Ručni bestrzajni bacači

7

Ručni bestrzajni bacači

offline
  • član biblioteke
  • Pridružio: 18 Jul 2007
  • Poruke: 28739
  • Gde živiš: iznad smoga Beograda

Vezano za AT4, objašnjenje u tri slike. Kretanje kontejnera sa vodom max 5-6cm.





Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Pridružio: 07 Nov 2013
  • Poruke: 5367

Očekivao sam veći hod kontejnera , ali ne više od desetak centimetara , jer se istovremeno i projektil pokrenuo prema naprijed i prešao isti put pa je to već povećanje volumena za više od 20 cm , ono što je sigurno na tom putu bi već sav barut trebao izgoriti.

Morali bi skontati neku bolju fotku gdi se vidi lanser u presjeku ili bar odnose dužina pa mogu ubaciti u računalo i približno odrediti što se tu stvarno događa .

1987-89 je Dr Slobodan Jarmaz radio realna istraživanja ( pucao na poligonu ) dva oruđa jedno sa kontramasom kalibra 70 mm i drugo bestrzajni top kalibra 120 mm .

Na osnovu prethodno urađene studije ispalo je da za brisane domete 300-400 zadovoljava kontramasa , a za domete 600-1000 zadovoljava top sa centralnom mlaznicom , te je shodno tome izvršeno projektriranje i izrada dva modela oruđa za balistička ispitivanja.

Kod prvog oruđa je bila definirana masa aktivno reaktivnog projektila na 5,62 kilograma , brzina na ustima cijevi 150 m/s, i maksimalni tlak 950 bara. Kao što sam ranije napisao , zbog loše razvijene bazične kemije i kemije baruta , koristio je klasični barut cjevćica sa jednom rupicom NC-25 koji se koristi kao pogonsko punjenje kod RB M -57 , imao je na raspolaganju i nešto moderniji NCD-25 sa sedam rupica .

Kao referentni sustav je uzeo 260 grama baruta NC 25 i 60 grama crnog baruta CB No 9 . Kontramasa je bila 1,1 kg pijeska . kod centralno smještene pripale uz dno projektila , dobijao je brzinu 161 m/s ali mu je tlak išao do 1149 bara , onda je varirao razne pripale i na kraju iskemijao brzinu od 152 m/ s pri tlaku od 870 bara, tako da je pripalu podijelio 30 grama uz dno projektila i 30 grama u sredini barutnog punjenja.

Takva podijeljena pripala mu je i na metematičkoj simulaciji bila najbolja , zapravo taj niz eksperimanata je pokazao potpuno slaganje matematičkog modela sa onim na poligonu, ali je pokazao odnose koji tu vladaju i poraznu činjenicu da nemamo adekvatan barut za to.

Kod topčine su bili postavljeni uvjeti brzina na ustima cijevi 290m/s kod tlaka 850 bara , masa aktivno rektivnog projektila 8 kg , koristio je 1650 grama baruta NC 41 ( isti barut kao na BO 82 mm ) , isto je čarobirao sa pripalom i na kraju dobio traženu brzinu i tlak.

Jako detaljno je istražio uticaj čvrstoće plastične membrane koja zatvara dno čahure , pokazalo se optimalnim da ona puca kod tlaka od 127 bara.( taj komad plastike je bio debeo 13 mm što baš ne možemo nazvati membranom Smajli .

Na kraju je skontao da mu je polusagoriva čahura najbolje rješenje ( isti materijal kao na tenkovskom topu kalibra 125 mm ) . Umjesto čelične čahure teške 2750 grama dobio je barutnu čahuru tešku 750 grama i povećanje brzine na ustima cijevi na 325,6 m/s kod tlaka od 800 bara .

Raspad Jugoslavije je prekinuo ta istraživanja i razvoj ta dva oruđa , zapravo tu još ne možemo govoriti o oruđima ni o projektilima jer Jarmaz nije to pucao iz stvarnih cijevi već iz debelozidnih laboratorijskih , i nje pucao projektile već balističke trupce.

