Partizani - brojno stanje i nacionalna struktura

4

Partizani - brojno stanje i nacionalna struktura

offline
  • Pridružio: 21 Maj 2008
  • Poruke: 14802

Упозорење учесницима дискусије:
Ако немате да поставите неки аргументован податак о наслову теме, немојте се мучити писањем јер ће све што је ван теме бити склоњено.



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Pridružio: 17 Maj 2007
  • Poruke: 13939

Govoriš o vojsci koja je poražena za cele 2, i slovima, dve nedelje? Razumem šta želiš reći, ali kakve to veze ima sa ustankom u NDH gde su ljudi najmasovnije pristupili partizanima?

Zašto mi konstantno vodimo polemiku o periodu od 1945 do 1991 i kakva je bila komunistička vlast? Nisam ni ja zadovoljan sa svime što se dešavalo i itekako bih imao šta da pišem na tu temu. Ali hebem ... kada moram da lajem dajte se više koncentisati na sam RAT!!!!!!!!!
Na kraju zar su sve vladavine naših i tuđih vladara bile med i mleko ili bi se tek o tome moglo naširoko pisati! Zablude, zablude, zablude...



offline
  • Pridružio: 27 Dec 2011
  • Poruke: 245

Napisano: 31 Dec 2011 17:19

grbe ::M. Samardzic ::-Полиграф. Very Happy

Netacno. Poligraf je tehnicko sredstvo a ne naucna metoda. To tehnicko sredstvo nema znacaja recimo u krivicnom postupku jer je nepouzdano.

