Rakete V-V

167

Rakete V-V

offline
  • zixo  Male
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 27 Sep 2006
  • Poruke: 23450
  • Gde živiš: Beograd

А-Darter ready for launch

http://www.defenceweb.co.za/index.php?option=com_c.....Itemid=116



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Pridružio: 17 Sep 2010
  • Poruke: 24371

Zanimljiv detalj na jednom ruskom sajtu :



Головка самонаведения Р-27Р с щелевой антенной решеткой (фото В.Друшлякова)

Arrow http://arsenal-info.ru/b/book/3877475624/13

Sa planarnom antenskom resetkom ,interesantna izvedba .Model rakete ima oznake ruske firme `Vimpel`.Ostaje pitanje da li je model R-27R( PARGSN ) ili mozda R-27A( ARGSN ) ...



offline
  • Apok  Male
  • Elitni građanin
  • Izrada proPotipova
  • Pridružio: 27 Apr 2013
  • Poruke: 2120
  • Gde živiš: Beograd

ray ban11 ::Zanimljiv detalj na jednom ruskom sajtu :



Головка самонаведения Р-27Р с щелевой антенной решеткой (фото В.Друшлякова)

Arrow http://arsenal-info.ru/b/book/3877475624/13

Sa planarnom antenskom resetkom ,interesantna izvedba .Model rakete ima oznake ruske firme `Vimpel`.Ostaje pitanje da li je model R-27R( PARGSN ) ili mozda R-27A( ARGSN ) ...


Moжда ни један од понуђених одговора. Нека Е верзија јесте.
Лево глава од Р/РЕ а десно од АЕ.

offline
  • Pridružio: 17 Sep 2010
  • Poruke: 24371

^

Sad gledam ,da cini se da je to verzija `E` ( Energetska ) sa dvorezimskim rak. motorom .`ER` ne moze biti ,jedino onda AE ,sa ARGSN .Posumnjao sam na onu pasivnu P/EP ali ne bih rekao da ima takvu antenu ,posebnu ne sa planaranom antenskom resetkom .

Treba se podsetiti da su Sovjeti jos 80tih imali one probne K-27A/EA i da su ih u vise navrata lansirali tokom proba .Ko zna ,mozda zaista i postoje kao ser. i oper. ove R-27A/EA ???

offline
  • Apok  Male
  • Elitni građanin
  • Izrada proPotipova
  • Pridružio: 27 Apr 2013
  • Poruke: 2120
  • Gde živiš: Beograd

Званично нису уведене у употребу. А и плава штрафта на слици ракете одаје да је за излагање а не неки сериски комад.

offline
  • Pridružio: 17 Sep 2010
  • Poruke: 24371

^

Da,raketa kao sto rekoh jeste model ,vide se oznake od Vimpelja .Ma sad ,to zvanicno ili nezvanicno ,ko ce im ga znati .Mislim da na temi imamo vec neki ukr. program modernizacije i ugradnju ARGSN u R-27/E.

Mozda je to i zazivelo ,mislim u smislu oper. primene.

offline
  • Pridružio: 17 Sep 2010
  • Poruke: 24371

Kubovac ::

Ti si u više navrata tvrdio da ovo što mi govorimo nije moguće jer je to vođenje po radarskom snopu koje je prevaziđeno još početkom 60-tih godina. I zaista si u pravu!
Ali te pitam da li ti znaš kako to vođenje funkcioniše kada možeš tvrditi da je ovo što mi govorimo upravo to? Pitam te, jer da znaš, ne verujem da bi tako tvrdio..... Smile

Eto...valjda smo se sada razumeli....


Naravno ,nek si priznao ,svaka cast.Vodjenje po snopu -svo vreme nisanski rezim tj zahvat, je inace imalo manu u veoma kratkom dometu dejstva,otuda bilo kakva prica o tome da R-27R1 ili bilo koja druga raketa sa PARS/ARS ima takav sistem vodjenja pada u vodu .Svo vreme ste to zastupali ,jedino si ti u neku ruku detaljisao na jedan nacin koji je bio razlicit od ostalih .

Sta je poenta price kod `vodjenja po snopu` ? Jedan snop radarske antene svo vreme ozracuje cilj ( dakle nema kretanja snopa po sektoru ) ,ovde nema onih `reflektovanih signala za prijem od strane antene u prednjem konusu ` ,nema ni potrebe jer takve rakete nemaju prijemne antene u konusu .Onaj reflektovani signal se vraca u izvor a potom se salje u prijemnu antenu u zadnjem delu rakete ( obicno radio-prozracni konus ili neka radio-prozracna povrsina-panel na stabilizatoru rakete ) .

