Samurajski mač katana i njegova upotreba

3

Samurajski mač katana i njegova upotreba

offline
  • Pridružio: 12 Feb 2007
  • Poruke: 8633

Wisdomseeker ::Malo o Japanskim mačevima.

http://home.earthlink.net/~steinrl/nihonto.htm


Zašto imam osećaj da niko nije ni pogledao ovaj link.

http://home.earthlink.net/~steinrl/laminate.htm



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Pridružio: 23 Dec 2006
  • Poruke: 12560

10x10 ::Sablje iz Damaska kao i katane imaju istu ideju kovanja. Slazu se listovi mekog i crvstog gvozdja. Sto veci broj slojeva jaca konstrukcija. U pitanju su cak hiljede slojeva. Danas se koristi slicna tehnka koja se zove damaskus, za skupe nozeve. Naravno ima mnogo manje slojeva. Jer ko ce danas da vam kuje noz par godina kolko su se nekada pravile najbolje sablje i katane.

Stim sto kod damaskija se pojavaljuje ugljenicne nanocevi Shocked
Postoje samo predpostavke kako im je tako nesto poslo za rukom (sreca, specijalna ruda, posebne metode izrade itd).

Dopuna: 31 Avg 2009 19:41

Zahvaljuci tome cementit nije krt (kod katane je krt). Danasnja seciva samo lice na damaskije.

Dopuna: 31 Avg 2009 19:48

Vrlo malo se zna o damaskijama. Danas imamo samo predpostavke.



offline
  • Pridružio: 12 Feb 2007
  • Poruke: 8633

Bio je tekst u časopisu Kalibar o kovanju ovih sablji gde se proizvođač malo hvalio (ponovo pokrenuta proizvodnja negde u Srbiji).

Ali ima zanimljiv deo teksta gde kaže da su sablje dimiskije kaljene tako što su zarivane u telo robova.

Prilično surovo ali ostaje interesantan podatak da su takoreći uvek koristili približno istu temperaturu "tečnosti" za kaljenje tj. u ovom slučaju ljudsko telo, oko 36 stepeni celzijusa.

I to je pored hemijskog sastava materijala koji se koristio za pravljenje sablji veoma važna karakteristika za ujednačenu proizvodnju velikog broja sablji, da se kali uvek u istom sredstvu za hlađenje.

online
  • Pridružio: 21 Maj 2008
  • Poruke: 14792

Lucky_One ::Nisam tacno siguran koja je od ove dve info najtacnija ali metal od koga se pravila katana ,a i sve ostalo, je bio vulkanskog ili meteoritskog porekla tako da je bio bogat ugljenikom......a osim toga,tehnika macevanja katanom je i bila prilagodjena kako bi se izbeglo da se katana prelomi na dva dela.
Ја ипак мислим да је био од криптонита. Bebee Dol
У којој манги си нашао ову глупост?

10x10,
Хиљаде слојева се постижу лако, метал се савија као лиснато тесто. Мада не треба претеривати, после неког времена креће да слаби.

Код катана је до данас сачувана техника производње, а код димискија није, па се доста нагађа. На основу онога шта сам видео и прочитао, оба сачива су високо квалитетна, али бих дао предност катани.

Citat:Zašto imam osećaj da niko nije ni pogledao ovaj link.
Вероватно из истог разлога због ког имам осећај да нико није прочитао текст који сам поставио.

offline
  • Pridružio: 17 Maj 2007
  • Poruke: 13939

vathra ::leonard ::Ma koji rapir moze probiti oklop. On je isto kao katana mogao samo "ekspoatisati" nezasticene delove. Jasno je da sa popjavom vatrenog oruzija sve redje se nosi oklop poput onih iz XV i XVI veka koji je pokrivao celo telo. Jedini nacin da pobedis tako oklopljenog konjanika jeste da ga oboris sa konja i kroz neki otvor (za oci, neki spojevi ili da se odigne oklop) zabodes siljak ili udarom cekica, buzdovana...
Рапир је првенствено намењен за дејство убадањем, а не сечењем. Код катане је то обрнуто. Са убадањем се далеко лакше може доћи до слабе тачке, директним убодом. Наравно да оба мача не могу да пробију озбиљан оклоп, али ће рапир лакше наћи слабу тачку.

