Prilozi za biografiju JBT

42

Prilozi za biografiju JBT

offline
  • Pridružio: 11 Dec 2010
  • Poruke: 2411
  • Gde živiš: Beograd

Potrazi par stranica ranije, bilo je reci o tome.



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Pridružio: 29 Dec 2011
  • Poruke: 1478
  • Gde živiš: Usce dve Morave u jednu veliku

Voja1978 ::Potrazi par stranica ranije, bilo je reci o tome.
Znam na sta mislis, ali ja mislim da je red da se tema svede na Tita, a ne da raspredamo ovde od bana Kulina i cara Samuila! Cool Nija valjda i debarsku pobunu 1914. godine organizovao Tito?



offline
  • Pridružio: 11 Dec 2010
  • Poruke: 2411
  • Gde živiš: Beograd

Nije. Ali, eto, bio je kriv zato sto u Vojvodini nije postojala radarska sluzba za protivgradnu zastitu sve do 1998. godine, recimo. Laughing (Ne mesati sa meteoroloskim radarima).
I, da, pre nego sto me neko preduhitri - ne mislim da je bio kriv stvarno. Mislim, bio je kriv na simbolickoj ravni, zato sto je omogucio (kreirao, doprineo, dozvolio, podstrekivao, sta god) podelu Srbije na vise pokrajina a nije to isto cinio u ostalim republikama, iako je bilo osnova.
E, da... A zasto u Hrvatskoj Istra nije bila autonomna?

rip
  • Pridružio: 15 Apr 2010
  • Poruke: 2082
  • Gde živiš: Beograd

Voja1978 ::Nije. Ali, eto, bio je kriv zato sto u Vojvodini nije postojala radarska sluzba za protivgradnu zastitu sve do 1998. godine, recimo. Laughing (Ne mesati sa meteoroloskim radarima).
...

Jeste. I osamnaest godina posle smrti za to je bio kriv Tito.

I žena je bila kriva što nije dobro vezala mužu džak žita, koji je nosio u mlin.
Zbog toga se mučeniku, na putu do mlina, džak stalno razvezivao, pa je morao sam da vezuje još devet puta.
Stvarno je kriva žena, a ne on.

Kad smo već opet u kafani, častim turu Ziveli

offline
  • Pridružio: 11 Dec 2010
  • Poruke: 2411
  • Gde živiš: Beograd

Daj covece, nije 18 godina posle smrti. Taj nakaradni sistem slabasnih pokrajinskih institucija koje ne mogu same a ne saradjuju sa republikom napravljen je dok je bio ziv, pokrajine i Ustav su dosli za njegovog zivota. A onda je trebalo dosta godina da se steknu uslovi da se ti ispravi (da se objedini RHMZ, da se ukinu sankcije, da se skupi lova, da se izabere proizvodjac, da se naprave radari, da se montiraju, da se obuci osoblje, da pocnu da rade).
Procitaj gore sta sam napisao u objasnjenju.
Voja1978 ::Mali dodatak za sve oni koji tvrde kako je podela Srbije na tri dela bila fenomenalna stvar...
Jel zna neko kada je Vojvodina dobila radare za protivgradnu zastitu? Dakle, Vojvodina, poljoprivredna meka, zitnica koja moze da hrani pola suncevog sistema i tri manje planete pride i tako dalje... Tek krajem 90-ih! A znate zasto? Zato sto je postojao pokrajinski hidrometeoroloski zavod (kao i na Kosovu doduse) koji nije nikakve veze imao sa RHMZ. Taj vojvodjanski je imao mali budzet (jer je i tako sluzio za udomljavanje "nasih" kadrova) i nikada nije preteklo da se kupuju radari koji kostaju i vise miliona. Onda, kada je taj odvratni srpski nacionalizam ugusio taj bastion demokratije koji se naziva autonomija Vojvodine, RHMZ je pokrenuo proceduru nabavke radara. Prvih par godina nije bilo para a bile su i sankcije, onda je pokrenuta procedura pa je to trajalo par godina i na kraju je izabran Gematronik koji je i postavio tri radara na teritoriju Vojvodine za potrebe protivgradne zastite. Drugo je sada pitanje da li taj sistem funkcionise i zasto se ne kupuju rakete i slicno, ali na ovom mikro primeru moze da se vidi kako je velike posledice imala ta atomizacija Srbije i sprovodjenje ideje da svako selo treba da ima sve odvojeno od republike. Ali razmislite kolika je steta decenijama nanosena proizvodjacima samo zbog tog politickog slepila. Dakle ne govorimo sada o nekoj visokoj politici, nego o obicnom malom coveku koji na par hekatara ima zito ili sta vec.

