Ručni bestrzajni bacači

3

Ručni bestrzajni bacači

offline
  • Pridružio: 07 Nov 2013
  • Poruke: 5325

Nemam podatke kod sebe o ovom projektilu kojeg si postavio , ali koliko se sjećam analiza koje je radio prof Janković , ta brzina od 210-250m/s je ok , mislim da je 280 m/s već neki maksimum , i koliko se sjećam Bobinih teorija nije dobro da takav projektil na putanji povećava brzinu , nego samo da je održava . Pogled na njegov marševski motor mi upravo to pokazuje , mlaznica je vrlo mala to je potisak ispod 500 N i radi 2-3 sekunde , vidim grafitnu mlaznicu što je dovoljno dobro za to kratko vrijeme rada.

Naš BO 82 je nadzvučan i zato je duži i teži , a zbog te dužine je osjetljiv na bočni vjetar, mislim da tada kad je razvijan M79 ni Boba nije znao uticaj dužine na kasniji promašaj , nego se tek kroz razvoj udarilo glavom u zid i počeo istraživati taj problem .

Negdje pod kraj osamdesetih se pojavilo nekoliko bestrzajaca u toj kratkoj koncepciji , što je sasvim suprotno od onoga što su ganjali rusi i mi skupa s njima.

Pokušajmo razvrstati te kratke od dugačkih



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • član biblioteke
  • Pridružio: 18 Jul 2007
  • Poruke: 28690
  • Gde živiš: iznad smoga Beograda

Ovo je HEAT 551 i brzina mu raste u letu. Sve PO granate C.Gustafa imaju marš motor. A interesantno je kako su ga spakovali, poput bustera na Maljutki Smile




offline
  • Pridružio: 07 Nov 2013
  • Poruke: 5325

Sad si me sa ovih 254 m/s i 339 m/s totalno demantirao, odnosno popišao ha ha , Nisam tako senilan da se ne bih sjećao svega toga od prije 25 -30 godina , ali nemam kod sebe ni skice ni proračune . Onih ludih devedesetih sam radio na jednom takvom projektu , naime tada je u RH nastavljena proizvodnja i razvoj svih sustava koji su bili u JNA , tako da su mnoge firme reversnim inžinjeringom ili po dokumentaciji krenule u neke probne komade ili probne partije. Tako je krenuo i BsT 82 mm sa svim modelima municije , krenula je i Osa, a dio ekipe je smatrao da treba na bazi dijelova i tehnologija razvijenih za Osu , pogotovo za bojevu glavu napraviti laki bestrzajac , isto tako se krenulo razvoj BO u kalibru 120mm na bazi modificirane kumulativke za kalibar 122 i 125 mm .

Tu je bilo vrlo mnogo nepoznanica i mnogo diskusija sa Bobom i simulacija na računalu , i dobro se sjećam njegove teze , da se treba izbjegavati brzine oko Mach 1. pedesetak metara ispod i iznad , naime ako se projektil kreče brzinom od 300m/ s nije isključeno da neki njegovi dijelovi budu već u nadzvučnom strujanju. koeficijent otpora i uzgona se drastično mijenjaju u tom okozvučnom području i zato je bolje biti ispod ili iznad.


Najgore što može biti je na putanji probijati zvučni zid , stoga su svi protuoklopni sustavi bili ili ispod zvučni ili iznad , e sad ovaj projektil demantira sve te teze , ali zapravo mi ni ne znamo kad je on na stao i ne znamo što su konstruktori tada znali o svemu tomu, a sad da li trgovci i dalje uvaljuju kupcima te projektile to ne znamo .

Tako da treba to malo detaljnije istražiti , mi smo postali svjesni tog fenomena negdje pri kraju faze razvoja Ose , a glavinjali smo još desetak godina od uvođenja u naoružanje , sve dok se numeričke metode simulacije nisu razvile do tog stupnja da nismo više morali pucati na poligonu da bi saznali da nešto ne valja. Mr. Green

Vidimo da je jedan kasnije razvijeni projektil HEADP 502 bez marševskog motora , što opet nije dobro, ali je bitan napredak ostvaren u jednostavnijem otvaranju krilaca po ruskoj školi .

https://vk.com/video-6054817_166856741?list=561ebc1b84451c3ff3
Vidimo da i novo koncipirani projektil HEAT 655 nema marševski motor , a po aerodinamici je nalik na rusku leteću ciglu za kalibar 122-125 mm

offline
  • član biblioteke
  • Pridružio: 18 Jul 2007
  • Poruke: 28690
  • Gde živiš: iznad smoga Beograda

Samo čiste PO granate (551, 551C i 751) imaju RM i sve su na granici mahovog broja. Verovatno i HEAT 655CS.
Rodonačelnik i praunuk, M1 i M4 Smile

offline
  • član biblioteke
  • Pridružio: 18 Jul 2007
  • Poruke: 28690
  • Gde živiš: iznad smoga Beograda

Na prvi pogled, čini mi se da je HEAT 655CS napravljen na osnovu AT4 CS samo sa parom krilaca stabilizatora više. Znači Vo=220m/s a to nije brzina za domete koji se očekuju od Gustafa već od AT4. Mora da ima RM, a ja bih rekao da se na ovoj slici i nazire njegov rad.



