G-4 Supergaleb

337

G-4 Supergaleb

offline
  • Pridružio: 17 Maj 2008
  • Poruke: 12069
  • Gde živiš: Srbija

Citat:Zarko Skoko
252. u povratku sa defilea




Arrow https://www.facebook.com/photo.php?fbid=3871707947.....amp;type=1



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Pridružio: 06 Jul 2011
  • Poruke: 858



offline
  • BSD 
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 05 Okt 2009
  • Poruke: 3189
  • Gde živiš: Kraljevo

Bivše republike SFRJ mogle da prave avione G-4 Americi

Kako je 1991. propao posao veka između Jugoslavije i Sjedinjenih Američkih Država. SDPR i "Dženeral dinamiks" imali predugovor o proizvodnji oko 5.000 konstrukcija aviona G-4


JUNA 1991. vođstva posvađanih republika SFRJ našla su se pred izborom. Da prekinu svađe i okrenu se ekonomiji, između ostalog i kroz izvoz tehnologije za proizvodnju aviona G-4 Americi, ili da budu ostavljeni sami sebi da se "pokolju" u balkanskoj krčmi.

Ovo je članovima Predsedništva SFRJ saopštio američki državni sekretar Džejms Bejker 21. juna 1991. u Beogradu. Šef spoljnih poslova SAD tada je rukovodstvu SFRJ potvrdio informaciju koju su ovi već imali: jedna od najvećih komapanija za proizvodnju vazduhoplova "Dženeral Dinamiks" iz Fort Vorta u Teksasu potpisala je ugovor o razumevanju sa našom državnom firmom SDPR o zajedničkom reprojektovanju i proizvodnji oko 5.000 konstrukcija vazduhoplova G-4, koji su u devetoj deceniji prošlog veka konstruisali jugoslovenski stručnjaci.

Avion iz Žarkova ocenjen je kao favorit na konkursu JPATS za izbor novog školsko-borbenog aviona za obuku pilota koji je raspisalo američko RV 1990. i od 1995. trebalo je izbaciti oko 900 letelica za ovaj konkurs.

Kako je rukovodstvu SFRJ rekao Džejms Bejker, on je u Beograd "doneo" ček na 6,5 milijardi dolara uz uslov da razmirice rešavamo na miran način, bez mnogo "buke". Ali, usledio je rat...

TESTIRANjE

O poslu veka koji nije realizovan, za "Novosti" govori dr Nenad Gojković, tada šef marketinga i strateškog planiranja u SDPR i kreator projekta plasmana aviona G-4 u SAD, pod prvobitnim kodom "Sarajevo". On pre svega ističe da nije bio sam u poslu koji je danas namerno zaboravljen.

- Poklopile su se mnoge stvari u toj poslednjoj deceniji prošlog veka - počinje priču Gojković. - Raspisan je konkurs za izbor novog aviona u američkom RV za sve rodove vojske, a mi smo imali izvanredan avion. Ja sam napravio plan nastupa na tržištu SAD i u nekih 13 meseci postignut je neverovatan uspeh. Nažalost, sve je minirano nerazumnim postupcima političara.

"Dženeral Dinamiks" nudio posao veka
Ocenjujući koji su razlozi što je naš avion iznenada "uzleteo" za najvećeg favorita na konkursu US AIR FORCE, Gojković, pored kvaliteta same letelice, izdvaja nekoliko događaja koji su usledili u 13 meseci 1990. i 1991. Avion G-4 nominovan je za učesnika na konkursu 22. novembra 1989. u Pentagonu. Zahvaljujući agilnosti naših vojnih predstavnika, pre svega atašea pukovnika Dragana Ikonomovića, već maja 1990. na aerodrom u Batajnici su sletele dve grupe američkih elitnih pilota.

- Prva grupa američkih pilota koji su testirali G-4 stigla je 6. maja 1990. Vodio ju je pukovnik Dejvid di Marči, načelnik odseka za nabavku školskih aviona, a sa njim je bio i načelnik programa za obuku pilota i načelnik taktičkog vazduhoplovnog odseka - nastavlja Gojković.

