Inžinjerijska vozila

40

Inžinjerijska vozila

offline
  • voja64  Male
  • Stručni saradnik foruma
  • Pridružio: 10 Okt 2012
  • Poruke: 25465

Jesam vozio sam je dve cele godine u svakoj partiji vojnika je korištena na dve teme iz izvođenja protivoklopne borbe.Takođe su tegljač koristili i pioniri VES 11701 u završnom delu odelenjske obuke u radu sa minopolagačem.
U toku obuke u protivoklopnoj borbi je ovaj tegljač glumio tenk pa je na poligonu postojala uređena staza za tu namenu sa više radnih tačaka.
Na jednoj se tački vojska obučavala da kanapom podvlači PT minu (naravno vežbovnu) pod gusenice dok je tegljač u pokretu.
Druga je radna tačka organizovala nabacivanje vežbovne BRK.
Treća radna tačka je bio poprečno postavljeni rov u kome je vojnik morao da čeka da prođem preko njega pa da od zada baci flašu sa zapaljivom tečnošću.
Četvrta radna tačka se satojala od dva smaknuta zaklona levo i desno u osi puta iz koje su vojnici imali zadatak da na tenk nabace dve vezane dimne kutije a odma iza njih bi čekala još dva vojnika sa ručnim bombama da dokusure posadu ako izađe iz vozila da skloni te nabačene dimne kutije.
Lepa vežba u kojoj bi po ceo dan samo vozio tegljač u krug a vojnici bi se smenjivali po radnim tačkama .Trebao bi da vozim nekom srednjom brzinom od 20-25km/h a to mu je bila 3 brzina sa malo gasa.
Upravljanje je klasika kao i kod većine buldozera iz starije generacije sa zasebnim komandama za svaku gusenicu.Povlačenjem poluge se isključuje ta gusenica i vozilo počinje skretanje na tu stranu sa velikim radijusom a sam smo poligon tako podesili da je to bilo taman da se na krajevima pravaca skreće sa jednom giusenicom bez pogona a ako bi se išlo malo brže moralo bi i da se povuče ta ista poluga u zadnji položaj i tako prikoči ta ista gusenica a šta je za posledicu imalo oštriji radijus zaokreta na tu stranu.
Posle nekog vremena bi okrenuli tegljač da se ta jedna strana pojasnih kvačila ne pregreje pa bi cela obuka išla i u suprotnom smeru.
Pri dnu poligona je bio deo na kome se izvodila i ta druga vežba u polaganju mina sa odelenjem PIONIRA .
Za tu se vežbu na karoseriji prvo izvrši utovar mina sa kojima se vršilo izrađivanje minskog polja a potom se za tegljač kačio minopolagač.Po kačenju minopolagača izvodilo se podešavanje šina vođica za zadatu vrstu mine jer se kod različitih vrsta mina i vođice sakupljaju ili šire a i dižu ili spuštaju prema gabaritima mine.Takođe se na biraču razdeljivača vrši izbor koraka u razmaku polaganja mine i to na našem PMR-3B a i na ruskom PMZ-odnosno PMR-3 su se mine mogle polagati sa standardnim razmakom na svaka 4m ili sa povećanim razmakom za minska polja smanjene gustine na 5,5m.
Potom se tegljač sa minopolagačem navozi na osu prve linije postavljanja mina.
Tu odelenje izvrši borbeni razbroj pa komandir izdaje zadatke a sam prvo na levom točku uključi pogon i seda na mesto za poslužioca a deo njegovog odelenja se penje gore na karoseriju i počinje sa punjenjem uvodnika sa minama dok drugi deo odelenja vrši spuštanje plužnog uređaja i po potrebi preklopne dodatke za maskiranje u zavisnosti dali se mine polažu na busenvitom terenu onda se samo koristi plug sa plužnim zatvaračima.Ako se radilo na snegu ili rastresitoj zemlji tada se preklapao i onaj dodatak u vidu izvrnutog pluga sa kojim su se zagrtale posejane mine.Po spremanju minopolagača taj resto odelenja sa drugim odelenjem je naizmenično išao iza minopolagača i dodatno je vršio naoružavanje mina sa upaljačima i maskiranje.Ovo je rađeno stoga što je u radu sa minopolagačem bilo zabranjeno da se naoružane mine sa upaljačima uvode kroz klizač.
Tu je dužnost vozača relativno uproštena i treba da se drži zadatog pravca i ujednači tempo bez trzanja a sam je rad izvođen u 2 brzini sa kojom se i kretalo i radilo.Pre kretanja i pre zaustavljanja bi se sirenom upozoravala posada da neko ne padne sa karoserije ili da im ne ispadne sanduk sa minama.
Po dostignutom kraju prvog reda bi se dizao plužni uređaj i ceo sklop navozio u osu novog reda i tako sve do završetka ili do utroška mina.Nešto nije bilo kvarova i mana ali ih je vreme pregazilo a u jedinice im je stigla zamena u vidu FAP2026 i u artiljeriji a i u inžinjeriji za istu namenu.
Sama vožnja nije bila nimalo teška ali je tražila obučeno ljudstvo i po tadašnjim propisima je rukovaoc morao da ima vojnu C dozvolu (vozač guseničara ).
PS.
Moja je klasa u SVŠ poslednja koja je polagala vozački ispit po vojnim propisima i dobijala i tu dozvolu.
Svi mlađi su se obučavali po civilnom ZOBSu koi je stupio na snagu u toku mog školovanja pri kraju treće godine a polaganje je izvođeno na tom polugodištu . Sličan poligon kao kod nas u Obrenovcu je bio i u kasarni u Pazariću na kojoj su se obučavale sve generacije SVŠ i VA smer pešadija i int.sl.
Na slici gore levo je deo staze za PO borbu i dole levo vojnik izviruje iz propusta da izvede nabacivaje dimne kutije ili zapaljivog sredstva a u daljini se vidi i takozvani gradski ambijen iz koga se gađalo sa vežbovnim metkićem po tenku.

