F-35 Joint Strike Fighter

572

F-35 Joint Strike Fighter

offline
  • Pridružio: 18 Okt 2010
  • Poruke: 97
  • Gde živiš: Kragujevac

mean_machine ::
Za Su-57 imamo samo najjave posto nije javan projekat ko F-35, a prvobitne najjave su bile da ce do 2020 biti oko 50 Su-57, sad kazu da ce do 2030 biti mozda 30 Su-57.


30 komada do 2030? Ako je stvarno tako onda postoje bas ozbiljni problemi u razvoju nekih kljucnih komponenti/sistema.
Razocaravajuce cifre zaista.



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Pridružio: 23 Sep 2009
  • Poruke: 889

mean_machine ::X verzije su manje bitne za sam razvoj one su bile samo da se dokazu odredjena resenja, evo kako bi F-32 izgledao u odnosu na X-32:
http://www.aerospaceweb.org/aircraft/research/x32/x32_schem_01.jpg

Malte ne drugi avion.


Mean, nemojmo da uporedjujemo babe i zabe.

Ne mozemo da uporedjujemo fazu od koje pocinje F-35 sa T-50. Jer je i prvi prototip T-50 bio "dokaz koncepta".

Takodje, za pocetak razvoja T-50 ja ne bih uzimao 2002.-gu, vec pre 2006.-tu jer se tek od nje krenulo u pravi razvoj prototipa. Do 2002.-ge se jos luta, hoce li nastaviti razvoj migovog resenja, nece, hoce ovo ili ono. 2002.-ge se prakticno zavrsava sa tim i raspisuje novi konkurs. Ali pravi razvoj pocinje negde od 2006.-te, dolazi se do prototipa 2010.-te, i daju se predvidjanja daljeg razvoja prototipa i program testiranja. Ako gledamo od 2010.-te na ovamo, u zaostatku su dve godine, i to najvise zbog strukturalnih problema zbog spremnika naoruzanja, kao i zbog kasnjenja u razvoju AESA radara. Ove godine cemo dobiti prve serijske primerke sa motorom prve etape, tako da mozemo da govorimo o dve godine kasnjenja u odnosu na predvidjenu dinamiku.

Oni su sami izjavili da motor druge etape nece biti spremjan do 2018-2019.-te, a da ce serijska proizvodnja sa motorom druge etape krenuti oko 2020.-te.

Po meni, to su prilicno realna predvidjanja, i vrlo mala kasnjenja, koja se sada peglaju ubrzavanjem integracije naoruzanja.

Cinjenica je da je F-35 zbog tri varijante iste platforme daleko zahtevniji za razvoj, ali je isto tako cinjenica da je Lockheed firma koja je vec do kraja izgurala razvoj stealth F-22 i dovela ga do faze serijske proizvodnje. A to se ne moze reci ni za MiG, ni za Sukhoi. Samim tim bi trebala da bude u prednosti sto se tice brzine razvoja, jer probleme koje danas Sukhoi ima, a imace i MiG ukoliko krene u razvoj neke stealth platforme (novi LFI ili tokom razvoja MiG-41 ako se za njega budu trazile stealth karakteristike) je Lockheed imao i sazvakao u razvoju F-22. Izmedju ostalog, jedan od razloga zasto je data prednost Lockheed-ovom resenju je i ta sto je F-35 u mnogome umanjena verzija F-22. Samim tim su amerikanci smatrali da ce njegov razvoj ici daleko brze i bolje nego razvoj Boeing-ovog resenja, tako da mu je to davalo prednost sve da je Boeing-ovo resenje bilo bolje.

Sto se tice information overload-a, koliko sam ja mogao da vidim, on ce kod Su-50 biti na nivou F-18 ili zadnjih verzija F-15. Kod F-35 se otislo mnogo dalje, ne zbog broja senzora, vec zbog nacina kako su podaci sa senzora prikazani. Realno gledano, ako izuzmemo softiciranost radara, ruski avioni su i u cetvretoj generaciji imali veci broj senzora, i imali mozda prvi u svetu fuziju istih u borbi u vazduhu. Ali su resenja pirkazivanja podataka sa tih senzora i modovi rada bili daleko prostiji i laksi za savladavanej od strane pilota u odnosu na F-18, i kasnije verzije F-15.

Bogdan prica o povecanju "information overload"-a kod Su-57, medjutim, on svakako nije na istom nivou kao kod F-35. Sam izgled kokpita i organizacija prikaza podataka u njemu to pokazuje, broj senzora je veci, njihova fuzija je obezbedjena, ali je prikaz podataka potpuno drugaciji, i prilicno prostiji u odnosu na americki koncept. To ne znaci da je to dobro, ili lose, sa stanovista mogucnosti prezivljavanja aviona i svesnosti pilota o situaciji u kojoj se nalazi, ali americki koncept u mnogome povecava opterecenje pilota suvisnim informacijama.

