Sistemi S-300 i S-400 "Triumf"

45

Sistemi S-300 i S-400 "Triumf"

offline
  • Sall  Male
  • Elitni građanin
  • Pridružio: 30 Jul 2010
  • Poruke: 1957

Nije moguce da cemo uskoro videti,jer zemlje koje imaju S-300,imaju i jaku avijaciju,i jaku vojsku,a takve zemlje nikada nece biti napadnute,tj. ne NIKADA,nego ne u skorije vreme...



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Pridružio: 19 Jul 2011
  • Poruke: 336
  • Gde živiš: na Marsu...

Ako hoćete, možemo bacati oklade za koliko mjeseci će biti napadnuta Sirija. Koliko znam, ona ima s300 sustav(e). Pa ćemo moći vidjeti hoće li s300 biti uspješan ili će ga brzo locirati pomoću satelitskih snimaka i gađati s razarača.



offline
  • Pridružio: 17 Maj 2008
  • Poruke: 12069
  • Gde živiš: Srbija

Pa Siriju ne mogu ni u SB UN da osude, a ne da je napadnu.

offline
  • Toni  Male
  • SuperModerator
  • Pridružio: 18 Jun 2008
  • Poruke: 30226

Sirija nema S-300 nego Pancir. Spominjao se nesto Tor ali Pancir je siguran. Nema ni BUk kako pise na wiki. Zato imaju gomilu svih ovih starijih sistema, Dvina, KUB, Neva, S-200...

offline
  • Pridružio: 19 Jul 2011
  • Poruke: 336
  • Gde živiš: na Marsu...

Vlada78 ::Pa Siriju ne mogu ni u SB UN da osude, a ne da je napadnu.


SAD, Njemačka, Francuska, UK i još valjda neka zemlja su pozvali Assada da odstupi. ''Ubijanjem civila je izgubio legitimitet'' i njegov režim mora ustupiti mjesto ''demokraciji''. Ako vam to ne zvuči tako prokleto poznato i ako ste zaboravili što slijedi nakon toga, onda stvarno... Confused

offline
  • Toni  Male
  • SuperModerator
  • Pridružio: 18 Jun 2008
  • Poruke: 30226

Che imas temu bliski istok na ostalom i ako te interesuje pitanje Sirije nastavi tamo gde si i do sada.

offline
  • Pridružio: 17 Maj 2008
  • Poruke: 12069
  • Gde živiš: Srbija

@drug_che to da, ali ipak Sirija je Sirija, a Libija je Libija. Al da ne idemo dalje u off u ovoj temi

offline
  • RJ 
  • SuperModerator
  • Gavrilo Milentijević
  • Komandir stanice milicije Gornje Polje
  • Pridružio: 12 Feb 2005
  • Poruke: 35582
  • Gde živiš: ovalni kabinet

offline
  • Pridružio: 12 Jan 2010
  • Poruke: 130

drug_che ::Tako nešto sam i mislio. Dakle, od 1978 (kad je prvi put stavljen u službu) pa sve do sada nikad nije imao prave borbene aktivnosti. Hm,hm...tko zna koliko bi uspješan bio u pravoj borbi. Moguće je da ćemo uskoro vidjeti.Kad su pitali Veslija Klarka sta vam je bio najveci strah tokom bombardovanja SRJ 1999 on je odgovorio da mu je najveci strah da Milosevic nekako ne dopremi preko Dunava S-300 sistem ......zna zapad veoma dobro sta je S-300 iako nije video pravo bojiste jos kako su ga oni analizirali i znaju njegove mogucnosti,uostalom i bombardovanje SRJ je trebalo da krene 1998 ali je CIA pre toga stalno rovarila po Srbiji da da se uveri da nemamo S-300,kad im je bio toliki strah od jednog sistema onda se moze znati koje su njegove mogucnosti : )

offline
  • vrabac 
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 30 Dec 2010
  • Poruke: 4963

Sastav S-300PMU-2 Favorit (Trijumf) sadašnjih serija i S-300VM Antej-2500



DIVIZION

Osnovna ćelija sistema S-300 Favorit (Trijumf) je divizion. Divizion se sastoji od radarske baterije i raketne baterije.

a) Radarska baterija može delovati u sledećim oblicima:

1. Prosta baterija koja se sastoji samo od nišanskog radara (može biti dignut na stub) sa kabinom upravljanja koja se ne podiže na stub
2. Ojačana baterija kojoj je dodat niskovisinski detektor Krokodil (obavezno podignut na stub)
3. Samostalna baterija kojoj je dodat akvizicioni radar Lira-T (može biti dignut na stub)
4. Ojačana samostalna baterija koja raspolaže i niskovisinskim detektorom i akvizicionim radarom

