Specijalna vojna operacija u Ukrajini, 2026. komentari

555

Specijalna vojna operacija u Ukrajini, 2026. komentari

online
  • Pridružio: 08 Avg 2019
  • Poruke: 7679

^ Kolega (forumski rečeno) reče da su sad Scalp i Storm shadow postali nepotrebni zbog dronova. Ali uprkos količini dronova i povoljnosti istih, nije to tako, ipak je Scalp ozbiljnije oružje.



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Pridružio: 22 Okt 2006
  • Poruke: 519

vathra ::U nekom međunarodno pravnom poretku , koji više odavno ne postoji , ali ipak ga se neki pokušavaju pridržavati, isto kao što neki pokušavaju ratovati po nekim konvencijama , znaći li to da i rusi s istim pravom i istim ciljem mogu roknuti isto takve antene u Gruziji ili Poljskoj , da ne spominjem satelite

Пошто ценим да нема таквих антена по Грузији и Пољској, онда је питање хипотетичко.
Са сателитима има сличности, све земље их користе у војне сврхе већ деценијама.


A komentar za Starlink npr u Poljskoj bi bio .... !?

npr :
SpaceX operates ground stations (gateways) in Poland to connect the Starlink satellite network to the terrestrial internet. The primary confirmed gateway station in Poland is located in Wola Krobowska, near Grójec and Warsaw. Additionally, Poland serves as a critical routing and network operations hub, with a Point of Presence (PoP) at the Centrum LIM in Warsaw



offline
  • Pridružio: 18 Jun 2026
  • Poruke: 12

@Semberija
Поштовање,
Не, ништа слично случају РСК.
Чак ни географска аналогија није добра.

offline
  • Pridružio: 16 Feb 2025
  • Poruke: 152

vathra ::
Пошто ценим да нема таквих антена по Грузији и Пољској, онда је питање хипотетичко.
Са сателитима има сличности, све земље их користе у војне сврхе већ деценијама.



Naravno da nema, SBAS/EGNOS se koriste iskljcuvio u civilne svrhe i ponekad za ukras.

offline
  • Pridružio: 09 Sep 2014
  • Poruke: 1530

GP
Како украјинске оружане снаге блокирају Крим?📝

Интензивни напади на Крим који су довели до тренутних проблема нису настали преко ноћи. Украјинске снаге су доследно спроводиле стратегију блокаде полуострва са више страна.

🔻Какав је био план?

➡️Од средине прошле године, украјинске оружане снаге циљају поморске комуникације између Крима и Краснодарског краја. Систематски напади дроновима су покретани на лучку инфраструктуру са циљем да се поремети трговина и бродарство.

Ово није довело до колапса целокупне поморске логистике, али је учешће беспилотних чамаца у нападима на танкере, а потом и нападима дроновима на бродове у Азовском мору, створило бројне проблеме (https://t.me/rybar/81167) у виду повећања цена превоза, премија осигурања и смањења броја људи који желе да пристану у руске луке у региону.

➡️Истовремено, украјинске оружане снаге су систематски нападале складишта нафте и претоварне базе на Криму и на обали Краснодарског краја. Феодосија је, на пример, месецима нападана дроновима, а објекти на Кубану су и даље предмет периодичних ваздушних напада.

Ово је складиштење горива на полуострву учинило практично немогућим због сталне претње ваздушним нападима. Крим је постао још зависнији од спољних залиха.

➡️А када је путовање морем постало тешко, а резерве горива на Криму ограничене, украјинске оружане снаге су почеле да нападају копнени коридор дроновима средњег домета, узрокујући широке поремећаје у снабдевању полуострва.

Истовремено, непријатељ активно напада железничку инфраструктуру и на Криму и у Новорусији, редовно утичући на железнички саобраћај.

🖍У суштини, сада када су циљеви колапса горива и прекида снабдевања електричном енергијом делимично постигнути, непријатељ ће очигледно покушати да пређе на завршну фазу своје дугорочне кампање, чији је крајњи циљ уништење Кримског моста.

🚩Важно је да је у овој фази непријатељски успех само тактички, што се кроз медије представља као стратешки пораз Русије. Дронови не могу да уђу на Крим или у Берђанск — то би захтевало копнену операцију са оскудним људством.

