Su-57 novi ruski lovac

226

Su-57 novi ruski lovac

offline
  • Pridružio: 17 Sep 2010
  • Poruke: 24371

@su47berkut
odlican ti text,bas me nesto kopkalo ovo oko plazme(mozda oni silni preleti Rusa preko nosaca aviona imaju neke veze sa tim???),nego mi ovo upitno oko americke `pametne oplate` koja cini avion nevidljivim za ljudsko oko???pa to mu ga dodje nesto jel , kao iz filma `Predator` kad onaj ugly m.f. postaje nevidljiv?! e sad ,jel to sve i moguce ili se ove dve supersile takmice ko ce vise da folira?



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Pridružio: 23 Okt 2010
  • Poruke: 1274

Plazma ima svoje prednosti i svoje mane!
Za sada nije uspeo da se resi problem u optickom smislu, odnosno veliki sjaj letelice, povecanje IC odraza, ostecenje materijala oko koga se nalazi jonizujuci zrak i elektro magnetno polje oko aviona koje moze da se detektuje!
O prednostima je vec sve napisano!
Da je to presudna ruska tehnologija za stelt, PAK FA bi verovatno drugacije izgledao, ali mislim da ce ta tehnologija u nekom obliku naci svoju primenu na borbenim avionima.



offline
  • Pridružio: 03 Sep 2009
  • Poruke: 1752
  • Gde živiš: Zemun

Berkute ja bih te pitao par stvari.

su47berkut ::
МИГ1.44 СУ47Беркут и ПАК ФА су проекти настали 80-тих кад се за плазму није ни знало,поготову у време МИГ1.44 и Су47Беркут неје се ни чуло за Плазму стелт,а правили су се од композитивних материјала...

Prvo kad je postavljen zahtev za PAK-FA, koliko mi je poznato nije u isto vreme kad i za MFI ili Berkuta vec kasnije, a da li bas nakon ukidanja MFI-a, nisam siguran? Sa necim kao plasma stelth je pocelo da se radi jos pedesetih - ne znam tacno koje godine, cak sam procitao i da je kasnijih godina dat patent - sto ce reci mnogo pre navedenih aviona koje si pomenuo.

Citat:Radi se o taktickom bombarderu Su-27IB (poznatom pod eksportnom oznakom Su-32), koji je verovatno prvi operativni borbeni avion koji koristi ovu kriticnu tehnologiju”."
E ajde mi sad logicki objasni ako su uspeli da primene isti, i pritom postigli da avion bude prakticno gotovo nevidljiv, cemu onda PAK-FA, takav oblik, premazi i ko zna sta jos ako su mogli na proverenu letelicu visokih sposobnosti kao sto je Su-35 da stave "stit" i nacine ga nevidljivim ili manje vidljivim od najveceg moguceg protivnika u vidu F-22?

Citat:Могуће је прекроти плазимином плазмо цели авион,ово тврди академик Aнaтoлиj Koрoтejeв.
Dakle, radarski zraci ne mogu da dođu do aviona, pa zato i ne mogu da ga registruju.
Istraživanja u oblasti skrivanja od tzv. lokacionih uređaja se rade još od otkrića radara."

Dakle i ja ti postavljam isto pitanje, cemu onda PAK-FA ili makar reci logicki sta mislis, cemu onda onakav oblik kod T-50 - ako svi znamo da je za ono cemu Rusi teze poslednjih decenija, optimalniji oblik onaj koji ima Su-27 familija?

Citat:ПАК ФА користи композитивне материјале,има стелт облик,користи Стелт премазе,нова фарба има могућност да апсоругје радарске зраке тако да,ако користи и плазму стелт имаће сигурно већи стелчт од ф22 рептор.
I treci put, sa dodatkom, ako je istina, koji ce mu sve to, kompoziti, oblik, specijalni premazi, ako je dovoljno da samo ukljuci plasmu? Ovo te sve pitam jer mi je neverovatno kako po neko, ti posebno, kad se radi o Rusima u trenutku poveruje u svaku napisanu ili izgovorenu rec. Da je ovo doslo sa "druge" strane pljuvao bi na sva usta i ne bi bio jedini.

PS. Sad sam tak ispod tvog posta video da ti je Mean vec skrenuo paznju za plasmu. Mean sory, da ne ispadne da ponavljam za tobom.

Dopuna: 08 Nov 2010 23:48

sivisoko ::Prijatelju, to sto se ne pominje ne znaci da se ne radi na tome!
Apsolutno tacno, medjutim za ovo dalje...

Citat:Konstruktor radara naglasava da tehologija koja je primenjena kod PAK FA ne postoji kod F-22 i F-35.
...bih te pitao, a da li se ikad do sad desilo da Rusi ne izjave nesto slicno? Oni uvek rade na necemu ili vec imaju nesto sto bas Ameri nemaju. Dok sa druge strane Ameri ne koriste tu terminologiju vec da su prvi i to uvek, najmocniji, najubitacniji, naj, naj i tako u krug od kako je zavrsen SWW.

Nesporno je da se na tome radi ali je osnovno pitanje realne mogucnosti primene danas. Pa na tome se radi vec decenijama i na ko zna cemu jos, pa za sad nista. Jednom ce se to ili nesto slicno koristiti ali koliko je to daleko, to je pravo pitanje. Bilo je za Berkuta price da su mu delovi gotovo radarski neuocljivi radi nekih posebnih premaza i radi kompozita od kojih su napravljeni, poenta je da ne treba u sve bas sto dolazi od Rusa odma poverovati. Kazem od Rusa jer kad je od drugih to se odma osporava, pa i nije problem.

