Low cost solucije u sistemu Odbrane i benefitiranje tehnološkim razvojem u oružanim snagama

73

Low cost solucije u sistemu Odbrane i benefitiranje tehnološkim razvojem u oružanim snagama

offline
  • celik 
  • Elitni građanin
  • Pridružio: 08 Maj 2010
  • Poruke: 1690

Po meni idealno, ako bi se dodao jos neki opto elektronski sistem i suv.

offline
  • član biblioteke
  • Pridružio: 18 Jul 2007
  • Poruke: 28518
  • Gde živiš: iznad smoga Beograda

jazbar ::^ Treba imati u vidu vojnike zimi i na kiši. Takvi sistemi su više za padobranske jedinice.
Ovo može i sa lakom plastičnom nadgradnjom kao zaštitom od meteo uslova. Zubr ima masu od 15t.

offline
  • kljift 
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 11 Okt 2009
  • Poruke: 7072


source http://www.airwar.ru/enc/uh/mi17kf.html

Helikopter Mi 17KF izrađen po narudžbi kanadske firme Kelowna Flightcraft. Helikopter je opremljen avionikom kompanije Honeywell. Prvi let je obavljen 3. avgusta 1997. Helikopter je prošao kod domaće, ruske sertifikacije kao i američke sertifikacije FAR 29. Približna vrijednost helikoptera iznosila je 4,7 miliona dolara. Mi 17KF namijenjen je prevozu 28 putnika (3790kg tereta u unutrašnjosti) ili za upotrebu u formi leteće bolnice.

Pilotska kabina urađena je po principu transparentnog kokpita. Mi 17KF je ojačan pilotsko - navigacionim kompleksom EDZ-756 i meteo - radarom P700 sa indikacijama u boji, komandno - pilotskim priborom FZ-702, radio - visinometrom AA-30, objedinjenim sistemom radio - navigacije VG/DG 14 i Primus II, priborom kontrole rada motora firme Transcoil. Dodatno može biti instalirana doplerovski navigacioni sistem kanadske firme Canadian Marconi, prijemnik satelitske navigacije GPS, indikatori kompatabilni sa naočarima za noćno letenje.

Helikopter se oprema sa dva turbo motora ТВ3-117МТ ili ТВ3-117МВ.

Nad lijevim vratima moguća je instalacija vitla kapaciteta do 295kg, podtrupnim sistemom vješanja kapaciteta do 4.990kg. U slučaju havarijskog sletanja na vodu helikopter se održava na površini do 30 minuta.


source http://www.helicopter-database.de/mi8_varianten1.php

offline
  • član biblioteke
  • Pridružio: 18 Jul 2007
  • Poruke: 28518
  • Gde živiš: iznad smoga Beograda

To bi nakon uračunavanja kumulativne inflacije bilo danas u vrednosti 7.383.714,64$.

offline
  • Toni  Male
  • SuperModerator
  • Pridružio: 18 Jun 2008
  • Poruke: 30323

A sto je i dalje besmislemo jer je cena iz 1994. a danas nemoze da se dobije za manje od onih nasih 12.5 miliona pa do 20+ za potpuno opremljen. To je do 2009. mogao da se dobije MI-171 kao hrvatski i ceski za 7 miliona.

Mada cela ova tema je besmislena, tako i ovo...

offline
  • kljift 
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 11 Okt 2009
  • Poruke: 7072

Toni ::A sto je i dalje besmislemo jer je cena iz 1994. a danas nemoze da se dobije za manje od onih nasih 12.5 miliona pa do 20+ za potpuno opremljen. To je do 2009. mogao da se dobije MI-171 kao hrvatski i ceski za 7 miliona.

Mada cela ova tema je besmislena, tako i ovo...


Brnabićka, ti li si?

offline
  • kljift 
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 11 Okt 2009
  • Poruke: 7072


Photo Steve Fitzgerald. Source Gallery page http://www.airliners.net/photo/Yugoslavia---Air/Soko-G-4-Super/2129173/L
Photo http://cdn-www.airliners.net/aviation-photos/photos/3/7/1/2129173.jpg
https://sr.wikipedia.org/sr/%D0%94%D0%B0%D1%82%D0%.....129173.jpg