E sad gde nije bilo GJki tada je minopolagač znao da povuče i FAP 13ka.



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Pridružio: 26 Avg 2012
  • Poruke: 1219
  • Gde živiš: Srbija

Napisano: 31 Jan 2016 0:01

Hvala i svaka cast na detaljnom objasnjenju Ziveli

Dopuna: 31 Jan 2016 12:55

Type 75









Ovaj oklopljeni dozer je razvijen za potrebe Japanskih kopnenih snaga. Razvoj pocinje 1964. Prva dva prototipa kompletira Komatsu 1972. Knacno 1975. posle opseznih testiranja dozer je prihvacen od strane vojske. Ovo sredstvo je jos uvek u upotrebi u vojsci Japana. Dozer je namenjen za izgradnju i rusenje fortifikacijskih objekata i druge gradjevinske radove. Dozerski noz je hidraulicki pokretan iz kabine i prilikom transporta se prebacuje na zadnju stranu vozila.
Zahvaljujuci oklopu , sredstvo se moze koristiti u borbenim zonama iako nije opremljeno nikakvim odbrambenim sredstvima. Posada koja upravlja sredstvom je dvoclana (komandir i vozac) i kabinu moze napustiti kroz vrata postavljena na desnoj strani ili kroz otvor na krovu.
Dozer pokrece turbo dizel motor koji u razvija 345ks u modu za kretanje i 160ks u radnom modu.
Motorni prostor je takodje zasticen oklopom ,koji se uklanja prilikom rada u mirnodopskim uslovima.
Dozer se moze opremiti i vitlom za samoizvlacenje.