❗️У међувремену, временски оквир за такав маневар за украјинске оружане снаге ће се смањити. А у случају адекватних контрамера у виду систематског уништавања непријатељске живе снаге и интензивираних напада на горивну и логистичку инфраструктуру такозване „Украјине“, још више.
[Link mogu videti samo ulogovani korisnici]

offline
  • Pridružio: 28 Avg 2017
  • Poruke: 3117
  • Gde živiš: Beograd

22. јун 2026. Красни Лиман - Јужни

Citat:Последице војних дејстава у Красном Лиману.
Војник руских оружаних снага подиже руску заставу у индустријској зони на јужној периферији града, 1 км од зоне контроле руских оружаних снага.






[Link mogu videti samo ulogovani korisnici]
---------------------------------------------

Citat:22. јун 2026. Купјанск - Куриловка

Позиционе борбене операције у близини Купјанска.
Руске оружане снаге су прошириле своју зону контроле у ​​граду и заузеле нове положаје у стамбеном насељу на северу града.






[Link mogu videti samo ulogovani korisnici]
---------------------------------------------
Констатиновка - десно крило, јаке борбе.



[Link mogu videti samo ulogovani korisnici]

offline
  • Pridružio: 25 Maj 2025
  • Poruke: 70

Pa nemojte ljudi pisati sada opet o blokadi Krima, o raketiranju Voronježa, i opet Moskve, to je sve tako sitno i nebitno pored zauzimanja Limana od 3000 stanovnika. Zastava je pobodena negdje u Konstatinovki pa će se brzo zapadnjaci i ukrajinci uplašiti i prestati sa 1500+ km letovima... Samo neka Rusija zaokruži Donbas i to je to, neće više da poleti ni iz praćke ništa. Jeste, kako da ne.
Poslijednji put sam spominjao nestašice goriva na pumpama i ograničenja i nijesam zapamtio ko me citirao i pitao da pokažem (dokažem) pa gde je to KAO ko da sam ja to izmislio ? Dajte ljudi ova tema kroz ove 4 i kusur godine ima hiljade i hiljade strana i stotine i stotine šamara Rusiji koji nijesu pobjeda ukrajinske/nato strane ali kako pojedini mogu do te mjere umjanjivati bilo što od toga što se radi Rusiji? I to do mjere da indirektno pojedince ovde prekoravate i prozivate za dokaze ko da nema na sve strane snimaka?
Ovo su sada svakodnevni, ozbiljni udari i vrag je odnio šalu.

online
  • alchemy
  • Pridružio: 06 Jul 2009
  • Poruke: 5587
  • Gde živiš: Novi Sad

Данас су Украјинци ошинули по фабрици полупроводника у Вороњежу.

Званично, троје рањених, незванично (познаник који живи тамо ми јавља) објављен је хитан апел за добровољне даваоце крви.

Такође, погођен је центар космичке везе у Дубни.

Али добро, битна је црвена линија повучена 2022. године да ако један метак са запада дође на територију Украјине, освета ће бити стравична. Bebee Dol

online
  • Koplje 
  • Novi MyCity građanin
  • Pridružio: 27 Maj 2026
  • Poruke: 20

Sim.a ::

Napokon da neko svede na pravu meru a ne teorije sa "zapadom" i sl.
Nekad su stvari zapravo jednostavne ali ljudi neće pa neće da to prihvate.


I ja cesto dajem sebi za pravo da pojednostavljujem stvari, no medjutim bas bih se na ovu raspravu prikljucio i rekao da u zavisnosti od razvoja situacije na drugim, istovremeno vodjenim ratnim dejstvima u svetu, ovde dobijamo pojacan pritisak na obe strane da preduzmu konkretnije korake.

EU polako menja sopstvenu politicku klimu i zeli da se okrene narastajucim internim problemima, dok Rusiji za vratom dise "prijateljska" Kina, a Ameri ce u bilo kakvom razresenju situacije uleteti na obe strane sa svojom tehnologijom i ponovnom izgradnjom Ukrajine na jednoj strani i podizanjem ruskih firmi za veoma specijalne rude, koje su sad u posedstvu rusa. Amerima se jako zuri sa drzanjem svih tokova svetske nafte pod svojim uticajem, kako bi mogli da imaju vecu moc u nadgornjavanju sa Kinom. Situacija u Ukrajini im ide na ruku, jer ce najverovatnije samo njihove kompanije posedovati bas one rude, ili kljucne tehnologije za retke zemlje. Mislim pri tom na obe zaracene strane. Veoma bitne za moderno ekonomsko-energetsko ratovanje je dakle i posedovanje retkih zemalja i litijuma.

