Koji su Nemački tenkovi upotrebljavani na našim prostorima....

4

Koji su Nemački tenkovi upotrebljavani na našim prostorima....

offline
  • lav 
  • Super građanin
  • Pridružio: 13 Sep 2011
  • Poruke: 1061

На неким фотографијама из Херцеговине и Далмације има много војника у британским униформама.



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Pridružio: 06 Nov 2010
  • Poruke: 11646
  • Gde živiš: Vranje

lav ::На неким фотографијама из Херцеговине и Далмације има много војника у британским униформама.

Pa naravno, kada je 1. tenkovska brigada formirana u Gravini, u Italiji. Jedan njen borac, kasnije staresina JNA mi je pricao da su dobili sve, sto se tice odece i licnog naoruzanja novo, kao ispod cekica. Tenkovi i oklopni automobili su bili cini mi se, americki, oprema britanska, a svi su zalili za nemackim licnim naoruzanjem koje su morali da ostave. Snabdevanje primorskog dela je bilo i sa mora i iz vazduha. Znatno lakse nego centralnog dela zemlje.
Zabelezeno je po secanjima boraca - partizana da su cesto dobijali ili prevelike, ili premale cipele, samo leve cipele i slicno.



offline
  • Pridružio: 21 Maj 2008
  • Poruke: 14792

gorran :: Na raskrsnici su ležala preko našeg puta tri laka nemačka tenka, nepokretna, okrenuta u suprotnom smeru i smrvljena. Nekoliko minuta ranije oni su uništeni u jednoj epizodi koja je izazvala smeh olakšanja za našu već malo ublaženu napregnutost. Jedan mladi partizan, ne držeći se opšteg naređenja Vrhovnog štaba da se zakopaju ili unište sva oruđa i teška oprema posle prelaska Pive, čuvao je za vreme bitke zaplenjenu italijansku protivtenkovsku pušku, o čemu je znala samo prateća četa njegovog bataljona, koja mu je išla naruku. Bio je u jarku pored puta u trenutku kad je prolazila nemačka tenkovska patrola. Ovaj partizanski nišandžija i njegovi drugovi imali su samo tri zrna. Svako je pogodilo tačno u cilj, i kad smo se mi pojavili na putu, bili smo svedoci posledica jedne retke nediscipline."
Занимљиво, епизода из филма се заиста и одиграла - само што је у филму лаки тенк постао Тигар, а ПТ пушка - топ.

offline
  • Pridružio: 05 Jan 2011
  • Poruke: 1037

Napisano: 25 Feb 2012 10:30

vathra ::Занимљиво, епизода из филма се заиста и одиграла - само што је у филму лаки тенк постао Тигар, а ПТ пушка - топ.Bio je u pitanju top protivkolac (nači ću negde u sećanjima 2. proleterske koji). Verovatno se smisao izgubio u prevodu - prevodilac nije bio stručan u uparivanju engleske i naše terminologije. Izgubljen je 5. XII 1943. na putu Pljevlja - Prijepolje, u operaciji Kugelblitz.

Što se tiče teške opreme, postojala je opšta direktiva da se napusti i zakopa. Neki su je provodili vrlo striktno (Koča Popović je obilazio svoje kolone i vodio računa da se čak i vojnički kazani ostave), dok su u nekim jedinicama bili popustljiviji, i ostavljali na volju borcima.

Ideja da je neko mogao da nosa top sa sobom bez znanja štaba brigade je malo komična.

Dopuna: 25 Feb 2012 10:49

gorran ::"Na raskrsnici su ležala preko našeg puta tri laka nemačka tenka, nepokretna, okrenuta u suprotnom smeru i smrvljena."

W. Deakin: BOJOVNA PLANINA
http://www.znaci.net/00001/5_1.htm
Što se tiče nemačkih tenkova, radilo se o četi 202. tenkovskog bataljona. Taj bataljon je raspolagao francuskim tenkovima - svaka od tri čete po 17 tenkova, ako se dobro sećam. Proveriću, kao i za tip tenka.

