Modernizacija Orla

24

Modernizacija Orla

offline
  • Pridružio: 03 Jun 2011
  • Poruke: 1638

To sa putarskim preduzecima je malo drugacija stvar. Cilj davaoca kredita je da novac ostane u njegovoj zemlji ili zemljama. EBRD daje kredit pod odredjenim uslovima, namerno pisanim tako da domaca firma ne moze da ih ispuni, a onda mora da se angazuje firma iz EU. Na taj nacin novac od kredita ostaje kod davaoca kredita, a Srbija samo dobija gotov proizvod. Angazuju se domace firme, ali za izvrsan, proizvdni deo koji je naj jeftiniji i koji bi skupo kostao da se za to dovlace sredstva iz EU. Cak se i materijali uvoze iz EU ukoliko ne mogu u Srbiji da se kupe po extra povoljnim uslovima.

Ja sam pisao o drugacijoj stvari. Istrazivanje i razvoj kostaju mnogo vise od same proizvodnje. Proizvodnja je naj jeftinija. Ludost je otvarati celu proizvodnu liniju da bi ste proizvodili samo jedan proizvod. Ta proizvodna linija mora da proizvodu celu paletu proizvoda da bi bila rentabilna.

Dacu jedan primer za koji imam pouzdane invormacije. Kompanija KARCHER finansira istrazivanje i razvoj i razvije ventil pod odredjenim specifikacijama. Onda angazuje MSP X koje vec proizvodi slicne proizvode, da proizvodi taj ventil koji se ugradjuje u gotov proizvod ali i prodaje kao rezervni deo. Bez obzira sto ga proizvodi kompanija X, taj ventil je brendiran kao KARCHER. Kompanija X je duzna da proizvede odredjeni broj ventila pod nazivom KARCHER ali moze i da nastavi proizvodju ventila stim sto ce biti oznacen kao X.

U prodavnici rezervnih delova mozes da nadjes oba ventila, stim sto je KARCHER duplo skuplji. Verovao ili ne, svi kupuju KARCHER jer misle da je X neka kineska kopija.

Zasto ovo pisem, Kompanija X ni u ludilu ne moze da finansira istrazivanje i razvoj koji su preskupi. Cak i da izgura tako nesto moze da razvije proizvod koji premasuje specifikacije kupca, sto znaci veci troskovi za kupca, a kupac na to nikako nece pristati.

KARCHER ne otvara celu proizvodnu liniju zboj jednog ventila jer mu se to ne isplati. Zato angazuje MSP. Vise puta sam pisao da se ni jednoj kompaniji na svetu ne isplati da proizvodi bukvalno sve elemente za gotov proizvod vec se za to angazuju MSP. Mnogi to ne razumeju i smatraju da je prednost proizvoditi sve, da se na taj nacin smanjuju troskovi i da novac ostaje u firmi.

Zasto je bitno ovo sto sam pisao. Kompanija X se vec bavi proizvodnjom i KARCHER je samo jedan od kupaca. Ukoliko KARCHER ode ili propadne, kompanija X nastavlja da postoji i saradjuje sa drugim kupcima.

Jeste da ovaj tekst nema direktne veze sa avionima ali nadam se da ce admin shvatiti sustinu teksta.



offline
  • Pridružio: 23 Sep 2009
  • Poruke: 885

Ja sam razumeo tebe, ali izgleda ti nisi mene.

Ajmo ovako, ti otvaras preduzece xyz za proizvodnju necega. Zapocinjes proizvodnju u svojoj kompaniji. Pokusavas da plasiras proizvod.

Ti neces moci da se pojavis na svetskom trzistu kod svetske kompanije Z, i da joj ponudis saradnju, i da ona to prihvati, ako nemas nekakve reference. Sve da tvoj proizvod na testiranjima potvrdi nivo kvaliteta koji ta firma zahteva, ona te nece uvesti u igru ako ne mozes da joj garantujes isti kvalitet proizvoda u kontinuitetu.

Sticanje referenci i uspostavljanje kontinuiteta proizvodnje daleko je lakse ukoliko proizvode mozes da plasiras u svojoj zemlji, a ako tu postoji i veliki kupac, time jos lakse.

Svetska privreda se oslanja na MSP, ali se ona oslanjaju na veca preduzeca u njihovoj zemlji. I ta preduzeca su nekada krenula kao kucne manufakture, ali je industrijska proizvodnja u svetu tada bila na nekom drugom nivou. U medjuvremenu su oni rasli kako je i svetska privreda rasla, i danas su oni svetski giganti. A ti giganti onda vuku kompletnu gamu MSP na svojim ledjima. Bez njih bi 2/3 tih MSP propalo za mesec dana.