Jedino mi nije jasno kako su uspeli da u čauru dužine 246mm smeste i kontra masu od slane vode

offline
  • Pridružio: 07 Nov 2013
  • Poruke: 5325

to ti je kao u vicu s japanskim kanisterom od 5 litara veličine kutije cigareta Smajli

offline
  • član biblioteke
  • Pridružio: 18 Jul 2007
  • Poruke: 28690
  • Gde živiš: iznad smoga Beograda

Ako je isti princip kao kod AT4 onda mora da postoji potisni klip, a ja se izbečih tražeći ga na snimku.

offline
  • član biblioteke
  • Pridružio: 18 Jul 2007
  • Poruke: 28690
  • Gde živiš: iznad smoga Beograda

Ipak si u pravu raketaš po pitanju kompozicije. Po dometu od 300m rekao bih da nema RM
Citat: Saab has qualified a new munition to add its 10-strong 84 mm munition range - the HEAT 655 CS - which is understood to be the first time a 'confined space' round has successfully been developed for a re- loadable recoilless rifle. While the 655 CS is not a programmable munition, it adds tactical capability for an effective range out to 300 m. According to Saab, the munition can penetrate more than 500 mm of steel armour with a warhead arming distance of 9-20 m.

offline
  • Pridružio: 07 Nov 2013
  • Poruke: 5325

Ima tu dosta nepoznanica . što je i normalno , ja ga nisam vidio u živo , a kamoli pucao iz njega . Ono što je nadvojbeno jasno kad uspoređujemo najnovije varijante Karl Gustava i AT 4 je činjenica da prvi ima žljebljenu cijev od titana pojačanu karbonskim kompozitom i da mu je mlaznica cijela od karbonskog kompoziota .

Ovaj drugi ima glatku cijev od kompozita i sve je u njoj spakirano , nema tu rastavljanja , tako da ne možemo ni govoriti o čahuri dužine 246 mm i problemu smještaja kanistera sa slanom vodom . Nije jasno i ta slana voda .. sol je tu da se ne bi stvar zaledila i letio blok leda nazad , a lanser naprijed, nije definirano koja je to sol , ali ne mora biti natrijev klorid , pretopostavio bih da je neka sol koja daje veću gustoću kontra masi , tako da u manje litara stane više kila.

Ono što znamo sigurno je da su projektili isti, ali im unutrašnja balistika nije ista, a samim tim ni spoljna , ali to je tu negdje po brzinama na ustima cijevi , putanje su slične i dometi su slični.

Vezano za marš motor , na filmu kojeg sam dao potrudio sam se da uočim rad motora , ali ga nema , pa čak ni traser ne vidim , što mi je isto čudno.

Ako netko može saustaviti film na 1,21 .. 1,46.. i 1,58 možda bi vidjeli bolje .

Po mom mišljenju kod te koncepcije nosača stabilizatora i otvaranja krila jedva stane traser , a marševski motor bi morao biti onda u bojevoj glavi sa dugačkom strujnom cijevi , što djeluje negativno na preciznost , ta se cijev od topline uvijek savije u jednu stranu .. i eto ti belaja , bez obzira što se raketa vrti oko uzdužne ose.

Ono što me živo zanima je kako su zavrtili raketu u glatkoj cijevi , mene je to dobro prčilo GUZ - Glavom U Zid

Evo jedna mala plava .. lijepo se se vidi Smajli https://www.youtube.com/watch?v=7h4p7xClosY

offline
  • član biblioteke
  • Pridružio: 18 Jul 2007
  • Poruke: 28690
  • Gde živiš: iznad smoga Beograda

Evo kako je spakovano to u AT4SC, a kako su to izveli kod 655CS...



Drugo, zar AR granata kod BsT M-79 nema dugačku strujnu cev?

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 770 korisnika na forumu :: 18 registrovanih, 1 sakriven i 751 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: A.R.Chafee.Jr., aleksmajstor, amaterSRB, Andrija357, Bane san, FileFinder, Ilija Cvorovic, ivan979, kokodakalo, loon123, mrav pesadinac, Nikolaa11, Oscar, stegonosa, vathra, VP6919, W123, 79693