Jugoslavija i jugoslovenska ideja

22

Jugoslavija i jugoslovenska ideja

offline
  • krunc 
  • Elitni građanin
  • Pridružio: 20 Jun 2012
  • Poruke: 1771
  • Gde živiš: Moslavina

Pošto vas je dosta vizualni tip, 1922 vam je izdana jedna karta naslova "Industrija Jugoslavije", mjerilo je 1 : 1 000 000 izdana je od strane Kraljevskog sveučilišta i Jugoslavenske akademije u Zagrebu, napravljena je prema podatcima prof. Lukasa... na karti su označana sva industrijska poduzaća u tadašnjoj državi.... Karta je ima trojezićnu legendu srpsko/hrvatska latinica te francuski i njemačkim... bacite oko ponekad na takve stvari, sve će vam odmah biti jasno....



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Mirko S. Kojotovski
  • po zanimanju genije
  • Pridružio: 03 Jan 2012
  • Poruke: 343
  • Gde živiš: Tamo gdje prestaje logika, a počinje Bosna.

Citat:Kada se nakon toga došlo do mjenjanja krune u dinar tečaj koji je bio određen je 4 krune za 1 dinar što je dodatno naštetilo građanstvu i gospodarstvu u dijelovima zemlje koji su prije koristili tu valutu. Imam negdje sken jedne novčanice Krune sa žigom ministarstva financija
Ta KuK valuta je dobro i prošla, novac jedne raspale države je bar nešto vrijedio, dok novac jedne Njemačke koja je postojala u to vrijeme nije vrijedio papira na kom je štampan, u dva cekera su nosili ljudi plate kući..... Confused



offline
  • krunc 
  • Elitni građanin
  • Pridružio: 20 Jun 2012
  • Poruke: 1771
  • Gde živiš: Moslavina

Usporedba ti je stvarno na mjestu! Ziveli


offline
  • Pridružio: 14 Avg 2011
  • Poruke: 6625

krunc ::Pošto vas je dosta vizualni tip, 1922 vam je izdana jedna karta naslova "Industrija Jugoslavije", mjerilo je 1 : 1 000 000 izdana je od strane Kraljevskog sveučilišta i Jugoslavenske akademije u Zagrebu, napravljena je prema podatcima prof. Lukasa... na karti su označana sva industrijska poduzaća u tadašnjoj državi.... Karta je ima trojezićnu legendu srpsko/hrvatska latinica te francuski i njemačkim... bacite oko ponekad na takve stvari, sve će vam odmah biti jasno....
I gde da je jbt nadjem? Ako je nadjes na netu slobodno okaci link.

offline
  • Mirko S. Kojotovski
  • po zanimanju genije
  • Pridružio: 03 Jan 2012
  • Poruke: 343
  • Gde živiš: Tamo gdje prestaje logika, a počinje Bosna.

krunc ::Usporedba ti je stvarno na mjestu! Ziveli



Veća je bila njihova inflacija Wink mada u pravu si ima sličnosti iz novije istorije Confused

offline
  • Pridružio: 14 Jun 2011
  • Poruke: 398

[Link mogu videti samo ulogovani korisnici]
vjerovatno je to ta karta iz 1922.
nasao sam je na
[Link mogu videti samo ulogovani korisnici]

offline
  • krunc 
  • Elitni građanin
  • Pridružio: 20 Jun 2012
  • Poruke: 1771
  • Gde živiš: Moslavina

Napisano: 15 Avg 2013 23:08

Vuče, 50 milijona maraka, njemačkih maraka iz 1923/4, isto kao i primjer novčanice od 500 milijardi dinara narodne banke Jugoslavije iz 1993/4. nemaju za zamjenom valuta koja se dogodila kod nas 1919 nikakve veze. To je bila poanta mog posta. Smile

da, to je ta karta!

Dopuna: 15 Avg 2013 23:18

Kad smo već kod industrije, jel imao tko u rukama Država i privreda u Kraljevini SHS od D.Aleksića?!

offline
  • Pridružio: 29 Dec 2011
  • Poruke: 1478
  • Gde živiš: Usce dve Morave u jednu veliku

Na ovoj karti Krunca i Severina mozemo videti da ni u jugoslovenskim pokrajinama nekadasnje Austro-Ugarske nije bas generalno gledano bila razvijena industrija. Ona jeste to bila za nase prilike, ako se imaju u vidu Srbija (narocito krajevi oslobodjeni u Prvom balkanskom ratu od Turske) i Crne Gore, ali vidimo da su i u tim predelima ogromne oblasti bez ikakve industrije. Koliko vidim, izdvajaju se kao oaze koncentrisane industrije: LJubljanska krajina, Maribor, Zagreb, Osijek (pre rata su Srbi iz Sumadije govorili "Osek") i Novi Sad.
Ali, ponavljam, iz opravdanih razloga (ropstvo pod Turcima i gubici u Prvom svetskom ratu) Srbija nije mogla da placa istu kolicinu poreza kao i austro-ugarski krajevi. To je svakome jasno - bio on dobronameran ili zlonameran. Ja sam samo skrenuo paznju na to da je Ducic napisao obrnuto - da je Srbija bila razvijenija od ovih krajeva sto je nonsens!

