Ručni bestrzajni bacači

2

Ručni bestrzajni bacači

offline
  • Pridružio: 07 Nov 2013
  • Poruke: 5241

Lanser od Morave je urađen savijanjem tankog inox lima , mislim da sam negdje vidio podatak da je to ispod milimetra debljine . Taj valoviti lim je premekan da bi podnio opterećenje koje nastaje zbog rotacije projektila . Jedino kad bi se rotacija dala nekim drugim načinom onda ta cijev može biti neka glatka ljuska od čelika ili neke Al legure izrađena rotacijskim izvlačenjem i pojačana kevlarom ili nekim drugim vlaknima.

Prije tridesetak godina su bile moderne takve ronilačke boce i ostale boce za plinove , a danas se uredno pojačavaju polestilenski rezervori za propan butan umjesto onih klasičnih čeličnih .

Lanser za Armbrust je na nekim mjestima ispod milimetra debljine , a i komora marševskog motora Strele je isto tu negdje , sve je to već osvojeno prije tridesetak godina , i mislim da je u takvim kompozicijama budućnost, a ne u pukom kopiranju rakete Osa koja je i kad je usvojena u naoružanje bila propala konstrukcija .

Sjećam se dana kad je došao u Pretis konstruktor Velja Jovanović, mislim da je bio tada pukovnik po činu , bila je to tada velika delagacija iz Beograda u firmi , i velika frka , trebalo se odlučiti što dalje, da li kilaviti još pet godina ili uvesti u naoružanje nedovršenu Osu. Zapravo je već sve bilo odlučeno u Beogradu Osa -2 ide u seriju , a Osa-1 se nastavlja kao razvojni zadatak .

Osa 2 je ono što poznate kao M -79 , a nastala je od dijelova kojih je bilo na zalihi par hiljada komada , mi smo tu varijantu imali u rukama već 1974-75 godine i mogli smo je glatko već tada proizvoditi.

Po mome je tada trebalo lansirati neku manju kilićinu dvije tri serije , a nastaviti užurbano rad na bestrzajcu na bazi istih dijelova i tehnologija .

Mislim da je presudno tada bilo što je to bila moda , što je to viđeno kod francuza , letilo je kako tako i pogađalo tenk na 300 m i bušilo 300 mm oklopa , a trebalo je na 700 m - 700 mm , Taj raketni institut odnosno raketni sektor pri VTI je tada bio prejak da bi prošao neki top i to još od plastike.

Tek je Paligorić i to uz podršku Bulla uspio razbiti taj raketaški monopol na svim razinama.



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • član biblioteke
  • Pridružio: 18 Jul 2007
  • Poruke: 28516
  • Gde živiš: iznad smoga Beograda

raketaš ::
Da li je bilo pokušaja izrade žljebova elektrokemijskim putem i ojačavanja cijevi namotavanjem kevlara ne znam , to možda ti iskopaš iz svojih fotki .


Citat:BsT-120 mm M-91 je konstrukciono sličan BsT M-60A kalibra 82 mm koji se danas nalazi u jedinicama VJ. Top je postavljen na podvozak izrađen od lakih materijala. Cev će u početku biti izrađena klasičnim postupcima od metala visoke čvrstoće, a kasnije će se ugrađivati cev od tankog metala ojačanog ugljeničnim vlaknima.
To je sve što sam našao. Pronjuškaću još.



offline
  • Pridružio: 07 Nov 2013
  • Poruke: 5241

Da ti pomognem u njuškanju , problematikom tih ciievi se bavio Milan Vasiljević, imam neke njegove znanstvene radove iz 1984 i 1987 godine gdje ozbiljno sa hrpom formula alalizira mehaniku loma cijevi od maraging čelika ojaćanog sa ugljićnim vlaknima i kevlarom , to je period i intenzivnih radova na Stršljenu, kao konkurentskog projekta.

Nisam to pratio bili smo tada do grla u govnima sa Orkanom , ali nešto imam u arhivi od tog novog Bst 82 i BsT 120 mm, možda uspijem to pronaći , znam samo da je projektil bio mali debeli , ono kratak ko dvolitrenka za vino.

U jednoj studiji koja mi je pri ruci , to je neka prethodna analiza iz 1987 , on navodi već konkretne rezultate proračuna odnosno ispitivanja tog novog topa, pa navodi , da to čudo leti sa 400m/s, masa projektila 3,4 kg, masa oruđa 8,6 kg, ugao uvijanja žljebova 2 stupnja , vrijeme kretanja projektila u cijevi 0,003 s,

Vasiljević barata sa radnim tlakom od 550 bara i pitiskom razletavanja cijevi od 800 bara , računa sa čelikom 35NCD16T i granicom razvlačenja od 1176 MPa kod žestoke vatre i zagrijavanja cijevi na 300 C , navodi i karakteristike perspektivnog maraging 300 materijala , te razmatra varijantu jednokratne cijevi od legure aluminija pojačane sa vlaknima.