rip
  • Pridružio: 15 Apr 2010
  • Poruke: 2082
  • Gde živiš: Beograd

Voja1978 ::Daj covece, nije 18 godina posle smrti.
...
Procitaj gore sta sam napisao u objasnjenju.

Ja sam pročitao, a da li si i ti?
Da te podsetim šta si napisao.
Voja1978 ::Nije. Ali, eto, bio je kriv zato sto u Vojvodini nije postojala radarska sluzba za protivgradnu zastitu sve do 1998. godine ...

Ako mi izračunaš da je od 1980. do 1998. proteklo manje ili više od 18 godina, imaš još jedno piće.

Što se tiče tvog objašnjenja, izračunaj i koliko je do 1998. prošlo vremena od dana kada Srbija više nije morala da poštuje Ustav SFRJ. Videćeš da je to sasvim dovoljno da se završi obdanište i pođe u osnovnu školu.

offline
  • Pridružio: 11 Dec 2010
  • Poruke: 2411
  • Gde živiš: Beograd

Sigurno se secas da je u to vreme bio rat, sankcije, nemastina i sl. Imas tamo i objasnjenje gde se potrosilo to vreme. Ja sam to rekao u saljivom tonu, stavio sam i onog smajlija i dodao objasnjenje:

"I, da, pre nego sto me neko preduhitri - ne mislim da je bio kriv stvarno. Mislim, bio je kriv na simbolickoj ravni, zato sto je omogucio (kreirao, doprineo, dozvolio, podstrekivao, sta god) podelu Srbije na vise pokrajina a nije to isto cinio u ostalim republikama, iako je bilo osnova.
E, da... A zasto u Hrvatskoj Istra nije bila autonomna?"

Nemoj da se pravis nevest, znas sta sam hteo da kazem.

offline
  • Pridružio: 03 Apr 2008
  • Poruke: 5818

Voja1978 ::Nemoj da skreces sa ovog pitanja, pusti sad Katunsku nahiju. Zasto se Makedonija nije sama oslobodila nego je cekala da dodje taj cuveni opresor Aleksandar prvi?

Kad vec zapinjes, zato sto je stalno bilo onih koji su zeleli da je "oslobode" i konstantno su minirali napore samostalnog i nezavisnog organiziranja makedonskog naroda.

Sto se Srbije i njenog oslobadjanja tice, bas me interesuje kako bi se Srbija sama oslobodila, da nije bilo politicke i vojne pomoci od rusa i austro-ugara, sto direktne, sto indirektne.

Tolko od mene oko ovog izlaska iz teme. Necu vise da zastranjujem sa teme.

offline
  • Pridružio: 11 Dec 2010
  • Poruke: 2411
  • Gde živiš: Beograd

@ Trpe,
prvo nema nikakve potrebe da se stavljaju navodnici na oslobodjenje Makedonije. Ona je zaista oslobodjena i od Turaka i od okupatora u II svetskom ratu. I od tada do danas je ostala slobodna.
Drugo, jel ti mislis da je neko u Srbiji podupirao napore samostalnog i nezavisnog organizovanja? Aha, kako da nije.
Ja ne sporim da je velika pomoc postojala, pre svega Rusije, ali nesto mi se cini da je i po milion zrtava po ratu pomoglo da Srbija bude slobodna. Srpskih zrtava.

offline
  • Pridružio: 29 Dec 2011
  • Poruke: 1478
  • Gde živiš: Usce dve Morave u jednu veliku

