Ručni bestrzajni bacači

8

Ručni bestrzajni bacači

offline
  • Pridružio: 31 Dec 2011
  • Poruke: 5504

Ovaj zadnja skica, patent, nema šanse da funkcionira.
Ne znam šta je pozicija 14, ali mora biti nešto bitno u svemu kako je zamišljeno i nešto revolucionarno.
Simpatično je postavljen vektor jedne mase, ali drugi vektori fale. Baš u množini jer kad bi se sve komponente sile tlaka ucrtale u ovim komorama, bila bi to šuma. Siguran da bi ova cijev polupala zube operateru.



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
online
  • Pridružio: 07 Nov 2013
  • Poruke: 5367

Uff stvari se polako kompliciraju , od onih seljačkih rješenja sa pijeskom na RPG -7 ili našem M57 dođosmo do komore visokog i niskog pritiska, hlađenja barutnih plinova i upijanja CO2 sa otopinom lužine u vodi.

Mislim da trebamo malo zaustaviti ovaj naš vlak upravo na ovom pitanju komore visokog i niskog pritiska , jer to je ključ svih novih sustava , naime na taj se način ispucavaju sve moderne protuoklopne ili protuavionske rakete , na taj je način Vučur htio ispaliti i Orkana , a stvar je najbolje prikazana i najlakše se može razumjeti na češkom protuoklopnom bacaču RPG 75


Na prvi pogled je sve to slično .. RPG 75 , ovi sa pjeskom ili Karl Gustav ... ali nije svi imaju cijev koja je prolazna skroz , a RPG nema . On ima komoru vidokog pritiska poz 26 u kojoj e nalaze barutne cjevćice , barutni plinovi ne mogu slobodno strujati van te komore , ograničeni su sa zadnjom mlaznicom koja ima kritični otvor poz. 30 i sa prednjom mlaznicom koja ima kritični otvor poz 20.

Sam taj naziv.. kritični otvor.. de Lavalove mlaznice znači da se nešto bitno kritično tu događa , i događa se .

Da sad ne tupim puno sa termodinamikom.. Izgaranjem v+baruta nastaju vreli plinovi , tlak raste i počinje strujanje kroz te mlaznice, u jednom trenutku se izjednači kiličina plinova koji nastanu izgaranjem sa količinom plinova koji izađu kroz mlaznice , imamo raketni motor koji gori par milisekundi , kao kod Ose , Dijagram tog tlaka više nije nekakav špic odnosno trokut već pravokutnik ili trapez , a površina tog trapeza je puno veća od površine trokuta osim toga kod trapeza je gornja baza daleko niža od špica .. znači nema ni tako velikog porasta tlaka u lanseru.

Stvar je tako napravljena da je u komori visokog pritiska recimo 1000 bara , a onda po definicija rada de Lavalove mlaznice u kritičnom otvoru i iza njega taj tlak mora biti upola manji, znači reda veličine 500 bara . Uvijek su ta dva tlaka u tom odnosu . Drugo što je bitno na rad komore visokig tlaka ne može uticati ponašanje komore niskog tlaka , znači barut izgara stabilno priliv barutnih plinova je stabilan i traje .. Zato se taj princip još zove i gas generatorski princip lansiranja



offline
  • Pridružio: 31 Dec 2011
  • Poruke: 5504

Čemu bi služili oni prorezi na vijencu čahure? Čini se kao da svaki od modela ima drugačije rješenje. Na većini je samo jedan širi zarez, a ova tematska 655cs izgleda ima 4 para malih.

Inače, baš su sakrili ko zmija noge detalj dna te čahure (dance). Na većini fotografija i snimaka kad je dance u ekspoziciji, ruka prekriva sve detalje. Ovo su dvije loše slike iz onog snimka...




Iako je slika skroz loša i mutna, jasno je da je ona izbojna površina znatno manja nego kod drugih modela. Da ipak nije neki sistem sličan kao na skici od jučer?

online
  • Pridružio: 07 Nov 2013
  • Poruke: 5367

Ako sam te dobro razumio ,, bude ti ova slika pomogla da odgonetneš .. pripala je sa strane i to sam označio kao poz 1 , a da bi pomoćnik gurnuo čahuru gdi treba mora imati samo jedan položaj u koji je moguće gurnuti čahuru i zatvoriti zatvarač, zato postoje ti " žljebovi " odnosno ravne plohe .