Dopuna: 25 Feb 2012 11:02

ПРОТИВКОЛАЦ НИЈЕ ЗАКОПАН

Чета пратећих оруђа 2. пролетерске бригаде имала је у свом саставу један брдски топ, један противколски топ, неколико бацача и два тешка митраљеза. Кад смо у петој офанзиви дошли на Зеленгору добили смо наређење штаба бригаде да закопамо тешка оружја. На брдском топу био је нишанџија Чеда Бранковић, а на противколцу Божа Радиновић. Одржали смо састанак наше чете. Командир Драгојло Стојић, комесар Љубо Мијатовић и заменик политичког комесара Душко Ђурђић упознали су нас са на-редбом штаба бригаде да треба закопати све тешко оружје.
Дискутовали смо шта да радимо. На крају смо за-кључили да закопамо брдски топ и два бацача, а противколски топ и тешки митраљез да не остављамо. Такође смо се договорили да тешко оружје треба да затрпамо гсосебно по деловима и да запамтимо где смо то закопали, како би-смо га касније, по завршетку офанзиве, могли да извадимо. Нарочито смо били задовољни и поносни што смо понели противколски топ, сећајући се при томе шта смо са њим учинили при нападу на Ливно и за време борби са Италијанима на Неретви у Дрежници. Наслућивали смо да нам топ опет може добро доћи.
Десетог јуна 1943. године припремали смо се за пробој из обруча. Заклали смо једну мазгу и припремили по једно парче меса за сваког друга. У то време било је тешко спремити храну, јер су стално кружили непријатељски авиони, нападајући нас свакодневно. Знали су где се налазимо, па су нас стално надлетали, бацали бомбе и тукли из митраљеза. Ипак смо у једној ували, у неком заклоњеном ка-мењару, наместили казан и скували месо.
Те исте ноћи кренули смо у пробој. Када смо били према селу Врбници већ је свануло. Немци су нас открили и из једног митраљеског гнезда убили нам коња, који је носио постоље од топа. Коњ је пао и низ стрмине одлетео око 150 м баш у правцу непријатељских положаја.
Дан је. Шта да радимо? Божо Радиновић, Милета Лукић. и ја договорисмо се да нам Милета са митраљезом штити прилаз до коња. Пузећи, привукли смо се један са једног, а други са другог правца. Понели смо један велики конопац, те кад смо дошли до коња везали смо постоље и пузећи вукли смо постоље топа наочиглед непријатеља. Успели смо да извучемо и да га натоваримо на другог коња.
Кад је чело наше колоне избило на комуникацију Фоча — Калиновик, код села Миљевине, кроз колону се пренесе: „Противколац 2. пролетерске брже напред". Ми одмах кренусмо, а другови из колоне су нам правили про-лаз. Дошли смо на једну рудину, близу самог пута, на коме су се налазили тенкови. Време је било магловито. Час се магла навуче, а час се разреди.
Средоје Урошевић, начелник штаба бригаде, стајао је и осматрао непријатеља. Питао нас је можемо ли да спремимо топ за напад. Како неколико дана нисмо расклапали топ, односно састављали, био је мало и зарђао, а због напорних маршева нисмо га ни чистили. Ипак смо га брзо склопили. Десно од нас постављен је наш тешки митраљез „шварцлозе" који је требало да нас штити док будемо гађали. Топ смо поставили крај једног канала, поред багре-мара који нам је лепо служио као заклон. Средоје нам је рекао да направимо још већи заклон. Ми нисмо направили никакав други заклон јер смо имали добар штит на топу, а био је ту и мали бедем који нас је такође штитио.
Одмах смо почели дејствовати. Разбили смо непријатељску тенковску јединицу, и она се повукла, тако да смо успели да пређемо комуникацију.
Преместили смо затим топ крај пута и поставили га више једног дрвеног моста. Наше јединице су разрушиле мост. Ускоро од Фоче су наишла три друга немачка тенка. Кад су дошли на једно брдашце код Миљевине почели су да туку. Били су прилично далеко. Средоје је лежао до нас. Знали смо да нема никакве користи на толикој даљини гађати.
Поред пута код срушеног моста, имали смо маскираних 5—6 митраљеза.
Тенкови су дошли до моста и видели да је разрушен. Нису могли да пређу. Почели су да траже друти пре-лаз, а то је нама веома одговарало. Наместили смо топ и га-ђали тенкове у бок, јер је дејство противколца тако успешније. Успели смо да уништимо сва три немачка тенка.
Немачка посада искакала је из тенкова и покушавала да бежи, али наши пушкомитраљесци успели су да униште и посаду. Тако смо помоћу нашег противколца омогућили несметан прелаз преко комуникације нашим јединицама.
Добили смо затим наређење да топом кренемо за нашим јединицама, према Јахорини. Пред сам мрак стигли смо у једно село. Први пут после толике глади за храну смо добили мало сира, кајмака, а испекли су нам и једно јагње. Добили смо младог лука, а кад смо се мало нахранили све је било весело као да нисмо били у муци месец и више дана.
Код нас у нашем топовском одељењу посебна је била радост због нашег успеха. Дато је признање свима нама, Милети, Драгојлу и осталим нашим топџијама.
Адам ЖИВКОВИЋ

DRUGA PROLETERSKA BRIGADA - SEĆANJA BORACA, KNJIGA 2
http://www.znaci.net/00001/202.htm


PS. Mislim da je ovo primerna briga o korisnom oruđu.

