пушку, други меткове....значи оба неупотребљиви. Мислим да ово не захтева додатна објашњења.

Друго, команда бр. 227. Тамо се НИГДЕ не помиње стрељање војника, већ се децизно наређује да за свако повлачење које није наредила СТАВКА, команданти, командири и политички комесари одговарају као издајници, дакле, нигде се не спомиње стрељање војника красноармејца.

Ево нека од наређена извучена из наредбе 227.

Citat:Командиры роты, батальона, полка, дивизии, соответствующие комиссары и политработники, отступающие с боевой позиции без приказа свыше, являются предателями Родины. С такими командирами и политработниками и поступать надо, как с предателями Родины.

Citat:Верховное Главнокомандование Красной Армии приказывает:

1. Военным советам фронтов и прежде всего командующим фронтов:

а) безусловно ликвидировать отступательные настроения в войсках и железной рукой пресекать пропаганду о том, что мы можем и должны якобы отступать и дальше на восток, что от такого отступления не будет якобы вреда;

б) безусловно снимать с поста и направлять в Ставку для привлечения военному суду командующих армиями, допустивших самовольный отход войск с занимаемых позиций, без приказа командования фронта;

в) сформировать в пределах фронта от одного до трех (смотря по обстановке) штрафных батальона (по 800 человек), куда направлять средних и старших командиров и соответствующих политработников всех родов войск, провинившихся в нарушении дисциплины по трусости или неустойчивости, и поставить их на более трудные участки фронта, чтобы дать им возможность искупить кровью свои преступления против Родины.

2. Военным советам армий и прежде всего командующим армиями:

а) безусловно снимать с постов командиров и комиссаров корпусов и дивизий, допустивших самовольный отход войск с занимаемых позиций без приказа командования армии, и направлять их в военный совет фронта для предания военному суду;

б) сформировать в пределах армии 3 — 5 хорошо вооруженных заградительных отряда (до 200 человек в каждом), поставить их в непосредственном тылу неустойчивых дивизий и обязать их в случае паники и беспорядочного отхода частей дивизии расстреливать на месте паникеров и трусов и тем помочь честным бойцам дивизий выполнить свой долг перед Родиной;

в) сформировать в пределах армии от пяти до десяти (смотря по обстановке) штрафных рот (от 150 до 200 человек в каждой), куда направлять рядовых бойцов и младших командиров, провинившихся в нарушении дисциплины по трусости или неустойчивости, и поставить их на трудные участки армии, чтобы дать им возможность искупить кровью свои преступления перед Родиной.

3. Командирам и комиссарам корпусов и дивизий:

а) безусловно снимать с постов командиров и комиссаров полков и батальонов, допустивших самовольный отход частей без приказа командира корпуса или дивизии, отбирать у них ордена и медали и направлять их в военные советы фронта[1] для предания военному суду;

б) оказывать всяческую помощь и поддержку заградительным отрядам армии в деле укрепления порядка и дисциплины в частях.

Приказ прочесть во всех ротах, эскадронах, батареях, эскадрильях, командах, штабах.


Ако је потребан превод болдованог, реците, мада мислим да је јасно.

offline
  • Pridružio: 15 Jul 2016
  • Poruke: 140

Непријатељ пред вратима је западна пропаганда. Кад смо код филмова јесте ли гледали филм стаљинград, њемачки филм? Мислим да је реално представио ствари и везнађе фронта. Има исто одлична серија generation war сагледава ствари са њемачке перспективе обухваћена сва дешавања.

offline
  • Sad radim sve ono što pre nisam stizao.
  • Pridružio: 17 Maj 2006
  • Poruke: 25611
  • Gde živiš: I ja se pitam...

hooraay ::Испада да је послове које је СМЕРШ радио могли лагано заштитни одреди

Не баш. СМЕРШ је војна формација. Ти одреди нису имали овлашћења да ступе на ратну просторију.

Ево текста који си тражио. Завали се и читај...Wink Обрадио сам не само војничку судбину затвореника (осуђеника) већ и делом судбину присилно мобилисаних и оних који су остали у логорима...Кад сам већ при тастатури.