Oni su četiri dana leteli iz Beograda, Zadra, Podgorice. Imali su sva taktička gađanja vazduhoplovom i bili su prezadovoljni. Za njima je 10. maja u Beograd sleteo general Ouks sa još pet pilota, među kojima je bila i žena kapetan Linen Marten. Američki general je ljut stigao na Batajnicu. Naime, Italijani su ga držali dva sata u vazduhu (pilotirao je sam "boingom 707"), ne dajući mu da preleti u SFRJ ljubomorni što ide da testira G-4. Preleteo je tek pošto ih je izvređao. Ouk je leteo istog dana na G-4, a usledio je zajednički brifing.

- Svi ovi vrhunski letači su bili prezadovoljni sa G-4, uz opasku da bi motor mogao biti jači. Kulminacija je nastupila kada je reč dobila kapetan Linen Marten - nastavlja Gojković. - Ona je otprilike rekla da je G-4 sposoban da napravi koliko hoćeš kovita u vazduhu i da se sam vrati u položaj za letenje. Ushićeno je kazala "kako su jugoslovenski konstruktori ludi kada su uspeli da naprave ovako nešto". Usledio je aplauz i znalo se da je G- 4 "položio".

SARADNjA

Let G-4 na vazduhoplovnoj izložbi u Fernborou u Engleskoj u avgustu 1990. ispao je najbolja reklama za G-4 u svetu vazduhoplovstva. Kako svedoči Gojković, naš pilot je morao da program završi pre roka jer je nastala gužva oko prevremenog uzletanja ruskog aviona. G-4 je ušao u oštar zaokret skraćujući let, ali mu se nije zabravila nosna noga, te je na sletanju pilot avion vodio na desnom i levom potkrilnom točku "vagajući ga" do kraja piste. Avion je potom pao na kljun. Udes je bio očigledan i bez posledica po pilota.

- Gužva je nastala tek sutra, kada je isti avion ponovo uzleteo i leteo akro program kao da se ništa nije desilo - svedoči Gojković. - Dok su se naši u delegaciji svađali ko je kriv za "bruku", u delegaciji "Dženeral Dinamiks", koja je sve gledala, bili su oduševljeni jer su videli da avion može da se digne "iz pepela" za jednu noć.

Saradnja sa "Dženeral Dinamiks" priča je za sebe. Početkom juna, pre odlaska u Jugoslaviju, Rojs Kaplindžer, bivši pukovnik pilot mornaričkog vazduhoplovstva koji je vodio pregovore u ime teksaškog proizvođača aviona, kada je video film o jugoslovenskoj fabrici aviona "Soko" pitao je da li je film pravljen u francuskoj fabrici. Nekoliko dana kasnije u Mostaru kuckao je prstima po avionskoj presi ("auto klavu"), ne verujući da posedujemo tako savremenu mašinu.

Kasnije, u decembru, najviša delegacija iz Teksasa bila je u VTI u Žarkovu i posle te posete direktor firme koja je u tom trenutku zapošljavala 130.000 ljudi i pravila tada i B-2, napisao je naređenje američkim inženjerima da se "ispitivanja koja se imaju vršiti u vazduhoplovnim programima ove firme ubuduće sele u Žarkovo u Jugoslaviju pošto je VTI na tehnološkom nivou, po kadrovima i opremi jednak, a u nekim segmentima čak i bolji, od Instituta u Torontu (tada broj 1 na američkom kontinentu).

Ukratko, VTI i "Dženeral Dinamiks" imali su zajedničke stručnjake koji su radili na reprojetku G-4 i zajednički avion je trebalo da poleti do 1994. Naime, u to vreme Amerikanci su završavali narudžbine za F-16 i kapaciteti su im bili slobodni.

Delegaciju koja je pottisala memorandum o saradnji sa Amerikacima 18. febraura 1991. u Fort Vortu vodio je u ime SFRJ dr Nenad Gojković, a sa njim su bili pukovnik Jaroslav Šafarik, zamenik direktora VTI, i pukovnik Petar Stanić, pomoćnik vojnog atašea. Sa američke strane potpis je stavio Herbert Rodžers, potpredsednik kompanije.

