F-35 Joint Strike Fighter

519

F-35 Joint Strike Fighter

offline
  • Neimar i savremeni farmer.
  • Pridružio: 24 Nov 2010
  • Poruke: 11683
  • Gde živiš: U sremu voljenome...

Грешиш, синак много грешиш. Трећи по реду носач из те класе америка ће носити мање од тих 20 авиона, колико је било предвиђено, зарад више амфибијских возила. Врло вероватно да ће бити највише 12 Ф35Б...И питање је колико ће их уопште изградити на крају, јер је програм папрено скуп....



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Pridružio: 26 Okt 2011
  • Poruke: 1228

Pa i 12 F35B da nosi ako ces da ih poredis sa time sto su imali dosad je itekako upgrade.Oce li ili nece ne znas ni ti a ni ja ,mi znamo samo ono sto su javili da planiraju.



offline
  • Pridružio: 02 Jun 2013
  • Poruke: 3803

Kada on konačno dostigne punu proizvodnju cena će drastično pasti. E sada kada dostigne. SAD zna da nema sada nazad, to je što je ovaj avion mora biti u naoružanju. Jel da sada obustave program idu na modernizaciju postojećih to bi ih tek koštalo, kako finansijski, tako i globalno. Broj možda bude redukovan ali čisto sumnjam.

offline
  • Pridružio: 23 Sep 2009
  • Poruke: 889

dragon986 ::"MIODRAG2"

Kako misliš gubi smisao? I ostali rade smislenije? Pa zar sve ono što predstvalja jedan lovac 5 generacije nije postalo manje više univerzalno. Stelt, naoružanje u u unutrašnjim spremnicima, nadzvučna brzina krstarenja, preko kompjuterskih sistema, softvera, itd da ne nabrajamo? Zar se gotovo od svih prdstavnika te generacije nije zahtevalo ovo u osnovnim karakteristikama. Pogledajmo do ruskog T-50, kineskih J-20, J-31. Tako da koliko drugi rade smislenije i zbog čega morao bi da objasniš.


Da ne citiram i Mean machine, odgovor je obojici.

F-22 je zadnji avion koji su razvili sa smislenom logikom. Od tada na ovamo tesko mozemo reci da rade bilo sta sa smislenom logikom, vec sami obesmisljuju sve koncepte koje su u startu smisleno postavili na startu ATF programa.

Umanjeni AMRAAM-ovi, kraceg dometa, koji ce zameniti AIM-120D, i biti veceg dometa nego isti? Zar to ne protivreci jedno drugom?

Manja bojeva glava, manja glava samonavodjenja, sa mocnijim detektorom i boljom mogucnoscu zahvata, pogotovu stealth ciljeva? Jeste elektronika uznapredovala, ali tesko da je toliko. Za aktivno vodjenu radarsku raketu potreban je ipakk neki izvor zracenja odredjene snage koji mora biti smesten na samoj raketi.

Sama logika pri pojavi stealth-a, kao kontramere avionima cetvrte generacije, postaje besmislena pojavom drugih stealth aviona, samim tim sto ni jedni ni drugi nece moci otkriti jedni druge na dovoljno velikim daljinama da bi se medjusobno unistili u BVR. Sto dovodi do toga da se borba zavrsava u dogfight-u, sto obesmisljuje kompletnu logiku sa kojom je stvaran F-35. Trom avion sa manevarskim karakteristikama inferiornijim od svih protivnickih aviona pete generacije nema sta da trazi na nebu, u borbi koja ce se zavrsiti dogfight-om bez svake sumnje.

Ako je F-22, a po meni vise YF-23, imao smisla kada je stvoren, i stvarno predstavlja azdaju na nebu, F-35 samim konceptima kojima je njegov razvoj vodjen obesmisljuje samog sebe.

offline
  • Pridružio: 23 Dec 2006
  • Poruke: 12559

@miodrag2

Nije manja glava za samonavodjenje ista je kao kod AIM-120D sto se tice dimenzija precnik je isti pa je samim tim i precnik radarske antene isti, znatno je manja bojeva glava dok ce raketa biti znatno agilnija od AIM-120D cime se kompenzuje manja bojeva glava u sustini nesto ala Mica-ER a ko zna mozda bude i varijanta ko Mica-IR, posto mornarica razmatra da od AIM-9X pravi raketu za vanvizuelnu borbu pa je za ocekvivati da mornarica bude zahtevala da SACM-T ima i IC tragac.

Ovo je inace sve iznudjeno malim brojem F-22 pa sad moraju od F-35 da prave lovac.

offline
  • fin 
  • Počasni građanin
  • Pridružio: 06 Nov 2012
  • Poruke: 725

Jedna od stvari kod svih tih novih stealth letelica kao f-22 f-35, raznih kineskih j-xx, uav-ova itd. sa tim futurističkim materijalom površine, raznim premazima kabine, najsitnijm stealth delovima oštrih uglova na krilima i zmaju itd. koju još niko nije dotakao u temi jeste - dali ste sigurni da rakete koje trebaju da jih pogode uopšte više efikasno mogu da okinu upaljač u blizini takve letelice? Wink
a? Wink
..šta mislite?
Naime, u svim diskusijama po forumima po svetu pa i ovde se provlači ta teza da je sve to preskupo, pa da nema smisla praviti takve letelice jer bi izgubile dogfight itd., ali niko se ne pita zašto se onda i dalje nastavlja njihovo uvođenje u operativu i dalji razvoj? Mora da bude neki kec za koje neznamo.
Jedno od pitanja je tako dakle, dali bi klasični upaljači raketa možda imali probleme? Uglavnom imamo dve vrste na raketama, one RF (npr. zelena traka na R-60) šta je ustvari mali "radar" slabe jačine (koliko W?) i isto mora da reflektuje nazad, i, one optičke, lasersko merenje udaljenosti (stakla na raketama sa strane) u određenoj talasnoj duljini, koji se isto mora da reflektuje nazad. A šta se dešava ako mateijal, farba, uglovi i oblik letelice nisu baš pogodni za to? Onda imamo gadan problem..
U suštini, on bi nastao i kod 100% samovođenih raketa sa njihovim malim radarom u glavi..

offline
  • Neimar i savremeni farmer.
  • Pridružio: 24 Nov 2010
  • Poruke: 11683
  • Gde živiš: U sremu voljenome...