Srednjovekovni macevi su uglavnom bili pravljeni za ubadanje kad se ocekivao protivnik koji nosi oklop. I katana se koristi za ubadanje. Secenje se moglo koristiti samo u duelima bez oklopa. Najcesca mesta ubadanja/zasecanja su bile vratna arterija i arterije sa unutrasnje strane butnog misica.

Dopuna:

@Lucky_One
Pogledaj ovu emisiju koju sam postavio u sledecoj poruci. Sve ce ti biti jasnije kad je reco o tome kako se proizvodi katana.
http://www.mycity-military.com/Vojna-istorija/Samuraj.html#850956

--------------------

@...
Inace da ne bi bilo zablude oko specijalnih moci Katane. Posto se hvale ostrinom katane. Sve sto ona sece to isto moze i Evropski dvoseki mac u toj kategoriji tezine.

offline
  • Pridružio: 26 Avg 2009
  • Poruke: 511
  • Gde živiš: Beočin selo



Najpopularniji naziv za japanske mačeve je KATANA, mada ima veliki broj razlilčitih vrsta mačeva, no ono što je bitno za sve njih je sledeće:
Kod kovanja KATANA, japanskog mača postoji pogrešno uverenje da kovač vrši bezbroj savijanja čelika koji se kuje,sečivo nije bolje ako je više puta preklapano; 20, 30, xxx? Svakim preklapanjem i kovačkim varenjem deo ugljika “izlazi “ iz materijala koji se kuje I termički obradjuje. Količina ugljika u čeliku određuje tvrdoću čelika nakon kaljenja. Ukoliko kovač pretera sa brojem preklapanja rezultat će biti premekano sečivo koje će se veoma brzo tupiti nakon upotrebe. Sposobnost procene koliko preklapanja je potrebno, bila je uz ostale ključne faktore bitna karakteristika japanskih majstora.

Materijali koji se koriste za izradu kvalitetnih sečiva uključuju japansku tamahagane gvozdenu rudu i kombinacije nisko i visoko ugljičnog čelika. Kovači kreću od 2 dela čelika koje zatim preklope i kovački zavare, opet prepolove i zavare, ukupno 9 - 13 puta, na taj način se dobija od 512 do 8192 slojeva čelika. Slojevi od presavijanog čelika sa različitim sadržajem ugljika i tvrdoće polažu se jedan na drugi i kovački zavare, time se dobija laminirana takozvana "sendvič" konstrukcija, npr. sanmai (tvrda sredina obložena mekšim presavijanim čelikom).

Japanski majstori spojili su dve kontradiktorne osobine čelika u jednom sečivu: tvrdoću i žilavost.

Tamahagane gvozdena ruda sadrži dosta nečistoća i previše ugljika, pa su se ovim načinom kovanja (preklapanje) iz materijala uklanjale nečistoće i višak ugljika. Danas su dostupni vrlo kvalitetni i homogeni čelici, bez nečistoća, sastava vrlo bliskom originalnom japanskom čeliku, pa praktično za ovim postupkom presavijanja i nema potrebe, osim poštivanja tradicionalnog načina izrade i dobijanja prelepih šara u materijalu (poput strukture drveta).

Nakon kovanja i diferencijalne termičke obrade glinom, pristupa se prvo grubom brušenju sečiva i na kraju dugotrajnom detaljnom poliranju (katane se oštre poliranjem) kojim se otkriva linija termičke obrade (Hamon), struktura presavijanog čelika i zrnatost (Hada). Ove mačeve jednostavno treba videti uživo da bi se shvatila umetnička lepota I funkcionalnost.

Ostali delovi izrađeni su od tradicionalnih materijala.
Tvrdoća oštrice (Ha) je najčešće HRc 60, a zadnja strana sečiva (Mune) od Hrc 40 - 43 (mekša i žilavija za amortizaciju udarnog šoka). Oštrica uz savršeno rezanje dugo zadržava savršenu oštrinu.

Novoizrađene katane u Japanu (Shinsakuto, funkionalni mačevi koji su oštri I njima se može seći), iskovane od japanskih kovača koji imaju poseban sertifikat, su izrađene od tradicionalnih materijala (tamahagane gvozdene rude), po tradicionalnim metodama izrade (preklapanje čelika 9 - 13 puta, diferencijalna termička obrada glinom, ručno brušenje i poliranje brusnim kamenjem) u razdoblju od 1953. do danas nazivaju se Shinsakuto i danas ih japanski majstori rade isključivo po nardžbini.