Jugoslovenski projekat mlaznog aviona za obuku "Supergaleb" G 4. Pojavio se tokom osamdesetih i bio ozbiljna konkurencija britanskom "houku" i francuskom "alfa džetu" po cijeni znatno nižoj od oba parnjaka.
Avion je napravljen po normalnoj aerodinamičkoj shemi sa nisko postavljenim strela krilima. Piloti zauzimaju položaj u katapultirajućim sjedištima Martin - Bejker Mk.10Y sa bezbjednim spašavanjem na nultoj brzini i nultoj visini.
Avion pogoni jedan Rols - Rojsov "Vajper" motor Мк.632-46 licenciono proizvođenim u SFRJ. Stadnardna oprema obuhvata centralni žiro - vertikal, optički nišan, sistem upozorenja na radarski odraz.
Pod trupom je moguće podvesiti kontejner sa izviđačkom opremom. Od naoružanja nosi podtrupni kontejner sa topom od 23mm i kompletom od 200 granata, a na četiri podkrilna pilona moguće je postaviti avio - bombe i NRZ. Model G 4M je imao mogućnost nošenja i upotreba raketa vazduh - vauduh malog dometa na krajevima krila + 2 rakete vazduh - zemlja AMG 65 Mejverik.
Avion je savremeno koncipiran sa savremenom aerodinamikom i mnogo korisnih detalja poput nadvišene zadnje kabine sa hidrauličnim servo pokretačima na krilcima i integralnom repu i negativnog diedra. Kabina je komforna i pregledna.
Avion je u letu ostvariovao vrhunske karakteristike uz kvalitetnu izradu istog. Opitni piloti iz SAD, Francuske veoma pohvalno su se izrazili o avionu, njegovim kvalitetima te mogućnost na lako popravljanje greški pilota. Šest komafa je izvezeno u Burmu gdje se i danas koriste.

offline
  • kljift 
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 11 Okt 2009
  • Poruke: 7072





BTR 82 i BTR 82A, ruski oklopni transporter koji predstavlja duboku modernizaciju oklopnog transportera BTR 80. Ruska armija ga je zadužila 2013 godine.
Na vozilu je postavljen 8 - cilindrični, 4 - taktni, V - obrazni Kamazov turbo dizel motor snage 300Ks. Maksimalna brzina iznosi 100km/h, radijus 600km, a unaprijeđene komponente transmisije osiguravaju veću prosječnu brzinu po neravnoj površini. Vozilo je amfibija sa centralnim sistemom za regulaciju pritiska u gumama uz vodomlazni pogon na vodi. Naoružanje je postavljeno u kupolnom topovsko - mitraljeskom modulu sa brzometnim topom 2A72 kalibra 30mm i mitraljezom PKTM 7,62mm. Spregnuto naoružanje opremljeno je električnim pogonom, digitalnim stabilizatorom u dvije ravni, kombinovanim dnevno - noćnim nišanom strijelca TKN 4GA sa stabilizovanim vidnim poljem i kanalom upravljanja daljinskog aktiviranja projektila. TKN-AI osmatračka kamera sa laserskim daljinomjerom omogućuje komandiru da detektuje protivnika na dometima od 3km.
U odnosu na BTR 80 kod novijih modela povećana je vitalnost, prohodnost, pouzdanost i radni vijek. Unutar vozila postavljena je protiv - parčadna zaštita u vidu specijalnih jastučića na unutrašnjim površinama vozila uz klima - uređaj. Oklopni trup transportera izrađen je od laminiranih sintetičkih materijala za balističku zaštitu uz ojačani pod sa više slojeva zaštite od IED sredstava. Transporter je opremljen digitalnom radio stanicom uz kodiranje signala, kombinovanim dnevno - noćnim priborom osmatranja, Trona-1 topografskim orjentacionim sistemom sa prijemom GPS, Navstar i Glonassa . Povećana je i protiv - minska otpornost.
Sa sistemom stabilizacije oruđa omogućeno je gađanje iz pokreta i tokom noći. Operater iz kupole premješten je u odeljak za posadu. Nosači sjedišta su konstruisani u cilju apsorbcije udara od mina. Vozilo je opremljeno i novim, poboljšanim sistemom za gašenje od požara. Vozilo je opremljeno nadpritisnim sistemom za ABH zaštitu.






