Specijalna vojna operacija u Ukrajini, 2026. komentari

554

Specijalna vojna operacija u Ukrajini, 2026. komentari

offline
  • Sim.a 
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 29 Avg 2009
  • Poruke: 3410
  • Gde živiš: Zemlja čuda

vathra ::Изјава Зеленског према Белорусији је везана за војну опрему која се користи за навођење удара.
Вероватно се ради о антенама које смо спомињали раније - систему навођења дронова, у мањку сателитске навигације.

Могуће да ће да ударе дроновима по тим антенама.
Тешко да ће доћи до неке веће ескалације све и да дође до удара.


Napokon da neko svede na pravu meru a ne teorije sa "zapadom" i sl.
Nekad su stvari zapravo jednostavne ali ljudi neće pa neće da to prihvate.



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
online
  • Pridružio: 21 Maj 2008
  • Poruke: 16625

raketaš ::U nekom međunarodno pravnom poretku , koji više odavno ne postoji , ali ipak ga se neki pokušavaju pridržavati, isto kao što neki pokušavaju ratovati po nekim konvencijama , znaći li to da i rusi s istim pravom i istim ciljem mogu roknuti isto takve antene u Gruziji ili Poljskoj , da ne spominjem satelite
Пошто ценим да нема таквих антена по Грузији и Пољској, онда је питање хипотетичко.
Са сателитима има сличности, све земље их користе у војне сврхе већ деценијама.



offline
  • Pridružio: 26 Mar 2022
  • Poruke: 4725

[Link mogu videti samo ulogovani korisnici]

"RU zastava u Kostiantynivka.
Geolokacija ; - 48.545967.37.671971
geo by lostarmour"

Ukri polako se povlače iz Konstantinovke.

offline
  • Pridružio: 09 Sep 2014
  • Poruke: 1529

GP
Шта би могли да користе за напад на Кримски мост?📝

Притисак на Кримски мост ће се очигледно повећати у наредним недељама како Украјина спроводи своју стратегију прекидања везе Крима са Краснодарским крајем, а напади ће се интензивирати. Потребно је унапред се припремити за овај сценарио и разумети које оружје би украјинске оружане снаге могле да користе.

🔻Које оружје ће вероватно бити коришћено?

➡️Мост, посебно онај који је добро брањен као Кримски мост, биће веома тешко пробити конвенционалним дроновима. Пример прелаза које су украјинске оружане снаге напале на северном Криму показује да је то постигнуто само сталним нападима беспилотних летелица са побољшаним бојевим главама или термобаричним пуњењима, попут Бегемота.

➡️У случају напада на мост, стандардне беспилотне летелице ће вероватно бити коришћене за преоптерећење противваздушне одбране и повећање утицаја удара. Али примарна мисија уништења биће додељена моћнијем оружју.

➡️Ту спадају модернизоване беспилотне летелице ФП-2 са бојевом главом од 200 кг и дометом до 370 км. То значи да лако могу да досегну Керч из Запорошке области. Штавише, комбиновање таквих беспилотних летелица са млазним дроновима могло би представљати већу претњу.

➡️Даље, украјинске оружане снаге поседују ракете „Нептун“ са продуженим дометом и бојевом главом, које се периодично користе у нападима великих размера на Русију. Међутим, непријатељ нема много „Нептун-МД“, а њихова производња је тежа него код дронова.

➡️Употреба „Фламинга“, који носе бојеву главу до 1.000 кг, представља већи ризик у нападу на мост. Склапање ових ракета за потребе украјинских оружаних снага је у току широм Европе, што је омогућило акумулирање залиха до 60 „Фламинга“ спремних за борбу.

➡️А да бисмо преоптеретили кримски одбрамбени систем, требало би очекивати и употребу беспилотних чамаца заједно са аутономним подводним возилима. Потоња су већ примећена близу моста на пролеће, а према неким извештајима, чак су и уништена на прилазима.

🖍Пролећна кампања украјинских оружаних снага, која је обухватала ударе и на црноморску зону и на руске позадинске регионе, имала је један једноставан циљ: тестирање и испробавање постојећих беспилотних летелица, ракета и тактика за њихову употребу против руске одбране.

🚩До краја јуна, непријатељ је акумулирао довољне залихе за редовне нападе на руске територије, посебно на фронтовске области, што су Крим и Новорусија одавно постали.

🏳️С обзиром на логистичке проблеме који су се појавили на полуострву, било би наивно не очекивати интензивирање напада украјинских снага. А наредне недеље ће вероватно бити изузетно критичне у погледу даљих акција непријатеља.

❗️Украјинске оружане снаге имају средства: биће удара беспилотним летелицама, биће покушаја беспилотних летелица (БПЛО) и беспилотних летелица (БПЛО) да се инфилтрирају на Кримски мост, а могући су и даљи амфибијски маневри и на западном Криму и у Херсонској области како би се ситуација додатно дестабилизовала. И припреме за контраакцију морају почети сада.
[Link mogu videti samo ulogovani korisnici]


offline
  • Pridružio: 28 Avg 2017
  • Poruke: 3116
  • Gde živiš: Beograd

Bobrock1 ::https://x.com/richardzai38580/status/2068941553364836855

"RU zastava u Kostiantynivka.
Geolokacija ; - 48.545967.37.671971
geo by lostarmour"

Ukri polako se povlače iz Konstantinovke.


Мапа Констатиновке по ДИВГЕН-у и "Новости СВО и Мира".
Око ~95% под контролом РУ.