Za primer je pomenuti da se jos 50tih godina proslog veka radilo na sistemu PARS ( kod nekih PAVR RS- PVO ) ,dakle vec tada se radilo na tome da se tim raketama-PAVR ugradi prijemna antena u prednjem konusu za prijem reflektovanih signala od cilja .

Sta je ovde vazno naglasiti ,kod sistema PARS pa i kod ARS .Te rakete V-V idu ka cilju koji je osvetljen signalom Podsveta sto je funkcionalno veoma slicno onom sto se desava raketama koje se vode `po radarskom snopu` .Razlika je u tome sto radari sistema kojima pripadaju takve rakete mogu da osmatraju VaP dok se vrsi gadjanje sto kod lovaca predhodnih generacija nije bilo moguce .

Znaci lovci ,oni stariji iz 50tih npr su mogli da otkriju i prate samo jedan cilj i da taj cilj gadjaju raketom po radarskom snopu ( stalni zahvat ) ,primer je rekoh sovjetska RS-2US .Medjutim vrlo brzo lovci dobijaju radare koji mogu da otkriju i prate vise ciljeva istovremeno ,tokom nisanskog rezima-zahvata,jedan cilj odabran za gadjanje raketiraju a onda svojim radarima tokom leta rakete nastave da osmatraju VaP .

Tokom osmatranja ,prate sve ciljeve i cilj koji se gadja .Dakle `snop po kojem raketa ide` u sustini postoji i kod raketa sa vodjenjem po snopu i kod onih koje imaju ARS/PARS .Poenta je da prijemna antena raketa sa PARS prima signale odbijene od cilja a koji se salju od predajnika u osmatrackom rezimu -kanal Podsveta .Ovo ne vazi za one sa ARS jer znamo da te rakete prelaze u rezim autonomnosti onog trenutka kad izvrse zahvat cilja svojom RGS /ARGSN .

Rekli smo vec kod raketa sa ARS i PARS nebitno ,postoje dve faze leta-`samonavodjenja` :INS sa ili bez RK-e i druga /zavrsna faza a to je ono :PARS ( prijem signala odbijenih od cilja a poslanih od radara lovca ) i ARS ( prijem signala odbijenih od cilja a poslanih od radara rakete ) .

offline
  • Kubovac  Male
  • Stručni saradnik foruma
  • Pridružio: 12 Jul 2016
  • Poruke: 5120

Ima tačnih stvari a ima i nepreciznosti.

*Naime kod raketa koje se vode po radarskom snopu, karakteristično je to da avionski radar ima samo jedan predajnik sa jednim kanalom za osmatranje i praćenje ciljeva.
Kada odabere cilj za gađanje i ostvari zahvat prelazi u automatsko praćenje i ozračavanje cilja. Tada se lansira V-V raketa "jahač snopa".... Wink
Raketa na svom zadnjem delu, ima prijemne antene koje avionski radar ozračuje kako ozračuje i cilj. Na osnovu jačine signala, od slabijeg ka jačem, raketa se samonavodi "u sredinu snopa" i tako stalno. Dakle, bukvalno "šeta" oko sredine snopa zračenja.
Ove rakete v-v imaju mali efektivni domet, ispod 10 km i veoma su neprecizne.

*Sledeća etapa razvoja samonavođenih raketa v-v, je bila sa ugradnjom radarskih prijemnika u nosu rakete. Na primer RS-2US kod MiG-21 i radara RP-21 i RP-22-Sapfir-21. I tu su avionski radari imali samo 1 predajnik i samo 1 kanal.
Ovde je uvedena kombinacija vođenja rakete po radarskom snopu sa dodatnom korekcijom po reflektovanim signalima na čeonim prijemnicima u nosu rakete. Domet je bio svega do 6 km.

*Sledeća etapa razvoja je bila sa dvokanalnim radarima na avionima. Znači avionski radari su imali 2 kanala predajnika: jedan za praćenje, drugi za osvetljavanje. Na primer radari Sapfir-23 kod MiG-23. Tu je bila karakteristika da se sada raketa v-v, na primer R-23R, navodila tako što je morala imati zahvat na RGS rakete dok je na pilonu aviona, ali je domet raketa bio znatno veći i preciznost rakete je bila veća (do 35 km), a rakete R-24R i do 50 km. Dakle, raketa se lansira i odmah prvi kanal nastavlja praćenje odabranog cilja i usmerava osu snopa radara, dok u drugoj sekvenci, drugi kanal osvetljava i raketu i cilj i raketa sa samonavodi na osnovu primljenih signala i reflektovanih od cilja.