- Obilazili smo fabriku električnim automobilima, gde se sklapao F-16 i gde je radilo 30.000 radnika - seća se Gojković. - Oni tada nisu imali ništa više ni bolje od nas u "Sokolu". Kada sam primetio "auto-klav" zamolio sam vozača da stane. Prišao sam mašini i pokucao po njoj baš kao Kaplindžer u Mostaru juna 1990. kada nije verovao da i mi ovako savremenu stvar imamo. Američki direktori, koji su bili u pratnji, čudili su se šta radim, a ja sam, kao za sebe, gledajuću u Kaplindžera, rekao na engleskom: "Gle, pa isti je kao naš". Dobro je shvatio šalu.

KRAH

U Teksasu je tada dogovoreno da se na G-4 promeni motor američkim motorom "General Elektrica", koji je bio duplo jači i sa 30 odsto manjom potrošnjom. Dogovoreno je da se u kabinu stavi elektronika sa F-16. Sve je overeno potpisom. Istog meseca Antun Tus je u SAD sa Kolinom Pauelom, načelnikom Združenog generalštaba američke vojske, dogovarao saradnju, ali rat je bio brži.

- U aprilu 1991. ponovo sam se sreo sa američkim vojnim atašeom, pukovnikom Džinom Vinsentom - seća se dr Gojković - i požalio mu se da ne znam šta će biti sa saradnjom jer se rat već "mirisao".

Američki pukovnik bio je optimista:

- Celu zbrku u vašoj zemlji srediće Volstrit - rekao je ataše Gojkoviću, najavljujući i dolazak državnog sekretara SAD Džejmsa Bejkera za jun.

Bejker je zaista došao i doneo ponudu od 6,5 milijardi dolara za start saradnje. Ispraćen je iz Beograda sa porukom da se "Amerikanci ne mešaju". Članovi Predsedništva SFRJ očigledno nisu marili za Volstrit.

CRNI PETAK

U MEMOARIMa "Politika i diplomatija" Džejms Bejker posetu Beogradu 21. juna 1991. opisuje kao "svoj crni petak". Opisujući kakve je sagovornike našao na Balkanu, pozvao se na reči tadašnjeg ambasadora SAD u Beogradu Vorena Cimermana, koji je ovo političko razdoblje u SFRJ opisao kao "takmičenje u nacionalizmu od vrha do dna".

SVEDOČANSTVO I POSVETA

OKO 15 fascikli koje govore o nerealizovanoj šansi SFRJ u Americi danas se čuvaju u arhivima Muzeja vazduhoplovstva. Interesanto da su ovi dokumenti potpuno "zaboravljeni", a deo svedočanstva o svemu što se dešavalo, koje je napisao dr Gojković, čuva se u Muzeju vazduhoplovstva sa posvetom: "Nadam se da će ovo poslužiti da ne počinjemo uvek od nule, već da nastavimo gde su prethodne generacije stigle".



http://www.novosti.rs/vesti/naslovna/reportaze/akt.....-4-Americi

offline
  • Zidam zgrade i fasade ......... I armiram, betoniram. Utovaram, istovaram i nikad se ne odmaram.
  • Pridružio: 14 Dec 2005
  • Poruke: 25218
  • Gde živiš: Na istoj adresi ali promenih četiri države

Da dopunim tekst kao osoba prisutna na licu mesta.
Leteli su na 23736 i 23647 (647 uzet iz sastava 252.lbae). Piloti Jelen i Cimbaljević, ako se dobro sećam. Leteli su sa stajanke VOC.
Koliko god bili zadovoljni sa G-4 pažnju im je odvlačio MiG-29 parkiran nekih 50 metara dalje na stajanci tadašnje parce MiG-29. Tada su ga pvi put videli uživo. Konačno je neko dobro procenio pa ih pustio da priđu i pogledaju devetku kako bi kasnije bili prisutni dok im se govori o G-4.