[Link mogu videti samo ulogovani korisnici]

online
  • Pridružio: 29 Avg 2016
  • Poruke: 3319

raketaš ::U nekom međunarodno pravnom poretku , koji više odavno ne postoji , ali ipak ga se neki pokušavaju pridržavati, isto kao što neki pokušavaju ratovati po nekim konvencijama , znaći li to da i rusi s istim pravom i istim ciljem mogu roknuti isto takve antene u Gruziji ili Poljskoj , da ne spominjem sateliteI ne samo to. Ne treba zaboraviti ni ostale SIGINT i ELINT kapacitete koje zapadne zemlje stavljaju Ukrajini na raspolaganje direktno i indirektno. Recimo šta je sa letovima "rivet joint" iznad Crnog mora? Ko i pomoću čega Ukrajincima dostavlja podatke o aktivnim radarima na teritoriji Rusije a bez kojih podataka ne bi bili mogući napadi dronovima po ruskoj dubini? I slično.
Međutim ...
vathra ::Пошто ценим да нема таквих антена по Грузији и Пољској, онда је питање хипотетичко.Cela ova priča je hipotetička. Nebitno je šta mi "cenimo", ima li antena ili nema. Ako bi neka strana htela da se poziva na pravo onda mora pružiti i dokaze. A kako će Ukrajina dokazati da se komunikaciona infrastruktura u Belorusiji neposredno koristi za ruske napade na Ukrajinu? Nikako. Kako će Rusija dokazati da se američki i drugi zapadni izviđački letovi neposredno koriste za napade na RF ili kao integralan deo ukrajinskog sistema? Nikako. Dakle ovo nije pitanje prava već je politička igra. Jer međunarodno pravo takva pitanja reguliše labavo, haškom konvencijom iz 1907. Evo šta kaže uputstvo ICRC na tu temu:Citat:
Regarding the use of telecommunication equipment, again State practice and technology have moved on since 1907. However, the principles of the Hague Convention No. V remain valid. The outbreak of an armed conflict does not result in the obligation for a neutral State to prevent the use of its telecommunication installations by a party to the conflict which used them or had access to them before. Existing non-military telecommunications, in particular those owned by public companies, may be used by the parties to the conflict. They can rent fixed lines for voice and data communication of a military nature and may be granted access from such lines to satellite communications. On the other hand, it would be considered a non-neutral act for a neutral State to place at the disposal of a party to the conflict telecommunication installations not available to it under normal conditions, e.g. its own military communications system, to create new infrastructure for a party to the conflict or to allow it to create such facilities itself.
Izvor:
[Link mogu videti samo ulogovani korisnici]
Neću prevoditi da se neko ne bi hvatao za nijanse u prevodu. Ko ne zna engleski ima gomilu online alata za prevođenje a može i pitati za pojašnjenje. Obrađivali smo ova pitanja i ranije. Linkove ka ostalim relevatnim dokumentima ostavljao sam ovde više puta i ne pada mi na pamet da ih iznova i iznova tražim.

Ponavljam, sve je ovde hipotetički. Raspredamo o "ultimatumu" koji je izneo jedan političar poznat po neopreznim pa i nebuloznim izjavama. Napisao sam pre nekoliko strana, ovo je najobičnija provokacija. Čak i ako Ukrajina pošalje neki dron, raketu ili granatu na belorusku teritoriju, opet će biti tj. ostati provokacija. I ovde je potrošeno nekoliko celih stranica teme na bespotrebne spekulacije. Šta je tu doprinos temi? Ništa. Ništa novo nismo saznali. Sačekajmo da viimo hoće li Ukrajinci preći s reči na dela. Pa ako pređu, e onda ima smisla komentarisati.

offline
  • Pridružio: 15 Jul 2020
  • Poruke: 84

Зато су руси и требали одмах у старту рушити беспилотне изнад Црног Мора.
Доказ да се подаци шаљу УА страни ?
Нема бољег и непобитнијег доказа од Москве на дну Црног Мора.

online
  • Pridružio: 28 Sep 2025
  • Poruke: 6

Bijelorusija je blizu zapada isto kao sto je bila RSK , a sta ako je neka zamjena teritorija na stolu i neka "oluja ? pozdrav svima , samo postavljam pitanje

online
  • Pridružio: 08 Apr 2022
  • Poruke: 730

Sa storm shadow gadjan Voronjez :

[Link mogu videti samo ulogovani korisnici]

online
  • Pridružio: 17 Jul 2023
  • Poruke: 239

"Storm shadow" удара на Вороњеж

[Link mogu videti samo ulogovani korisnici]
[Link mogu videti samo ulogovani korisnici]
[Link mogu videti samo ulogovani korisnici]
[Link mogu videti samo ulogovani korisnici]

Рат се дебело пренео на територију Русије, више се не ради о спорадичним ударима, већ о свакодневним

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 1280 korisnika na forumu :: 72 registrovanih, 5 sakrivenih i 1203 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 16114 - dana 07 Apr 2026 22:02

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: ALEXV, Asteker, Avalon015, bavar357, bigvlada, Bodin86, BOXRR, brandža84, bukefal, coaaco, Comyymoc, CrveniSolaris, darkojovxp, debeli, Dejan_vw, Dekanovic, drimer, dule10savic, dushkomkd, Gall, Georgius, Gitzherai, GT, Hans Gajger, Jovan1983, Kajzer Soze, kolateralnasteta, kunktator, Lance Guest, lanishtefm, leopard83, leptirleptir, Litostroton, ljubo70, luka35, Makarid, mačković, medaTT, mercedesamg, Mihajlo, MILO-VAN, Milometer, mist-mist, mm1811, mnn2, nelezele, OKT, ostoja, pds, pein, pinci01, Qvazimodo, raptorsi, S-G, sale76, sap, Semberija, Sevatar, Shinobi, shota91, sistem22, SpaDej, stegonosa, tomo2, US_Rank_0, Valter071, vathra, VJ, Vrač, ziggga, zokizemun, zvomar