MiG-29 Fulcrum

1620

MiG-29 Fulcrum

offline
  • djox  Male
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 23 Nov 2010
  • Poruke: 96558

Jedna proslogodisnja iz Jermenije



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Pridružio: 17 Sep 2010
  • Poruke: 24371

Da ponovimo a povodom ,zna se ... Smajli

Citat:Како смо купили „миг 29”
Аутор: Бојан Билбијанедеља, 15.02.2015.


Наш саговорник поред „миража 2000” Фото Лична архива

Највредније што Војска Србије и данас поседује у свом наоружању, четири ремонтована руска ловца „миг 29”, само су остатак некадашње ескадриле СФРЈ, која је бројала 16 „двадесетдеветки”. Ове године навршава се тачно три деценије од тренутка када су југословенске власти кренуле у набавку моћних руских ловаца – у жељи да попуне празнину док домаћа индустрија не почне да производи сопствене борбене авионе четврте генерације.

Један од оних који су директно учествовали у набавци, генерал-мајор у пензији, опитни пилот Бранко Билбија, први је странац ван СССР-а који је летео на „мигу 29” још децембра 1985. године. Он је био члан југословенске делегације којој је било допуштено, као првима изван некадашњег Варшавског пакта, не само да изблиза погледају, већ и да лично испробају тадашње чудо технике.

– Био сам потпуковник, опитни пилот у Ваздухопловном опитном центру (ВОЦ) у Батајници. Још у току припрема и пројектовања новог југословенског надзвучног авиона, познатијег под називом НА, у пролеће 1985. боравио сам у америчкој авио-бази „Едвардс” у Калифорнији. То је база у коју су тада слетали спејс шатлови по повратку из свемира, јер има једну писту дугачку 12 километара – каже за „Политику” Билбија, који је данас главни уредник специјализованог часописа „Аеромагазин”.


Бранко Билбија Фото З. Кршљанин

Након повратка у Југославију, први пут је обавештен да треба да се иде у неку од земаља Варшавског уговора, вероватно Румунију, на процену авиона за потребе РВ и ПВО. Тада се говорило о „мигу 23”. Разлог за одлазак на процену неког од авиона био је у томе што је добром броју наших авиона „миг 21”, већ истицао технички ресурс. Требало је набавити нови ловачки авион који ће надоместити недостатак ваздухоплова у периоду до планираног увођења у оперативну употребу домаћег новог авиона (НА), надзвучног ловца, што се очекивало 1995. године.

– Убрзо сам сазнао да се заправо не ради о „мигу 23”, него је потребно да се лети на „мигу 29”, како би се процениле његове тактичко-техничке карактеристике, и да ли одговарају нашим потребама. Нико тада у нашој земљи није знао ништа о том авиону, нисмо знали чак ни како изгледа. „Миг 21” је био авион друге генерације, а „миг 29” већ четврте, што довољно говори о технолошком скоку, за који се и југословенска војна индустрија већ припремала. Наш пројекат НА требало је чак да буде генерације „четири плус”. То је такав напредак, као када бисмо данас уводили брзе пруге, којима се возови крећу преко 300 километара на час – подсећа генерал.

Донета је одлука на Врховном савету одбране да се пошаље екипа у Москву, на челу са замеником начелника Генералштаба РВ и ПВО, генералом Здравком Лончаром. У екипи су били машинци, електроничари, радисти, а Билбија је био опитни пилот у тој групи.

– Сутрадан по доласку у Москву, запутили смо се на војни аеродром Кубинка, стотинак километара јужно од Москве. Дошли смо у један хангар, где су нам приредили малу изложбу неколико врста авиона, са све наоружањем. Сви модели су ми већ били познати, осим једног. Одмах сам закључио да је то „миг 29”. Невероватан изглед авиона, потпуно нова конфигурација, коју раније нисам нигде видео, са врло чудним положајем усисника, обликом крила, трупа, два вертикална стабилизатора. Одмах сам се „залепио” за њега.


