Ručni bestrzajni bacači

13

Ručni bestrzajni bacači

offline
  • Pridružio: 31 Dec 2011
  • Poruke: 5490

Vrste i mase eksplozivnih i barutnih punjenja u AT4:

Granata:
Osnovno eksplozivno punjenje...440g tip 70/30 Octol
Buster...131g tip RDX

Čahura:
Osnovno barutno punjenje...355g dvobazni barut u obliku traka (kom 200)
Pripala...15g

Elektronički detonator ?? ...1,57g
Kapisla...0,13g

Inače da pripomognem oko upaljača, nisam našao nacrt već samo opis:
Point initiating base detonating (PIBD) incorporated with an out of line rotor which aligns the detonator with the explosive train 15-25 meters from the muzzle after firing.



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • član biblioteke
  • Pridružio: 18 Jul 2007
  • Poruke: 28725
  • Gde živiš: iznad smoga Beograda

Ovako izgleda na HEDP 503 kod CG



offline
  • član biblioteke
  • Pridružio: 18 Jul 2007
  • Poruke: 28725
  • Gde živiš: iznad smoga Beograda

Evo nađoh upaljač sa AT-4

offline
  • Pridružio: 31 Dec 2011
  • Poruke: 5490

Ista samo cijeli presjek...

offline
  • Pridružio: 31 Dec 2011
  • Poruke: 5490

Od informacija na netu ima svaga i svačega i teško je raspoznati šta je ''filmsko'' a šta je stvarno, ali za to odgonetavanje dali se granata rola u cijevi može pomoći i pogled na ispucanu cijev.
Nisam našao ništa bolje od ovoga i nisam siguran dali su to stvarno ispucane, ali na cijevi se svakako naziru štrafte koje su možda nastale od trenja rolanja.
Kažem možda jer možda su i tehnološke od izrade fiberglasa.


offline
  • Pridružio: 07 Nov 2013
  • Poruke: 5343

Ovo postaje zanimljivo , mic po mic pa ga rasturismo .

Mislim da je kod AT 4 cijev glatka i da projektil ne rotira , ti spiralni tragovi su samo vizualni cijev je prozirna pa se naziru spirale od niti kompozita.

Ubrzana analiza upaljača pokazuje da su konstruktori iskoristili jedan trik i povezali otvaranje krilaca sa radom mehabizma za osiguranje .




Sa brojem 1 sam označio taj dio krilca koji ulazi u mehanizam upaljača i drži odvojeno inercioni udarač od kapisle.
Lijepo se vidi kosina na krilcu ( poz 2 ), znači ono kad se otvori lagano rotira projektil , budući nema rotacije u cijevi nema ni centrifugalne sile da otvori krilca kad izađu van. Tu je i prsten poz 3 koji vjerojatno sadrži i neku oprugu koja ga gura , ali se ne može ništa pomaknuti dok je u cijevi. Taj prsten je ujedno nosač inercionog udaraća.

Detonaciona kapisla poz 8 je u svom obrtnom nosaču , koji kod lansiranja lagano korak po korak rotira nekih 90 stupnjeva i donese kapislu u liniju sa iudaraćem i prenosnikom poz.4.

Naslućujem i traser u repu pozicija 5 , a lijepo se vidi pripala 6 i kapisla 7.

Na drugoj slici imamo sve to isto samu u armiranom položaju

tu na poziciji 1 vidimo krilce koje je u zabravljenom položaju , a nosić koji je držao prsten 2 se sad ne vidi ali se cijeli mehanizam pomakao prema naprijed, udarać 3 se približio detonacionoj kapisli 4 , koja s ezakrenula za 90 stupnjeva i sad je u liniji sa pojačnikom 5 i detonatorom 6.

Ono što je bitno za razumijevanje te komplikacije sa mehanizmom upaljača je njegovo osiguranje od eksplozije u slučaju nekih incidenata, a tu imamo dvije situacije municija za CG u kutijama i projektil u AT-4

U slučaju pada helikoptera i jakog udarca o stijenu ili sudara vozila , možda se pomakne dio mehanizma , ali se ne može izvršiti kompletno armiranje , okretanje det kapisle u pravio položaj , jer je sila udarca premala i ima drugi karakter u odnosu na ispucavanje , a dokle god su krilca uz tijelo udarni mehanizam je odmaknut od inicijalnog dijela.

U slučaju požara, kapisla ili barutna pripala bi mogla opaliti osnovno barutno punjenje , ali taj požar treba biti zaista dugotrajan . Kod municije za CG se u požaru ne događa ništa bitno , čahura eksplodira i razleti se a projektil nije armiran i ne može eksplodirati BG.

