PASARS 16

152

PASARS 16

offline
  • Pridružio: 07 Maj 2020
  • Poruke: 836

Zirafa automatski prati 9 ciljeva. Znamo sta znaci automatsko pracenje. Komandir baterije vrsi dodelu svakog automatski pracenog cilja jednom topu. Koliko realno ciljeva mogu gadjati u minutu, zavisi od brzine dodele, brzine protoka podataka zicom (udaljenja radar - orudja), vestine i osposobljenosti posluzilaca.
Sve su to maksimalne teoretske mogucnosti.
Top se preko PPC-a automatski navodi po azimutu, onda po sopstvenom programu pocinje svoju automatsku pretragu po elevaciji dok se cilj ne otkrije u okularu. Kada se cilj uoci pocinje pracenje po brzini palicom za upravljanje uz ukljucen laser...zatim racunar racuna preticanje, palica je slobodna, a dok racunar racuna operator po potrebi palicom popravlja pracenje, "pracenje po ubrzanju"....itd....

Analogija sa MiG29 ko sto neko rece nije bas prava, jer on prati do 10 ciljeva, ali automatsko pracenje (sa preciznim odredjivanjem parametara) samo 1, i to onog koji se gadja uz prestanak pracenja ostalih.
Zirafa automatski prati 9 ciljeva, a otkriva vise (naravno)



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Pridružio: 25 Jun 2019
  • Poruke: 105

Upravo sam čitao o Boforsu i podsećao se i kako vidim PPC je i u "moje vreme" bio isti kao i sad. Zašto je meni u sećanju ostalo da su i Žirafa i PPC bili razdvojeni to ne znam. Bio sam ubeđen da je u kabini bilo dva prekidača, za radar i za PPC. Ipak vreme čini svoje (skoro 20 godina je prošlo).
Eto, da iskoristim onda da se izvinim ako sam nekog zbunio.



offline
  • Pridružio: 24 Nov 2010
  • Poruke: 1035

Sta znaci ovo RLN?

offline
  • Pridružio: 21 Maj 2012
  • Poruke: 2286

Lucije Kvint ::darkangel ::Da nisi malo precenio top, nije li efektivni domet 3500 metara?
A sto se tice rakete domet je 7.5 km a imamo iz prve ruke potvrdu za to od jesenas kad smo prisustvovali gadjanju, povrh toga u pitanju je raketa koja dostize brzinu od 2.5 maha.


I ja mislim da je efikasni domet po visini 3500m za top 40 mm.
Nisam ranije pratio pažljivo ovu temu. Koliki je efikasni domet rakete po visini, a koliko po daljini? Ako je raketa dovoljno brza i na 5 km visine i 5 km daljine (kosa daljina 7km) da sustigne avion u antiraketnom manevru, onda je ovo ozbiljno oružje. Pogotovu za sirotinju u potencijalnom sukobu sa nadmoćnim neprijateljem, gde je pasivnost sistema jako važna. Ali, vredi i ako je dovoljno brza da na 5 km visine omlati dron, oni su puno tromiji od LBA.

Pricali smo o daljini ne o visini, maksimalni vertikalni domet L/70 je 8800 ali ne znam koliki je efikasni.

Inace raketa koja se pominje u postu je Mistral a ne ova nasa koja se testira. Po pitanju Mistrala i to konkretno nove verzije dometi su dati 7.5 km za daljinu i 6 km za visinu. Jesenas je bilo gadjanje na koje smo i mi bili pozvali i pogodjena je meta na daljini od preko 7 km
https://www.mbda-systems.com/press-releases/mbdas-.....e-success/
Sto se brzine tice smatram da Mistral sa pikom brzine od 800 m/s vise nego adekvatan da sustigne svaki avion koji bi se spustio na 6 km visine.

offline
  • Pridružio: 24 Maj 2020
  • Poruke: 2

Zdravo
nov sam na forumu pa da se predstavim.
Služio sam vojni rok, JNA 1981/82 godine,
VP 6888/4 Pleso kao nišandžija na topu
40 mm L70 (Bofors) i sećam se nekih
pojedinosti sa obuke.
Kada je reč o topu i upravljanju vatrom,
sve je rečeno u predhodnim postovima, a
možda i u diskusijama vezanim za isti,
pa se unapred izvinjavam ako se ponavljam.
Želja mi je da pojedinosti i nedoumice
složim u celinu.
Nišandžija sedi u kabini iz koje je vidljivost
nikakva.Levo kroz prozorče i gore, kada je
poklopac kabine otvoren, po danu i može
nešto da vidi na nebu ali sam da nanišani teško.
Upućen je na radar i PPC.
- Žirafa i PPC su razdvojeni!
Po dovođenju topa u vatreni položaj u donjem delu,
lafet? otvara se poklopac gde postoje tri priključka.
- jedan za PPC, ide uz top, debeli kabl i pokazivač,
koristi se samo po dnevnom svetlu, dobra vidljivost,
upravlja komandir odelenja.
- drugi ili treći, nevažno, telefonska žica, do radara
- drugi ili treći, RUP-12 ako se dobro sećam, do radara.
Bilo koji od ova tri signala oglašavaju se zvučno
na topu i pale svetlosni signal na tasteru table, mislim,
Pokazivač.
Nišandžija stiska taster i navodi top na cilj.
Kada uoči cilj, pušta taster i ručno prati cilj,
"laseruje" i nakon pozitivnog odgovora, pritiska
taster Praćenje. U suprotnom stiska taster Priprema
i Jovo nanovo.