Билбија испред „мига 21” (лево) у специјалном оделу Фото лична архива

– Ушао сам у пилотску кабину, уз објашњења присутних официра о карактеристикама авиона. Као што се по спољном изгледу разликовао од других, исто је такав био и изнутра. Пре свега, одликовао га је радарски систем нове генерације, који је био на нивоу француског „миража-2000” и америчког Ф-16, авиона који су тада били актуелни у НАТО снагама. Али, посебно се издвајао оптички систем за нишањење, који је омогућавао, у спрези са нишанским системом на кациги пилота, да се инфрацрвена ракета лансира према мети, чак и ако авион није усмерен у том правцу. Довољно је било само да је противнички ваздухоплов у видном пољу пилота и да он погледа у њега. У то време, Руси су већ увелико користили тај нишански систем, а у НАТО-у су га увели тек деведесетих година.

Наши официри тада су први пут видели и ракете ваздух-ваздух Р-70, домета 70 километара, које раде по систему „лансирај и заборави”. Оне имају неколико могућности комбинованог вођења, од инфрацрвеног, радарског, до аутономног. Посебно им је на „мигу” био интересантан положај топа калибра 30 милиметара, који је био потпуно аеродинамички интегрисан у корену левог крила, огромне прецизности гађања.
Билбија је на том авиону тада направио два лета по сат времена, заједно са руским пилотом, херојем Совјетског Савеза Валеријем Мењицким.

– Орден хероја добио је управо због тестирања овог авиона, али ми је одмах рекао да није био први који је на њему летео, јер је први пилот погинуо током испитивања. Мој задатак је био да проценим карактеристике „мига 29”, као ловца и да ли одговара потребама РВ и ПВО. Рекао сам генералу Лончару да је то авион, по свим карактеристикама које сам успео да сагледам, баш тај који је потребан нама. Потом сам то детаљно доказивао у свом извештају, по повратку у Југославију.

Његов извештај је прихваћен и на основу њега, као и извештаја осталих чланова екипе, државни врх је половином 1986. донео одлуку о набавци „мига 29”. Укупно је набављено 14 једноседа и два двоседа, који су у другој половини 1987. слетели на аеродром Батајница, када су и преузети. Цена је била 15,9 милиона долара за „чист” авион, без наоружања.

– Подсећам да је тада цена „чистог” Ф-16 или „миража-2000” била преко 30 милиона долара. У свим извештајима из тог периода, а радио сам их за све иностране авионе на којима сам летео, „миг 29” имао је исте или боље карактеристике у односу на конкуренте, а био је јефтинији. Тако је стигла прва ескадрила „мигова”, а план је био да све док не стигне наш НА, буде купљена бар још једна. То би омогућило потпуну контролу и заштиту ваздушног простора, уз остале ловце које смо имали, до доласка НА. То се, нажалост, никада није десило, историјски догађаји после пада Берлинског зида су нас претекли – објашњава генерал Бранко Билбија.

Бојан Билбија


Arrow http://www.politika.rs/scc/clanak/319143/Kako-smo-kupili-mig-29



offline
  • Bili smo vojnici
  • Pridružio: 19 Maj 2009
  • Poruke: 4983
  • Gde živiš: Beograd - Srbija; Novi Grad - Republika Srpska






Moje fotke od 1. oktobra 2016.

offline
  • Pridružio: 21 Jul 2008
  • Poruke: 10344

zixo ::А зашто је средња таласна дужина зрачења оплате борбеног авиона већа од топлотног зрачења из млазника мотора?

То онда значи да Р-73 није ИЦС ракета? Који су то онда електромагнетни таласи?


Svakako se navodi i na toplotno zracenje iz mlaznika, imas u VTUP koje je okacio rej ogranicenje da se sledeci par raketa mora lansirati nakon 4-7 sekundi posto je prvi sisao sa APU da bi se izbegao zahvat motora rakete.

offline
  • Pridružio: 17 Sep 2010
  • Poruke: 24371

Mercury ::Mozda je vec bilo reci o tome al ipak da pitam.

Za visinske letove na MiG-29 se koristi visinsko odelo VKK6M.