Zato se meni cini da se ukrajinci plase ruskog nadiranja i rade raznorazne hokuse pokuse da ih zadrze, dok rusi isto tako zure da dodju do kraja price, ne bi li otresli kineze iza svojih ledja i ne bi li prodisali pred nadolezeci pad cena nafte.

online
  • Pridružio: 22 Feb 2025
  • Poruke: 73

DaliborVukadinovic ::Pa nemojte ljudi pisati sada opet o blokadi Krima, o raketiranju Voronježa, i opet Moskve, to je sve tako sitno i nebitno pored zauzimanja Limana od 3000 stanovnika. Zastava je pobodena negdje u Konstatinovki pa će se brzo zapadnjaci i ukrajinci uplašiti i prestati sa 1500+ km letovima... Samo neka Rusija zaokruži Donbas i to je to, neće više da poleti ni iz praćke ništa. Jeste, kako da ne.
Poslijednji put sam spominjao nestašice goriva na pumpama i ograničenja i nijesam zapamtio ko me citirao i pitao da pokažem (dokažem) pa gde je to KAO ko da sam ja to izmislio ? Dajte ljudi ova tema kroz ove 4 i kusur godine ima hiljade i hiljade strana i stotine i stotine šamara Rusiji koji nijesu pobjeda ukrajinske/nato strane ali kako pojedini mogu do te mjere umjanjivati bilo što od toga što se radi Rusiji? I to do mjere da indirektno pojedince ovde prekoravate i prozivate za dokaze ko da nema na sve strane snimaka?
Ovo su sada svakodnevni, ozbiljni udari i vrag je odnio šalu.


Не знам јесу ли људи сличних ставова свјесни колико је у Русији враг био више однио шалу на данашњи дан 1941.
Очекивања да Русија нема никакве озбиљније губитке, блокаде, рестрикције, пад стандарда становништва у рату за који Европска Унија каже "да га Русија не смије добити"... су... веома наивна.
Русија сваки дан прави по Украјини вишеструке овакве поготке, као што је овај у Вороњежу, али кад се деси у Русији, то је крах, крај, сигуран знак пропасти, апокалипса.

Рат је.

Мени пуно више од овога говори то што су са стране Зеленског у посљедње вријеме почели проводити класични тероризам, гађајући аутобусе, дјецу по скутерима и сл. То је већ евидентан знак да ти не иде добро, па мораш да играш прљаво не би ли ове натјерао у неко попуштање.
Па узмимо за примјер и брзину падања Константиновке, у односу на Покровск, а ради се отприлике о истој величини градова. Јасно да су кола кренула низбрдо мало брже.

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 1329 korisnika na forumu :: 84 registrovanih, 4 sakrivenih i 1241 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 16114 - dana 07 Apr 2026 22:02

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: 357magnum, aca018, alex71, Arhiv, Asteker, Banovo Brdo, BasCelik, bigbear, Bob.Rock, bokicacar, borya90, bpvl, brufen, celt, coaaco, Colt D, crazydkure, cvrle312, DavidA, dekan.m, Denaya, DJUNTA, DonRumataEstorski, Dovla 1980, dskrlec33, dulleo, DziadekDzidek, Džekson, Flanker-G, gaga23, Georgius, goxin, ivan979, jalos, joca83, Jozo74, kaisarevic1, Kaplar2, Karaula, Koplje, Kurgan, leptirleptir, LostInSpaceandTime, Lucije Kvint, markolopin, mercedesamg, Michellefromrezistance, milanstankovic087, milbos, mkukoleca, Moldovan, nelezele, nenad81, nezavisni mislilac, niksa517, nixos, nobutado, Orc, Orijen, pirke96, Pururin, Radoslava, rakivan, raptorsi, Remain, S-lash, sap, skvara, Smiljkovich, srđan, synergia, Tanjagre, tomigun, Van, Vanderx, vathra, VekiJ, vidra boy, Vrač, Zastava, Zec, Zoca, Zrcalo, 79693