Kada katanu radi vrhunski-majstor (mukansa - ima ih desetak u Japanu), cena je do 50.000,00 US$, a lista čekanja do 5 godina!
Iznad mukanse postoji još samo status Ningen Kokuho (živo nacionalno blago - postoje 2 u Japanu).

Japanese Swordsmith Association trenutno ima oko 120 članova, majstora sa sertifikatom od kojih nisu svi aktivni. Članovima je dozvoljeno napraviti do 24 mača godišnje isključivo po tradicionalnim metodama, kako nebi došlo do pada u kvalitetu zbog masovne proizvodnje. Izradu svakog sečiva moraju najaviti vlastima i dobiti dozvolu za izradu. Osnovni uslov koji se mora prihvatiti kod ugovaranja izrade Shinsakuto mača je da nema reklamacija - Shinsakuto mač u Japanu ima status umetničkog dela (Japanese Art Sword).

Tehnika izrade mačeva stigla u Japan preko Koreje iz Kine, nakon čega su japanski majstori tu tehniku doveli do savršenstva.




Iskopirao tekst mog poznanika sa jednog sajta(uz njegovu dozvolu)

Dopuna: 12 Sep 2009 12:40

Deo licne kolekcije mog druga/poznanika:

online
  • Pridružio: 21 Maj 2008
  • Poruke: 14792

Dylan Dog ::Deo licne kolekcije mog druga/poznanika:


Je li kupio sve u Bloku 70 ili je nešto uzeo i u Pančevu?

offline
  • Pridružio: 26 Avg 2009
  • Poruke: 511
  • Gde živiš: Beočin selo

Pojma nemam gde ih je nabavio, ali covek uopste nije za potcenjivanje.
Veliki je poznavalac istoka, i orijenta.
Ako su te katane koje spominjes bofl, onda on nema takve.
Naravno da nema ni one iz XVII veka.
Ja nisam neki poznavalac katana, i bar pola sto znam sam od njega saznao, ali on jeste.
Zanimljivu stvar mi je ispricao. Kako dolazi do te zakrivljenosti katane, tog blagog luka, koji neki zovu i taoisticki luk.
Zakrivljenost dolazi odatle, jer su razliciti slojevi katane, razlicitog sastava, pa se razlicito sire/skupljaju usled promene temperature.
Konkretno kada se nakon kovanja, katana potopi u vodu, usled razlicitog skupljanja, razlicitih slojeva, katama se ovako blago zakrivi...
Obecao mi je da ce mi pokloniti knjigu, pa cu saznati jos.
A po meni, i mnogima, katana je najbolje hladno oruzje.

offline
  • Pridružio: 17 Maj 2007
  • Poruke: 13939

Nakon kovanja se katana ohladi i onda se premazuje. Mislim da je rec o nekom pesku i da li ima gline. Na razlicitim mestima nanosi se razlicita debljina te smese sto svako bitno za taj proces. Kad se to sve osusi i stvrdne onda se katana ponovo zagreva dok ne dobije boju zalazeceg sunca. U pravom trenutku se vadi iz vatre i potapa u vodu, ali ne cela. Vec samo onaj deo koji ce posle biti zakrivljen. To je proces ocvrscavanja. Pri cemu upravo onaj pesak i/ili glina igraju vaznu ulogu.

Sve je objasnjeno u jednom od filmova koje sam postavio.

offline
  • Pridružio: 26 Avg 2009
  • Poruke: 511
  • Gde živiš: Beočin selo



Postoje i ravne/prave katane, koje su koristile nindje. Naravno ove sa slika su novijeg datuma, ali tog oblika su bile i originalne.

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 1145 korisnika na forumu :: 45 registrovanih, 7 sakrivenih i 1093 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: airsuba, ajo baba, Alibaba1981, amaterSRB, aramis s, babaroga, bankulen, Bobrock1, bojcistv, ccoogg123, celik, darkangel, darkstar101, dekan.m, DonRumataEstorski, draganl, Dukelander, GORDI, kinez88, kybonacci, Litostroton, LUDI, macak44, madza, MB120mm, mkukoleca, moldway, Nemanja.M, nemkea71, nuke92, ObelixSRB, opt1, pacika, Romibrat, scimitar19, slonic_tonic, stankolich, vathra, virked, vobo, Webb, zixmix, zlaya011, žeks62, 1107