Sada, u eri digitalnog bojista, prava je umetnost naci balans izmedju toga sta ce se pilotu i kako prikazati kako bi mu se omogucila veca mogucnost prezivljavanja u borbi u vazduhu, a u isto vreme ne povecati njegovu opterecenost informacijama do te mere da ona ne dovede do toga da on vise obraca paznju na podatke sa mnogobrojnih senzora prikazanih na brojnim ekranima ili prikazima na velikom ekranu od toga gde leti, gde se nalazi njegov pratioc ili ostatak grupe u kojoj leti, i gde se nalazi neprijatelj koji je u njegovoj neposrednoj blizini.

Tu je sada i cuvena prica o tome da pilot sam bira sta ce i gde prikazati, i to je delimicno tacno. Sa druge strane, pilot koji je vec leteo u avionu sa glass kokpitom je vec navikao na odredjeno opterecenje informacijama i to ce lakse savladati.

Meni je licno pri prelazu sa auta starije generacije na noviji u pocetku bilo daleko teze da se priviknem na veci broj uredjaja, senzora, prekidaca kojima mogu kontrolisati ovo ili ono. Sa druge strane, moj drug koji vozi vozila novije generacije vec duze vreme je u mom autu bio kao kod kuce. Sada posle godinu dana i ja sam se privikao na sve, ali mi i dalje povremeno smeta kada paznju sa situacije u saobracaju oko mene prebacujem na neki od uredjaja koji u datom trenutku nesto prijavljuje, ili ga moram ukljuciti, podesiti ili iskljuciti.

Ono sto sma primetio da je i kod novijeg modela auta koji vozim zadrzana otprilike ista sema instrument table, sa dodatkom navigacije, kamere za pomoc pri parkiranju i jos par senzora koji pomazu na putu. Privikavanje na nju sada meni ne bi uopste bilo tesko, a u realnosti proizvodjac je dobro izbalansirao sta, koliko i u kom trenutku da prikaze. Kada pogledam neka druga vozila, toliko je toga sto sljasti, bljesti, upozorava, odvlaci paznju, da mi uopste nije cudno sto je sve veci broj gazenja pesaka zbog nepaznje, izletanja sa puta, udaranja u vozila ispred sebe pri nailasku na raskrsnicu, itd. Vozaci postaju preoptereceni informacijama koje dobijaju, jer lagano auta postaju do te mere ispunjena elektronikom da im instrument tabla postaje kao instrument tabla lovca presretaca cetvrte generacije. Sta ce tek biti sa novim konceptom koji gura Lockheed, ja stvarno ne znam, pogotovu sto se sada na podatke sa instrument table dodaje i vizir na kacigi pilota, a onda na njemu i preklapanje informacija sa termovizijskih kamera sa letnim informacijama, pogled kroz pod aviona, itd.

Probni piloti se ne zale dzabe na problem dezorjentacije kada upotrebljavaju kacigu sa svim njenim mogucnostima.

Po meni je tu Su-50 bolje izbalansiran.

Da li sam u pravu, videcemo.



offline
  • Pridružio: 23 Dec 2006
  • Poruke: 12561

@miodrag 2

Kod F-35 problem je bio u tome da radar uoci metu a uoci je i DAS, i onda se meta dva puta pojavi na ekranu, to je bio problem to je otklonjeno. Razlog je prost, DAS senzori su daleko napredniji nego stariji senzori (MAWS) pa su u stanju da identifikuju daleko vise meta nego ranije gde su u sustini sluzili samo za otkrivanje ispaljenih raketa na letelicu.

Sto se tice opterecenja podacima imas dobar primer kod F-22 kako je to reseno npr. u slucaju radara, iako radar moze da prati preko 30meta odjednom na ekranu se samo prikazuje 10 prioritetnih meta.

offline
  • Pridružio: 26 Okt 2011
  • Poruke: 1228

imaju li Izraelci na postojece F15 datalink koji sinkronizovan sa F35 i ALISom

offline
  • Pridružio: 23 Sep 2009
  • Poruke: 889

mean_machine ::@miodrag 2

Kod F-35 problem je bio u tome da radar uoci metu a uoci je i DAS, i onda se meta dva puta pojavi na ekranu, to je bio problem to je otklonjeno. Razlog je prost, DAS senzori su daleko napredniji nego stariji senzori (MAWS) pa su u stanju da identifikuju daleko vise meta nego ranije gde su u sustini sluzili samo za otkrivanje ispaljenih raketa na letelicu.

