J-22 Orao

411

J-22 Orao

offline
  • BSD 
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 05 Okt 2009
  • Poruke: 3191
  • Gde živiš: Kraljevo

ST sa hidraulickim sistemom je projektovala francuska firma „Mesije Ispano” , gde su oni iskoristili resenje sa Jaguara. Svi prototipovi su imali uvezen ST iz Francuske, a posle ga je licencno proizvodila PPT. Oni su bukvalno prekopirali ceo hidraulicni sistem sa prvog prototipa koji je bio proizveden u Francuskoj. Pa zbog neadekvatnog koriscenja propisa u nekim slucajevima, u toku homologacije domacih komponenti (promena materijala, njihove obrade) uticalo je na pouzdanost sistema. Stalno je dolazilo do curenja hidro ulja, pucanja instalacija, a bilo je problema i zbog mehanicara koji su naucili da rade na prostom sistemu na Jastrebu i Galebu, pa kad su presli sa pritiska od 140 bara na 210 bara javili su se problemi i to veliki.
Kasnije na hidraulicnom sistemu i stajnom trapu su uvede nove tehnologije naleganja i zaptivanja uz pomoc americke firme „Samban”, pa je izmenjen sistem bravljenja, signalizacija krajnih tacaka, otpornosti na koroziju. Tamo negde 1990. godine su izvrsili analizu modifikacija hidroinstalacija, koja je trebala da zaustavi to curenje i doslo se do desetine cene kompletnog aviona.

Postoji slucaj pilota Zvonka Knaflica kada mu se ST konstantno uvlacio i izvlacio naizmenicno i to u kratkim razmacima. Posto se nije uvlacio do kraja, nego delimicno, ali se zabravljivao. On je pokusao logicno resenje da u momentu kada je ST u trenutno izvucenom polozaju iskljuci elektricni osigurac stajnog trapa, ali nazalost nista se nije desilo vec je ST nastavio da se uvlaci i izvlaci, onda je covek pokusao mehanicko odbravljivanje ST-a , pa je nakon toga interval uvlacenja postao nesto duzi, onda je dobio saglasnost da dodirne PSS da vidi reagovanje aviona i pri dodiru ST-a aviona sa pistom zbog tezine aviona i smanjenja hidrostatickog pritiska glavne noge se zabravljuju. Nakon odvajanja aviona od piste ponovo odbravljivanje uvlacenje i sve ponovo, na kraju je covek tako sleteo sa minimalnim gorivom. Na kraju su dosli do zakljucka da se zbog korozije polomila iglica sa oprugom na elekromagnetnom razvodniku koji po osnovu pritiska u hidrosistemu zabravljuje i odbravljuje ST, pa zbog konflikta komandi on to tako naizmenicno radi, a pre toga su ovi iz PPT rekli kako je to teoretski nemoguce. Slobodan Jocic dvadeset godina kasnije nije bio te srece da mu ST zabravi na taj nacin.



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • voja64  Male
  • Stručni saradnik foruma
  • Pridružio: 10 Okt 2012
  • Poruke: 25456

Kada sam polovinom 80ih išao službeno u PPT naslušao sam se samohvalisanja o osvajanju ST Orla a da su mi pritom morali priznati da neke sklopove u hidraulici pumpi i hidro motorima na valjcima DVV-10 i 11 nisu mogli da skinu u kopiranju od Nemačkog originala marke Linde..
Potom su se samo povećavali brojni dokazi njihovog zaostajanja i u drugim hidrauličnim sklopovima za koje nisu imali adekvatne materijale ili bi im završna kontrola kvaliteta zakazivala pa je većina mašina curila na setovima hidro cilindara kao normalna pojava.
Ovo se na mašinama sa stranim cilindrima gotovo nije ni uočavalo poput recimo Caterpilara .
Mali je of ali samo potvrđuje zaostatak u razvoju i praćenju svetskih trendova STTa i tada a kandar nije bolje ni sada...



offline
  • BSD 
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 05 Okt 2009
  • Poruke: 3191
  • Gde živiš: Kraljevo

Nsmo ni mi najgori, tu je problem i ono nase „moze to tako”, gde da damo tolike pare za takvu glupost Very Happy ! Ja vam napisah, uradili su studiju resenja problema, ali dati deseti deo cene aviona na to za njih je bacanje para, kao da avion ne mora da sleti na zemlju. Bili su u fazonu resicemo to na NA, nek teraju ovako, ali uvek se u zivotu desi nesto novo!


offline
  • Sale  Male
  • Elitni građanin
  • Pridružio: 30 Jul 2010
  • Poruke: 1693
  • Gde živiš: Z-moon

