MiG-29 Fulcrum

423

MiG-29 Fulcrum

offline
  • Pridružio: 13 Jun 2007
  • Poruke: 2252
  • Gde živiš: South of Heaven

@ Djoprdje
Originalni navigacioni sistem je akumulirao veliko odstupanje sa predjenom daljinom (GPS ima odstupanje od koliko; 5m?!).
Ako je podsistem PRNG uklonjen,zasto mislis da u memoriji GPS uredjaja (sto je sasvim jednostavna operacija) nisu pohranjene koordinatne tacke (poput check-pointa) za instrumentalno navodjenje na pistu,pri losim vremenskim uslovima i maloj vidljivosti?
I zasto bi bio problem kombinovanje informacija sa tog istog GPS uredjaja i sa radarskog visinomera za parametre potrebne za sletanje?
Isuvise si neopravdano nostalgican za "starim nacinom rada",jer ne verujem da su svi korisnici MiG-29 aviona,koji su radili remont i delimicnu modernizaciju tupavi ili pomodni,da bi izbacivali korisne sisteme i zamenjivali ih uredjajima sa losijim upotrebim vrednostima...
Dalje; tvoj deo o "radio-tisini",ometanjima i malom dometu radio veze u lo-lo-lo konfiguraciji nisam razumeo,ali sve te hipoteticke situacije preskoci u ovoj temi i pretstavi ih na temi "Virtuelni dogfajt",gde se bez ustrucavanja moze porediti svaka zamisljena situacija.
Dalje,argumentacija za izvedene izmene leze u modernizaciji svih trenutnih korisnika MiG-29 aviona u Evropi (koji su stavise te modifikacije uradili i pre nas),tako da smo prihvatili "ponudjeni paket",bez preispitivanja modernizacije-modifikacije svakog sistema zasebno.
Dalje;literatura o kojoj pricas je sada vec zastarela u pogledu avionike (novi radari,OLS sistemi,interni ometaci,displeji,navigacija i komunikacija i td),doleta (novi unutrasnji rezervoari,novi tankovi,sistemi za punjenje u letu...),oruzija (instalacije za 3 nove v-v rakete,kao i za gomilu (samo)navodjenih v-z raketa i pametnih bombi...).
Novi motori i elektricne komande leta su ucinile da ostane samo ljustura-oplata starog aviona i hidro-mehanicki sklopovi,dok se po letnim karakteristikama,exploatacionim mogucnostima u borbi,dobija potpuno nov avion,sto tvoje knjige cini dekadentnim istorijskim stivom i svedocanstvom o delu razvoja tvog (i naseg) "dvorepog)...
Na kraju posta moja cuvena;ako gresim,ispravi me,"ali ovaj,sinak...",ti jako gresis,ali tu smo da te ispravimo,kao i svakog novog pridoslicu na forum... Wink



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Pridružio: 03 Maj 2011
  • Poruke: 2381

aramis s ::@djordje
ni jedan sistem nije savršen i zbog toga se danas ostavljaju otvorene arhitekture, tj prave modularni sistemi. Konačni sistem je već zastareo u neku ruku.
Drugo ako je pilot bez svesti, sistem mu nije od pomoći ukoliko ne mogu daljinski da ga katapultiraju. Radio tišina ne postoji za vanredne postupke, a ako neprijatelj pokriva sve frekfencije onda ni prenos podataka od aviona do KC neće biti pošteđen, zar ne?
Radio veza funkcioniše i na malim visinama, otežano, ali funkcioniše.
Visina od 50m nije neki uspeh. ILS vodi na visinu od 30m. Nemoguće je da vodi na daljinu od 50m jer to je već faza ravnanja i bilo bi nezgodno da autopilot prekine rad pre dovođenja aviona na "tri tačke" u sletanju.


Тврдње вам стоје. Но заборављаре да је земаљски РСБН систем покретан и да се још у миру одреде његове позиције, те се може пребацивати на алтернативне аеродроме, на којима није изграђена инфраструктура за навигацију. МиГ 29 је фронтовски ловац и треба да прати захтеве фронта,када је у питању одржавање превласти у ваздушном простору над фронтом. Луксуз би било трошити гориво са мирнодопског аеродрома због долета до фронта, и колико би онда остало горива за одржавање зоне у ваздушном простору фронта.

Просто, колико МиГ 29, може остати у зони над Прешевом, ако полети из Београда и треба да се врати у Београд? Да би у том случају остварио потребно време за зону, мораће да лети профилом високо-ниско-високо и лако ће бити лоциран од противника. Свеједно,дали у доласку или одласку из зоне.