Осуђеници у СССР у годинама рата

У СССР службени назив за робијаше је заключенный. У жаргону, па и у службеним документима, пре ћете наћи назив ЗК, односно ЗеКа, или Зек. Када иде као самостална именица, онда је пишу и овако: зэка, користећи ''е оборотное''.
ЗК је лице које је ухапшено, човек лишен слободе по пресуди суда и издржава казну у некој од специјалних установа - колонији, истражном затвору (изолацији), затвору и томе слично.
Термин ЗЕК настао је од скраћенице З/К која је коришћена у званичним совјетским документима у периоду од 1920-до пред крај педестих. Етимологијски он долази од синтагме ''заключённый каналоармеец'' који се први пут појавио у време градње беломорско-балтичког канала.
Напомена о врстама затвора:
-Колонија (полуотворен тип насеља у коме се остаје после одлежане казне, Погледајте обавезно филм ''Крај'').
-Изолација (истражни затвор)
-Тјурма - класичан затвор. Тако се и данас називају у РФ.
-Катарга - логор са принудним радом.
-Лагер (затворен тип са максималним обезбеђењем).
Има ту још подврста, али ово је довољно за праћење текста.


До почетка рата број осуђеника у логорима и колонијама ГУЛАГ (главна управа лагера) био је 2,3 милиона људи. Првог јуна 1944. тај број спао је на 1,2 милиона. За три године рата из лагера је отишло око 2,9 милиона људи, а послато је 1,8 милиона осуђених.
ГУЛАГ је сачекао рат сагласно директиви Берије и тужиоца СССР В.М. Бочкова бр. 221 од 22 . јуна 1941. године у коме је наложено да се прекине отпуштање из лагера, затвора и колонија контрареволуционара, бандита, повратника и других опасних преступника, странаца (Немаца), појачати обезбеђење у зонама, прекинути са произвољним коришћењем радне снаге на радовима, обезбеђење затвора превести у ратно стање, обуставити одсуства запослених лица у логорима, затворима и колонијама, а посебно забранити дописивање затвореника.
Свеједно, наложена директива фактички није се примењивала.
У првој години рата, од 170. дивизија које су сачекале непријатеља на граници, 28 је у потпуности уништено, а 70 је изгубило до половине свог састава. Општи губици износили су око 747 хиљада људи. Поред тога, РККА је изгубила 3985 авиона, 11.703 тенка, 18.794 оруђа и минобацача. Само у првој години рада у заробљеништво је пало више од 3,8 милиона људи, а за цео рат око 5,3 милиона. Тако је уписано у већини немачких докумената. Совјетски извори противречно говоре о другим подацима. Бројка заробљених колеба се око четири и по до пет и по милиона људи.
Катастрофалне губитке некако се морало надокнадити. Зато је у оружане снаге СССР до краја прве ратне године позвано око 420.000 осуђеника. Од почетка рата до јуна 1944. године на комплетирање РККА употребљено је милион затвореника ГУЛАГ (укључујући и оне којима је скраћена казна). Почетком јула 1941. године Президијум Врховног Совјета доноси Указ ''о ослобађању од казне неких категорија осуђеника''. У сагласности с тим указом, тамо где је владало ратно стање, те осуђенике је требало ослободити казне, по наредби од 26. јула и 10. августа 1940 (ретроактивно!). Реч је о већ спомињаној наредби о преласку на осмочасовно радно време, седмодневну радну недељу и забрани самовољног преласка с једног на друго радно место.
Наредба се односила на кривична дела ситне крађе, хулиганство, за мање кућне преступе, затим за оне којима је остало мање од годину дана робије, трудне жене и жене са малом децом, ученике занатских школа, железничких школа, нарушиоце дисиплине , итд. Тај указ није се односи оа повратнике, контрареволуционарне преступнике и бандите.
Нешто касније указ је проширен и на допунско ослобађање неких категорија осуђеника, бивших војних службеника, осуђених за кашење са одсуства или неке друге безначајне дужности. Домаћи и војнички преступи учињени до почетка рата враћени су у јурисдикцију армије. Ослобођењу су такође потпадали и инвалиди, старији људи који су имали мање од три године да одслуже, осим оних који су осуђени за контрареволуционарна дела. Ни политички осуђени (као ни њихови рођаци) нису отправљани на фронт.