Ja se nadam da su se kolege nacionalisti ispucali i da mi koji smatramo da ne delimo istu vizuru na Ustav od 1974. godine imamo pravo na to. Ili mozda nemamo? Ja bih da krenemo dalje jer je prica o autonomnim pokrajinama "prezvakana" i van ovog foruma, i na njemu. Imali smo temu Kraljevina Jugoslavija vs SFRJ, pa onda temu Jugoslavija i jugoslovenska ideja, red bi bio da ako niko nema nista novo da kaze da tu stanemo.
Elem, vi ste, tj. mi smo svi ukupno coveka koji je vladao punih 35 godina drzavom, coveka koji je bio na celu SKJ 43 godine - a SKJ, je uz NRS pre Prvog svetskog rata najznacajnija politicka partija u ovoj istoriji - coveka koji je bio ratni vodja u najkrvavijem ratu u istoriji - i ovde i u celom svetu - sveli na dve stvari - zlocine nad Srbima i Ustav od 1974. godine. OK, mozda to vas tisti i mozda zaokuplja toliku vasu paznju, ali, valjda, ima i drugih bitnih i intersantnih stvari o marsalu Josipu Broz-Titu koje su znacajne i za koje ste vi zainteresovani da debatujete.
Dakle, ja bih krenuo dalje, a ako ne moze dalje i ako cete vi opet po starom, pa Boze moj, nek vam bude.
Elem, pokusacu da sazmem neke stvari. O rodjenju, detinjstvu, klizanju na koritu niz brdo, kuvanju svinjske glave i ne znam cega sve nije bilo po citankama, a sta su sve mali pioniri morali da uce u osnovnim skolama, ne bih, nije mi interesantno. Dok neki ugledniji covek od Dejana Lucica, Marka Lopusine, Pere Simica i ostalih iz takve bratije ne napravi suvisliju teoriju o nekom Ambrozu, Valteru Vajsu i kome sve ne, ostajem pri uverenju da je u pitanju zagorski seljak Josip Broz, po struci masinbravar od oca Hrvata i majke Slovenke, koji se izjasnjavao kao Hrvat po nacionalnosti i ateista.
O Prvom svetskom ratu isto ne vidim sta bih imao da kazem. Bio je 1914. godine na Srpskom frontu, posle toga na Istocnom frontu. Kada je pao u rusko zarobljenistvo, upoznao se nekako sa socijalistickom literaturom, tamo je imao priliku da in vivo gleda razvoj Ruske revolucije 1917. godine i tamo je bio zadojen komunistickim idejama.
Sada dolazimo do stvari koje me zanimaju. Na koji nacin je postao zanimljiv III Internacionali? U godinama pred dolazak na celo KPJ 1937. Tito vise nije obicni radnik koji je radio u Smederevskoj Palanci nego profesionalni revolucionar, ona "fela" o kojoj govori Vladimir Lenjin. Zbog cega je postao favorit vrha socijalistickog pokreta nza celno mesto jugoslovenske komunisticke partije? Na koji nacin je uklonio stari vrh KPJ, Milana Gorkica, na primer? U kom je stanju zatekao KPJ? Da li je stari vrh KPJ, pretezno intelektualci tipa Sima Markovic, Trisa Kaclerovic, Filip Filipovic itd. mogao da se bori u dubokoj ilegali sa tadasnjim rezimom koji je u doba dolaska Tita na celo KPJ vec dobrano bio fasisoidan sa Milanom Stojadinovicem kao premijerom? Da li se slazemo da su Tito, Edvard Kardelj, Aleksandar Rankovic i Milovan DJilas bili profesionalni revolucionari, ljudi relativno mladi, u punom zamahu snage? Ovde bih istakao interesantan detalj da je sa Titom iz Moskve dosao i Kardelj, a, s druge strane, u zemlji su bili Rankovic i DJilas. Rankovic i Djilas imali su zadatak da stabilizuju partijsku organizaciju u Srbiji, posebno u Beogradu i, opet, u tom Beogradu, posebno na Beogradskom univerzitetu, koji je tada bio rasadnik komunista i skojevaca. Rankovic i Djilas su taj posao obavili pre dolaska Tita i Kardelja u zemlju.
Pa onda, na koji nacin i kojom unutarnjom (re)organizacijom je KPJ prakticno od razbijene partije postala kadrovski jaka da je odmah na pocetku Drugog svetskog rata postala faktor kod nas?