Dimenzije vozila- D/S/V: 6.84/ 2.7 u marsevskom polozaju i 3.45 u radnom polozaju/ 2.79m
Masa vozila: 19.2t
Motor: dizel 345/160ks
Max. brzina: 45km/h
Max. savladivi uzduzni nagib: 60%
Max. savladivi bocni nagib: 30%
Max. savladiva visina prepreke: 0.5m
Max. savladiva sirina rova: 1.8m
Max. savladiva dubina vodene prepreke (gazom): 1m



offline
  • voja64  Male
  • Stručni saradnik foruma
  • Pridružio: 10 Okt 2012
  • Poruke: 25465

Stara škola u izradi ovog Japanskog oklopnog buldožera a da se videti po odsustvu raznih novatorija.
Najčešće se sreću:Tilt cilindar ,nož sa preklapanjem,utovarna kašikom koja se permutuje u dozersku dasku ili sa dodacima za rad sa paletizovanim teretima ili kontejnerskim sklopovima.
Evo sa prošlogodišnjeg sajma FNNS 2015 jedan malo noviji buldozer a ne vem dali beše turski..


offline
  • Pridružio: 26 Avg 2012
  • Poruke: 1219
  • Gde živiš: Srbija

Sta je tilt cilindar?

offline
  • voja64  Male
  • Stručni saradnik foruma
  • Pridružio: 10 Okt 2012
  • Poruke: 25465

Napisano: 31 Jan 2016 14:51

Kod dozerskog noža postoji ravnanje noža po horizontali,vertikali i zakošenje prema napred-nazad.Za dizanje i spuštanje po vertikalnoj ravni se koriste glavni hidraulični cilindri.Taj se položaj u kome je nož ravan po sve tri ose naziva BULDOZER.Za zakretanje po horizontalnoj osi sa isturanjem jedne strane napred ili nazad ili u kombinacijama se još naziva i anglovanje a sama mašina tada ima naziv ANGLDOZER.Ovo anglovanje se može vršiti mehanički sa raskačivanjem upornika i promenom tački oslonca uz uslov da je sam nož u središnjoj tački zglobno oslonjen.Ili se može vršiti ii sa dodavanjem teleskopskih hidrauličnih upornika .Kod izvođenja dozerskog noža iz standardne horizontalne ravni sa naginjanjem u neku stranu se naziva tiltovanje a mašina tada ima naziv TILTDOZER.
Sam proces tiltovanja se može odvijati mehanički i to sa unakrsnim skraćivanjem i produžavanjem kosnika noža pa bi se tako sam nož naginjao-tiltovao ili se na jednoj ili čak i obe strane u uporniku ugrađivao hidrocilindar sa kojim se vrši taj potez naginjanja-tiltovanja.
Postoji opšta pogreška i svi se dozeri često generalizuju bez obzira što njihova radna površina kaže da su drugačije konfigurisani.
Evo na tvojoj slici sam sve obeležio pa se nadam da je to sad jasno.


Dopuna: 31 Jan 2016 15:02

Ups pa zaboravi glavno da bi se TILT cilindar nalazio umesto ovog gore označenog kosnika.
Na ovoj se slici iz kataloga za CaterpilarD9 lepo vidi taj hidro cilindar na kosniku za TILTOVANJE.

offline
  • Pridružio: 26 Avg 2012
  • Poruke: 1219
  • Gde živiš: Srbija

Mnogo hvala na odgovoru Ziveli Kad si vec pomenuo Ovaj legendarni D9 postavicu nekoliko fotografija na kojima se sve lepo vidi i napisacu koji rec, mada on i nije neka nepoznanica.
Fotografije su sa www.israeli-weapons.com