''Посебну пажњу посветити питању строге изолације осуђених за контрареволуционарне и друге посебно опасне преступе. У том циљу НКВД СССР концентрисаће најопасније преступнике, осуђених за троцкизам, издају Домовине, шпијунажу, диверзију, терор, итд, у поправно-радним логорима на крајњем северу и далеком истоку (реон реке Колиме и Заполјарје), где је постављено појачано обезбеђење и режим, комбинован с тешким физичким радовима на вађењу угља, нафте, железне руде и шумским радовима.''.

За ратне подвиге бивши ''зека'' Бреусов, Јефимови, Отставнов, Сержантов, Матровов и неки други били су награђени орденом хероја СССР.

Говорећи о затвореницима ГУЛАГ не може се момоићи појава која се зове радна армија. Државни комитет одбране је 10. јануара 1942. године наложио формирање радне армије која је била састављена од етничких Немаца (депортованих из Поволожја), а такође и других националности (Кинеза, Грка, Калмика, кримских Татара, Бугара и других). У тим јединицама нашло се више од 400.000 људи (у почетку то су били људи из држава с којима се ратовало). У тај број ишло је и око 20.000 представника других националности. Преко 220.000 људи који су мобилисани у радне колоније коришћени су за изградњу логора, а 180.000 на објекте других министарстава. Сви они су били смештени у логорима са блажом стражом и уредним условима живота.
Сам тај појам, радна армија, коришћен је само у неформалном разговору. Избегавање тог израза је лако објашњиво: рад у радној армији био је у пуном смислу речи робски са правним смицалицама из двадесетог века. Нарушавана су сва међународна права човека која се односе на забрани принудног рада. У очима светске јавности СССР је морао да изгледа пристојно.
Поред тога, током прве две године из лагера ГУЛАГ ослобођено је скоро 43.000 пољских и око 10.000 чешких грашана, упућених у већини случајева на формирање националних ратних јединица. Наивно би било помислити да је већина њих ослобођена да би се борила за СССР. Неке, посебно опасне, нису ни пуштали на словоду. Штавише, у Орловском затвору стрељано је 170 политичких осуђеника. То је правдано тиме што их је било немогуће преселити у датим околностима.
Само току једног месеца из логора који су били у непосредној близини фронта било је предато на службу и старање РККА око 18.000 људи. Посебно је био деликатан и готово безизлазан положај логора у непосредној близини финске границе.
Живот у логорима био је веома тежак за оне који су остали. Преко 248.000 људи умрло је, што је у односу на милион затвореника готово сваки пети. Све у свему, у току рата страдало је више од два милиона људи у логорима и то по следећим ставкама:
-Градња пруга - 448.000
-Тешка металургија - 171.000
-Привредна градња - 310.000
-Градња аеродрома и путева - 268.000
-Шумским пословима - 380.000
На пословима ГУЛАГ мобилисано је и око 40.000 специјалиста - инжињера, техничара, металурга, железничара, инспектора, правника...
Посебна пажња обраћана је на испуњење наређења Државног комитета одбране и НКВД при градњи важних комплекса какви су авио и технковски заводи.
Интересантна је непобитна чињеница да су затвореници исказивали велики степен патриотизма и жеље да се из дубоке позадине пребаце на фронт. То је могло бити и израз очаја и жеље за каквом-таквом променом, али сигурно је једно: сви су они одлично знали колико је тешко на фронту, јер та истина се није могла сакрити. Свеједно су се јављали да буду уписани у борбени састав. Били су спремни да се одрекну својих уверења само да би били од користи у народној несрећи.
Неслободни, у логорима, затвореници су исказали максималну помоћ у делу уништења хитлеровске војске. Међу њима одвијала су се чак и радна такмичења и њима је било обухваћено 95% свих Зе-ка. Оних који нису желели да се укључе у ртни напор било је свега 0,25 % од општег броја радноспособног становништва. О мотивима таквог понашања може се посебно писати, па не бих овде размазивао ту, ионако отужну, тему.

online
  • Stručljak-Penal
  • Pridružio: 27 Avg 2018
  • Poruke: 10850

Citat:У СССР службени назив за робијаше је заключенный. У жаргону, па и у службеним документима, пре ћете наћи назив ЗК, односно ЗеКа, или Зек. Када иде као самостална именица, онда је пишу и овако: зэка, користећи ''е оборотное''.