Sto se tice opterecenja podacima imas dobar primer kod F-22 kako je to reseno npr. u slucaju radara, iako radar moze da prati preko 30meta odjednom na ekranu se samo prikazuje 10 prioritetnih meta.


Nije samo to, Mean.

Dolazi do problema i sa prikazom na viziru kacige pilota. Dolazido problema dezorjentacije pilota kada sa termovizijskim kamerama ima pogled kroz trup aviona.

Dolazi do problema pracenja svih informacija na ekranu instrument table. Jednostavno, previse se informacija prikazuje, i ako pilot pokusava da ih sve isprati, on vise gleda u instrument tablu/pokazivace nego van aviona. Pogledaj malo koje su probleme imali instruktori pri obucavanju pilota F-18, i bice ti jasno. Od tog vremena se broj prikazanih informacija ucetvorostrucio.

Radar i informacije prikazane sa njega je tu jos najmanji problem.

Zivi bili pa videli, meni se cini da je ruski pristup ovde prakticniji, i efikasniji.

Btw, odgledao sam emisiju na you tube o kalasnjikovu, u kome je glavni junak bio bivsi pripadnik americkih specijalnih jedinica, koji je ponovo vrsio ispitivanje Ak-47 posle 2002.-ge radi dobijanja statistickih podataka koji su ranije verovatno postojali, ali su izgubljeni negde u nekoj arhivi. Zato je on sa kolegom obavio nova testiranja, na puskama koje su izgledale kao da su izvucene sa djubrista. Ispalo je da su rezultati za njega bili impresivni, i da su mu razbili vecinu predrasuda koje je imao o ovom oruzju. Ono sto je meni bilo zanimljivo je bilo objasnjenje kako amerikanci sagledavaju tu pusku, i gde su greske u tome po njegovom misljenju.

Zakljucak je bio veoma zanimljiv. Ispalo je na kraju da je vecina problema koje amerikanci imaju sa ovom puskom posledica nepoznavanja procedura rada sa puskom, i pokusaj primene standarda predvidjenih za M-16 i M-4 na Kalasnjikov. Kao i potpuno nepoznavanje pravila rukovanja puskom, koje je sam proizvodjac napisao. Uzmes Kalasjnikov, i pokusavas da ga tretiras kao M-4. I onda se pitas zasto ne radi onako kako bi ti hteo, i pocnes da je pljujes.

offline
  • Pridružio: 23 Dec 2006
  • Poruke: 12561

@miodrag2

Imas na YT sta kazu sami piloti, mogucnost da gledaju kroz pod ne koriste ali im itekako znaci to sto na viziru kacige imaju informacije o metama pa ne moraju da gledaju u ekran, takodje im znaci da ne moraju da nose night vision.

Pa na F-18 su se ucili i vec kod kod F-22 tome je posvecena paznja da ne zatrpavaju pilota sa gomilom podataka, a mogu misliti kako stoje stvari sa F-35, koji je noviji. Preopretecenost podacima ja za F-35 nisam naisao kao problem, ali jesam za vise istih meta sto je otklonjeno softverom.

offline
  • djox  Male
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 23 Nov 2010
  • Poruke: 96683

F-35 steering board approves plan to field Auto GCAS sooner than planned
Arrow https://insidedefense.com/insider/f-35-steering-bo.....er-planned

First Italian F-35B arrives at NAS Pax River
Arrow https://www.dvidshub.net/news/264308/first-italian-f-35b-arrives-nas-pax-river

offline
  • Nebojša Đokić
  • vojni istoričar
  • Pridružio: 03 Jun 2010
  • Poruke: 4066
  • Gde živiš: Novi Beograd

mean_machine ::@miodrag 2

Kod F-35 problem je bio u tome da radar uoci metu a uoci je i DAS, i onda se meta dva puta pojavi na ekranu, to je bio problem to je otklonjeno. Razlog je prost, DAS senzori su daleko napredniji nego stariji senzori (MAWS) pa su u stanju da identifikuju daleko vise meta nego ranije gde su u sustini sluzili samo za otkrivanje ispaljenih raketa na letelicu.

Sto se tice opterecenja podacima imas dobar primer kod F-22 kako je to reseno npr. u slucaju radara, iako radar moze da prati preko 30meta odjednom na ekranu se samo prikazuje 10 prioritetnih meta.