Sama proizvodnja makar i srafa koji se ugradjuje za Mercedes je onda referenca i za druga trzista, pa MSP svoju robu moze da plasira na mngoo sirem trzistu, pa samim tim i napreduje tri puta brzim tempom nego da je krenulo samo i probijalo se, u suprotnom bi mu trebalo barem 50 godina da dodje na isti nivo.



offline
  • Pridružio: 25 Dec 2007
  • Poruke: 1098

Napisano: 08 Nov 2017 19:49

mushroom ::Jethro, naveo sam ga iz razloga koji je napisao Nemsy na predhodnoj strani, a razlog je jednostavana - ekonomski. Jedan tip aviona - dve uloge. Ako je mogao Gasa (G2) da bude trenazer, a Jastreb jurisnik, sto to nama ne bi odgovaralo danas, pogotovu iz razloga sto izdvajamo novca za RV koliko izdvajamo. Posto vidim da bas potenciras na JF-17, postoji jos jedan avion tog ranga, a to je KAI T-50. Koje je tvoje misljenje o njemu?Јак-130 нема једноседу варијанту, нема перформанце као ФЦ-1, нема радар.
КАИ Т-50 је:
- осетно скупљи,
- зависан од воље американаца, питање да ли би уопште одобрили продају јер врше притисак на
немамо авијацију уопште, поготово су осетљиви због Косова
- тешко ћемо да остваримо бартер аранжман са Кореанцима
- теже би ишло са интеграцијом нашег наоружања

Dopuna: 08 Nov 2017 20:25

vranjanac29 ::Jehtro' Ako dodje do izneandnog rata na kosmetu sigurno nece helici i aviacija da rade u prvim 24 sata,vec bi to kopnena vojksa odradila za relativno kratko vreme. Za sipuse nisu ti potrebne Nore,Sore, Lazari,Orlovi,Migovi, vec malo vise kondicje, dobra minobacka odelenja i cisto nebo i naravno po koji tenk da zagrmi s vremena na vreme. Po tvojoj filozofiji ispade da je pleme naorozuno kao npr.Hrvatska.
Teska ariljerija i aviacija bi bile jedino u upotrebi ako bi im Albanci uskocili u pomoc, sto je veoma malo verovatno. Nije im sada 1999 pa da ceo svet ceka nekog ludog Srbina da mu izlupa samare.
NATO jeste jos uvek sila, ali je daleko od onog sto je bio.
I da dodam da prvi ozbiljniji otpor gde bi kozojebi pruzili otpor je Gnjilane, posle toga bi sve islo ko po loju.
Јел' ја и ти живимо у истој држави?
Према ономе што ја знам, Албанци имају неколико десетина хиљада људи под оружјем, довољно да се одмах крене у истовремена дејства по читавој територији чија је дубина до око 200км. Док само пешадија стигне до наших енклава (Штрпце ..., Косово није само Митровица и околина, постоји оно што се назива јужно од Митровице) може свашта да се деси. Питање како ће КФОР да реагује и да се понаша, а број им се доста смањио.
Пешадија не може да довољно брзо стигне до наших енклава, требаће им сати да стигну, а под борбом (што је вероватнији развој догађаја) питање колико тј. сигурно много више.
Све армије света на које се угледамо (НАТО, Руси ...) против гериле користе и авионе и хеликоптере, очигледно те нису консултовали.
Гњилане ми је иначе родно место, али не знам зашто би баш тамо пружали највећи отпор, а још више не знам зашто сматраш да ће се Албанци понашати као зечеви.
Више ми делује да се завитлаваш него да нешто озбиљно хоћеш да кажеш.

offline
  • Pridružio: 25 Dec 2007
  • Poruke: 1098

MB120mm ::Јетхро,чак и да је тако "густо" а сумњам некако.Чини ми се да је стратешко опредељење на Миг29/35у каснијој фази.Чисто сумњам да ће преко тога бити набављан други ловац ЈФ17.Нема од тога ништа.Лба одрадиће Орао + Г4,ремонтовани,уколико загусти.Како мени изгледа опредељење је на извлачењу максимума из постојећег и набавка оног што се нема(Ла/ПВО)Како год окренеш ЛБА је битнија а немамо је у довољном броју, а и да се све заврши на време (што је мало вероватно) са Ј-22/Г-4 то је опет мало.
ЛА је мање битна, немамо је сада у довољном броју (као и ЛБА) али имаћемо је и бројчано више и временски пре него Ј-22/Г-4.
ФЦ-1 није ловац!!

offline
  • flysky  Male
  • Zaslužni građanin
  • Nikola
  • Pridružio: 26 Dec 2012
  • Poruke: 512
  • Gde živiš: Srbija

Jedan od ključnih "krivaca" za novu mladost Orla , naprednije avionike, novih- lakših legura , redifinisanje - rešenja (stare -nove udvojene pogonske grupe) i potom primene slične avionike ... je Kina. Za naše potrebe , visoko podzvučan sa novim setom vođenog naoružanja potpuno zadovoljavajući.