PPS. @VP6919: pozdrav iz VP9070.

offline
  • lav 
  • Super građanin
  • Pridružio: 13 Sep 2011
  • Poruke: 1061

vathra ::Napisano: 24 Feb 2012 0:00

Да цитирам Небојшу Ђокића са другог форума:

Citat:Primetili ste da premda je u Jugoslaviji bio priličan broj Somua S-35 da su njihove fotografije prilično retke. E pa masa tog tenka je bila 20 tona: S druge strane masa Hočkisa je bila samo 12 tona. Italijanski M 15/42 je imao masu 15 tona. E sad u čemu je caka. Premda su postojale i razlike da li je neka teritorija nekada bila u Austro ugarskoj ili Kraljevini Srbiji u načelu nosivost mostova na sreskim putevima je bila 12 tona a ovih puteva je bilo sigurno preko 70 ili 80%. Okružni putevi su imali mostove od 16 tona a njih je bilo oko 15%. Državni putevi su imali nosivost od 20 tona a njih je bilo samo 5 %. Doduše putevi međunarodnog značaja (npr Ljubljana - Zagreb - Beograd - Niš - Sofija i slično) imali su mostove i veće nosivosti. Naravno bilo je i okružnih i sreskih puteva sa mostovi veće nosivosti ali to su bili izuzeci a ne pravilo. Dobar deo sreskih puteva je u stvari otpadao na opštinske puteve a tamo gotovo i da nije bilo propisa za nosivost mostova ali sam ih ja ovde ubrojao u sreske što je bilo vrlo optimistički. Nosivost jugoslovenskih mostova je glavni razlog na naknadnu nemačku narudžbinu tenkova M-15/42.

Један коментар не везан за тему, али врло битан.
При процјени борбене вриједности неког тенка битна је и његова маса. Управо ради мостова и сл.Колико је то било актуелно у 2.СР, толико је актуелно и данас. Нпр. ако упоређујено Ејбрамс М-1А2 и Т-72, морамо узети у обзир и разлику у маси. А колико ће она у стварној ситуацији доћи до изражаја, умногоме зависи од командовања и његове способности да искористи преимућства својих тенкова.
Извињавам се за излазак из теме.

offline
  • Pridružio: 03 Apr 2008
  • Poruke: 5805

Kolko se secam, radilo se o protivkolcu "Pito" od 37mm.

Sto se maskiranih T-34 tice, isti su napravljeni za film "Kelijevi Heroi" koji je sniman kod nas. Takodje isti tenkovi su koristeni i u filnu "Bitka za Neretvu", kao i u jos nekim domacim filmovima. Kolko sam saznao, tako su prepravljena tri tenka. Negde sam vec okacio njihove slika sa pitanjem koji su ovi tenkovi. Very Happy Very Happy Very Happy

offline
  • Pridružio: 18 Jan 2012
  • Poruke: 600

gorran ::

dobri covek ::Sad mi nesto pade na pamet. U filmu "Bitka na Sutjesci", ne znam tacno kada je sniman, u jednoj od scena, Ljubisa Samardzic u ulozi artiljerca 2. proleterske brigade unistava 3 tenka (!), sa 3 (! Neverovatna preciznost i efikasnost, zar ne?), "glumi" jedan, cini mi se "Panter", i to u voznom stanju ..."Štab i njegov Prateći bataljon okupili su se u ranu zoru u šipražju koje se pružalo duž jednog dela puta od Foče do Kalinovika, koji je već očišćen, tako da su njime patrolirale određene grupe i u jednom i drugom pravcu da bi obezbedile naš prolazak.

Na raskrsnici su ležala preko našeg puta tri laka nemačka tenka, nepokretna, okrenuta u suprotnom smeru i smrvljena. Nekoliko minuta ranije oni su uništeni u jednoj epizodi koja je izazvala smeh olakšanja za našu već malo ublaženu napregnutost. Jedan mladi partizan, ne držeći se opšteg naređenja Vrhovnog štaba da se zakopaju ili unište sva oruđa i teška oprema posle prelaska Pive, čuvao je za vreme bitke zaplenjenu italijansku protivtenkovsku pušku, o čemu je znala samo prateća četa njegovog bataljona, koja mu je išla naruku. Bio je u jarku pored puta u trenutku kad je prolazila nemačka tenkovska patrola. Ovaj partizanski nišandžija i njegovi drugovi imali su samo tri zrna. Svako je pogodilo tačno u cilj, i kad smo se mi pojavili na putu, bili smo svedoci posledica jedne retke nediscipline."