ОК, мала шала! Very Happy

Dopuna: 31 Dec 2011 17:29

Leonardo ::Moram razočarati kolegu Usakov-a pošto nisam postavio video radi podrške već iz čuđenja. Do sada nisam znao da su nam podmetnute najgore ubice i robijaši koji su po dolasku Nemaca unapred smišljeno odmah pušteni iz zatvora da haraju Jugoslavijom i maltretiraju nedužan narod. Eto, ako sam dobro razumeo, prvih 400 ustanika među partizanima sam ološ. Valjda postoje podaci kada su i koji robijaši, naravno članovi komunističke partije, oslobođeni.
Али, како су комунисти успели да за само неколико месеци направе такав неред у Србији? Откуд одједном толико комуниста у Србији, када је пре рата њихов број био безначајан? Штавише, у оквиру Комунистичке партије Југославије није ни постојала Комунистичка партија Србије; постојале су само комунистичке партије Словеније и Хрватске.
Одговор на ово питање нуди књига ''Крвава листа комунистичких злочина у Србији'', објављена 1942. године у Београду, у издању квислиншке владе Милана Недића. У књизи се наводи да је после априлског рата у Србију послато око 400 комуниста. Долазак великог броја комуниста бележи и комунистичка историја. Она каже да су у Србији постојали ''најповољнији услови за дизање устанка''. Из комунистичке историје дало би се закључити да су придошлице углавном биле српски ''Шпанци''. Међутим, у ''Крвавој листи...'' се наводи списак водећих припадника Комунистичке партије у Србији 1941, који баца другачије светло на њену акцију. Наравно, ова књига представља ратну пропаганду, али нису оспорена објављена имена око 130 комуниста који су до почетка 1942. убијени, заробљени или стрељани. Напротив, нека од њих су потврђена на листама знаменитих личности комунистичког покрета.29
То су, дакле, хрватска, муслиманска, јеврејска, бугарска, мађарска и немачка имена, што значи да акција комуниста у Србији није била српска ствар - па чак ни ствар српских комунист. Управо у Србију Коминтерна је послала највећу групу професионалних комунистичких ''револуционара'', плаћеника какви ће се касније називати ''пси рата''. Део њих, као што смо видели, стигао је уз помоћ Немаца.
Тих 400 ''револуционара'', опасних авантуриста, већином са искуством из Шпанског грађанског рата, били су иницијална каписла за изазивање нереда, односно, како то комунистичка историја каже, за ''извођење револуције'', или ''дизање устанка против окупатора и његових слугу''. Како се показало да 400 ''револуционара'' није довољно велика бројка, они су потражили савезнике. Према ''Крвавој листи...'' нашли су их у робијашима одбеглим из затвора током априлског слома. Њих је лета 1941. у Србији било на свим странама. Док су жандарми, који нису желели да остану у служби окупационе управе, одлазили на Равну Гору, ови одбегли робијаши попуњавали су редове комунистичких одреда.
О томе је сачуван и један немачки извештај. Начелник штаба немачке војне команде за Србију јавио је 1. новембра 1941. године да се комунистички одреди састоје ''већим делом од сеоског олоша и робијаша'', док Михаиловићеви људи, за разлику од њих, ''увек налазе подршку'' код народа.30
Марко Младеновић, партизан који је прешао у четнике, пише у својим мемоарима о Петку, робијашу из околине Прокупља. До априлског рата Петко Робијаш био је у затвору због убиства два рођена брата, а онда је побегао и приступио локалном партизанском одреду.31
Поручник Драган Сотировић, начелник штаба Шумадијских четничких одреда, пише о четничком збору у Саранову 12. октобра 1941. године, када су село опколили партизани. ''Ову дружину од око 300 њих на броју, сретали смо и раније. Било је међу њима мноштво бивших робијаша и Цигана'', наводи Сотировић. Крајем јула, такође према Сотировићевим мемоарима, комунисти су прикупили известан број распуштених или одбеглих робијаша у централној Шумадији. Међу њима се налазио и злогласни разбојник са Космаја Милосав Живановић Чаруга.32
Од десет најопаснијих робијаша из Крагујевца и околних места, тројицу су ликвидирали Немци, 1941. у затвору и Нишу, двојицу су ухватили и ликвидирали четници 26. јуна 1942, док петорица првих дана устанка ступају у Крагујевачки партизански одред. Главни међу њима био је Александар Живаљевић Цоја, звани ''Цоја првоборац''. Он је после рата доспео на важна места у партијско-државној хијерархији. Побегао је са робије априла 1941. из Сремске Митровице, где је издржавао казну за пљачку трговинских радњи у Краљеву. Браћа Љубез и Војимир Андрић из села Борач робијали су у Пожаревцу због коцкања, док су Љубомир Тодоровић и Александар Крсмановић из села Драгушице робијали због крађе.33
У Крагујевачки партизански одред, и то у састав његове 3. чете, улази и комплетна ''Тандина банда''. Била је то још једна група робијаша одбеглих из казнионица априла 1941, коју је предводио познати разбојник Александар Манојловић Танда.34
Најпознатији разбојник из Ресаве, Дража Глигоријевић, априла 1941. чекао је извршење смртне казне у Окружном затвору у Јагодини. По распаду државе обрео се у партизанским редовима, најпре у Ћупријско-параћинском одреду, а касније, када су сељаци из околине Параћина растурили овај одред, у околини Ниша. Немци су га заробили и стрељали на Бубњу, крајем исте године.35
О робијашима у партизанским одредима могу се наћи подаци и код комунистичких писаца. Тако, у књизи ''Ужичка република'' Венцеслав Глишић пише:
''У неким партизанским одредима нашле су се и групе криминалаца. Тако, на пример, у Космајском Чаругина, а у Крагујевачком Тандина. Пошто нису поштовали партизанску дисциплину, а нарочито су били склони пљачки, то су штабови ових одреда одлучили и ликвидирали наведене групе. Анархичне склоности нису испољавали само криминалци, него и једна група радника из Беличке чете Поморавског НОП одреда, али су то биле спорадичне појаве.''36
Наравно, ово нису били једини криминалци у комунистичким редовима, нити је реч о ''спорадичним појавама''.
29 Крвава листа комунистичких злочина у Србији, 95-97.
30 И. Авакумовић, Михаиловић према немачким документима, 25.
31 М. Младеновић, Лажни идоли и варљиви идеали, 81.
32 Д. Сотировић и Б. Јовановић, Србија и Равна Гора, 422.
33 С. Ћировић, Гружа у четницима, 109-110.
34 Према подацима из Народног музеја у Крагујевцу.
35 Изјава публицисте Миодрага Пешића, родом из Ћуприје, аутору.
36 В. Глишић, Ужичка република, 78.
Из необјавбљене књиге ''Истина о Титовим партизанима''.
Напомињем да је овај ''Цоја првоборац'' од краја 1944. био шеф Капислане у Крагујевцу. То је дакле оно злогласно место у коме се и даље откривају масовне гробнице. Бог зна колико су ту побили грађана.