Od WS - 3 ---



Redizajna ( Orla u novom ruhu ...shodno bogatom iskustvu iz projekata L-15 , ... naročito JL- 9, - G - FTC - 2000 .. ) ; Tačno Orao je visoko krilac .. G-4-ke ne, ali Kinezi ( naravno plati ) ... i te kako znaju šta rade.



I za školsku - turboprom avijaciju ima volje za saradnju ~~~



Izgled - ergonomija kokpita ( i trenažera ) modernizovanog Orla ima za uzor L- 15 :

offline
  • Ulični Alhemičar
  • Pridružio: 20 Jan 2012
  • Poruke: 138
  • Gde živiš: Kuba

@flysky
Ta priča sa Kinezima ima smisla. Možda je tačna a možda i nije ali u koperaciji sa njima ta napredna modernizacija je moguća.

offline
  • amstel  Male
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 13 Maj 2012
  • Poruke: 2615
  • Gde živiš: Hiljadu milja od topolivnice

Jethro ::Како год окренеш ЛБА је битнија а немамо је у довољном броју, а и да се све заврши на време (што је мало вероватно) са Ј-22/Г-4 то је опет мало.
ЛА је мање битна.


ako bi se stvarno krenulo sa ozbiljnom modernizacijom J-22/G-4,na koji broj bi onda izasla nasa LBA?
ne vise od 20 kom?
a za LA se slazem sa tobom.sa obzirom na okruzenje i potencijalne pretnje,LBA ima prioritet.

offline
  • Pridružio: 01 Jan 2012
  • Poruke: 736

[quote="zixo"]Citat:

Далеко смо још од полетања Орла 2.0 са свим карактеристикама које су најављене.


F-35 se razvija 20 godina i još nije poleteo sa svim karakteristikama koje su najavljene a pri tom je portošeno desetak godišnjih BDP-a Srbije.

Citat:Како да будемо оптимисти када развој клипног авиона не могу да заврше тако дуго? Прошло је 5 година од удеса и Ласте још нису у јединици.

Šta je ono u Iraku, nerazvijena Lasta?

offline
  • nebkv 
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 30 Mar 2007
  • Poruke: 3415

Kada budemo vršili selekciju,obuku i trenaz pilota u Iraku tada ce ta konstatacija biti od pomoći
Ovako šta mi imamo od toga šta se dešava u Iraku,problem je ovde kod nas
Amerikanci mogu sebi da dozvole luksuz razvoja aviona 20 godina jer je nastao pre 20 godina
Orao je poleteo pre više od 40 godina a najmladji primerak pre skoro 25 tako da tu nema mesta za neko veliko eksperimentisanje

offline
  • zixo  Male
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 27 Sep 2006
  • Poruke: 23262
  • Gde živiš: Beograd

Citat: F-35 se razvija 20 godina i još nije poleteo sa svim karakteristikama koje su najavljene a pri tom je portošeno desetak godišnjih BDP-a Srbije.

Да ли ми имамо 20 година да развијамо Орла 2.0?

Citat:Šta je ono u Iraku, nerazvijena Lasta?

А да пошаљемо онда наше пилоте у Ирак да се тамо обучавају?

Ако је Ласта развијена зашто још није у 252. штае? Зашто је на парадама и аеромитинзима углавном лете пилоти ЦЛИ ТОЦ?

И када буде уведена у употребу биће ту великих ограничења...

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 2477 korisnika na forumu :: 66 registrovanih, 7 sakrivenih i 2404 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 5109 - dana 09 Dec 2025 16:28

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: 10x10.9, A.R.Chafee.Jr., AMX72, Asteker, babaroga, Boba, bobo85, bobomicek, bokicacar, bokisha253, bolimejoli, Boris BM, BraneS, Bubimir, Chainsaw, Cigi, crazydkure, dd201176, Desmond, Dovla 1980, ElvisP, FOX, Gitzherai, ihis, indja, Kajzer Soze, laurusri, Makarid, MaRtInsrbija1993, mat, Mcdado, milan.tatanac1, milenko crazy north, Milos ZA, mocnijogurt, moldway, Ne doznajem se u oružje, nick79, nikolabb, opt1, Petarvu, ping15, pzoca, RajkoB, redstar011, Rupert, samocitam, sasa87, Sevatar, Shinobi, Sin Boskic, Sir Budimir, Spreewerk, srpskasparta, stegonosa, tamno.nebo, Troja, Tumansky, Vanderx, vathra, vensla, Visionary, Vlada1389, Weah88, Zeljo980, Zukov