Transporter je proizveden na Arzamaskom zavodu masinogradnje bez potrebe za korjenitom reorganizacijom proizvodnih linija sto je dozvolilo ustedu znacajnih sredstava. Tek siluetom podsjeca na BTR 80A u odnosu na kojeg je bojeva efektivnost BTR 82A uvecana dva puta. Sam transporter nije MRAP vozilo vec oklopni transporter. Na bazi BTR 82A razvijeno je protiv - diverziono vozilo Tajfun M. Osim toga kroz varijantu BTR 82AM omogucena je konverzija postojecih BTR 80 na 82A nivo tokom postupka generalnog remonta u samim remontnim zavodima. U buducnosti planira se integracija AU 220M Bajkal daljinski upravljane kupole opremljene sa topom 57x348SR mm. Razlika izmedju modela 82 i 82A ogleda se kod upotrebe prisutnijeg i lakseg topa 2A72 na modelu 82A. Tu je i model BTR 87 kod kojeg je motorni odeljak prebacen naprijed, gore desno, a desantni odsjek pozadi omogucujuci prolaz strijelcima pozadi vozila i preko kapaka na krovu. Razvijena je varijanta i za Rosgvardiju sa zadrzavanjem mitraljeza 14,5mm. Transporter je proizveden u vecim serijama i sa njime su opremljene oruzane snage Rusije, Azerbejdzana, Kazahstana, a interes je pokazala i Bjelorusija. Vozilo je prebaceno i u Siriju na izvodjenju borbenih dejstava.
Sam transporter je veliki korak naprijed u odnosu na prethodnika BTR 80. Na vozilu je znacajno povecana vatrena moc, zastita i vozne karakteristike. No BTR 82A ne moze se nazvati probojem u svijetu oklopnih vozila. Zbog zadrzavanja motornog odeljka pozadi ulaz/izlaz iz vozila je i dalje po bokovima, a u odnosu na nova oklopna vozila smatra se uskim i neudobnim. Takodje pozicije posade se ne odlikuju posebnom udobnoscu. U slucaju ranjavanja ili pogibije vozaca njegovo izvlacenje sa radnog mjesta moze biti problematicno, a osim toga vidno polje sa te pozicije je nedovoljno. Desantni odsjek transportera je tijesan bez energoapsorbujucih kolijevki. Problematicna je zastita i od udarnog talasa. No i dalje je to veoma konkurentno vozilo razvijeno uz maksimalno oslanjanje na komponentu cijene - efikasnosti. Transporter se smatra znatno, znatno jeftinijim od nove generacije oklopnjaka poput Patrije AMV i njemu slicnima. Odrzavanje vozila takodje je maksimalno jednostavno i pristupacno uz upotrebu komponenti iz komercijalnog sektora uz visoku pouzdanost. Bojevi modul garantuje veliku vatrenu moc sto je dokazano tokom nekoliko kontrateroristickih okrsaja na Kavkazu.
Smatra se i da je zbog pada kursa rublje cijena vozila dodatno sisla na dolje.

offline
  • pein 
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 09 Jan 2012
  • Poruke: 32745

FL 2000 naoružan sa QW 18




offline
  • kljift 
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 11 Okt 2009
  • Poruke: 7072

Podcijevna sačmara KAC Masterkey


Source http://www.m4carbine.net/showthread.php?t=29771
Author DrBaker of M4Carbine.net

Podcijevna sačmara sa akcentom na (pr)obijanje ulaznih vrata. Projekat iz osamdesetih godina namijenjen za opremanje automatske puške alatkom za razbijanje ulaznih vrata. Sredstvo omogućava upotrebu kartečnog streljačkog krupno - kalibarskog oružja bez potrebe da se pored automatske puške nosi i sačmara. Sistem čine prerađena Remington 870 12 gauge pump-action sačmara montirana na jurišne puške M16 i M4 u podcijevnoj konfiguraciji poput bacača granata M203. Sačmara raspolaže sa 3 metka u integralnom magazinu + četvrti metak u ležištu cijevi.
Masterkey je inspirisao razvoj M26 Modular Accessory Shotgun sistema/priključne sačmare na upotrebi u US Army.
Oznaka "Masterkey" naglašava sposonost "otključavanja" bilo koje standardne brave.

https://en.wikipedia.org/wiki/M26_Modular_Accessory_Shotgun_System
M26 Modular Accessory Shotgun System

https://en.wikipedia.org/wiki/MAUL_(shotgun)
MAUL (shotgun) - Multi-shot Accessory Underbarrel Launcher

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 1004 korisnika na forumu :: 61 registrovanih, 6 sakrivenih i 937 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: 357magnum, ajo baba, Alexandar-1973, anta, Apok, Boris90, borya90, CikaKURE, dane007, darkangel, darkojbn, DejanSt, djolew, Dogma21, dragoljub11987, Georgius, Goran 0000, Hans Gajger, hyla, Insan, JOntra, kikisp, Kubovac, ladro, Lazarus, Leonov, Lieutenant, loon123, LUDI, mercedesamg, Mi lao shu, milenko crazy north, Milometer, Milos ZA, milos97, milutin134, moldway, mushroom, nobutado, Posmatrac77OKB, powSrb, proka89, Raso75, robertino, rodoljub, rovac, Sirius, skvara, SlaKoj, slonic_tonic, Stoilkovic, Sumadija34, Trpe Grozni, tubular, vathra, VJ, wizzardone, Yellow Pinky, zeo, Zerajic, zixmix