Mean ne znam odakle ti ideja da su rešili taj problem ako ne misliš da je rešenje to što isključe ili radar ili DAS. Taj problem nije rešen i ne zna se kada će. A dok to ne reše avion nije stvarno operativan.
A to šta piloti pričaju javnosti o tom avionu možeš da okačiš mačku o rep. Zvanični izveštaji o kojima govorimo i izveštaji pilota u javnosti su u potpunoj suprotnosti e sad mislim da je jasno kome treba verovati.
Upravo taj koncept koji ti hvališ je trazlog što im je veliki problem da instaliraju recimo AIM-9X u F-22 i što za modernizaciju aviona F-22 ima da potroše po više od 100 miliona dolara po komadu. I taj koncept je kriv što će F-22 prvi u staro gvožđe pre F-16 jer im se ne isplati da ga ponovo modernizuju već oko 2035. godine.

offline
  • Pridružio: 23 Sep 2009
  • Poruke: 889

mean_machine ::@miodrag2

Imas na YT sta kazu sami piloti, mogucnost da gledaju kroz pod ne koriste ali im itekako znaci to sto na viziru kacige imaju informacije o metama pa ne moraju da gledaju u ekran, takodje im znaci da ne moraju da nose night vision.

Pa na F-18 su se ucili i vec kod kod F-22 tome je posvecena paznja da ne zatrpavaju pilota sa gomilom podataka, a mogu misliti kako stoje stvari sa F-35, koji je noviji. Preopretecenost podacima ja za F-35 nisam naisao kao problem, ali jesam za vise istih meta sto je otklonjeno softverom.


Super, znaci ulozim u nesto par milijardi dolara, a onda ga piloti sami iskljuce, jer zbog iste tehnologije imaju problem dezorjentacije.

Sto se tice F-22, ne mislim da su problemi kod njega reseni. Kao i kod F-18, doslo je do promene u obuci pilota. Smanjenje broja prikazanih ciljeva, i ostavljanje elektronici da odredjuje prioritetne umesto samih pilota, dovodi pilota u situaciju da ne moze da bira kakve ce takticke postupke primeniti. Umesto prednosti, tehnika postaje slabost.

Nije resenje prikazivanje ovoga ili onoga, vec da nacin prikazivanja ne opterecuje pilota. Ako radar moze da prati 30 ciljeva, to pilot mora i da vidi, ali to mora biti prikazano na takav nacin da on ne mora da posvecuje previse vremena na analizu samog prikaza.

Ja takodje nisam cuo za resenje problema preklapanja ciljeva dobijenih od DAS-a i radara, vec da je problem resen, kao i kod pogleda kroz dno aviona, iskljucenjem jednog ili drugog senzora. A ne verujem ni da ce biti resen, zbog razlike polozaja senzora i razlicite detekcije polozaja cilje od strane razlicitih senzora. Kako resiti problem koji ce se ciljevi prikazati, na osnovu cega odrediti da li je jedno isti cilj, ili je mozda jedno cilj vidljiv radarom, a drugo cilj ciji je radarski odraz premali za radar, ali je vidljiv u IC opsegu?

Prikaz podataka na viziru kacige je dobre stvar, i niko to ne spori, ovde je pitanje selekcije onoga sto ce biti prikazano. Postavlja se pitanje i tezine same kacige i njenog balansa, pa samim tim i problema opterecenja glave pilota. Prosto receno, inzenjer nece morati ni da je nosi, ni da u manevru od 9G pomera glavu sa njom.

Kao sto sam rekao, sve je pitanje balansa, koliko je dobro odradjen.

Cini mi se da su tu u ovom slucaju Rusi postigli bolji balans. Ne mora da znaci da sam i u pravu, ali kada gledam pojedine slike njihovih instrument tabli sa svih novih aviona, mnogo toga je prikazano pristupacnije. Sa druge strane, prikaz na ekranu radara nije takav, meni je licno mnogo vise zbunjujuci nego kod americkih aviona, ali omogucava prikaz veceg broja ciljeva bez preklapanja grafickih oznaka.

offline
  • djox  Male
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 23 Nov 2010
  • Poruke: 96683

F-35 May Be Out as Germany Weighs Tornado Replacement Options
Citat:As Germany continues to consider options for replacing its old Tornado jet fighters, the head of the German Luftwaffe will literally be fired if he says the words “F-35” publicly again, according to a recent report.
Arrow http://www.defense-aerospace.com/article-view/rele.....tions.html

Pentagon “Can't Afford” F-35 Sustainment Costs: Lord Says
Arrow http://www.defense-aerospace.com/articles-view/rel.....-lord.html

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 1195 korisnika na forumu :: 36 registrovanih, 5 sakrivenih i 1154 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: anta, Apok, CikaKURE, Dannyboy, deimos25, Dimitrise93, djboj, DragoslavS, dushan, Excalibur13, HogarStrashni, ikan, ivan1973, Karla, Krvava Devetka, kubura91, laurusri, Lazarus, madza, MB120mm, Mi lao shu, muaddib, nebkv, nemkea71, Oscar, Panter, Pikac-47, procesor, sovanova95, Srle993, stalja, suton, Tvrtko I, vladulns, |_MeD_|, žeks62