Поред квалитета и прецизности система, намеће се увек могућност употребе тог система по дубини територије тј. на алтернативним и ратним аеродромима, који нису опремљени потребним навигационим системима.

Батајница никад није имала статус ратног аеродрома у доба СФРЈ или СРЈ.

То што ми фронтовски ловац користимо за остварење превласти у ваздуху над целим нашим ваздушним простором, још више компликује проналажење оптималних решења.

Један од великих проблема нашег ваздухопловства, је маневар снага јединице опремљене МиГ-ом 29,на друге аеродроме у условима ноћи и лоше метео-ситуације.
Није све у обучености пилота, већ и у обезбеђивању услова, да та јединица може испољити своје борбене богућности ван матичног аеродрома.
И колико аеродрома у Србији има ИЛС систем.

Па до јуче са навигацијском категоријом, муку је мучио и аеродром Сурчин. То вам је свакако познато. Ах ти Европљани, никако да прихвате оно наше "маме ми".

Dopuna: 09 Maj 2011 12:39

ILGromovnik

Ја говорим о нама и нашим "дворепима" и далеко од тога да сам противник технолошког напретка. Фокусирам се на нас и наше стање реалности. И то је МиГ 29, сведен на нас и наше специфичности.

РСБН није основни навигациони систем МиГ-а 29. Авион користи инерцијалну навигацију. Поседује инерцијалне платформе, које памте место "поласка" па у односу на њега се орјентишу, а систем се програмира. Дакле програмира се предвиђења основна и резервне маршруте лета.

Као и сваки инерцијални систем прави грешку по дужини долета.

Програмирање врше пилоти.

У питању је ловац, а не јуришник коме је посебно битна прецизност у проналажењу циља на земљи.

У зони ловац тражи и открива циљ опремом-системима које не поседује класични јуришник.

Битно је како се безбедно вратити на базни или неки други аеродром, без навигационе резерве горива и слетети ноћу у лошим метео-условима, ако аеродром још у миру није опремљен стационарним потребним навигационим средствима.

О стварним борбебим могућностима јединице наоружане МиГ-ом 29, на неком простору-зони, мало се говори, а неки системи, којих смо се олако одрекли, остваривале су боље услове, него савремени данас. Аеродроми нам једноставно нису опремљени. Није довољно опремити један или два аеродрома савременим стационарним навигационим средствима, јер ће их противник баш због те чињенице уништити. То је посебно важно питање када земља, као наша, има малу дубину територије.

Има ли например аеродром Ковин савремена навигацијска средства, да може у нужди да прихвати "нову верзију" МиГ-а 29, ноћу у лошим метео-условима?

Шта чинити и где слетети, ако су Батајница и Сурчин "затворени" а гориво немилосрдно троше мотори и лету......! Па ваљда спремамо авионе и инфраструктуру за "недај боже".



offline
  • član biblioteke
  • Pridružio: 18 Jul 2007
  • Poruke: 28496
  • Gde živiš: iznad smoga Beograda

@djorđe
Nisam zaboravio. Bez obzira što je pokretan,RBNS je radio zemaljski sistem i pored ometanja biće i meta napada. Ne treba zaboraviti da u eri visoko preciznih INS baziranih na optičkim vlaknima i laserima koji su autonomni sistemi, svi ostali radio i navigacijski služe za proveru i nastrojavanje(kao alternativni).
Ne želim da pričam i koliko više autonomije u korištenju alternativnih aerodroma pruža kombinacija INS+GPS(GLONAS), jer alternativno letilište po pravilu postaju pravi delovi auto-puteva i magistrala. To na površini teritorije kakva je naša može biti dijametrano u odnosu na tačku poletanja zbog eventualnog dejstva neprijatelja.
Rusi su sistem prilagodili svom načinu upotrebe frontovske avijacije koja je samo segment interrodovske formacije Front uz ogromno zaleđe i drugi ešalon u obliku PVO avijacije na strateškoj dubini. Znači višestruko preklapanje i višeslojna odbrana. To je teško upotrebljivo u našim uslovima.
Da ne bude zabune, ILS sam upotrebio kao primer da radionavigacijsko sredstvo može dovesti avion i blize tački sletanja. Naravno da je to ipak mirnodopsko rešenje.

offline
  • Pridružio: 03 Maj 2011
  • Poruke: 2381

aramis s

Сагласан сам са вашим ставовима, но изостали су ваши аргументи око ново-уведених-новопостављених система на наше "дворепе".
Волео бих да се изнесу аргументи шта се добило са овом варијантом, а сагледавајући борбене могућности и намену авиона МиГ 29 у нашем ваздухопловству, са посебним освртом перспективе у ратним условима, где можемо проиграти локални сукоб са неким из окружења.