Leonardo ::Kada se govori o Srbiji, pošto se piše o tome ko je 'harao' njome od partizna, zar je potrebno podsetiti se da je u leto '44 NOB-u pristupilo 150 do 200 hiljada nekadašnjih četnika.

То се десило после доласка Црвене армије. Број је био неупоредиво мањи, а слали су их на Сремски фрон, да изгину.

Leonardo ::
Srbin sam, pravoslavac, demokrata i živim u 2011 (uskoro 2012). Nemam ništa protiv objektivnog pisanja o događajima iz WWII. Ovde se može videti od prve rečenice da to nije slučaj.


Моежете ли оспорити нешто?

Leonardo ::
Pitam čime se to Jugoslovenska u JVuO pravda, odnosno kojim akcijama protiv okupatora na teritoriji cele zemlje? Kako je puč doprineo da se narod sigurnije oseća? Šta su kralj i Draža uradili za narod u NDH?

Ви изгледа мислите да су партизани водили офанзивне акције против Немаца, а не четници?
Не, било је обратно. Партизани су водили офанзивне акције против четника, чак и у ситуацијама када су они нападали Немце. Нема офанзивних акција партизана против Немаца до доласка Црвене армије - ако изузмемо нека ситна пушкарања.

Dopuna: 31 Dec 2011 17:33

darios ::
Postovanje g. Samardzicu. Cenim vas rad sa jedne profesionalne tacke. Svakom ko svoj zivot posveti izucavanju necega i traganju za necim,mogu samo skinuti kapu.
Inace,do poslednjeg rata sam ziveo u zapadnoj Bosni. Tj. Bosanskoj krajini,i na sve sto vi kazete mogu vam dati samo jedan dobonameran savet. Nemojte ici u zapadnu Bosnu i iznositi vase ideje.

Поздрав!
То се односи на линију Козара - Дрвар. Источно од тога четници су држали већину српских области до краја рата. И Мањача је Западна Босна, а она је пала јула 1945, с погибијом капетана Црљенице.
Дакле, Мањача, Борја, Мотајица, Вучјак, Озрен, Требава, Мајевица, Романија... итд, све су то били четнички крајеви. Плус наравно Источна Херцеговина, а на западу Динара.

offline
  • Pridružio: 03 Nov 2009
  • Poruke: 5805
  • Gde živiš: U podrumu,mučim električara...

Samo da se nadovežem i da kažem šta o tome misle na Manjači Wink
http://www.youtube.com/watch?v=xyxGe03pMms&feature=player_detailpage

offline
  • Pridružio: 27 Dec 2011
  • Poruke: 245

Leonardo ::Govoriš o vojsci koja je poražena za cele 2, i slovima, dve nedelje? Razumem šta želiš reći, ali kakve to veze ima sa ustankom u NDH gde su ljudi najmasovnije pristupili partizanima?
Већина војно способних Срба са територије НДХ била је у четницима, и то:
- Дрински корпус, 3.500 четника,
- Романијски корпус (укључујући и 1. босански корпус), 5.000,
- Мајевички, 6.000 (без муслиманских четника),
- Озренски, 1.500,
- Требавски, 3.000
- Команда Западне Босне (1. средњобосански, 2. средњобосански, Босанскокрајишки) - 10.000,
- Зенички корпус - 1.000,
- Динарска четничка дивизија - 6-7.000,
- Личкокордунашки и Приморски копрус - 2.000,
- Требињски корпус - 2.500.
- Невесињски корпус - 2.500.
- Летеће бригаде Команде Босне - 1.000.

Иначе, за Романијски корпус мислио сам да је имао 3.500, али у немачким документима која сам недавно набаио види се да је имао можда и 7-8.000, октобра 1943. Тако да је 5.000 само процена.
Најбројнија у Романијском корпусу била је 1. рогатичка бригада, тада под командом поручника Радомира Нешковића. Поручник Нешковић је лета 1944. године саставио списак од чак 453 четника своје јединице који су од почетка рата погинули или умрли од последица рањавања и болести. За сваког је наведен чин, затим име, презиме, одакле је, у борби против ког непријатеља је страдао, у ком месту је страдао и где је сахрањен. Списак открива велики ратни пут 1. рогатичке бригаде, од Санџака на истоку до Книна на западу и од Херцеговине на југу до Хан Пијеска на северу.
У борби против усташа - под којима Нешковић подразумева све формације НДХ - погинула су 353 четника 1. рогатичке бригаде, против партизана 72 и против Немаца 28.
Међу погинулима су један официр и 27 подофицира, док су остали били редови. Официр је потпоручник Војко Чворо из Сељана. Погинуо је у борби против Немаца у Вишеграду, а сахрањен је у Поздерићима. На Вишеграду је пало пет четника ове јединице, а на Семећу још пет. Трећи велики губитак од Немаца, такође од пет мртвих, био је на месту Мандра. Четници 1. рогатичке бригаде гинули су од немачких јединица на још 12 локација, од којих је једна Калиновик, што се очигледно десило 12. маја 1943, тј. првог дана Операције ''Шварц''.