online
  • Pridružio: 21 Maj 2008
  • Poruke: 16627

6.lickadivizija ::Na ovoj karti Krunca i Severina mozemo videti da ni u jugoslovenskim pokrajinama nekadasnje Austro-Ugarske nije bas generalno gledano bila razvijena industrija. Ona jeste to bila za nase prilike, ako se imaju u vidu Srbija (narocito krajevi oslobodjeni u Prvom balkanskom ratu od Turske) i Crne Gore, ali vidimo da su i u tim predelima ogromne oblasti bez ikakve industrije. Koliko vidim, izdvajaju se kao oaze koncentrisane industrije: LJubljanska krajina, Maribor, Zagreb, Osijek (pre rata su Srbi iz Sumadije govorili "Osek") i Novi Sad.
Ali, ponavljam, iz opravdanih razloga (ropstvo pod Turcima i gubici u Prvom svetskom ratu) Srbija nije mogla da placa istu kolicinu poreza kao i austro-ugarski krajevi. To je svakome jasno - bio on dobronameran ili zlonameran. Ja sam samo skrenuo paznju na to da je Ducic napisao obrnuto - da je Srbija bila razvijenija od ovih krajeva sto je nonsens!

Индустрија је прилично верно пратила развијеност железнице.
Погледај карту железница, и видећеш да се прилично поклапа са индустријом.

offline
  • Pridružio: 29 Dec 2011
  • Poruke: 1478
  • Gde živiš: Usce dve Morave u jednu veliku

vathra ::6.lickadivizija ::Na ovoj karti Krunca i Severina mozemo videti da ni u jugoslovenskim pokrajinama nekadasnje Austro-Ugarske nije bas generalno gledano bila razvijena industrija. Ona jeste to bila za nase prilike, ako se imaju u vidu Srbija (narocito krajevi oslobodjeni u Prvom balkanskom ratu od Turske) i Crne Gore, ali vidimo da su i u tim predelima ogromne oblasti bez ikakve industrije. Koliko vidim, izdvajaju se kao oaze koncentrisane industrije: LJubljanska krajina, Maribor, Zagreb, Osijek (pre rata su Srbi iz Sumadije govorili "Osek") i Novi Sad.
Ali, ponavljam, iz opravdanih razloga (ropstvo pod Turcima i gubici u Prvom svetskom ratu) Srbija nije mogla da placa istu kolicinu poreza kao i austro-ugarski krajevi. To je svakome jasno - bio on dobronameran ili zlonameran. Ja sam samo skrenuo paznju na to da je Ducic napisao obrnuto - da je Srbija bila razvijenija od ovih krajeva sto je nonsens!

Индустрија је прилично верно пратила развијеност железнице.
Погледај карту железница, и видећеш да се прилично поклапа са индустријом.


Da, tako je, nisam zapazio, ali u pravu si. Jel imala Crna Gora neku zeleznicku prugu, makar uskog koloseka do ujedinjenja?
Poenta moje price je da, globalno gledano, ni nekadasnji austro-ugarski krajevi Kraljevine SHS nisu bas bili razvijeni.

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 976 korisnika na forumu :: 67 registrovanih, 3 sakrivenih i 906 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 16981 - dana 24 Jun 2026 07:46

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: 015, 6footboy, _Rade, airliners, AirSremac, Apok, Chainsaw, Colt D, crazydkure, cvrle312, darionis, debeli, dj.ape, DragoslavS, Duce, dunavzed, Dungorth, dushan, Dvojac005, Dzoni70, Ercomero, goxin, Hans Gajger, Helket, ihis, In_hero, Jester, jon istvan, Kalem, kapela, KizJ, kybonacci, ladro, LjutaGuja, luka35, Makssd85, Marko Marković, Marko1238, MaschinenPistole, menges, mercedesamg, MIG-3, Mićko, mladen.zovko, nuke92, OgnjenMitric, OKT, OldKresoje, Parker, Permaldar, PO1974, predragc, Remain, royst33, sova72, troki1971, Ulzana, umpah-pah, uruk, vathra, vespa nikola, vidra1, Vlada78, voja64, x9, Zoran Rapajić, Zoran1959