Inžinjerijska vozila

45

Inžinjerijska vozila

offline
  • Pridružio: 26 Avg 2012
  • Poruke: 1219
  • Gde živiš: Srbija

Odlican link, malo me muci ruski, ali snalazim se nekako.


KET-T









Ovo je vozilo za izvlacenje i vucu ostecenih vozila i bazirano je na platformi vozila MAZ 537, konfiguracije 8X8. U upotrebu je usao 1960 i uprkos svojim godinama jos uvek je u sluzbi u nekim jedinicama.
Vozilo je opremljeno vitlom kapaciteta 15t, sa celicnim uzetom duzine 100m. Zahvaljujuci vucnim blokovima ,vucna sila se povecava na 46t. Maksimalna vucna sila ide i do 80t. Vitlo je montirano na posebnu konstrukciju koja se koristi i za podizanje vozila i njegovo postavljanje na vucnu opremu. Takodje , vozilo je opremljeno i sa dva stabilizatora koja stabilizuju vozilo prilikom rada. Kamion je opremljen kranom nosivosti 1.5t, na ciji se kraj moze postaviti i alat za secenje po potrebi.
Ovim sredstvom rukuje troclana posada u sastavu, komandir, vozac i rukovaoc.
Kamion je pokretao V12 dizel motor D12A-525 zapremine 38.9l i snage 525ks. Od opreme, vozilo poseduje sistem za centralnu regulaciju pritiska u pneumaticima, kao i uredjaje za upotrebu u hladnim klimatskim uslovima.

Dimenzije vozila- D/S/V: 9/2.9/2.9m
Masa vozila: 25t
Mogucnost dizanja: 1.5t
Vucni kapacitet: 80t
Motor: V12 (pod uglom od 60 stepeni) dizel D12A-525, zapremine 38.9l i snage 525ks
Max. brzina: 60km/h
Autonomija: 650km
Posada: 1+2
Max. savladivi uspon: 60%
Max. savladivi bocni nagib: 30%
Max. savladiva visina prepreke: 0.6m
Max. savladiva sirina rova: 2m
Max. savladiva dubina vodene prepreke (gazom): 1.3m



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • voja64  Male
  • Stručni saradnik foruma
  • Pridružio: 10 Okt 2012
  • Poruke: 25479

U osnovi ako se izuzme Rusko shvatanje Borbene upotrebe inžinjerije ovaj kamion je prevashodno sredstvo za podršku OMJ a samo liči na inžinjerijska sredstva.Elem da mu je namena da sa strelom dizalice diže građevinske elemente ili konstrukcije pa da ga svrstamo u sredstvo inžinjerije .Ista je priča i sa svim tenkovima za izvlačenje kojima je osnovna namena u izvlačenju oštećenih oklopnih sredstava.
Za razliku od njih naoko slično sredstvo IMR je pre svega u funkciji obezbeđivanja elemenata inžinjerijskog obezbeđivanja borbenih dejstava,,Familija Ruskih sredstava za izvlačenje
BREM-"Бронированная ремонтно-эвакуационная машина"Na bazi T-72,BMP-1.BTR-D,BTR-80,BMP-3,Pa još jedared BMP-1(verzija rm-g),T-80-brem-80u














Nasuprot njih imamo i celu paletu "Инженерная машина разграждения" IMR na bazi tenkovaT-55,72 i T-90.





U onu familiju BREM ja svakako ubrajam i onaj naš nazovi inžinjerijski M-84i a Munju u ove IMRove..
Ovo je najkraće moja klasifikacija a verujem da je tako doživljava i većina vas na foorumu.



offline
  • Pridružio: 26 Avg 2012
  • Poruke: 1219
  • Gde živiš: Srbija

^ Ne znam ni sam kako mi se omaklo, sto je najgore, pise sta je , uopste ga nisam registrovao Embarassed
Uz izvinjenje, evo da probam da se iskupim za gresku.