Јел беше оно Ф-117 имао сличан облик, са оштрим ивицама, са неком врстом премаза преко, па га је пукла ракета са Неве....тј. окинуо је упљач...Ок напредовали су ти премази, али напредовали су ваљда и ови што праве ракете...то ти је исто ко и са тенковима, направимо неку иновацију и ПОР више нису у могућности да га пробију, па онда чикице направе ракете које ће га пробити и тако у круг....

offline
  • Pridružio: 29 Jun 2009
  • Poruke: 3523

fin :: one optičke,

хехе, па није он стварно невидљив...оптички... Razz

offline
  • Pridružio: 19 Jan 2012
  • Poruke: 1994

Citat:opšte više efikasno mogu da okinu upaljač u blizini takve letelice?
U BLIZINI će okinuti bez ikakvih problema !

offline
  • Pridružio: 02 Jun 2013
  • Poruke: 3803

Citat:Jedna od stvari kod svih tih novih stealth letelica kao f-22 f-35, raznih kineskih j-xx, uav-ova itd. sa tim futurističkim materijalom površine, raznim premazima kabine, najsitnijm stealth delovima oštrih uglova na krilima i zmaju itd. koju još niko nije dotakao u temi jeste - dali ste sigurni da rakete koje trebaju da jih pogode uopšte više efikasno mogu da okinu upaljač u blizini takve letelice? Wink
a? Wink
..šta mislite?


Mislim da se oni malo pouzdaju u to da ona neće da opali, tako da taj argument je dosta diskutabilan. Oni se pouzdaju da će ga kasno uočiti odn da First look-first shoot. Uostalom to je i namena stelt letelica. Pogotovo kod F-35 koji bi trebao da sa bezbedne udaljenosti i a zahvaljujući steltnosti uspe da izbaci svoje naoružanje, na vitalne ciljeve protivnika, tako da kada bio on bio uočen već bi bilo kasno. Tako je u teoriji praksa može biti drukčija a i ne mora.

Citat:Naime, u svim diskusijama po forumima po svetu pa i ovde se provlači ta teza da je sve to preskupo, pa da nema smisla praviti takve letelice jer bi izgubile dogfight itd., ali niko se ne pita zašto se onda i dalje nastavlja njihovo uvođenje u operativu i dalji razvoj? Mora da bude neki kec za koje neznamo.

Većina tih kritika dolazo od tzv stručnjaka raznoraznih forumskih stručnjaka, koji većinom citiraju onog Sprey, koji je sebe prozvao, jednim od konstruktorom F-16 itd. Ima tu i naravno oficira čija se tvrdnje moraju shavtiti ozbiljno. Dosta njih je mišljenja da je stelt obesmišljen onog trenutka kada je mala jugoslavija oborila F-117. Ima tu istine ali ta dva aviona su neuporediva bilo je već priče o tome da se ne ponavljamo. Teško da ima nekog keca kojeg mi ne znamo, jednostavno cela poenta je da bude što kasnije uočen, da on prvi vidi neprijatelja i da mu radar omogući da zaključa i da ima raketu koja bi mogla da pogodi protivnika na tolikim udaljenostima. Od toga je ovo treće najproblematičnije.

Citat:Jedno od pitanja je tako dakle, dali bi klasični upaljači raketa možda imali probleme? Uglavnom imamo dve vrste na raketama, one RF (npr. zelena traka na R-60) šta je ustvari mali "radar" slabe jačine (koliko W?) i isto mora da reflektuje nazad, i, one optičke, lasersko merenje udaljenosti (stakla na raketama sa strane) u određenoj talasnoj duljini, koji se isto mora da reflektuje nazad. A šta se dešava ako mateijal, farba, uglovi i oblik letelice nisu baš pogodni za to? Onda imamo gadan problem..
U suštini, on bi nastao i kod 100% samovođenih raketa sa njihovim malim radarom u glavi..


Opet to dolazi u sferu šbb kbb, ne znamo, iskustva iz 1999 sa raketa lansiranih sa zemlje govore da to nije toliki problem, e sada nismo imali prilike da vidimo to u dejstvu raketa A-A.

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 1399 korisnika na forumu :: 34 registrovanih, 6 sakrivenih i 1359 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: A.R.Chafee.Jr., amaterSRB, babaroga, Bokiboks, BSD, CikaKURE, darkangel, debeli, DPera, Georgius, hologram, Karla, kuntalo, Lukaaa, Marko Marković, Mi lao shu, milenko crazy north, milimoj, Milometer, milos.cbr, opt1, procesor, raptorsi, Skywhaler, Srle993, Sumadija34, suton, TheBeastOfMG, Toper, Trpe Grozni, vasa.93, voja64, zlaya011, Zoca