Iz knjige A.Radića o Orlu.

offline
  • Pridružio: 08 Sep 2005
  • Poruke: 5746

Treba imati i razumevanja za nas - relativno mlada vojna industrija koja je sa Jastreba an Orla napravila kvantni skok, realno rečeno, Jastreb je bio izrazito jednostavan u odnosu na Orla. Tako je i pravljen da (Jastreb) bude laki jednostavni jurišnik u ono vtreme kada smo još flertovali sa partizanskim načinom ratovanja, dok je Orao kompleksan avion, koji realno, ni Kinezi nisu do skora mogli da naprave, tj svoju varijantu.
Problem su naravno bile i zemaljske posade, nenaviknute na tako sofisticirane avione.

offline
  • flysky  Male
  • Zaslužni građanin
  • Nikola
  • Pridružio: 26 Dec 2012
  • Poruke: 513
  • Gde živiš: Srbija

Trenutno je imperativ vraćanja u flotu što više TT ispravnih Orlova sa akcentom na NJ-22. Nakon davnog neuspelog testiranja Groma - A sada se prvi put susrećemo sa ozbiljnim testiranjem više vrsta vođenog ( stand-off) naoružanja V-Z kao i rakete V-V sa našim raketnim pogonom, novim aeroprofilom u čenom delu - kanari i GSN naše poizvodnnje i delom pameti ( čitajte naše proizvodnje ali gro ino pameti ) - otom potom.

- Tačno sve prolazi kompjuterska ispitivanja, laboratirju do simulacije lansiranja.

- Problem sa stajnim trapom je rešen. Centralni stajni trap je kod glavne noge i dve bočne grane dobio olakšanja novim legurama kao i nosna noga stajnog trapa. Neka smo rešenja vezano za olakšanje zmaja aviona naročito u centralnom delu u koje se smeštaju motori delom sami uradili a neka platili sve sa ciljem dobijanja većeg odnosa mase potisak.

- Glaskopit, optoelektronika su gro ino pameti a Teleoptik se postepeno uvodi u priču.

- Jednodelni vetrobran daće Orlu nov moderan iizgled i odličnu vidljivost. Po proveri izdržljivosti strukture zmaja sledi ugradnja i provera glaskopita ( MFD i HUD ) kao i HOTAS .

- Sami nemamo znanja da postojeće motore težinski smanjimo, povećamo potisak kako bez tako i sa forsažom. Forsažni deo biće znatno kraći. Tačno komjuterska simulacija, testiranje centraže i detaljna provera na probnom stolu. Nije Viper 680, već potpuno novo rešenje (miks naših tehnoloških ideja i plaćanje usluge ). Ukoliko svi testovi prođu praktično se u konačnoj verziji dobija novi Orao u dokazanom aerodinmačkimom profilu.
- Ovo bi bio ogroman poduhvat i praktično vinuo Orao u supersonične vode i takođe jako bitno dao i G-4-ci novu mladost.

- Po detaljnom testiranju nove pogonske grupe sledi letno ispitivanje do maksimuma u svim režimima leta. Kada - u kom momentu će se izvršiti ugradnja nove pogonske grupe ne znam. Za ovo su odvojena značajna sredstva i praktično LBA daju potpuno novu - modernu komponentu.

- Rok je 2 godine do celokupno zaokružene modernizacije, TOC i predaja jedinici. Avionika, olakšanje strukture i provera više tipova stand-off naoružanja spadaju da kažem u lakši deo. Najveći zalogaj je pogonska grupa. Jednom smo se opekli debelo vezano za slabašnu pogonsku grupu i sada se ovom poduhvatu daje ozbiljna pažnja i solidan novac ( svo znanje ne dolazi sa zapada ... ) ;

Samo smanjenje težine stajnog trapa i unutrašnjosti zmaja donosi mnogo, sve i da se zadrže postojeći motori ali je cilj ugradnja nove - lakše sa većim potiskom. Ulaganje u Teleoptik, zavod Orao i "malo" ino pameti nije slučajan. Svojevremena nužna nadogradnja osnovnog motora sa forsažnim delom uz pomoć R&R je bilo nužno i nisu urađene sve moguće opcije. Da li je moguća naknadna primena naše i ino pameti (ne sa zapada ...) - da ! Da li treba transparetno reći šta će se konkretno i u kom delu raditi sa pogonskom grupom (dovoljno je rečeno smanjene forsažnog dela ...) ... NE !