Kakva tip baterije će preovlađivati u postrojbi zavisi od toga da li puk deluje samostalno, da li deluje u ovkiru potpunosamostalne brigade ili deljuje u okviru brigade koja ima razvijenu mrežu ASURI sistema tipa Fundament (vidi kasnije)

Radarska baterija raspolaže sistemom za zavaravanje protivničkih raketa tipa Gazetćik i sa kompletom lažnih pneumatskih meta kao i kompletom lažnih i pravih maskirnih mreža.

b) Raketna baterija koja se sastoji od:

1. 8 do najviše 12 samohodnih raketnih lansera svaki sa 4 lansirna kontejnera.
2. vozila za prenos dodatnih raketa i njihov pretovar čiji broj zavisi od toga sa koliko lansera radite unutar diviziona; divizioni normalno funkcionišu samo sa 4 lansera ali onda broj vozila snabdevača raste, kao što kod diviziona sa 12 lansera taj broj pada na minimum; u praksi postoje divizioni sa 4, 12 ali najčešće 6 ili 8 lansera.

Raketna baterija rasplaže sa kompletom lažnih pneumatskih meta kao i kompletom lažnih i pravih maskirnih mreža.


PUK

Sledeća jedinica u hijerarhiji je Puk. Pukovi se po pravilu sastoje od 6 diviziona. Kod najnovijih S-400 Trijumf moguće je da se grupiše i 8 diviziona. Naravno moguće je raditi i sa manjim brojem pa se smatra da puk efektivno deluje dok god ima bar 3-4 diviziona mada je minimum 2. Puk se sastoji (samo jedinice sa osnovnom borbenom namenom) od:

1. Komandnog mesta puka (sa kompletom lažne mete i maskirnim mrežama)
2. Pukovskog radara (sa Gazetćikom, kompletom lažne mete i maskirnim mrežama)
3. 6 diviziona S-300
4. Dodatnih i dopunskih jedinica

Dodatne jedinice na nivou puka S-400 mogu biti radari koji ne spadaju u originalnu formaciju. Najavljuje se da su za to predviđeni radari Gama-D u varijanti niskovisinskog rada. Brzopokretna varijanta na rasklapanje je već viđena ali ona samohodna i na stubu nije, mada ju je vrlo lako izvesti i najavljuje se. Logično je da puk radi sa 1 ili 2 ovakva dodatna radara. Procenjuje se da je moguće priključiti i druge radare kao što je recimo vrlo dobri Protivnik-GE u sličnom frekfentnom dijapazonu. Pravi kvalitet će međutim doći samo uvođenjem metarskog radara u postrojbu i to bi trebao biti dugo najavljivani Nebo-M mada u nedostatku istog sasvim korektno bi poslužio Nebo-SVU a u trenutnom nedostatku i njega, poslužili bi i duboko modernizovani P-18. Dodatni radari na nivou puka se NE UVODE ako je na nivou brigade izvršeno stvaranje čvorova i mreže dežurnih radara. Na nivou puka se takođe može kao dodatnosredstvo uvesti sistem pasivne pelengacije Orion-Vega ali i stari Autobaza pa čak i prastari POST-3MV.

Ukolikoje puk samostalan može i treba da ima i divizion bliske zaštite sastavljen od sistema malog dometa kao što su Tor-2ME, Pancir-S1 ali Kolčan, Strela-10 i Igla itd. U tom slučaju u sastavu puka se nalaze još i 4 KIS-a tipa Ranžir-MK (ili sličnih) za tri baterije bliske zaštite, koje mogu biti raznog u tomsmislu i mešovitog sastava.

Dopunske jedinice bi bile pre svega sistemi veza koji ne spadaju u formacijska sredstva. To bi mogli da budu sistemi troposkaterske veze, dodatni sitemi radiorelejne i širokopojasne mreže i naravno postavljači kablova.



BRIGADA

Sledeća u hijerarhiji je brigada koja se po pravilu sastoji od dva puka. Sastav brigade je sledeći a varira (po broju diviziona) u odnosu na to koja se sredstva koriste, odnosno da li se koristi S-300 Favorit i Pancir-S1 ili se koristi S-400 i Pancir-S1. Podjednako dobro ako ne i bolje možete da koristite Tor-2M umesto Pancira ali uz to po mogućnosti i potrebi razna druga moderna ili zastarela sredstva tipa prenosnh sitema Strela i Igla svih vrsta zatim Strela-10 ali i Tunguska i Osa. Sastav brigade je načelno:

1. Komandno mesto brigade tipa Bajkal-1ME sa tri sopstvena radara
2. 2 puka S-300 Favorit ili S-400
3. 4 komandna mesta diviziona bliske zaštite tipa Ranžir-MK ili ekvivalntna njemu od kojih je jedno baterijsko u neposrednoj blizini komande brigade a a ostala tri su divizionska koji komanduju svaki sa svojim baterijama na položajima prvog i drugog puka i na jednoj dodatnoj poziciji. Ova tri diviziona bliske zaštite po prirodi organski više pripadaju nižim formacijama od Brigade odnosno pukovima i dodtnoj grupi i kreću se i razvijaju zajedno sa njima ali se mogu uključiti u mrežu brigade pa su zato ovde navedeni a ne kod opisa pukova.
4. oko 9 grupa oruđa (baterija) bliske zaštite tipa Tor-2M ili Pancir-S1 (i ostalaih) potčinjeni pod brojem 3 i eventualno ojačani sa grupama oruđa Igla-S ili drugim tipovima oruđa.
5. Dodatnih i dopunskih jedinica

Dodatne jedinice na nivou brigade su najčešće:

1. Sistem za pasivnu pelengaciju tipa Orion-Vega. U slučaju korišćenja potpuno samostalne brigade nevezane za osatak PVO sustava (slučaj koji je karakterističan za strane kupce) verovatno bi bilo od velike ponekad i presudne koristi uvezati istovremeno i sistem Svetlana ili Valerija.
2. Uvođenje čvorova i stvaranje mreže dežurnih radara na nivou oba puka a pod kontrolom komandnog mesta brigade. Principijelno, na nivou svakog puka bi bila tri čvora nivoa radarske čete tipa Fundament-1 pod komandom bataljnonskog komandnog mesta Fundament-2 razvijenog u blizini pukovskog komandnog mesta. Fundament-2 bataljonski nivoi bi bili podređeni brigadnom komandnom punktu Fundament-3 koji bi bio razvijen neposredno uz KIS brigade Bajkal-1ME. Kombinacije upotrebljenih radara u ovoj mreži su posebna tema ali su osnovni principi sledeći:
- svaki četni čvor vrši osmatranja u dva talasna opsega i to obavezno u decimetarskom i metarskom
- čvorovi četnog nivoa moraju posedovati dežurne radare tipa niskovisinskih detektora
- bataljonski četni čvorovi imaju sopstvene radare po pravilu i mogućnosti većeg dometa (odnosno ne koriste niskovisinske detektore) u sva tri talasna opsega
Napomena: ukoliko se uvede ovakva mreža NE KORISTE se dodatni radari na nivou puka i brigadno komandno mesto Bajkal-1ME koristi MANJI broj i(ili) DRUGE MODELE sopstvenih radara nego u varijanti bez mreže FUNDAMENT.

Dopunska jedinica na nivou brigade bi bila prvo sredstva za elektronsko ometanje. Pre svega to bi bio bili jedan ili dva bataljona za elektronsko ometanje radara tipa AKUP-1 čiji su ometači tipa SPN od skoro duboko modernizovani.

Ukoliko postoji sadjestvo sa lovačkom avijacijom (a to Bajkal-1ME može) kao dopunsko sredstvo bi se javili dodatni i rezervni sistemi za ostvarenje veze sa sistemima za navođenje lovačke avijacije tipa Rubež ili noviji. Oni bi dobili status koperativnih sistema.

Inače bi dodatni elemetni veze bili tipična dopunska sredstva na nivou brigade. Na nivou brigade to bi bila pre svega dodatna sredstva troposkaterskog i KT područja ali i najnoviji radiorelejni sistemi (sa retlanslatorskim pozicijama) pa i širokopojane mreže i neka novija sredstava u UKT području. Na iskustvima 1999. povećanje broja polagača kablova (optičkih pre svega) je takođe od velike važnosti.

Dakle hijerahija sistema S-300PMU-2 i S-400 je

DIVIZION - PUK - BRIGADA

Brigada je poslednji oblik taktičkog nivoa. Brigade se nalaze pod komandom ISKAP-a prvog operativnog nivoa (takozvani REJON) kao što je Univerzal-1ME i(ili) drugog operativnog nivoa (takozvana ZONA) kao što je ISKAP tipa Bastion-3KE.

Hijerarhija S-300V je mnogo drugačija jer sitem potiče od tupne a ne teritorijalne PVO a njegova realna upotreba na bojištu je još i više različita i u poslednje vreme se menja kako po formacijskoj strukturi tako i po sistemima upravljanja ali i po tehničkim detaljima.

Ispravke, pitanja, komentari ... možda objašnjenje neke fotke ili rada nečega...

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 859 korisnika na forumu :: 35 registrovanih, 7 sakrivenih i 817 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: 8u47, anta, Bobrock1, BraneS, cifra, Dannyboy, Daxi184, DejanSt, djordje92sm, flash12, Fog of War, ILGromovnik, ivica976, kinez88, krkalon, Litostroton, m0nstrum_, MiG-29M2, mikki jons, mikrimaus, moldway, nemkea71, pein, Shinobi, Sir Budimir, slonic_tonic, Sokic, SR-3m, Srle993, vaso1, Viceroy, Webb, Wrangler, ZetaMan, zixmix