offline
  • Pridružio: 03 Jan 2012
  • Poruke: 1078
  • Gde živiš: Beograd

Daj neku pojedinost o laseru, ako se sećaš: boja svetlosti, tip, kontunualni ili radi u impulsima?
Da li svo vreme praćenja cilja laser "osvetljava" cilj?
Nakon pritiskanja tastera "Praćenje" top nadalje automatski prati cilj?

Dobro došao!

offline
  • Pridružio: 07 Maj 2020
  • Poruke: 836

Pokazivac cilja je onaj uredjaj sto izgleda kao pistilj, neko rece ovde. Njime se top navodi tako sto komandir odeljenja nisani u cilj i navodi top. Nisandzija pritisne taster PPC u kabini. Navodjenje je u obe ravni.
Onaj dodatak na pokazivacu je tzv. prijemnik podataka o cilju od radara Zirafa. Kada se top navodi sa radara, nisandzija pritisne taster u kabini "radar". Navodjenje ide u jednoj ravni po azimutu..
Nakon orijentacije topa i radara preko prijemnika podataka o cilju, navodjenje ide pritiskom na taster na PPC-u. Nema nisanjenja pistoljem u cilj. Dakle, automatski ide podatak po azimutu.
Kada se cilj uoci u okularu, pocinje pracenje po brzini palicom za upravljanje. Racunar pocinje da racuna, laser je ukljucen, palica se vraca u nulti polozaj, a nisandzija po potrebi koriguje pracenje cilja po ubrzanju.
Pre okidanja, nisandzija podize ruke sa palice za upravljanje i pritiska pedalu za elektricno okidanje. Cev se usmerava u tacku preticanja, i nakon 0,55 sekundi pocinje dejstvo.
Po zavrsenom gadjanju, pritiska se taster "priprema", palica je slobodna, laser ukljucen i postupak se ponavlja po potrebi.

offline
  • Pridružio: 18 Feb 2013
  • Poruke: 6178

https://www.youtube.com/watch?v=mpM0HEA36lc
Има занимљивих детаља...

offline
  • Pridružio: 03 Jan 2012
  • Poruke: 1078
  • Gde živiš: Beograd

Kod 30/2 i 20/3 JNA topova, praćenje počinje tako što osa topa prati cilj, zatim se tokom praćenja cilj postepeno izvodi u tačku preticanja, zadnjih nekoliko sekundi praćenja cevi "gledaju" u tačku preticanja.
Iskakanje cevi u tačku preticanja komandom za okidanje je mehanički zahtevnije rešenje ali sa aspekta tačnijeg uvođenja ugaone brzine cilja znatno bolje, tj. računski deo nišanske sprave dobija tačnije informacije o letu cilja pa može tačnije da izračuna preticanje.

Na par kilometara kose daljine, u trenutku kada je tačka preticanja najbliža topu (a to je idealni momenat za okidanje), ugaone brzine tačke preticanja i cilja mogu znatno da se razlikuju, ova prva je uvek veća.

online
  • Pridružio: 17 Maj 2008
  • Poruke: 12069
  • Gde živiš: Srbija

Meni ovo sve vise lici na "pobesneli Max"

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 1242 korisnika na forumu :: 59 registrovanih, 8 sakrivenih i 1175 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: A.R.Chafee.Jr., Acivi, adamantadv, amaterSRB, Andrija357, armor, ArmyBoss, Atomski čoban, Battlehammer, bojankrstc, BRATORIII, ccoogg123, comi_pfc, crnitrn, dane007, Dannyboy, darcaud, darkangel, dekan.m, Dimitrije Paunovic, dragoljub11987, Georgius, Gosha101980, goxin, hooraay, hyla, JimmyNapoli, karevski, Levi, Lieutenant, Marko Marković, mgolub, Mi lao shu, milenko crazy north, Mixelotti, moldway, Ne doznajem se u oružje, nebkv, ObelixSRB, operniki, panzerwaffe, pein, Rakenica, royst33, Shinobi, Sir Budimir, slonic_tonic, SR-3m, Srle993, suton, Tragač, Tvrtko I, VJ, vlad4, Vlada1389, Vlada78, VP6919, Wrangler, 1107