Ovaj buldozer je u proizvodnji od 1955. Dizajniran je i napravljen u SAD. Od kako je napravljen vise puta je bio modifikovan i modernizovan. Tokom Vijetnamskog rata je koriscen za raskrcivanje dzungle. Nakon rata je zamenjen manjim modelom Caterpillar D7G .
Za potrebe Izraelske vojske je razvijen i pasivni oklop koji stiti od oruzja manjeg kalibra i fragmenata artiljerijskih zrna. Oklop se montira na postojeci ram kabine tako da nije bilo potrebe za nekim dodatnim prepravkama. Motorni deo je takodje zasticen oklopom, a dodatnu zastitu pruza i dozerski noz. Sve ovo je povecalo masu za 6 - 15t u zavisnosti od stepena zastite ali to nije uticalo na performanse buldozera. Prema nekim informacijama iz Izralea, bilo je vise slucajeva kada su ovi buldozeri preziveli napad IMES cak i POVR.
Po zelji se moze ugraditi i SLAT oklop kao i bacaci dimnih kutija. Kabine poseduju i uredjaj za ABHO zastitu.
Ovo sredstvo je namenjeno izradi i unistavanju fortifikacijskih objekata, vatrnih tacaka, puteva, probijanju prolaza kroz minska polja, itd. Izraelska vojska ih je koristila i u borbenim akcijama u urbanim uslovima za rusenje kuca.
D9 je opremljen velikim dozerskim nozem sa prednje i plugom sa zadnje strane kojima se u potpunosti upravlja iz kabine. Buldozer moze bez problema biti koriscen i za izvlacenje tenkova mase do 70t.
Dvoclana posada upravlja ovim dozeraom u koji ulaze kroz dvoje vrata sa obe strane kabine. Takodje postoji i zlaz za slucaj opasnosti na zadnjem delu kabine kao i krovni otvor koji se obicno koristi za osmatranje. Na krov vozila se moze montirati i mitraljez kalibra 7.62mm i njim upravlja komandir.
Dozer je pokretan turbo dizel motorom Caterpillar 3408C zapremine 18l i snage 474ks. Vozilo ima 3 brzine za hod napred i 3 za hod unazad.

Dimenzije- D/S/V: 8.1/4/4m
Masa vozila: 55t
Max. vucni kapacitet: preko 70t
Motor: turbo dizel Caterpillar 3408C zapremine 18l i snage 474ks
Max. brzina: 15km/h
Posada: 2clana

https://www.youtube.com/watch?v=NWUJ5ioP-a0

offline
  • voja64  Male
  • Stručni saradnik foruma
  • Pridružio: 10 Okt 2012
  • Poruke: 25465

Aj da i ja reknem koju o ovom modelu pošto smo i mi u inžinjeriji imali samo malo mlađeg i nejakijeg brata D8 u verzijama H i K po jedan komad a u onim VGP ih je bilo još nekoliko komada.Seriaj D9 je isprva bila u klasičnoj koncepciji do pojave ovog modela gde je stara škola sa jednim lenjivcem i jednim pogonskim zamenjena u ovu sa tvoje slike gde je sve malo modifikovano pa ima dva lenjivca i jedan izdignuti pogonski.
Nakon Cata ovu su šemu kinematike mnogi kopirali a svi cat imaju naizgled sličan menjač i kontra komandu gasa gde se sa otuštanjem povećava gas a sa pritiskanjem pedale se smanjuje.To su pokušali i naši da kopiraju na zadnjoj seriji u 14.Oktobru u izradi TG-220 a isto je pokušano na onom nesvršenom TG-300 koi nije mogao da zaživi jer nam je nedostajalo kvalitetnog čelika.Elem je motor sa tolikom snagom i transmisijom kidao sve dozerske daske i lomio krajevenoževa pa se na kraju od sistema TG-300 odustalo a jedan prototipski su ispitivali dok smo mi radili sa našim D8 na sanaciji puteva po Kopaoniku posle zemljotresa.Takođe je osobenost da se na riperu umesto kao na standardnima gde je po jedan cilindar za dizanje i spuštanje ripera-rijača nalazi još jedan par koji sklop preko paralelograma omogućuje i takozvano podrivanje i samim tim mu povećava učinak na stenovitom terenu i tako lakše izvaljuje -razriva kamen samac a cepa mekše stene sa penetracijom kroz njih sa tim potezima u smicanju .

offline
  • Pridružio: 26 Avg 2012
  • Poruke: 1219
  • Gde živiš: Srbija

Ako moze jos samo jedno pitanje. Cat masine i motori vaze za izuzetno kvalitene. Ja se nisam susretao sa masinama, a sto se tice motora znam da jesu kvalitetni, pa me zanima kako su se pokazali kod vas u jedinici, posto ste ih kako vidim koristili u teskim uslovima, tj. da li je mit ili ne taj visoki kvalitet?