Ali je pitanje zasto se ne koristi Germoslem kao kod 21ice?



Da se vratimo malo na ovo veoma dobro pitanje .Evo zasto je nuzno( obavezno ) pored VKK-6M ( piloti ga doduse i nose ) koristiti i germoslem /hermeticki slem/ tipa GSh-6 .

Pojasnjeno u emisiji o MiG-31 ,autor emisije Aleksej Jegorov pojasnjava od 11:30



Jos na pocetku emisije on pominje tzv `Armstrongovu liniju` ...


Citat:
Armstrongova granica, često nazivana i Armstrongov linija (Armstrong's Line), je visina zemljine atmosfere na oko 19 km od površine mora, na kojoj je atmosferski pritisak gasova manji nego pritisak vodene pare u telu čoveka na 37°C, što se manifestuje ključanjem tečnosti na normalnoj temperaturi ljudskog tela (37°C).

U prevodu, čovekova krv pri tako niskom pritisku počinje da ključa i to bi se desilo svim pilotima i astronautima koji pređu tu granicu bez odela i kabine koja reguliše pritisak.

Armstrongova granica dobila je naziv po Hariju Džordžu Armstrongu (1899-1983), osnivaču Odeljenja za vazduhoplovnu i kosmičku medicinu Oružanih snaga SAD, 1947. godine.

Doktor Armstrong je bio prvi vazduhoplovni lekar koji je na u barokomori, 1935. godine, prepoznao i proučio fenomen hladnog ključanja tečnosti koji se javlja na nadmorskoj visini između 18.900-19.350 metara, visinu na kojoj ljudi apsolutno ne mogu opstati bez dodatne promene pritiska u okolini ili primene zaštitne opreme (visinskog odela i kacige).


Dakle ono sto se radi na onom turistickom UB u AB Sokol je u suprotnosti sa ovim gore citiranim .Zavisno od doba godine ,spoljne temp.vazduha UB `005` se penje na visine 18-23 km a da pri tom piloti posebno civili-turisti pored VKK-6M nose na glavi ZSh-7/AP a ne onaj GSh-6 .

Arrow http://www.flymigsokol.com/flights/space_program

Arrow http://www.bijeljina.org/novosti/1341/64/Banjaluca.....emira.html


ВКК-6М высотный компенсирующий костюм

Arrow http://www.foxbat.ru/html/Razn/vkk-6m.htm

offline
  • Pridružio: 21 Jul 2008
  • Poruke: 10344

Odlicno objasnjeno. Hvala Smile

Pretpostavljam da su i rukavice u tom slucaju neophodna oprema, mada vidim da ih pilot MiG-31 sa snimka ne nosi?

offline
  • Pridružio: 17 Sep 2010
  • Poruke: 24371

^

Svakako da jesu ,pa vec od 10 km visine pa do 20+ , spoljna temp je oko -60°C pa mi sad vidimo da se desi neki vanredan slucaj a posada ( kod dvoseda ili recimo jednosed nebitno sad ,uglavnom pilot ) mora katapultirati na toj visini .Sta sa sakama ??? Odose trenutno ...

Pa gledali smo nedavno onog Ukrajinca bas na `dvorepom` kako leti u majici kratkih rukava ,neodgovornost i nedisciplina .

offline
  • Dicus  Male
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 29 Okt 2008
  • Poruke: 2991
  • Gde živiš: Beogard

ray ban11 ::^

Jeste, IC-zracenje EM-spektra je u pitanju ...

Citat:Р-73 оснащена малогабаритной пассивной инфракрасной головкой самонаведения повышенной чувствительности и помехозащищенности с глубоким охлаждением фотоприемника, которая захватывает цель в подвеске под носителем. Эта головка отрабатывает углы целеуказания до 45° (60° для РМД-2), имеет углы прокачки координатора до 75° и угловую скорость слежения за целью (угловую скорость линии визирования) до 60°/с.

