offline
- miodrag2
- Počasni građanin
- Pridružio: 23 Sep 2009
- Poruke: 889
|
Lepo si to rekao , samo tu postoji jedan problem . Ako F-22 ukljuci ometac , ili IFF , svi ostali ce ga videti tri puta bolje i pronaci tri puta brze , nego li da ukljuci radar . Tebi ili meni je apsolutno ne bitno kako ćemo avion otkriti , na osnovu koje emisije , bitno je da smo ga otkrili i da znamo gde je .
Sto se tice dometa MICA-e , i AIM-120 , problem je sto F-22 mora ozracivati radarom cilj do daljine na kojoj AIM-120 pali svoj radar . Uz to imas problem da AIM-120 tu optimalnu daljinu ima za ciljeve klasicne odrazne povrsine za lovca , u slucaju aviona smanjene radarske vidljivosti , ta daljina je sve manja i manja , pa F-22 debelo ulazi u domet MICA-e pre nego sto AIM-120 predje na autonomno vodjenje . A MICA u IC varijanti posle lansiranja ne treba nista , Rafale komotno moze da se okrene i pobegne , dok F-22 prekida zahvat u slucaju manevra za izbegavanje MICA-e i AIM-120 odlazi ko zna kud .
Sve ovo je , normalno , teorijski , praksa je nesto sasvim drugo .
Sto se tice odraza EF-2000 , veliko je pitanje koliko je on veci ili manji u odnosu na Rafale-a . I kod EF-2000 su primenjeni premazi , u kojoj meri , to mi ne znamo . Sa druge strane , podvesavanje glavnine naoruzanja je na trupu , i to poluutopljeno u trup . Opet , ne znamo sta je tacno primenjeno u smanjenju radarske refleksije motora , jer u poslednje vreme vidimo da skrivanje uvodnika nije jedini nacin , a pitanje je sta vise utice na radarski odraz aviona , podveseno naoruzanje , ili lopatice motora ? Morali bi da ucestvujemo u prakticnim ispitivanjima , ili da nam budu dostupni podaci koje nam niko od proizvodjaca , ili vojnih instituta , nece dati , da bi mogli da donesemo zakljucak .
Sto se letnih osobina tice , i ja sam mislio isto kao i vecina ljudi ovde , da Rafale šiša za klasu EF-2000 , dok nisam video posebnu demonstraciju u jednoj od emisija na nekom od satelitskih kanala . Emisija je bila o novinama u anti-G odelima . Kada sam video neke manevre koje je EF-2000 radio u toj emisiji , smrzo sam se .
Licno mislim da su dobri rezultati Rafale u svim vezbama vise rezultat boljeg poznavanja mogućnosti aviona kojim lete i većeg iskustva pilota Rafale-a u odnosu na pilote EF-2000 i F-22 . Sve što smo do sada saznali upućuje na to da piloti EF-2000 , a posebno piloti F-22 , nisu dovoljno upoznali svoje letelice , i da često prave greške u simuliranim vazdušnim borbama upravo zbog toga .
Što se tice vektorisanog potiska , kada čovek pogleda šta su Rafale i EF-2000 u stanju da urade na petoparcu bez njega , covek se stvarno pita o njegovom stepenu korisnosti . Izgleda da se , što se pokretljivosti aviona tiče , došlo do dva rešenja :
- upotreba kanarda , ali time i povećanje radarskog odraza ,
- upotreba vektorisanog potiska , bez upotrebe kanarda , pa samim tim i manji radarski odraz .
Mada , sve mi se više čini da je ta priča posledica nemogućnosti da se razvije dovoljno jak motor koji bi dao odgovarajuće performanse i nemogućnosti razvoja motora koji može da izdrži povratne struje pri upotrebi vektorisanog potiska , nego stvarne njegove nesvrsishodnosti . Znamo i sami da će Rafale tek sada dobiti motore zadovoljavajuće snage . O vektorisanom potisku Francuzi za sada mogu samo da sanjaju . Lično mislim i da vektorisani potisak ima mnogo veću ulogu pri manevrima pri većim brzinama , nego što smo mi u stanju da procenimo . Imam utisak da vektorisanje potiskom može omogućiti manji vazdušni otpor i manji pad brzine pri manevrima od klasičnih aerodinamičkih komandi , i da je to glavni razlog njegovog uvođenja i primene , a ne samo manevrenost i upravjlivost aviona u post stall režimima . Možda grešim u proceni , možda ne , ali tako mi se čini .
|