Pretpostavljam da su te flke različite kako bi u mraku bez baterije nišanđija znao šta stavlja u cijev , nema vrsta pisma za " slijepe ".

To što ti uvijek dlan zaklanja pogled je samo zato što pomoćnik čahuru vrti dok pogodi kam to ide.

Kod vojne opreme čim nešto uđe u naoružanje ili se proda nekome nema više tajni, ako se nešto mora sakriti to su tehnologije materijala , pogotovo kod baruta , zatim tehnologije toplinske obrade kod metala , a ako se baš mora štiti neki sklop onda se to radi eksplozivnom patronom i upozorenjem.

offline
  • Pridružio: 31 Dec 2011
  • Poruke: 5504

Napisano: 03 Jun 2016 18:54

Malo buni to što kažu da svaka može u svaki...kao kod onog minobacača 160mm.
Sad znam gdje je upaljač (strana 155 Smile ) i ima smisla da se granata samo u jedan položaj može postaviti.
Ako svaka ili barem svaka serija (500,600,700) ima svoju šemu tih ureza onda i zatvarač mora imati isto. A to sumnjam da je baš tako izvedeno.

Ovo sa ''pismom slijepih'' je logičnije. Odnosno bilo bi da je ostalo kao kod prvih ranih modela, jedan urez i pripala kontra kazaljka gledano od ponioca. Na ovoj 655cs tih ureza ima 4 para ravnomjerno pod 90 stupnjeva !?

Dopuna: 03 Jun 2016 19:06

Ovo sa skrivanjem tajni jasno, ali baš čudno kraj svih tih mogućih izvora na internetu da svi tupe jedno te isto, a u biti ništa ne kažu, od Šveda, Rusa, Francuza do Amera. Kao da svi prave copy-paste.
Rekao bih da je danas nemoguće išta sakriti od zainteresiranog, ali za ovo nema ništa.
Čak čitajući i gledajući, sad ću lupit, ali mislim da tu nema nikakve slane vode nego da je to nekako drugačije rješeno.

offline
  • Pridružio: 31 Dec 2011
  • Poruke: 5504

Dodatak i ispravak samog sebe...i 4 para ureza pod 90 stupnjeva definira šta se gura u cijev. Ali ne i položaj pripale, jedino ako se ona ne dira petim prstom.

online
  • Pridružio: 07 Nov 2013
  • Poruke: 5367

To sa "slanom" vodom sam već stavio pod upitnik . Voda je najbolje sredstvo za hlađenje, jednostavno nema boljeg, uzima ogromne količine energije da bi prešla u paru i to na relativno podnošljivoj temperaturi . Problem zaleđivanja vode je očito riješen nekim aditivom , Natrijev Klorid je jeftin i relativno bezopasan , Kalijev je nešto skuplji i osigurava ledište na nižim temperaturama , ali sve se to ledi kod -30 C . Očito je neka druga sol, malo truda i budemo to iskopali u literaturi.

Osim vodene pare koje ima u dimnim plinovima nastalim izgaranjem baruta i koju možemo relativno lako i brzo ohladiti do 100 C , u dimu ima i ugljičnog dioksida. Njega je moguće skoro trenutno vezati u magli nastaloj raspršivanjem otopine kalijevog, natrijeviog ili litijevog hidroksida , nastali prah nije opasan , ali hidroksidi jesu , izazivaju trajno oštećenja očiju , tako da taj di priče iz patenata ne pije vodu.

Dušiku ne možemo ništa osim što ga možemo ohladiti .