Žljebovi su mu plitki samo 0,4 mm , tako da mu je rupa u cijevi 81,8 , a maksimalni promjer vodećeg prstena od bakra sa urezanim žljebovima mu je 82,6 mm, tako da iz toga izvlačim zaključak da je nešto od svega toga i letilo, mi nismo od toga ništa proizvodili iako je po dogovoru na nivou ZINVOJa to bio naš kalibar.

offline
  • član biblioteke
  • Pridružio: 18 Jul 2007
  • Poruke: 28516
  • Gde živiš: iznad smoga Beograda

Inače ovo je tablica iz Nikinaca za M-79. Da se nastavilo sa razvojem, dobio bi se pandan Carl Gustafu. Ožlebljeni deo cevi je dug 1.200mm i bez tronošca je težak 21,5kg. Carl Gustaf M2 je sa ukupnom dužinom od 1.130mm težak 14,6kg.

offline
  • Pridružio: 31 Dec 2011
  • Poruke: 19186

Ali je CG resenje koje postoji jos od 1948... (M2 od 1959). Da smo bili pametni, jos tada bismo ga kupili i vremenom terali modernizaciju.

offline
  • član biblioteke
  • Pridružio: 18 Jul 2007
  • Poruke: 28516
  • Gde živiš: iznad smoga Beograda

Ma ni sada nije kasno da se skrati i dotera M-79 upotrebom novih tehnologija, ali ostaje pitanje kompaktnijeg metka. Ne mora da bude u klasi CG M4 po masi, neka bude u klasi M3, ali dobiće se odlična osnova i solidno oružje.

offline
  • Pridružio: 07 Nov 2013
  • Poruke: 5241

Gledano jako u grubo onda postoji sličnost između našeg BsT-82 M79 i Carl Gustafa neke ranije generacije , sličnog su principa rada , sličnog kalibra , i tu prestaje svaka sličnost.

Ono što mi nikada nismo uspjeli odgonetnuti je njegova kemija - njegov barut , odnosno oblik krivulje tlaka u cijevi dok barut gori , a projektil se kreće kroz cijev. Nemam pri ruci adekvatan dijagram , ali za prvu aproksimaciju može poslužiti jedan dijagram, tlaka MB 120 mm


Ovo je jedan normalni daijagram sa nekim normalnim barutom i vidimo da u trećoj milisekundi imamo tlak od 900 bara , znači svi oni dijelovi iza projektila su pod tim tlakom i moraju biti zato debeli jaki i teški.

Kad bi nekim čarobnim postupkom postigli da taj barut ispočetka gori sporije tada taj pritisak ne bi bio tako visok , recimo da bi se sveo na 500 bara , ali kako projektil odmiče trebao bi barut goriti sve brže kako bi popunio prazni prostor , i kako tlak ne bi pao na 100 bara . Bilo bi idealano da jedno 8 ms taj tlak bude 500 bara , a da onda pada i da na ustima cijevi bude ispod 100 bara .

Taj porast tlaka ovisi prije svega od količine baruta raspoloživog volumena i mase projektila. Danas nije problem u jednom danu izvarirati 1000 takvih slučajeva , i uvijek na kraju ispada da nemamo barut koji bi nam dao te karakteristike.

Sama činjenica da su Ameri kupili i licencu i oružje pokazuje da to nije mali zalogaj.

Car Gustaf je od onih prvih modela permanentno usavršavan , nije on na početku bio tako dobar , bio je u rangu naših bestrzajaca , ali je ta kemija odigrala ulogu,

Tu se ne radi samo o tome da se umjesto barutnih cjevčica , koje su dlago degresivne , koriste štapići sa 7 ili 19 rupica koji su progresivni , već se koriste baruti iz više slojeva koji gore različitim brzinama , i onda imamo slučaj da je cilindrić promjera 5 mm dugačak 20 mm sa 7 rupica od jednog baruta , a da se izvana nalazi sloj baruta koji sporo izgara . Takvi su baruti izuzetno progresivni i oni daju konstantni tlak u cijevi, ali su ti baruti i izuzetno opasni ako slojevi baruta nisu napravljeni kako treba , ili ako na nekim zrnima nema vanjskog sloja baruta inhibitora.