offline
  • Pridružio: 27 Dec 2011
  • Poruke: 141
  • Gde živiš: Avnojevska Srbija bez drugova iz AP KiM

Misirac ::Samo da se nadovežem i da kažem šta o tome misle na Manjači Wink
youtube.com/watch?v=xyxGe03pMms&feature=player_detailpage
Лепо, свака част! Very Happy

offline
  • Pridružio: 27 Avg 2011
  • Poruke: 3017
  • Gde živiš: treći kamen od sunca

Misirac ::Samo da se nadovežem i da kažem šta o tome misle na Manjači Wink
http://www.youtube.com/watch?v=xyxGe03pMms&feature=player_detailpage

видим ти си увелико у новогодишњем расположењу! Ziveli п.с.а изгледа да ови што су удаљени више од 300км "знају" неке ствари боље од нас који овде живимо!Wink

offline
  • Pridružio: 08 Sep 2005
  • Poruke: 5746

M. Samardzic ::Leonardo ::Govoriš o vojsci koja je poražena za cele 2, i slovima, dve nedelje? Razumem šta želiš reći, ali kakve to veze ima sa ustankom u NDH gde su ljudi najmasovnije pristupili partizanima?
Већина војно способних Срба са територије НДХ била је у четницима, и то:
- Дрински корпус, 3.500 четника,
- Романијски корпус (укључујући и 1. босански корпус), 5.000,
- Мајевички, 6.000 (без муслиманских четника),
- Озренски, 1.500,
- Требавски, 3.000
- Команда Западне Босне (1. средњобосански, 2. средњобосански, Босанскокрајишки) - 10.000,
- Зенички корпус - 1.000,
- Динарска четничка дивизија - 6-7.000,
- Личкокордунашки и Приморски копрус - 2.000,
- Требињски корпус - 2.500.
- Невесињски корпус - 2.500.
- Летеће бригаде Команде Босне - 1.000.

Иначе, за Романијски корпус мислио сам да је имао 3.500, али у немачким документима која сам недавно набаио види се да је имао можда и 7-8.000, октобра 1943. Тако да је 5.000 само процена.
Најбројнија у Романијском корпусу била је 1. рогатичка бригада, тада под командом поручника Радомира Нешковића. Поручник Нешковић је лета 1944. године саставио списак од чак 453 четника своје јединице који су од почетка рата погинули или умрли од последица рањавања и болести. За сваког је наведен чин, затим име, презиме, одакле је, у борби против ког непријатеља је страдао, у ком месту је страдао и где је сахрањен. Списак открива велики ратни пут 1. рогатичке бригаде, од Санџака на истоку до Книна на западу и од Херцеговине на југу до Хан Пијеска на северу.
У борби против усташа - под којима Нешковић подразумева све формације НДХ - погинула су 353 четника 1. рогатичке бригаде, против партизана 72 и против Немаца 28.
Међу погинулима су један официр и 27 подофицира, док су остали били редови. Официр је потпоручник Војко Чворо из Сељана. Погинуо је у борби против Немаца у Вишеграду, а сахрањен је у Поздерићима. На Вишеграду је пало пет четника ове јединице, а на Семећу још пет. Трећи велики губитак од Немаца, такође од пет мртвих, био је на месту Мандра. Четници 1. рогатичке бригаде гинули су од немачких јединица на још 12 локација, од којих је једна Калиновик, што се очигледно десило 12. маја 1943, тј. првог дана Операције ''Шварц''.


Zanimljiv podatak.
Dakle četnici su imali 45,000 ljudi samo u Bosni, dobro organizovanih, podeljenih po komandama i jedinicama.