M105 DEUCE














M105 DEUCE (Deployable Universal Combat Earthmove) razvijen je od strane kompanije Caterpillar.
Prvobitno je bio poznat kao Caterpillar 30/30 inzinjerijski traktor za podrsku. Karakterisala ga je velika brzina, dobre manevarske sposobnosti i visoko pokretljivi sistem za uklanjanje zemljista.
Ugovor sa Caterpillarom je zakljucen 1995, a prvi primerci su isporuceni 1997. Isporuka celokupne kolicine je zavrsena 1999. Ukupno je isporuceno 227 ovih masina za potrebe Americke armje.
M105 je dosao kao zamena za D5. Jedini izvozni uspeh je bio izvoz u Veliku Britaniju u kolicini od 15 komada.
Osnovni zadatak ovog sredstva je izvodjenje radova na uredjenju tenkovskih i artiljerijskih polozaja, kao i pripremni radovi na izradi avionskih pista, kao i ostalih uobicajeni inzinjerijskih radova.
Ovo sredstvo je opremljeno hidraulicno pomicnim dozerskim nozem na svojoj prednjoj strani.
Ovim sredstvom upravlja jedan clan posade.
M105 DEUCE pokrece turbo dizel motor Caterpillar 3126 zapremine 7,2l . Motor poseduje dvojako podesavanje snage. Tako da prilikom kretanja ima snagu 265ks, a prilikom rada snaga iznosi 185ks. Motor je uparen sa automatskim menjacem. U ovo sredstvo je ugradjen veliki broj komponenti sa komercijalnih modela , sto u mnogome olaksava logistiku i upotrebu ovog sredstva. Negde izmedju 75-80% komponenti je istovetno pojedinim komercijalnim modelima ovog proizvodjaca.
Vozilo je osposobljeno da se samostalno krece na vecim distancama, bez potrebe za prevozom na prikolici. Opremljen je gumenim gusenicama i moze poneti kolicinu goriva koja mu obezbedjuje autonomiju od 320km ili 10h rada.
Sredstvo se nakon desetominutnih priprema moze transportovati avionom C-130 Hercules. Nakon izbacivanja padobranom, za ciju je pripremu potrebno 20min. i dvoje ljudi, sredstvo se po prizemljenju moze pustiti u rad za 30 min.

Dimenzije vozila- D/S/V: 6.42/2.94/2.71m
Masa vozila: 16.1t
Motor: turbo dizel Caterpillar 3126, zapremine 7.2l i snage 265/185ks
Max. brzina: 53km/h
Autonomija: 320km/ 10 radnih sati
Posada: 1
Max. savladivi uspon: 60%
Max. savladivi bocni nagib: 30%
Max. savladiva visina prepreke: 0.3m
Max. savladiva sirina rova: 2.6m
Max. savladiva dubina vodene prepreke (gazom): 0.9m

https://www.youtube.com/watch?v=N3K9-Mwhd6M


Jeste da ne pripada ovde ali zanimljiva brosura

https://www.mycity.rs/must-login.png

offline
  • voja64  Male
  • Stručni saradnik foruma
  • Pridružio: 10 Okt 2012
  • Poruke: 25479

Ima u kompaniji gde ja radim jedan malo mlađi brat iz iste familije CAT MT765C Challenger samo je verzija za vuču ratnih alatljika u poljoprivredi ili kao traktor guseničar a skoro su im sve TT podatke kopirali.
Jedino ovaj ima u toj transportnoj brzini veći odnos pa dostiže i do 75km/h a što na asfaltu i nije baš nešto prijatno za vožnju..







Nema šta ko da se ljuti jedino što ja volim da se jasno razgraniči šta jeste a šta nije inžinjerijsko i to se najbolje vidi uglavnom po osnovnoj nameni radnih alatki-priključak a.Elem te su alatke naoko slične poput dzerskog noža ili krana dizalice al su im iz podataka o učinku i pokretljivost oma vidljivi ti nedostaci.
Da se svako sredstvo sa dozerskim nožem računa u inžinjerijsko onda bi i starija generacija tenkova T-55 skoro u svakoj četi je makar jedan imao priključak ili i stalno montiran dozerski nož a da je u osnovi to Tenk..

offline
  • Pridružio: 26 Avg 2012
  • Poruke: 1219
  • Gde živiš: Srbija

Bas lepa masina, mnogo mi se svidja.