Nekoliko primjera oblika baruta koji se koriste u BO ili u topovima velikog dometa

offline
  • član biblioteke
  • Pridružio: 18 Jul 2007
  • Poruke: 28516
  • Gde živiš: iznad smoga Beograda

Može li se barut tih preformansi kupiti na slobodnom tržištu?

offline
  • Pridružio: 07 Nov 2013
  • Poruke: 5241

Našto od toga se može nabaviti , ali je to više barut za puške , a kod artiljerijskih sustava se to obično prodaje u paketu sa municijom i topom.

Jedno od rješenja je vlastiti razvoj baruta odnosno modifikataora izgaranja koji stvaraju plato ili meza efekat kod izgaranja . naime svi normalni baruti kod povećanog tlaka izgaraju brže što dovodi do većeg porasta tlaka , i tako stvar nezaustavljivo raste , ali na sreću taj veći tlak i više gura granatu pa se povećava volumen u kom barut izgara , i sad neki kompromis tog porasta tlaka i porasta volumena se uspostavi kod parhiljada bara , i to su nam oni poznati dijagrami bilo kod puške ili kod topa.

Kod baruta sa plato efektom kod nekog tlaka njemu prestane rasti brzina izgaranja i dalje bude konstantna , pa to dovodio do nešto manjeg porasta tlaka u oruđu,

Kod meza efekta kod nekog tlaka brzina prestane rasti , a kod daljnjeg porasta brzina opada , kao da se barut gasi , što djeluje na to da se tlak stabilizira i traje par mili sekundi .


Ovdje vidimo jednu usporedbu dvaju baruta standardnog ( plava linija ) i baruta sa modifikatorima , vidimo da je površina dijagrama veća , znači duže vremena gura sa većim tlakom, i zbog toga nagura veću brzinu projektila. Na takvim se modufikatorima intenzivno radilo u VTI u ali mislim da nisu masovno korišteni jer se nije moglo iz labo nivoa doči do pilot postrojenja ili serijske proizvodnje.

Jedan barut iz snova, koji bi bio modificiran i koji bio napravljen na duplom extruderu imao bi ovakav dijagram tlaka . Na duplim - tandem extruderima se dosta intenzivno radi i vjerujem da je to stvar bliske budućnosti kad če se moći skinuti tlakovi u cijevi sa 3000 bara na 1000 bara sa istom brzinom projektila .


Tlak bi bio skoro konstantan dok barut gori , a onda bi plinovi ekspandirali do nekog nižeg tlaka , i projektil bi postizao veće brzine ili bi cijev mogla biti tanja.

Razvoj impulsnih reketnih motora kao na Osi , Zolji ili Vampirim a je zapravo kompromis između želje da konstantno ubrzanje traje neko vrijeme , recimo 5-8 ms , da tlak bude koliko toliko ravnomjeran , a da tehnologija baruta bude nekog nižeg i razumnog nivoa cijena.

Ali nažalost taj barut mora ubrzavati i masu baruta i masu raketnog motora i bojeve glave , dok kod Carl Gustafa barut ubrzava samo bojevu glavu , zato je lakša i kraća, a ta kraća bojeva glava je manje osjetljiva na bočni vjetar .

Nevjerojatno puno faktora utiče na to da se može tenk pogoditi na 300m

offline
  • član biblioteke
  • Pridružio: 18 Jul 2007
  • Poruke: 28516
  • Gde živiš: iznad smoga Beograda

Čekaj raketaš, ovde govorimo o pritisku od 550bara u oruđu M-79 pri početnoj brzini od 340m/s. Za C.Gustaf nemamo podatak o max pritisku u cevi, a brzina na ustima cevi varira od 210-250m/s. Tek raketnim motorom granata postiže brzine Krušikove granate, pri skoro kilogram razlike u masi.
Ne znam koliki bi pad brzine nastupio usled skraćenja dužine cevi kod M-79 i smanjenje dozvoljenog pritiska u cevi na 500bara koje si već pomenuo, ali kompaktnija granata po ugledu na onu koju koristi C.Gustaf ili Folgore bi to donekle i kompenzovala.



Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 1178 korisnika na forumu :: 46 registrovanih, 6 sakrivenih i 1126 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: A.R.Chafee.Jr., antonije64, Areal84, celik, crnitrn, dane007, Dimitrise93, draganca, dragoljub11987, Duh sa sekirom, dushan, FOX, goxin, Griffon vulture, hatman, hologram, hooraay, Ivica1102, janbo, Karla, Koridor, ksyyaj, kybonacci, Leonov, Lieutenant, mackenzie, marsovac 2, mercedesamg, Metanoja, milenko crazy north, miodrag, MiroslavD, Mixelotti, Ne doznajem se u oružje, ObelixSRB, pein, procesor, radoznao, ruger357, slonic_tonic, Sokic, styg, uruk, Vlad000, yrraf, žeks62