Negdje u isto vrijeme je Dr Zorica Subotić izvršila numeričke simulacije spoljne balistike ta dva projektila , (imam rezultate samo prvog) , i po tome ispada da bi se moglo na 400 metara dobiti Vv 0,58 i Vp 0,62, ali pod uvjetom da marševski motor ne šara puno sa vremenom rada i impulsom , da se krilca uvijek otvaraju kako treba , i da se marševski motor pali kad treba . Zoki je pokazala smjernice kojima treba ići kako bi se te početne Vv i Vp skinulo na pola i u realnim uvjetima pogodilo tenk na 400 m.

Ako ima interesa mogu postaviti dijagrame koji su rezultat tih simulacija , dosta je to zaguljeno i traži dosta dobro poznavanje problematike i spoljne balistika i unutrašnje balistike , a Zoki je to napisala u stilu svog mentora Prof Jankovića , kao da smo mi svi magistrirali na matematici i doktorirali kod Bobe. GUZ - Glavom U Zid



offline
  • član biblioteke
  • Pridružio: 18 Jul 2007
  • Poruke: 28739
  • Gde živiš: iznad smoga Beograda

raketaš ::Očekivao sam veći hod kontejnera , ali ne više od desetak centimetara , jer se istovremeno i projektil pokrenuo prema naprijed i prešao isti put pa je to već povećanje volumena za više od 20 cm , ono što je sigurno na tom putu bi već sav barut trebao izgoriti.

Morali bi skontati neku bolju fotku gdi se vidi lanser u presjeku ili bar odnose dužina pa mogu ubaciti u računalo i približno odrediti što se tu stvarno događa .

Izgleda da si bio bliži. Ovde ima i više od 10cm, ukoliko na preseku vidimo celu dužinu kontejnera.

offline
  • Pridružio: 07 Nov 2013
  • Poruke: 5367

Rekao bih da je to na slici cijeli kontejner , naime ako se uzme neki omjer promjera i dužine ispada cca 850 grama vode plus još malo dijelova eto nam kile kontra mase , Jarmaz je svojim analizama pokazao da kao kontramasa sudjeluje i masa oruđa i dio mase nišanđije , i on je sa 1,1 kg kontramase uspjevao zaustaviti trzaj dva put težeg projektila od ovog švedskog , a kako Šved ima veću brzinu , a manju masu ispadaju veličine gibanja skoro tu negdje .. energija gibanja ( kinetička energija ) kod Jarmaza je 63225 kgm , a kod Šveda 77440 ili manje .. ne znam točno mase projektila ni brzine za AT-4, ali je za projektil iz Carl Gustafa, mase 3,2 kg i brzine 220 m/s koju ima onaj sa filma- HEAT 551 to 77440 kgm.

Mislim da AT 4 ima manje brzine, tu ima dosta šicanja sa podacima. Na Vikiju se navode brzine od 280 -290 m/s što odgovara topu na livadi , a taj isti top pucan iz bunkera ( film kojeg analiziramo ) ima reduciranu brzinu 220 m/s, meni je logično da AT ima još niže brzine .. negdje u onom Jarmazovom području ..

Indikativan je i onaj promašaj , podbačaj na filmu , malo je te neozbiljno od režisera filma , misli ako on ne kuži ništa, da su drugi lajbeki veći od njega . Očito je netko zaboravio prebaciti nišan na nižu brzinu projektila , koja je onda zaista dosta niža od 280 m/s

offline
  • član biblioteke
  • Pridružio: 18 Jul 2007
  • Poruke: 28739
  • Gde živiš: iznad smoga Beograda

Imam podatak da je masa PO projektila kod AT4 1,8kg, a početna brzina kod AT4CS je 220m/s po SAAB-ovoj brošuri.
Nego pogledaj ovo rešenje kontramase i hlađenja vrelih gasova kod višekratnih bestrzajaca. Razvija opet SAAB Smile Granata u cev, a kontramasa u mlaznicu.


offline
  • Pridružio: 07 Nov 2013
  • Poruke: 5367

Dobri su .. njima se osladilo to sa slanom vodom , pretpostavljam da sa time mogu gruvati Carl Gustava iz podruma sa punim punjenjem .. imaš li legendu , da vidimo što im je poz. 12 i 11.