I u zatvorskom žargonu termin za sve koji nisu profesionalni kriminalci ili ti вор в зако́не i njihovi pratioci. Vor je smatrao za uvredu da ga nazovu ZK. Vori su istrebljeni posle rata, od strane vora koji su odlučili da služe državi, pa se vratili u zatvore.

offline
  • Pridružio: 15 Jul 2016
  • Poruke: 140

Хвала, просвијетлио си ме као и по обичају. Да ли је код нациста било слично, ангажовања затвореника за фронт?При том не говорим о 45тој, тад су и ђедовима давали панзерфаусте.

offline
  • Sad radim sve ono što pre nisam stizao.
  • Pridružio: 17 Maj 2006
  • Poruke: 25611
  • Gde živiš: I ja se pitam...

hooraay ::Хвала, просвијетлио си ме као и по обичају. Да ли је код нациста било слично, ангажовања затвореника за фронт?При том не говорим о 45тој, тад су и ђедовима давали панзерфаусте.

Молим! Мени је било задовољство то да истражим. После толико прочитане белетристике (''Приче са Колиме'', ''Седам хиљада дана у Сибиру'', ''Завера ћутања'', затим Солжењицинова дела, итд, итд), сусрео сам се са историографским текстом о овој теми. Прилично се поклапају.
Други део филма ''Сморен сунцем'' (код нас - ''Варљиво сунце'') управо се верно приказује једна таква секвенца! Логор је нападнут, спасавај се ко може, а они најтежи робијаши су стрељани одмах, ту пошто нису могли да их спроведу даље.

Да, вор је лопов - и у сленгу и ван сленга. Код нас се у Забели сви осуђеници једним именом зову лопови и то им не смета , пошто сви знају зашта је ко осуђен. То поуздано знам јер сам тамо извесно време радио као професор.
Мислим да су ''Приче са Колиме'' далеко најдрагоценије литерарно штиво о овој теми.

О Немцима? Могуће да су имали и они такве, мада сумњам. Имали су казнене батаљоне, то знам (ако ништа друго, знамо их са Дрвара). А да ли су Немци неког пустили из Матхаузена, Аушвица, Дахауа да би појачали борбени строј ?...Чисто сумњам. Пола Европе су поробили и упрегли у своју машину, а при том су имали и довољан број савезника као топовско месо. Видео си колико је Румуна, Италијана, Мађара, Бугара...погинуло на Ост фронту. Хвала богу.

online
  • Stručljak-Penal
  • Pridružio: 27 Avg 2018
  • Poruke: 10850

Napisano: 03 Maj 2019 11:09

Za početak pogledaš ovo SS-Sturmbrigade Dirlewanger. Vrhunska kolekcija. Takođe opoganitelji znaka jurišnika iz Prvog svetskog rata.

Dopuna: 03 Maj 2019 11:17

Strafbataillon, Bewährungsbataillon 500 i 999. laka divizija takođe. Imam posla pa ne mogu da pišem više trenutno.

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 1352 korisnika na forumu :: 56 registrovanih, 8 sakrivenih i 1288 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: A.R.Chafee.Jr., Acivi, aramis s, babaroga, Bobrock1, bojankrstc, Botovac, Brana01, Bubimir, cifra, comi_pfc, dankisha, darcaud, DENIRO, Dimitrise93, Djokkinen, Doca, DonRumataEstorski, dule10savic, Georgius, HogarStrashni, hyla, kalens021, kjkszpj, krkalon, kunktator, kybonacci, laurusri, Lieutenant, ljubacv, Luka Blažević, milanovic, milutin134, Miroljub1979, Mixelotti, nenooo, opt1, panzerwaffe, pristinski korpus, proka89, raptorsi, ruma, sabros, sap, sickmouse, slonic_tonic, Smd, stalja, suton, taz1cl, tmanda323, Trpe Grozni, uruk, Vladko, voja64, vukovi