Arrow http://rbase.new-factoria.ru/missile/wobb/r73/r73.shtml

Ima logike i smisla , zato raketa i jeste tzv. `sverakursna` jer da se navodi samo na IC-odraz motora ( temperatura mlaza iz mlaznica) kako bi bilo moguce gadjati neki cilj `u celo` , u PPS ? Ovo isto vazi za ICGSN/toplopelengatore raketa R-27T/ET ili one velike polu-tonske R-40TD/TD-1 .


i ovo

Citat:Obratimo paznju na proracunate daljine lansiranja za R-73E kod L-18 po VTUP u ZPS i PPS .Pogledajmo samo koliko je veca daljina gadjanja ovom raketom u PPS cilja nego li u ZPS .Dokaz da se raketama sa TGS/ICGSN itekako mogu gadjati ciljevi `u susretnom kursu` tj `u celo /PPS`.Zato i jeste `sverakursna`. Ne navodi se ona na IC-odraz ( toplotno zracenje ) iz mlaznika motora vec na podesenu srednju talasnu duzinu zracenja oplate aviona .

Mislim da grešiš. Skroz je logično da raketa ima mnogo veći (teorijski) domet iz PPS, jer se protivnički avion približava a ne udaljava. Kao što je i logično da će glava rakete zahvatiti lakše cilj u ZPS i na većoj daljini nego u PPS.
Prilikom zahvata cilja iz PPS raketa se navodi na IC izvor, koji je takodje vidljiv iz PPS, što od motora, što od napadnih ivica i drugih delova letelice koje emituju nešto u IC spektru.

offline
  • Pridružio: 21 Jul 2008
  • Poruke: 10344

Uh da, Ukrajinac u majici, vrhunac bahatosti i gluposti.

Kad smo kod visinskog odela, odavno ne videh fotografiju nekog naseg pilota u ovom odelu, bilo na MiG-21 ili na MiG-29. U stvari ''najsveziji'' snimak koji sam gledao je ona emisija ''Pilot lovac'' gde pokojni Della Croce nosi VKK.

offline
  • Pridružio: 17 Sep 2010
  • Poruke: 24371

^

Evo nam pilota RV-PVO JNA npr sa VKK-6M Wink

I ovo moze povodom obelezavanja 30 godina od dolaska `dvorepih` u sastav RV-PVO .

Fine kadrove na stajanci,poletanja te tokom leta aviona sa ev.br. 18102 te drugih u nizu kao i mnoge druge kadrove kojemo mozemo gledati a nastali tokom 1990/91 g ,tacnije tokom snimanja cuvene decije mini -serije `Pilot u travi` .

Citat:
Najmlađoj generaciji autora tada je pripadao Ivan M. Lalić, po čijem scenariju je realizovana maštovita serija Pilot u travi, rado "prihvaćena od mladog gledališta", kako je zapisano u tadašnjoj oceni programa. Seriju je režirao Dragan Veselinović.


Arrow http://www.rts.rs/page/tv/sr/story/21/rts-2/996900/vreme-televizije.html

Arrow http://www.imdb.com/title/tt0473592/


Koliko se vidi ima emitovanih 140 min a na poznatom sajtu uz ponavljanje nekih kadrova samo kratak snimak od nesto manje od 8 min .

Arrow https://www.dailymotion.com/video/xekous_pilot-u-travi_shortfilms

Da li je mozda neko pokusao da pribavi citav materijal ( arhiva RTB/RTS ili slicno ) ? Kadrovi u kojima su 29tke a nastali tokom 1990/91 jesu svakako deo istorije ,sada evo tridesetogodisnje istorije .

Smajli

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 911 korisnika na forumu :: 32 registrovanih, 9 sakrivenih i 870 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: A.R.Chafee.Jr., aleksmajstor, bojankrstc, Boris90, cavatina, dankisha, djboj, Djokislav, doktor1964, Dorcolac, Fog of War, HrcAk47, jaeger, Još malo pa deda, kihot, Kubovac, ladro, lelemud, Mika_NS, Mixelotti, ozzy, Parker, pedja.st, pein, Pohovani_00, raptorsi, SlaKoj, Srle993, theNedjeljko, trundle, VP6919, žeks62