Malo su to trapavo izveli vezano za rand tog kontra metka , naime standardna mlaznica već pola stoljeća nema nikakav kanal za rand čahure, mislim da je to više skica za patentnu prijavu , a da u zbilji taj kontra metak mora držati neka opruga ili neki ziherung kako bi rekli na starohrvatskom jeziku Mr. Green

Sa tom smanjenom masom projektila i brziom od 220 m/s je energija gibanja 43560 kgm, što znači da ima manje od kile vode i kontramase.

offline
  • član biblioteke
  • Pridružio: 18 Jul 2007
  • Poruke: 28739
  • Gde živiš: iznad smoga Beograda

Jeste patent, ali čini mi se da je bolja varjanta ako je izvodljivo, da se ponese par tih patrona za dejstvo iz zatvorenog prostora pogotovo za AR municiju. Legenda bi bila
Citat:A reaction mass (7) for recoilless weapons comprises a front particle reaction mass (12) and a rear liquid reaction mass (11). The particle (e.g. steel grit) reaction mass (12) retards the extinction of the powder gasses by the liquid (e.g. alkaline solution) (11) in such a way as to achieve more effective extinction from the internal ballistic point of view, and avoiding forward projection of the liquid into the loading chamber which can occur when the powder gases are extinguished too early, thereby imparing the function of the weapon. Pressure distributing layers (16, 17) of cellular plastic are disposed between a curved steel wall (15) sealing an outer capsule (14) and a reaction mass container (13), and between the two reaction mass containers (10, 13), which containers are housed within the capsule (14) and contain the particle and liquid reaction masses (11, 12) respectively.

offline
  • Pridružio: 07 Nov 2013
  • Poruke: 5367

Dobri su , samo da li je to realno , patentini zavodi svašta trpe , nemam statističke podatke koliko je patenata realno izvedeno u praksi .

Znači pozicija 12 pobere krute čestica od barutne pripale , a 11 ohladi barutne plinove . Zanimljiva kemija .. koja veže na sebe kalijeve sulfate i ostalo smeće od crnog baruta iz pripale.

Koliko god se kemičari uporno trudili izbaciti crni barut iz pripale toliko ioš upornije barut ostaje Smajli

offline
  • član biblioteke
  • Pridružio: 18 Jul 2007
  • Poruke: 28739
  • Gde živiš: iznad smoga Beograda

Neke stvari su jednostavno večne i uvek ispadnu bolje rešenje.
Nego evo i ovog preseka iz patentne dokumentacije a odnosilo se baš na C.Gustaf i problem hlađenja mlaza.



Ako sam pravilno skontao, nakon pripale barutnog punjenja prstenasto raspoređenog(22), vreli gasovi se šire kroz komoru visokog pritiska(23) do perforacije(24) na komori niskog pritiska(25) i zatim kroz slanu vodu(26) u mlaznicu(15). Da li bi po tvom mišljenju ovo moglo da bude usvojeno rešenje.

offline
  • jazbar 
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 28 Dec 2009
  • Poruke: 16135
  • Gde živiš: Lublana

Jel ima obrazloženje približno koliki deo gasova ide kroz perforaciju da izbaci kontra masu? Sistem je sličan pokretanju zatvaraća kod poluautomatske puške ili pištolja. I tamo se deo gasova koristi da pokrene zatvarač a večina da izbaci zrno.

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 1106 korisnika na forumu :: 23 registrovanih, 6 sakrivenih i 1077 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: _Rade, A.R.Chafee.Jr., amaterSRB, Apok, bokisha253, BORUTUS, goxsys, Korida, krasta, Kubovac, laurusri, mercedesamg, milenko crazy north, milutin134, nenad81, Qwertyuio, radionica1, raptorsi, saputnik plavetnila, savaskytec, sol, stegonosa, vladulns