offline
  • voja64  Male
  • Stručni saradnik foruma
  • Pridružio: 10 Okt 2012
  • Poruke: 25465

Napisano: 31 Jan 2016 20:14

Na CAT se motor nikad bukvalno nije pokvario i jedino je bio ekstra osetljiv na kvalitet filtera za gorivo a sve ostalo je tako dimenzionisano da traje.Dobrih osam godina motore im nismo otvarali a i tada su im samo zamenili karike i sklopili ih majstori iz REIK Kolubara pošto su i ih kod na su to vreme imali samo oni a imali su i obilje delova.
Recimo izlizani kraj-špic noža nikad nije pukao a potrošio se do same dozerske daske a kad su naši tehnolozi iz 14.Oktobra dolazili da im damo te krajeve da po njima naprave svoje za tada ispitivani TG-300 sve se kidalo i na tom dozeru a još brže ako bi ga stavili na naš D8K.
Jednostavno je bio nepoderiva mašina i na prste jedne ruke da pobrojim kvarove i to uglavnom zbog upadanja ponekog komada kamena u oslone valjke ili kidanje creva usled pada stene preko dozerskog noža ako se malo pretera i prepuni nož.Navlake ripera su takođe bile nepoderive i izližeš ih do kraja a da ni jedna nije pukla.Čak smo namerno skidali krajnja dva ripera da bi sa jednim imao veću moć proboja kroz stene uz rizik da se tako isti polomi ali džaba .Nikad ga nismo slomili i jednostavno bi gusenice proklizale a stena ostala kao pobednik bez da išta pukne.Da takođe su nam pucali zavrtnjevi papuča gusenica i to isključivo usled istrošenosti glave a nikako zbog lošeg materijala.

Dopuna: 06 Feb 2016 15:05

Još mi je na 25 strani CheefCoach dao šlagvort da razradim upotrebu i korištenje dozerskih noževa na klasičnim tenkovima a sad sam iskopao da je UralVagonZavod konstruisao i da za nove tenkove ugrađuje TBS-86.
http://uralvagonzavod.com/products/special_products/12/

Tank dozer
Specifications
Weight 2 tonnes
Blade dimensions:
- Blade width 3380 mm
- Blade height 900 mm
Working width in blade grader position 3255 mm
Maximum blade setting angle in grader position 15
Maximum blade cutting edge lowering relative to track ground contacting area 420 mm to 450 mm
Time of dozer transfer from transit to working position 35 seconds
Time of dozer mounting on tank 2 hours
Dozer blade control Electrohydraulic


Ono što je mene posebno obradovalo je dodatak još jednog hidrauličnog cilindra sa kojim se omogućava takozvano anglovanje ili zakretanje noža u stranu do 15stepeni da radi kao grejder na razastiranju a što do sada korišteni dozerski noževi koji su montirani na tenkovima nisu mogli da izvedu.
O toj primeni zakošenja noža i brzom otklanjanju mase nanosa na sečiva dozerskog noža na raznim pozicijama od recimo skidanja humusnog ili kontaminiranog-miniranog sloja zemljišta do čišćenja nanosa snega nadam se da nema potrebe na ovoj temi detaljnije elaborirati.

offline
  • VJ 
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 16 Apr 2014
  • Poruke: 17647


IRM Zhuk

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 1060 korisnika na forumu :: 36 registrovanih, 2 sakrivenih i 1022 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: A.R.Chafee.Jr., antonije64, Arahne, Asparagus, Bubili, Cassius Clay, cenejac111, dankisha, draganl, Georgius, gorval, goxin, HrcAk47, hyla, ikan, Ivica1102, kokan0905, krangovotelo, Leonov, ljuba, Lucije Kvint, Mcdado, milan.vukovic, milimoj, Milos82, opt1, Ripanjac, ser.hill, Srki94, Stoilkovic, Sumadija34, Trpe Grozni, vathra, Vlada78, vladaa012, Zoca