M60 MICLIC
























Ovo sredstvo je konstruisao Anniston Army Depot (ANAD) a, proizveo General Dynamics Land Systems Division na sasiji tenksa M60A1 i namenjeno je otvaranju prolaza kroz minska polja i najcesce se koristi u paru, mada se moze korstiti i samostalno. Vozilo je prvobitno bilo premljeno i malim lansirnim mostom, koji je kasnije uglavnom uklanjan sa vozila, ali su vozila zadrzala mogucnost montaze ovog mosta po potrebi, pa se mogu smatrati i visenamenskim sredstvom. Upotrebljava se tako sto vozilo zauzme polozaj na oko 15-20m iza ili sa strane ceonog tenka i ispali jedno od dva svoja punjenja koliko ih ima na lansirnoj rampi. Odmah potom se ispaljuje i drugo punjenje nakon cega se vrsi aktiviranje eksploziva koji unistava mine u minskom polju i na taj nacin otvara prolaz. Punjenja se ispaljuju na medjusobnoj udaljenosti od 100m jedno od drugog. To se radi da bi se zavarala neprijateljska artiljerija koja bi mogla otvoriti vatru po mestu aktiviranja punjenja i time ugrozila jedinicu. Nakon toga, kroz otvoren prolaz prvo idu inzinjerijske masine i tenkovi opremljeni sredstvima za unistavanje mina, a iza njih idu inzinjerci koji obelezavaju prolaz, postavljanjem znakova celom duzinom sa njegovih bocnih ivica.
MICLIC je imao dosta mana, a najcesce su nepravilno rasporedjivanje u minskom polju nakon lansiranja, sto je imalo negativan efekat prilikom njegovog aktiviranja, a cesto je usled toga dolazilo i do neaktiviranja punjenja. Jos jedan problem je bio i taj sto su nekad rakete koje su bile postavljene na lanser stizale na polozaj odbravljene usled voznje po neravnom terenu. Cak i kad bi punjnje bilo postavljeno i aktivirano kako je planirano, dubina probijenog prolaza je iznosila samo 100m sto je uglavnom bilo nedovoljno za vecinu minskih polja. Da bi se nastavilo kretanje po dubini, moralo se izvrsiti ponovno punjenje lansera i sa kraja ociscenog prolaza ponovo ispaliti novo punjenje. Sve to je imalo za posledicu predugo izlaganje neprijateljskoj vatri. Jos jedna od Mana je bila ta, sto je aktivirano punjnje imalo tzv. ,,slepu zonu". Naime mine sa leve strane prolaza su uglavnom bivale neostecene aktiviranjem eksplozivnog punjenja.
Mine koje su bile naoruzane nenagaznim upaljacima, dublje ukopane, kao i one za cije je aktiviranje bila potrebna veca nagazna sila, bile su otporne na ovo sredstvo. U vreme nastanka, cena ovog sredstva je bila 749 000$.


Dimenzije vozila- D/S/: 9.44/3.66m
Masa vozila: 51.33t
Motor: 12 cilindara dizel AVOS-1790-20
Prenos: CD-850-6A sa 2 brzine napred i 1 nazad
Max. brzina na putu/terenu: 48/13-20km/h
Posada: 2 clana

Dimenzije lansera- D/S/V: 236/137/71cm
Masa (C4): 1360kg
Masa (A4): 1454kg

Duzina punjenja: 107m
Masa punjenja (C4): 926kg
Masa punjenja (A1): 1017kg
Masa eksploziva (C4): 794kg
Masa eksploziva (A1): 886kg
Nacin aktiviranja: elektricnim putem preko 10 kapisli


https://www.youtube.com/watch?v=_0lLCdBYGmU

offline
  • voja64  Male
  • Stručni saradnik foruma
  • Pridružio: 10 Okt 2012
  • Poruke: 25479