Po pitanju sletanja sa uvučenom nosnom nogom. Burže '85 ili Fernborou '90?
Pored toga treba obratiti pažnju na pozadinu teksta. Ispade da probni pilot koji predstavlja avion u inostranstvu ne vodi računa o zabravljenosti nogu aviona pre sletanja. Ima tu jedna druga verzija zašto je noga ostala "gore".

offline
  • Pridružio: 06 Jul 2011
  • Poruke: 858

Једна лепа фотографија коју је објавио Светозар Йоканович са сајта Групе за Ју ваздухопловну историју:

offline
  • Luka 
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 14 Mar 2011
  • Poruke: 3071

^ zanimljiv je jedan od komentara na tu sliku (na istom sajtu):
Milojko Tadic ::Ovo je fotografija posle remonta u ZMAJ-u....'91. smo ga preleteli Miljko Stefanovic i ja iz zavoda na A. Batajnica..Pri tom smo posle poletanja nakon 10 min. leta, imali potpuni el. otkaz. Zahvaljujuci prisebnosti pilota i postovanju procedure u vanrednim situacijama, sleteli smo na Batajnicu uspesno i bez tezih posledica...Kvar je bio u losem spoju na glavnoj sabirnici el. napajanja na avionu...(posle remonta). Naravno. Motorce je radilo besprekorno a dan je bio bez i jednog oblacka...Napominjem da smo imali drustvo jos dva Galeba N-60, koji su nas pratili do sletanja s tim sto su oni sleteli pre nas, ne znajuci u kakvom smo problemu...Veza nam naravno nije radila...
------------
Mixelotti ::Ima tu jedna druga verzija zašto je noga ostala "gore".
Može li nešto više o toj drugoj verziji?

offline
  • Zidam zgrade i fasade ......... I armiram, betoniram. Utovaram, istovaram i nikad se ne odmaram.
  • Pridružio: 14 Dec 2005
  • Poruke: 25218
  • Gde živiš: Na istoj adresi ali promenih četiri države

zixo ::стајанка пред аеромитинг 2012.






Frejm iz jednog dokumentarca gde se vidi kako je ta stajanka izgledala nekad. Niz aviona od uže rulne pa do stajanke VOC.
Bila je to jedna eskadrila sa 57 (pedeset sedam) aviona. Višak u odnosu na formaciju ali takva su vremena bila. Nisu svi avioni eskadrile na slici jer fizički nisu ni mogli da stanu


offline
  • Pridružio: 17 Sep 2010
  • Poruke: 24370

^

252 lbae `Kurjaci sa usca`

i poznati hit Smile

Спот РВ, Г-4 и Г-2

Arrow https://www.youtube.com/watch?v=7dohPAj5H1k

i ovo

Viktorija i Kurjaci sa Ušća - Rat i Mir


Citat:Viktorija i članovi udruženja pilota "Kurjaci sa Ušća" izvode nezvaničnu himnu udruženja na proslavi u Poslovnom klubu SDPR 17.01.2014. godine uz pratnju Y benda

Arrow https://www.youtube.com/watch?v=pSDIc9lG5qo

bonus ..


Super Galeb G-4

Arrow https://www.youtube.com/watch?v=g8voTanMHpQ

offline
  • Pridružio: 03 Jul 2014
  • Poruke: 1052

Sto se tice Kineza i sta mogu da ponude za G4 najpre se nadam u motor Minshan za L15 koji bi trebalo do kraja godine da udje u serijsku proizvodnju ili 2016te.

Modernizacija G4 bez zamene motora je pola posla a sa novim motorom je potpuna.
Minshan motor sa forsazom ima 50kn potiska tako da verujem da bez komore za forsaz mora da ima 28-30kn potiska sto bi G4ci dalo performanse iste ako ne i bolje od Britanskog Hawka jer je G4 za 1000kg laksi.

Motor na slikama deluje malo i sa komorom za forsaz,a i precnik mu deluje slican vajperu,ali vide ce mo kad se pojave podaci o gabaritima motora...

offline
  • Toni  Male
  • SuperModerator
  • Pridružio: 18 Jun 2008
  • Poruke: 30262

Ne znam sta Kinezi mogu da vam ponude za G-4 ali znam sta ja mogu da vam ponudim za ponovno trpanje kojekakvih motora u G-4 i vrtenje iste prica 10001. put.

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 741 korisnika na forumu :: 30 registrovanih, 4 sakrivenih i 707 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: 357magnum, bojank, Brana01, Bubimir, chica, CikaKURE, deLacy, esx66, galerija, GandorCC, hologram, ILGromovnik, Karla, ksyyaj, kubura91, kybonacci, laganini123, mercedesamg, Mi lao shu, Miskohd, nemkea71, radoznao, rodoljub, ruger357, Srle993, suton, vathra, ZetaMan, zxstole, šumar bk2