Citat:Da je to presudna ruska tehnologija za stelt, PAK FA bi verovatno drugacije izgledao, ali mislim da ce ta tehnologija u nekom obliku naci svoju primenu na borbenim avionima.
Upravo tako.

ray ban11 ::nego mi ovo upitno oko americke `pametne oplate` koja cini avion nevidljivim za ljudsko oko???pa to mu ga dodje nesto jel , kao iz filma `Predator` kad onaj ugly m.f. postaje nevidljiv?! e sad ,jel to sve i moguce ili se ove dve supersile takmice ko ce vise da folira?
A imas i film o tome bas sa avionima, mislim da je Miraz bio taj koji je mogao da nestaje vizuelno. Ne mogu da se setim naziva, a imam ga na nekoj kaseti - inace film je glup ali posto je o avionima, nasao je svoje mesto u kolekciji i ako nije vredan neke paznje.

offline
  • Taso  Male
  • Super građanin
  • Pridružio: 28 Maj 2008
  • Poruke: 1080
  • Gde živiš: Terra Australis

Vrseni su eksperimenti sa plazma generatorom ali nema nekih verodostojnih izvestaja da je takav generator u siroj upotrebi.....sto ne mora da znaci da ih nece biti u blizoj buducnosti.

Bilo je nepotrvrdjenih izvestaja da Tu-160 ima radarske deflektore i plazma generator u nosu.

offline
  • Pridružio: 16 Okt 2008
  • Poruke: 2265

Interesantan je deo teksta o plazmi-stelt:
"Na primer, za signale niske ucestanosti, plazma može da se ponasa kao ogledalo. To je pogodno i dobro za komunikacije velikog dometa, ali nije dobro za “skrivanje” letelice. "

Jasno upucuje na to da trenutno ne postoji univerzalna "stelt-zastita" za borbene avione, bilo da se ona odnosi na oblik, strukturu letelice (bojenje, materijale), bilo na aktivne sisteme zastite (plazma-stelt).

Pravi Streptomicin za avione 5. tehnoloske generacije su metarski radari nove generacije poput ruskog NEBO-SVU / NEBO-M, beloruskog VOSTOK-E i pasivni sistemi poput ukrajinske Kolchuge.

offline
  • Pridružio: 03 Sep 2009
  • Poruke: 1752
  • Gde živiš: Zemun

aerodrom ::Pravi Streptomicin za avione 5. tehnoloske generacije su metarski radari nove generacije poput ruskog NEBO-SVU / NEBO-M, beloruskog VOSTOK-E i pasivni sistemi poput ukrajinske Kolchuge.
To sam i ja isto cuo nebrojeno puta. Logicki otprilike znam zasto ali ako neko moze malo strucnije to da objasni i plus da neki slikovni primer, bilo bi super.

offline
  • Taso  Male
  • Super građanin
  • Pridružio: 28 Maj 2008
  • Poruke: 1080
  • Gde živiš: Terra Australis

[quote="salesam"]aerodrom ::Logicki otprilike znam zasto ali ako neko moze malo strucnije to da objasni i plus da neki slikovni primer, bilo bi super.

'Rayleigh' region = 'metarski' radari


I jedan ne bas mnogo poznat Ruski radar 'Rezonans-N'

offline
  • Pridružio: 02 Jan 2010
  • Poruke: 1469

Највећи проблем плазме је презагреаност и неможе да ради током целог лет већ ради у критичној зони.ПАК ФА има предност у односу на Су27 фамилију из разлога што може да се више бриближи критичној зони без рада плазме што значи да ће се плазми треба ти дуже време да се загреје и достигне температуру коју би достигла са СУ 27 фамилијом много раније.


Да је ово изјавио било ко па да кажем,да су писале било које новине,али је ово причао академик Anatolij korotejev.

offline
  • Pridružio: 23 Okt 2010
  • Poruke: 1274

salesam:

Svaku izjavu (bilo od strane amerikanaca ili rusa) kriticki gledam, u smislu da trazim vise pouzdanih izvora i dokaza koji potvrdjuju istu stvar!
Konkretno "mean machine" je pitao da li se u video klipu koji je postavio igde spominje plazma tehnologija?
Postoje indikacije da ta tehnologija moze da se primeni u nekom obliku prilikom konstruisanja radara, pa sam hteo da odgovorim na to pitanje tako sto sam citirao konstruktora radara sa tog video klipa.
To sto je on izjavio moze da znaci da se koristi neki vid plazma tehnologije, a moze i da ne znaci to!
To isto moze da znaci da ce PAK FA imati 5 radara postavljenih na razlicitim mestima i da ce imati zonu skeniranja od 360 stepeni , a mozda i ne znaci to!
To isto moze da znaci da ce svi ti radari raditi u razlicitim opsezima (X, K, L, S itd.), a mozda i ne znaci to!
U svakom slucaju, sve ove stvari koje sam nabrojao, kod F-22 i F-35 zaista ne postoje, pa kad je vec "mean machine" postavio pitanje da li se o tome govori u klipu ili ne, slobodno mozemo da kazemo i DA i NE, odnosno, ako se ne govori o tome, ne znaci da se i ne radi na tome!

Dopuna: 09 Nov 2010 1:08

Ovde mozes do mile volje da citas o tim radarima, ali mislim da ti za to vec znas?

http://www.ausairpower.net/APA-Rus-Low-Band-Radars.html

offline
  • jazbar 
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 28 Dec 2009
  • Poruke: 16068
  • Gde živiš: Lublana

Mislim da nije problem izraditi detektore plazmenog izboja, tako da sam pomalo skeptićan zbog plazmenog stelta. Plazma ipak nije pasivno zakrivanje objekata.

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 576 korisnika na forumu :: 7 registrovanih, 1 sakriven i 568 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: goxin, JOntra, Koridor, nemkea71, radionica1, saputnik plavetnila, TBF1D