Lepo osmišljeno sredstvo ali je i sa mnogo mana i puno šta ako?
Da pođem redom :
Prvo i osnovna je pitanje kada i gde se koristi ovo sredstvo a na to se jedini odgovor može dobiti sa najmanje dva odgovora.
Prvi je na osnovu pretpostavke da bi se tu moglo nalaziti minsko polje na osnovu opet puno predispozicija i drugi je na osnovu podataka od inžinjerijskog izviđanja u kojem se došlo do otkrića PT mina.
Sad ću se upletem više nego li imam vremena za pisanije ali aj kad sam krenuo da nastavim.
Ako je na osnovu pretpostavke onda se lako može desiti da se po ispucavanju oba punjenja naiđe na stavrno minsko polje ili još gore grupu mina za koju se nezna dali je usamljena pa opet mora da se stane i puni.Time se dolazi do poente da se vreme klasičnih misnkih polja uglavnom izbegava a da je mnogo hebitačnije postavljanje više grupa ukojima se izvode kombinacije svih pobrojanih problema kod otkrivanja koja su gore pomenuta.Postavljanjem kombinacije mina sa raznim vrstama od beskontaktnih-akustičnih do onih koje nemoraju nužno da se nagaze poput bočnih i sl ili sa dubljim ukopavanjem ili......
Ovo sve toliko usložava da mi jedino pada na pamet ruska tehnika u kojoj se poređa u niz nekoliko onih UR-67:77 ili sličan pa se po ispaljivanju jednog punjenja zalazi do pred samu potrebnu zonu za nužno preklapanje punjenja i tako sve u nedogled se smenjuje nekoliko lansera ili čak i onih ručnih da bi se dobilo koliko toliko malo bezbednog prolaza u MEP-Minsko eksplozivnu prepreku a sve drugo je sa ogromnim rizikom ili od stradanja na minama ili od zadržavanja pred branjenom preprekom.
Elem nikad ali nikad senebi trebalo izrađivati MEP ako se ista ne brani sem u slučaju krajnje nužde i sa ciljem zavaravanja i usporavanja manevra a tada je sve dopušteno..
Nadam se da nisam previše uneo zbrke u ovu materiju koja je itekako kompleksna i kreće se samo u granicama mašte i onog koi se brani i onog koi treba da prođe kroz nepoznato..

offline
  • Pridružio: 26 Avg 2012
  • Poruke: 1219
  • Gde živiš: Srbija

Ne razumem samo kako je prosao ispitivanja. Jedino ako je bilo stani pani, ali opet ne razumem. Imas sredstvo na papiru a u sustini nemas ili bar nemas ono sto bi trebalo. Em trosis resurse na upotrebu, odrzavanje, obuku, em angazujes ljudstvo, a sve to sa upitnim rezultatom. Sto ti kazes, mnogo ima ,,ako".

offline
  • voja64  Male
  • Stručni saradnik foruma
  • Pridružio: 10 Okt 2012
  • Poruke: 25479

Napisano: 22 Feb 2016 23:30

Za crtaćim stolom ili kako se ono vika Kulman je jedno a kad se dođe do praktične priene pa još i u borbi i sa doraslim-zaguljenim protivnikom koi brani svoje vekovno ognjište je nešto najčešće sasvim i drugo a bogami i stoto.
Ko to u praksi nije osetio može samo dase zanosi da je uradio nešto pametno a posle ode mnogima glava zbog tih silnih AKO..
Ja skoro sve svoje pisanije sažimam na svom iskustvu a ono nije malo i tačno znam šta sam napisao pa apsolutno stojim iza toga da je čak i staro Bangalore torpedo bilo pametnije ali i kabastije za upotrebu.
Bangalore sam učio u školi i video jedared kako izgleda ceo sklop u bojevoj verziji a školskih i vežbovnih u JNA pa ni u VJ nije bilo.
Doduše ni ovakvih sredstava za rasčišćavanje MEP na vozilima takođe nismo imali ali jesmo proigravali postavljanja pružnih EP u bojeva minska polja i dobijali najčešće nikakve rezultate i uvek je ostajalo dosta neaktiviranih i malo ili nimalo oštećenih mina da bi se neko igrao i tuda prošao bezbedno.
Sve pobrojano još više usložava ako se izvode one gore postavljene kombinacije u samoj tehnici postavljanja mina.
Prosto smo se igrali RATA inžinjerci protiv tenkista i to je najbolje realno ukazivanje na mane i vrline i kod izrade prolaza a i kod zaprečavanja..
Čisto sumnjam da se sada išta slično izvodi u celoj armiji a nekada je to bio deo školskog programa srednje vojne škole a verovatno i vojne akademije u manjem ili većem obimu.