Sto se tice Tita u Drugom svetskom ratu, pisalo se dosta o tome. Mene, opet, zanima na koji je nacin uspeo da prevesla Vinstona Cercila da ovaj i 1944. godine uporno veruje da Tito nece zavesti staljinisticku diktaturu u Jugoslaviji i da jos ima sanse da se uspostavi kakav-takav vid zapadne demokratije ovde? Takodje, meni je interesantno da mu je Cercil prosto nametao kralja Petra II kao partnera, ali Tito ga nije zeleo ni kao partnera ni kao protivnika. Jednostavno - ignorisao ga je kao pojavu.
Zatim, ono sto mene posebno nervira je uporno ponavljanje da je Tito 1948. godine rekao istorijsko "ne" Josifu Staljinu. Ne, Staljin je rekao "ne" Titu. Nije Tito kritikovao Staljina niti je Tito uvidjao neke nepravilnosti u istocnom "lageru", naprotiv, Jugoslavija je bila dosledni staljinisticki satelit i u Jugoslaviji je staljinizam sprovodjen sa najvecim elanom u odnosu na tadasnje socijalisticke zemlje. Sovjeti su muku mucili sa Jugoslovenima koji su bili gotovi da ginu za Trst.
Dolazimo do ideje titoizma. Eponim nije slucajno izabran, ne postoji "aleksandrinizam" za ostavstinu kralja Aleksandra I, ne postoji "pasicizam", ne postoji "drazinizam", cak ni "slobizam" nije neki lako izvodljiv teoretski pojam. Titoizam sasvim opravdano postoji jer je u pitanju ideologija tj. jedna originalna verzija marksizma koja je primenjivana u Jugoslaviji. Takodje, mislim da je naziv umesan jer se titoisticka praksa zavrsila ubrzo nakon Titove smrti ne nasavsi ni priblizno dostojnog nastavljaca.
Sta su elementi titoizma, po meni? Po meni imamo cetiri konstitutivna elementa, tj. cetiri "ugaona kamena" ove ideologije. (Napomena: svi su imali apsolutno istorijsko utemeljenje u vremenu u kome su zaziveli i ni od jednog nije ostalo gotovo nista.)
1. antifasisticka borba: Tito je bio neosporni antifasista i vodja antifasistickog narodnooslobodilackog pokreta od pocetka do kraja rata i revolucije. Na bazi pobede u ratnom sukobu on je crpeo kasniji autoritet, a, takodje, Jugoslavija je pronasla "konstitutivni mit" u NOB-u. Svaka politicka zajednica vezana je za nekakav osnivacki mit. Kod Srba XIX veka to je kosovski mit i ona verzija istorije koja je prenosena s kolena na koleno na dva nacina - nacionalnom delatnoscu srpske pravoslavne crkve i porukama iz narodne epike (Gerhard Gezeman). U Jugoslaviji su partizani slavljeni kao mitoloski junaci, a revolucija kao nesto sto uvodi red u haos i strasne neprilike, nastale u ratu.
2. bratstvo i jedinstvo nasih naroda i narodnosti:[b][/b] ako je NOB, zajedno sa socijalistickom revolucijom, koja je najcesce isla zajedno u frazama, bila osnivacki mit, vezivno tkivo Jugoslavije bila je ideologija bratstva i jedinstva. Deci je u osnovnim skolama svima pripovedana ona prica o sedam sinova i sedam prutova. Ideologija bratstva i jedinstva primenjivana je kao lek na ljute rane iz rata, ali i kao odbrambeni mehanizam od spoljasnjeg napada koji nije bio bas tako bezazlena pretnja, s obzirom na (ne)prijateljsko okruzenje.
3. samoupravni socijalizam: Tito nije bio bas neki teoreticar i covek koji dogmatski ide od pocetka do kraja. Ako ga je fasisticka agresija na Kraljevinu Jugoslaviju zatekla, pa je morao da organizuje borbu nakon sloma stare drzave, ako ga je nereseno nacionalno pitanje zateklo kao neizbezno iako je komunista, a ne nacionalista bio po politickom opredeljenju, onda ga je pitanje puta u socijalizam zateklo 1948. godine kada mu je glavni pomagac i jedini uzor Staljin "izmakao tepih". Mislim da je vec 1948. godine (rekao da mu je to bila najteza godina