*Sledeća etapa je bila razvoj raketa sa mogućnošću projektovanog leta u INS fazi, mogućnošću prijema radio-korekcija i poluaktivnog radarskog samonavođenja. I avionski radari i SUV su razvijeni tako da mogu projektovati trajektoriju leta cilja i na osnovu toga usmeriti raketu i lansirati je, zatim stalnim praćenjem cilja utvrđivati njegov tačan azimut i pravac kretanja i ,u drugoj sekvenci, slati radio korekcije (drugim kanalom predajnika) na repni kanal antene, da bi u završnoj fazi drugim kanalom (kanalom osvetljenja) počeli osvetljavati i raketu i cilj, a raketa se onda samonavodi na osnovu primljenih signala i reflektovanih od cilja, dok za to vreme prvi kanal (glavni), u prvoj sekvenci, nastavlja praćenje tog cilja i usmeravanje ose snopa radara.

Ovde imamo primere kod rakete R-40R i aviona MiG-25 sa radarom Sapfir-25, i onda i kod R-27R i MiG-29 sa radarom N019 i SU-27 sa radarom N001.
Rakete ovde imaju još veći domet, na primer R-40 R - 60 km i R-27R cca 80 km.

*Pravi TWS mode počinje tek sa PESA radarom N007 Zaslon kod MiG-31 i PARS raketom R-33, mada može i R-27R, koju na primer može nositi SU-35 sa PESA radarom N035 Irbis.....

Dakle vidiš i sam da je napredak očigledan i da nazvati način vođenja R-27R "beam riding guidance" jednostavno nije tačno....Eto to mi je bio cilj ove pisanije.... Smile

offline
  • Pridružio: 17 Sep 2010
  • Poruke: 24371

^

Raketa R-23R kod MiG-23 ti je bila ona sa PARS ,potpuno isto kao kod R-27R/ER ,proveri to. Pre nje su Sovjeti imali bas dosta raketa sa PARS ( pisao sam o tome ) ali bas dosta .

Da ,radari su imali dvokanalne predajnike ali ti moras da svaris jednu stvar, glavni kanal ti je za rezim Obzor kako god okrenes i kad ti kazes da on prati cilj ,da on ga prati ali prati i ostale ciljeve u SNP.Proveri to takodje i recimo evo ti podatak, jos su MiG-23 i MiG-25 npr mogli da otkriju i prate 6 VC-a .Nakon lansiranja rakete/a na jedan odabrani ,radari su nastavljali da osmatraju VaP prate tih 6 VC-a ,medju njima i onaj koji se gadja osvetljavali Podsvetom .

To sto vi zapinjete za SNP/TWS ,vas problem ali je to podrezim aktivan jos od 60tih godina ,nista strasno ni posebno .Rezim u kojem radar u datom sektoru otkrije i prati dati broj VC-a,odabere jednog za gadjanje a nakon lansiranja rakete sa PARS nastavlja da ih prati .

Postoji cak i prevod na engleskom `Uputstvo za upotrebu radara N003` kod MiG-23 gde jasno stoji i pise da je rezim STT zapravo ono sto se kod Ruja zove Podsvet i tacno stoji da postoje dva kanala jednog predajnika pri cemu je glavni za osmatranje a drugi za osvetljavanje cilja .Dakle sve ono sto ima predajnik N019 samo mnogo pre njega .

Prema tome ,ne treba praviti nikakvu halabuku oko podrezima SNP jer on postoji odavno,isto tako oko mogucnosti pracenja svih ciljeva tokom gadjanja u datom sektoru VaP ( a nakon lansiranja rakete/a sa RGS ) jer to sve postojii odavno ....

offline
  • Kubovac  Male
  • Stručni saradnik foruma
  • Pridružio: 12 Jul 2016
  • Poruke: 5120

^

Ok, raskrstili smo barem da ovo što mi pričamo nije "vođenje po radarskom snopu" pa da to sklonimo sa stola. Wink

Ajmo ovako:
Imamo 1 izlaz i tu mora proći signal praćenja odabranog cilja i signal osvetljenja odabranog cilja.
Valjda se ovde slažemo? Jer signalom osvetljenja ne pratiš cilj jer se taj signal ne prima na radaru aviona, nego na raketi.

Kroz koji izlaz, kada ih nema više, prolazi signal praćenja svih ostalih ciljeva, pa i onog koji se gađa?
Smile

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 857 korisnika na forumu :: 42 registrovanih, 10 sakrivenih i 805 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: A.R.Chafee.Jr., amaterSRB, bigfoot, CikaKURE, cinoeye, darios, darkangel, FileFinder, FOX, HrcAk47, janbo, Krvava Devetka, kybonacci, ljuba, marsovac 2, Matija, Mcdado, Metanoja, mik7, mikrimaus, milos.cbr, milutin134, Misirac, Mlav, mrav pesadinac, nebojsag, nemkea71, ObelixSRB, Oscar, pein, Rakenica, RJ, royst33, Smajser, Srle993, stalja, stegonosa, suton, vathra, vladulns, zeo, žeks62