Dakle priča je realna i ako raspolažemo sa litrom neke slane vode može se s tim nešto početi.

offline
  • voja64  Male
  • Stručni saradnik foruma
  • Pridružio: 10 Okt 2012
  • Poruke: 25768

To rešenje sa pripalom u jednoj tački mi je malo slično kao ono kod našeg RB M-57 gde su na svakoj Mini bivale po dve inicijalne kapisle pa se svaka dovodila u osu sa onim ispustima na cevi i bradavicama na minama a BP se palilo sa jednom prenosnom tačkom u kojoj se isto naslanjalo na minu.

online
  • Pridružio: 07 Nov 2013
  • Poruke: 5367

Jedan detalj sa ruskog foruma http://shgs.ru/forum/viewtopic.php?t=80755, oni ne spominju slanu vodu

Противотанковый одноразовый гранатомет AT4 является совместной разработкой шведской компании SAAB Bofors Dynamics и американской корпорации ATK. Концептуально АТ4 является развитием американского одно разового реактивного гранатомета M72 LAW, однако в его основу положены принципы и, частично, боеприпасы, отработанные в Швеции для безоткатного гранатомета Carl Gustaf.В настоящее время АТ4 состоит на вооружении в США под обозначением М136 LAW, в Швеции и еще ряде стран, кроме того, ведется разработка усовершенствованных вариантов АТ4.
АТ4 является одноразовым пусковым устройством безоткатного типа с не нарезным стволом. Снаряжаются стволы в заводских условиях, после выстрела пустой ствол выбрасывается. основным типом снаряжения является 84мм калиберная противотанковая кумулятивная граната, в хвостовой части которой расположен складной стабилизатор и трассер. В стволе позади гранаты располагается вышибной пороховой заряд, с передней и задней сторон ствол закрыт пластиковыми крышками, вышибаемыми в момент выстрела.При стрельбе из обычного варианта АТ-4 позади стрелка образуется опасная зона глубиной более 20 метров. Для стрельбы из закрытых помещений разработан вариант AT4-CS,в котором позади выгибного заряда в стволе расположена противомасса — небольшое количество незамерзающей негорючей жидкости в разрушаемом контейнере. В момент выстрела из AT4-CS жидкость частью выбрасывается из ствола назад в виде брызг, частью испаряется, значительно уменьшая выхлоп пороховых газов. Ударно-спусковой механизм механический, предусматривает необходимость ручного взведения перед выстрелом, с возможностью снятия с боевого взвода или постановки на ручной предохранитель на боевом взводе.Прицельные приспособления складные, в походном положении закрываются сдвижными крышками. и включают в себя диоптрический целик и мушку. Прицел установлен на дальность 200 метров. В США разработаны специальные кронштейны, позволяющие быстро устанавливать на корпус АТ4/М136 оптические или ночные прицелы. Помимо основного варианта снаряжения HEAT с кумулятивной противотанковой гранатой выпускаются варианты АТ4 с боевой частью типа HEDP — осколочно-бронебойного действия. Все варианты 84мм БЧ для АТ4 являются аналогами соответствующих БЧ для 84мм гранатомета Carl Gustaf.

offline
  • Pridružio: 31 Dec 2011
  • Poruke: 5504

Napisano: 04 Jun 2016 17:05

Možda 30 postotna otopina kalcijevog klorida. Nezapaljiva je, ne zaleđuje se na pristojno niskoj temperaturi, a i nije toksična. I plus, široko nabavljiva.



Dopuna: 04 Jun 2016 17:11

Možda malo iritirajuća na sluznicu, ali na onom jednom snimku ispaljivanja AT4cs, mislim da je Discovery, lik je i bio složio mljackajuću facu i rekao kako osjeti sol u ustima.

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 1083 korisnika na forumu :: 40 registrovanih, 5 sakrivenih i 1038 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: A.R.Chafee.Jr., anta, Bickoooo, Bobrock1, bojank, cavatina, Centauro, CikaKURE, DeerHunter, Denaya, DPera, DragoslavS, elenemste, Georgius, ILGromovnik, Kaplar2, kuntalo, ladro, Litostroton, lord sir giga, Marko Marković, milenko crazy north, moldway, nenad81, raketaš, Rogonos, Romibrat, Sirius, sol, ss10, stalja, theNedjeljko, Trpe Grozni, tubular, Vlada1389, W123, zaoka, zbazin, zdrebac, zillbg