Kod AT-4 je vrlo kritična situacija , znači da bi u požaru kompozitna cijev u nekom trenutku već bila nagorela i skoro van funkcije , barut bi se mogao zapaliti , i projektil bi mogao izletiti van , ali sa nedovoljnom brzinom , odnosno ubrzanjem da bi se mahanizam armirao ,ali isto tako se može armirati i projektil je bojevi i opasn po okolinu

U slučaju da projektil udari u neki bliski predmet nema eksplozije BG jer nije prošlo 15 metara leta odnosno nije prošlo 100 mili sekundi koliko treba kapisli da se namjesti u bojevi položaj.

Ako u požaru opali detonaciona kapisla ne događa se ništa ona je u osiguranom položaju , a prenosnik i detonator isto kao i Oktogen u požaru ne detoniraju.

Dakle imamo sličnu situaciju kao sa našom Zoljom ili Osom , u požaru one mogu poletiti i armirati upaljać i eksplodirati te prenjeti požar van skladišta.

Ostaje nepoznanica elektro detonator kojeg spominje pukovnik , po nekoj logici stvari udarač bi trebao udariti u piezo i izazvati elektro okidanje inicijaklne kapisle.

Možda izleti još koja fotka upaljača pa bude malo jasnije

offline
  • Pridružio: 31 Dec 2011
  • Poruke: 5490

Napisano: 15 Jun 2016 8:23

Opet dva izvora koja kažu drugačije...
Ovo je prvi:



-Shaped charge 440g 70/30 Octol
-Booster 131g RDX, ali ako je to ono što je raketaš označio sa brojem 4 onda bio ovo ipak moglo biti 13,1g osim ako nije neka ekstra gustoća u pitanju
-Igniter 15g
-Propellant 355g
-Electronic detonator 1,57g
-Percussion Cap 0,13g

Drugi kaže slično, ali se razlikuje po pitanju bustera.



-Shaped charge 440g 70/30 Octol
-Booster 16,4g A5
-Igniter 15g
-Propellant 355g
-Electronic detonator 1,57g
-Percussion Cap 0,13g

Sad kad čitam, tih 1,57g je valjda masa piezoelektričnog sklopa i nema tu gorive tvari. Isto i kapisla, 0,13g je valjda sklop, iako u njoj ipak ima startera.

Upućeniji će to bolje od mene objasniti u svakom slučaju Ziveli

offline
  • Pridružio: 07 Nov 2013
  • Poruke: 5343

u prvom je greška buster ne može biti 131 g heksogena , može biti 13,1 g , raćunaj da je gustoća prešanog RDX 1,6 g/cm3 pa to ispada valjćić promjera 20 mm dužine 25,, i to je ok za detoniranje oktogena .

Malo zbunjuje taj electronic detonator ,malo je 1,57 g za piezo , to bi mogla biti samo piezo kapisla , a s druge strane ima i udarnu kapislu 0,13 g , to je malo , to bi moglo biti 0,13 grama olovnog azida kao inicijalnog eksploziva u kapisli, tu još fali prijenosnik koji ima barem pola grama heksogena pa tek onda detonator odnosno buster.

Opet je ne jasno što tu radi udarna kapisla osim ako je ona u liniji osiguranja detonatora. To je jedno često rješenje . Neka udarna igla sa jakom oprugom gleda u kapislu , i kod lansiranja uslijed inercije ona san+bije oprugu opali kapislu , a ona upali mali barutni valjak , kad taj valjak izgori za 0,1 sekundu onda se oslobodi rotor glavne kapisle ili upaljaća i donese je u pravilan položaj.

Budem potražio nešto pametno napisano o tome , a da je primjereno donjim inercionim upaljaćima

offline
  • Pridružio: 31 Dec 2011
  • Poruke: 5490

Iz onog danskog kataloga za Carl Gustaf...upaljač u armiranom položaju.



U centru rotora su nekakve kapisle, da to nije to?
Ako jesu onda ispade da su sve nabrojali osim prve udarne kapisle koja pali barutnu pripalu u čahuri.

offline
  • Pridružio: 11 Feb 2016
  • Poruke: 317

http://www.liveleak.com/view?i=18f_1191580020

at4 poludio Smile

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 1112 korisnika na forumu :: 40 registrovanih, 9 sakrivenih i 1063 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: A.R.Chafee.Jr., Ben Roj, borya90, branko7, cavatina, cenejac111, DENIRO, djboj, DPera, dragoljub11987, Excalibur13, Fog of War, Frunze, goxin, JOntra, karevski, kokodakalo, Krusarac, ladro, maiden6657, Mendonca, Mercury, Mi lao shu, MiG-29M2, mile23, mile33, milenko crazy north, Miškić, operniki, Povratak1912, powSrb, Toper, trajkoni018, tubular, uruk, vargas, Viktor Petrenko, voja64, wolverined4, |_MeD_|