Још једном наглашавам, нисам заступник старих технологија и противник нових решења, но нова решења морају имати циљ и разлог. И није довољна тврдња-то је ново.

Све треба свести на нашу диментију. МиГ 29 у Србији.

offline
  • član biblioteke
  • Pridružio: 18 Jul 2007
  • Poruke: 28496
  • Gde živiš: iznad smoga Beograda

@djordje
Neznam koji je tačno GPS uređaj postavljen i koji je stepen integracije postignut, ali ako krenemo samo od vizuelnog dočaravanja pozicije u prostoru, pilotu se umnogome olakšava posao. Pa da to nema svoje prednosti Rusi sami ne bi uvodili GLONAS. Ostalo ne bih prežvakavao jer je pisao @ILGromovnik.
Takođe ne bih razrađivao ni sukob sa susednim državama jer su u glavnom u NATO.

offline
  • Pridružio: 19 Avg 2010
  • Poruke: 1362
  • Gde živiš: NIŠ

djordje ::
............. МиГ 29 је фронтовски ловац и треба да прати захтеве фронта,када је у питању одржавање превласти у ваздушном простору над фронтом. Луксуз би било трошити гориво са мирнодопског аеродрома због долета до фронта, и колико би онда остало горива за одржавање зоне у ваздушном простору фронта..........


Da ne bih citirao celi odlomak, samo malo objašnjenja, širim narodnim masama, Mada je ovo što iznosite je sve zanimljivije (i ako ponekad nisam siguran našta se šta odnosi, ali nema veze).
Dkle, evo šta me interesuje:
- "МиГ 29 је фронтовски ловац, da li se misli na "FRONT" - OPERATIVNO-STRATEGIJSKU JEDINICU (koja nastaje u ratu od Vojnog okruga, koji postoji sada u miru), pa bi prevedeno na ustaljeni žargon, on bio "ARMIJSKI LOVAC", ili

- "FRONT" LINIJA dodira vojnih formacija sučeljenih strana u sukobu. Pa bi u tom istom žargonu on bio Lovac, za upotrebu u zoni borbenih dejstava kopnenih vojski. "....трошити гориво са мирнодопског аеродрома због долета до фронта..."

Evo zašto: Front, kao jedinica u svom organskom sastavu pored 4-5 jedinica ranga Armija KoV, i 1-2 jedinica ranga Tenkovska armija ima i jednu "Vazduhoplovnu armiju"
[/u]

offline
  • Nikola Vukota
  • Multimedija , creativity work- world of disajn
  • Pridružio: 08 Sep 2010
  • Poruke: 1060
  • Gde živiš: ZEMUN - Gardoš - Forsaž - BB.

Poljski MIG-29, zaista u centru svetskih objektiva :


















offline
  • Pridružio: 17 Sep 2010
  • Poruke: 24371

@VITEZFOREVER

zaista su extra ( pogotovo ta 5 -ta Very Happy Zagrljaj ),sve mi se cini da su Poljaci pretekli stare manekene Holandjane i Belgijance na 16-ma sto se poziranja tice ,svaka im cast na fotkanju ,viid se da im je sve po NATO standardu Razz

nekada Svabe a sad Poljaci Very Happy

offline
  • Pridružio: 21 Avg 2009
  • Poruke: 462

Misli se na front kao liniju dodira, zato je i projektovan tako da moze koristiti i alternativne travnatne PSS u blizini fronta.

offline
  • Pridružio: 26 Mar 2009
  • Poruke: 4993
  • Gde živiš: Šid

HA-HA!!!!!!

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 996 korisnika na forumu :: 49 registrovanih, 12 sakrivenih i 935 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: 357magnum, _Rade, arsa, Ben Roj, bladesu, brundo65, Doca, doklevise, Dorcolac, dragoljub11987, Georgius, havoc995, ikan, ivan979, Još malo pa deda, kinez88, KOV, Krusarac, kunktator, kybonacci, Lieutenant, ljuba, lord sir giga, LUDI, Luka Blažević, M1los, mercedesamg, Metanoja, mgolub, milenko crazy north, MiroslavD, mnn2, Nemanja.M, Neretva, oldtimer, S2M, sap, slonic_tonic, Smiljke, Stoilkovic, theNedjeljko, tubular, vathra, VJ, voja64, Volkhov-M, zixmix, zlaya011, Čivi