Pa moram da Vas pitam, ako su Četnici imali 45,000 vojnika, izašto nikad nisu pokušali da oslobode Jasenovac? Sigurno, sa tolikom brojem ljudi....

offline
  • Pridružio: 17 Maj 2007
  • Poruke: 13939

Bili smo svedoci '90 tako a mi je odmah jasno da su ljudi sumnjivog karaktera i prošlosti tražili svoju šansu u i tim nesretnim vremenima. Međutim ono što naravno zapada za oko jeste slika koju nam dočaravate gde su izgleda svi komunisti sa početka rata robijaši i kriminalci. A ispada da su se samo najbolji priključili Draži. Pitam se šta trebamo iz toga zaključiti? Da li vi dovodite ceo partizanski pokret u pitanje ili se želite skoncentrisati na komuniste i revoluciju koju će sprovesti. Moja ideja nije da branim komunističku ideju već sam želim realnu sliku o podlvlačim partizanskom pokretu. Zločini se ne mogu negirati i to važi za sve strane.

Kada je reč o zatvoru u Mitrovici zar nisu zatvorenici oslobođeni u nekoj akciji komunista?

M. Samardzic ::Leonardo ::Kada se govori o Srbiji, pošto se piše o tome ko je 'harao' njome od partizna, zar je potrebno podsetiti se da je u leto '44 NOB-u pristupilo 150 do 200 hiljada nekadašnjih četnika.

То се десило после доласка Црвене армије. Број је био неупоредиво мањи, а слали су их на Сремски фрон, да изгину.

Govorim o ljudima kojima raspolažu četnici te da su se mogli odupreti svim para-vojnim formacijama na teritoriji Srbije.

Nemam podatke koga su sve slali na Sremski front tako d ne mogu dati jasan komentar. Znam da nam je 17-godišnji rođak iz Srema poginuo tamo.

M. Samardzic ::Leonardo ::Nemam ništa protiv objektivnog pisanja o događajima iz WWII. Ovde se može videti od prve rečenice da to nije slučaj.

Моежете ли оспорити нешто?

Kao što sam ranije rekao slika koju nam dočaravate i ono što se može shvatiti između redova u vašem pisanju. Naravno nisam istoričar, ali nadam se da će se kroz diskusiju ona jasnije formirati.

Opšte pravilo je da oni koji imaju vlast pišu o sebi sve najbolje. Nije to bila samo praksa komunista u Jugoslaviji. Takav pristup čuvanju 'istine' za naredne generacije imali su i stari Rimljani.

M. Samardzic ::Leonardo ::Pitam čime se to Jugoslovenska u JVuO pravda, odnosno kojim akcijama protiv okupatora na teritoriji cele zemlje? Kako je puč doprineo da se narod sigurnije oseća? Šta su kralj i Draža uradili za narod u NDH?
Ви изгледа мислите да су партизани водили офанзивне акције против Немаца, а не четници?
Не, било је обратно. Партизани су водили офанзивне акције против четника, чак и у ситуацијама када су они нападали Немце. Нема офанзивних акција партизана против Немаца до доласка Црвене армије - ако изузмемо нека ситна пушкарања.

Nemci su bili superiorni u svakom pogledu i tu nema spora. Jasno je kako se borba mogla voditi. Međutim pitanje i dalje stoji šta je učinjeno za naše Srbe u NDH? Pošto smatram da je to ključ rata u Jugoslaviji.

offline
  • Pridružio: 03 Nov 2009
  • Poruke: 5805
  • Gde živiš: U podrumu,mučim električara...

Nećete vi doći ni do kakve istine jer ste i jedni i drugi očigledno pristrasni.
Blesavi Srbi,samo se dijelimo a treći profitira.

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 1117 korisnika na forumu :: 34 registrovanih, 7 sakrivenih i 1076 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: 357magnum, Bobrock1, cavatina, cenejac111, CikaKURE, comi_pfc, dankisha, debeli, Dimitrise93, Dorcolac, FileFinder, galerija, HrcAk47, kolle.the.kid, ksyyaj, Kubovac, kybonacci, Leonov, ljuba, Luka1998, Marex, mercedesamg, Milos ZA, Miskohd, mocnijogurt, Ne doznajem se u oružje, nebkv, nemkea71, Parker, rodoljub, Singidunumac, Srle993, styg, suton