W. Deakin: BOJOVNA PLANINA
http://www.znaci.net/00001/5_1.htm



Evo da i ja dodam neke korisne informacije o sceni iz Bitke na Sutjesci kad LJubisa Samardzic u nistava nemacke tenkove.

Iako partizanski filmski spektakli nisu dokumentarci vec igrani filmovi(sto zaboraljaju procetnicki kriticari) mnogi detalji iz filma radjeni su na osnovu secanja boraca i ratnih dnevnika.Primer za to je Dnevnik Vladimir Dedijera koji takodje potvrdjuje pricu Dikina i daje vise informacija.U filmu Ljubisa Samaradzic glumi "Dragojla".
Dragojlo nije izmisljena licnost.Radi se Dragojlu Stojicu Srbinu iz Sumadije.Dragojlo je dejstvovao protivkolcem 47 mm.
Druga proleterska dobila ga je na poklon od Druge krajiske brigade na leto 1942.
Topce se raspalo u decembru 1943 u bici u Prijepolju.Topce je bilo toliko omiljeno da ga nisu hteli ostaviti vec su uzeli postolje i do kraja rata ga cuvali Very Happy
Zar nije grehota da ljudi gledaju filmove i misle da je sve izmisljeno a da ne zele da se potrude sa saznaju vise..?

offline
  • Pridružio: 05 Jan 2011
  • Poruke: 1037

Gorski car ::Iako partizanski filmski spektakli nisu dokumentarci vec igrani filmovi(sto zaboraljaju procetnicki kriticari) mnogi detalji iz filma radjeni su na osnovu secanja boraca i ratnih dnevnika.Primer za to je Dnevnik Vladimir Dedijera koji takodje potvrdjuje pricu Dikina i daje vise informacija.U filmu Ljubisa Samaradzic glumi "Dragojla".
Dragojlo nije izmisljena licnost.Radi se Dragojlu Stojicu Srbinu iz Sumadije.Dragojlo je dejstvovao protivkolcem 47 mm.
Druga proleterska dobila ga je na poklon od Druge krajiske brigade na leto 1942.
Topce se raspalo u decembru 1943 u bici u Prijepolju.Topce je bilo toliko omiljeno da ga nisu hteli ostaviti vec su uzeli postolje i do kraja rata ga cuvali Very Happy
Zar nije grehota da ljudi gledaju filmove i misle da je sve izmisljeno a da ne zele da se potrude sa saznaju vise..?
Jedna zanimljivost:
"Kapetan Riva" (Franco Nero) iz BITKE NA NERETVI takođe ima izvesnu istorijsku osnovu - samo je "antedatiran" par meseci.
Kapetan Riva bio je komandant III btl 83. puka divizije "Venecija", i prešao je sa svojim bataljonom na stranu NOVJ tokom napada na Kolašin 29. IX 1943.
Poginuo je oko mesec dana kasnije, pokušavajući da se na čelu svog bataljona suprotstavi nastupanju delova 118. nemačke divizije iz pravca Podgorice (Operacija BALKANSCHLUCHT).

offline
  • 1199 
  • Počasni građanin
  • Pridružio: 29 Dec 2011
  • Poruke: 845

@gorran

Odlican post kolega. Zelim vam samo obratiti paznju na jednu nepravilnost. Dolje ste za po meni istu sliku naveli dva mjesta podrijetla. Mozete li slucajno tocno odrediti mjesto slikanja? Inace su sela Nijemci i Tovarnik susjedi - djeli ih samo njiva , pa mozda odatle potjece ova zabuna.

s stovanjem

gorran ::


Uništeni neprijateljski tenkovi za vreme sremskog fronta kod sela Nijemci, 10 januara 1945.



Uništen nemački tenk na mestu proboja I i XXI divizije NOVJ,kod Tovarnika u Sremu,1945.

offline
  • Šid  Male
  • Ugledni građanin
  • Pridružio: 21 Apr 2011
  • Poruke: 490
  • Gde živiš: Blizu Berkasova

Исто тако колега Шид и Товарник дели њива... Ко зна где је тачно фотографисано...

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 638 korisnika na forumu :: 10 registrovanih, 4 sakrivenih i 624 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: darkojbn, Dorcolac, Istman, Lazarus, Marko Marković, miodrag, mrav pesadinac, Oscar, suton, zziko