Prevelik motor i predugačak da bi se koliko toliko povećao potisak a značajno dobilo na težini aviona :






Aerodinamički odličan avion ali sa preteškim stajnim trapom , na Orlu sa nedovoljnim potiskom :





Bitan deo koji dobija izmene i smanjene težine :



Forsaž ostaje svakako ali je pogonska grupa lakša,manja i sa većim potiskom , čime Orao ulazi u nadzvučne vode .

offline
  • pavlo  Male
  • Super građanin
  • Pridružio: 27 Sep 2011
  • Poruke: 1080

@flysky
Sve to sto ste napisali, sve je to naucna fantastika. Treba se prisetiti sta sve kao drzava ne mozemo, a to su mnogo sitnije stvari, onda se da zakljuciti da li ce biti sta od napisanog.

Pozdrav!

offline
  • Bili smo vojnici
  • Pridružio: 19 Maj 2009
  • Poruke: 4983
  • Gde živiš: Beograd - Srbija; Novi Grad - Republika Srpska

@flysky


Sva ta priča o tzv. dubokoj modernizaciji je toliko ekonomski neisplativa i u našim uslovima više bih rekao, rekla kazala.

Brojno stanje aviona tipa Orao je toliko, da je neisplativo da se pristupi takovom tipu modernizacije uz zamenu motora novim snažnijim. Za to bi se svaki avion morao bukvalno da rasturi, da se kompletna konstrukcija aviona proveri kroz skener, da nema kakve korozije, fizičkog oštećenja, prskotine i slično.
Orao nije konstruisan kao nadzvučni ili supersonični avion, već isključivo kao krozvučni, odnosno njegova maksimalna brzina iznosi oko 1160 km/h na visini. Većina Orlova nije forsažna, tako da ugradnjom jačeg motora radi postizanja brzine od 1M i više u horizontalno letu, morala bi se uraditi ozbiljna intervencija na konstrukciju, isto tako bi se moralo intervenisati i na forsažnim Orlovima. Međutim, to je jednostavno neizvodljivo na letelicama koje nisu za to predviđene i stare su više od 30 godina.
Na ovolikom broju aviona što trenutno imamo, možemo da uradimo određene kozmetičke izmene, ne više, sve ostalo je totalno neisplativo, a i naša namenska industrija to ne može da izvede. A opcija nabavke iz inostranstva je ekonomski neisplativa.

offline
  • BSD 
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 05 Okt 2009
  • Poruke: 3191
  • Gde živiš: Kraljevo

Tezina motora je 378 Kg, a DS-a samo 135 Kg.
Dok se masa izduvne cevke krece oko 40 Kg ima tamo +/- nesto.

Sta tu moze da se izvuce?! To su nebuloze, kao i ovo da Orao nema krilo za vece brzine od brzine zvuka.

U konstrukciji se krije usteda mase, samo na konstrukciji polukrila tj. izmeni tehnologije izrade ustedelo se 200kg. Mada nema tu sta da se prica, problem je motor i to je gotova prica.

offline
  • član biblioteke
  • Pridružio: 18 Jul 2007
  • Poruke: 28485
  • Gde živiš: iznad smoga Beograda

flysky ::
- Sami nemamo znanja da postojeće motore težinski smanjimo, povećamo potisak kako bez tako i sa forsažom. Forsažni deo biće znatno kraći. Tačno komjuterska simulacija, testiranje centraže i detaljna provera na probnom stolu. Nije Viper 680, već potpuno novo rešenje (miks naših tehnoloških ideja i plaćanje usluge ). Ukoliko svi testovi prođu praktično se u konačnoj verziji dobija novi Orao u dokazanom aerodinmačkimom profilu.
- Ovo bi bio ogroman poduhvat i praktično vinuo Orao u supersonične vode i takođe jako bitno dao i G-4-ci novu mladost.

Ajde da kažemo da je novim materjalima moguće smanjiti masu komore DS i za 50kg, ali povećanje potiska nije moguće bez povećanja količine vazduha u struji gasova iza turbine, što znači modifikacija kompresora.

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 933 korisnika na forumu :: 46 registrovanih, 9 sakrivenih i 878 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: ajo baba, Andrija357, Apok, Atomski čoban, babaroga, Bane san, bigfoot, bojank, Boris BM, Brana01, celik, CikaKURE, dika69, Dimitrise93, draganl, Duh sa sekirom, dushan, elenemste, Excalibur13, FileFinder, FOX, goxin, Jahorina, Kibice, Kruger, laurusri, Leonov, ljuba, LUDI, Metanoja, milos.cbr, milutin134, nemkea71, nenad81, nextyamb, Panter, procesor, Romibrat, Sirius, slonic_tonic, stegonosa, Toper, vathra, Vlad000, W123, ZetaMan