Dopuna: 23 Feb 2016 18:15

ZRP-2 Trapa..
https://www.youtube.com/watch?v=IVMxDQaUtq8
Ovo sigurno radi a može se poneti ceo komplet sa dva vojnika dok je manipulacija krajnje jednostavna.
Limitirani ste kod dužine izrade prolaza samo sa brojem ispaljenih kompleta.
Tehnički moguće je i ovde da zaostane neka mina dase ne aktivira uz one gore opisane slučajeve ali u manjem obimu..

offline
  • Pridružio: 26 Avg 2012
  • Poruke: 1219
  • Gde živiš: Srbija

E ovo je vec nesto, moglo bi mozda da se postavi 4 lansera, na neka manja rucna kolica, pa da se dobije veci efekat, sa jednom pripremom.
Nego zanima me par stvarcica oko onog Celendzera iz tvoje firme. Isao sam na njihov sajt , imaju bas lepih masina. Koliki je vek onih gumenih gusenica, ako se ne arce po putu, ngo samo na mekoj podlozi, ima li nekih ogranicenja u upotrebi u odnosu na metalne. Koji je motor kod vaseg? Video sam na sajtu da su uglavnom 15l i jaci. Koliko trosi u radu, na nekim tezim poslovima? Jeste da je tema o inzinjeriji, ali bi on mogao da se posmatra i kao inzinjerijsko sredstvo u neborbenim uslovima.

offline
  • voja64  Male
  • Stručni saradnik foruma
  • Pridružio: 10 Okt 2012
  • Poruke: 25479

Mi za njega imamo dva para gusenica koje se menjaju u zavisnosti od tipa terena.
Takođe su u opciji i dva tipa donjeg stroja sa čime se povećava i dužina samih gusenica.
Dok se u ovoj strukturi kakva je bila jesenas za vuču prikolica po njivi široke i kraće gusenice i tri oslona valjka.
U oranju je dole sa četiri oslona valjka i dužim a malo užim gusenicama.
Troši oko 30-35L na čas(po priči rukovaoca jer ja sam na drugim poslovima u vođenju investicionih radova i nebakćem se satehnikom) i tada radi u sezoni oranja 24sata neprekidno sa zamenama rukovaoca.
Popuna se odvija na njivi iz cisterne 1000L koju vuče jedan džip Lendrover-defender sa elektro pumpom za pretakanje..
Ispod volana je multi komanda za kretanje napred nazad a poput ablendera se menja stepen odnosa sporije brže.
Pomeranjem komande napred ili nazad se menja smer kretanja .
Za rad sa priključcima ima desno takođe još multikomandu na kojoj se obavlja spuštanje -dizanje radnih priključaka.
Dole na podu je klasika sa kočnicom i gasom a kvačila nema pošto je isto izostalo u konstrukciji .
Ostale podatke o vrsti i tipu motora nisam nikad pitao pa ih neznam na žalost a to verujem iz tipa i oznake koju sam okačio možeš iskopati na netu.

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 837 korisnika na forumu :: 27 registrovanih, 8 sakrivenih i 802 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: antonije64, bankulen, cenejac111, cifra, Denaya, Excalibur13, galerija, HrcAk47, janbo, JimmyNapoli, kjkszpj, kybonacci, laganini123, Lieutenant, mercedesamg, Milos ZA, milutin134, misa2, mnn2, raptorsi, Recce, royst33, sasa87, Stanlio, Trpe Grozni, ZetaMan, zlaya011