u zivotu) znao da ne moze staljinizmom da odgovara na staljinizam. Da se razumemo, smatram da je njegov obracun sa staljinistima u Jugoslaviji bio apsolutno staljinisticki. Svetozar Stojanovic je to nazvao "staljinistickim antistaljinizmom". Ali, kada je ostao bez idejne, kadrovske i ekonomske pomoci SSSR-a, kada se nasao u kompletno zatvorenom obrucu (Zapad ga je prihvatio 1951/1952. godine), Tito je morao nesto da smisli. Buduci da mu ekonomija nije isla bas od ruke, taj zadatak je namenio Kardelju, a idejno i kulturno DJilasu. Vrlo brzo Kardelj i DJilas, obojica puni energije, poceli su da cesljaju marksisticke knjige i naisli na savez komunista, na slobodne asocijacije proizvdodjaca, na ideju o ekonomskoj demokratiji itd. Mozda bi za vas to bio novum, ali Miodrag Ekmecic je poredio Ustav od 1963. godine (pored koga je u nazivu stajalo "Povelja samoupravljanja") sa nekim statutom organizacionih ekonomskih jedinica u fasistickoj tvorevini koju su Nemci obrazovali u severnoj Italiji 1944. godine sa Benitom Musolinijem na celu. Dakle, sa samoupravnim eksperimentom se pocelo 1950. godine i on je izazvao veliku paznju ne samo u Jugoslaviji, vec i u svetu (Finska, Japan itd.) U Nemackoj, recimo, postoji nesto sto se kod njih naziva "saupravljanjem". Licno mislim da samoupravljanje nije puklo vec je pukla jugoslovenska drzava kao njen drzavni, dakle pravno-bezbednosni okvir. A nove vlasti nisu bas bile voljne da kvare racun mocnim sponzorima. Ili vi mozda mislite da je Zapad sponzorisao pucanje titoizma da bi sada slobodno mogli da pevate "Od Topole pa do Ravne gore" ili "Puce puska"? Cool
4. pokret nesvrstanih i miroljubiva i aktivna koegzistencija: ovde je Tito bio najvise pragmaticar i ovo mu je, verovatno, jedan od najgenijalnih poteza u praksi. Dakle, nije zeleo da zavede demokratski poredak u zemlji i time izgubi poluge vlasti i dodvori se Zapadu, a nije zeleo ni posto mu je Nikita Hruscov "klekao" u Beogradu da se vraca, nazad, u zagrljaj SSSR-a. Hteo je posto-poto drzavnu i idejnu samostalnost. A dobio ju je u sarolikom pokretu tek oslobodjenih kolonija. Covek je u gotovo ocajnoj spoljno-politickoj situaciji pronasao saveznike od kojih je Jugoslavija imala samo korist (i ekonomsku, i politicku, i na polju ukupnog drzavnog integriteta). Mozemo mi da pricamo sta ocemo o titoistickim kadrovima, ali jugoslovenska diplomatija toga doba je primer odlicne diplomatije, i to i svi danas isitcu. U doba najveceg njenog procvata, a to su sedamdesete godine XX veka, glavne konce u jugoslovenskoj diplomatiji vukli su srpski kadrovi. Najpre Koca Popovic, a onda i Mijalko Todorovic.
Rekoh, svi ovi principi su propali.
Sta mozemo jos da pricamo?
Mozemo o titoistickoj ekonomiji.
Mozemo o Titu u pop kulturi.
Mozemo o Titovim kadrovima, saborcima, onima kojih se ratosiljao, od DJilasa koji je bio prvi posleratni komunisticki disident i cija je "Nova klasa" uvrstena u sto najuticajnijih knjiga XX veka, pa do nesretnih srpskih liberala i "hrvatskih proljecara".
Toliko toga ima, pa se nadam da imate inspiracije, volje i neophodnog znanja da nesto napisete o tome. Ove kukumavke o srpstvu i antisrpstvu, i vrapcima na grani su vec dojadile! Twisted Evil

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 659 korisnika na forumu :: 19 registrovanih, 5 sakrivenih i 635 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: A.R.Chafee.Jr., babaroga, bbogdan, bobomicek, Djokislav, galerija, gasha, kolle.the.kid, ladro, Lazarus, ljuba, Mare Ivanović, Milometer, panzerwaffe, S2M, SR-3m, suton, VP6919, Zimbabwe