@neshaoct
Necu da komentarisem ovo sto si napisao.
Neva je davno prevazidjena, tekovina Hladnog rata.
Da si bio pored S-300 bilo bi ti jasno koliki je to sistem.
Jasno je da zivimo u razlicitim svetovima. Toliko.
Ruski komandni informacioni sistem bi trebao da centralizuje podatke iz svih senzora,na jednu graficku tablu naseg i komsijskog VAP-a.
3 diviziona S-300PMU2 bi mogla da cine skelet odbrane Srbije,njih bi stitili od protivudara,ne samo sopstveni manevri,vec i odredjeni broj Tor-M2E sistema (koji bi se takodje nabavili za zastitu vitalne infrastrukture,kao sto su strateski vazni mostovi,zeleznicka cvorista,cvorista veze i VOJIN).
Ispod "kisobrana" S-300,rasporedio bih kao glavnu PVO teritorije,12 diviziona sa Buk-M1-2,za koje bi bili spremljeni i vise rezervnih polozaja,takodje za manevrisanje.Kao dopunu bih ostavio modernizovane Kub sisteme,koji se mogu prikljuciti lansirnim vozilima iz sistema Buk (TELAR 9A310M1-2).
Trupna PVO bi dobila kao osnovu jos 4 diviziona BuK sistema (koji bi mogli da nadopunjuju divizione iz teritorijalne PVO),za 4 brigade VS.Bataljoni bi raspolagali Pantsir-S1 sistemima,koje bi nadopunjavali MANPAD sistemi...
Jos kad bi nabavili i nesto BMP-3M,za pesadijske i tenkovske bataljone i one sergeje na Tamicima,sve to umrezili sa KIS-om i jiiiihhhhhh....Prelete ptica bi elektronski belezili,a kamoli BPL,krstarecih raketa i aviona.
P.S.
Za prelete pcela iz mojih kosnica bih licno javljao,na ugovoreno mesto,telefonskim ili SMS putem
aerodrom ::Neva je davno prevazidjena, tekovina Hladnog rata.
A, gde sam ja rekao da nije, da bi ti sada pisao ovakav odgovor?
Govorim ti da nikako ne može biti hendikep uvoditi sistem koji traži manju ''livadu'' od Neve...i još je neuporedivo pokretniji od nje...
Isto tako, zaista ne mogu da prihvatim da kamioni ne mogu preko mostova u Srbiji...dok valjda naši tenkovi nemaju taj problem...
aerodrom ::Da si bio pored S-300 bilo bi ti jasno koliki je to sistem.
Nisam ja nikada video ni Maybach, ali mogu da ocenim koliko je veliki ako je njegova duža verzija od 6.3m.
Isto tako...ako su silosi za sisteme S-300 oko 7m (zavisno od verzije) dužine...i ako su teški (naravno, sa raketom unutra) od 1.400 do 1.800 Kg (zavisno od verzije)...i kada vidiš podatak koliko je dugačak kamion koji sve to nosi na sebi...onome ko želi da vidi, sve je jasno...
Ili, pogledaj ovo:
MAZ-537
Prazan je težak 22 tone i kao što vidiš imamo ga odavno...
Može da povuče do 50 t, kao što se vidi i na snimku.
Dugačak 9.13 metara.
Širok 2.88 metara.
MAZ-543, generacija sa 537, ali za druge namene, tj. da se na njega kao platformu montiraju razni raketni i artiljerijski sistemi.
Prazan 17.3t, dugačak 11.7m sa širinom od 2.92 metra.
I, onda dolazimo do MAZ-7910 8x8 (derivat gore pomenutog MAZ-543), prazan 19 tona, vuče 21 tonu, dugačak 11.2m.
Pazi sad...MAZ 7910 koristi 13.5m da se okrene, tj. to mu je turn radius.
Poređenja radi, automobili klase Golfa traže između 10 i 11m da se okrenu. Šta misliš...koliko Puntu treba?
Ili, evo Ikarbusovom gradskom zglobnom autobusu?
IK - 218
Dužina 17.99m
Masa praznog vozila: 16.9 t
Najmanji prečnik kruga okretanja: 23.35 m
Preko 23 m u poređenju sa 13.5m..još se oni usudili da ga zovu gradskim autobusom.
Naravno, to je zato što onaj MAZ ima dve osovine kojima upravlja...dok Ikarbusov autobus ima jednu.
I onda ti dođeš i pričaš kako to po Srbiji ne može da se vozi...
Poenta je da priča kako su ti sistemi veliki i ne mogu da se koriste po Srbiji zaista nije argumentovana.
Ne treba mešati previše različitih sistema svima je jasno da je to noćna mora logistike, timova za održavanje i tako dalje. Ajmo ovako jednostavno Trenutno se koriste za trupnu pvo Boforsi 40mm, igle i strele2m te Strela 1 i strela 10. Za objekte velike važnosti gradove i sl koristi se Neva i Kub koji imaju domete 25km što je ipak previše sistema. Po mojem mišljenju pvo bi koncipirao vrlo jednostavno
1. Sistem velikog dometa S400 makar u početku s raketama od S300 Pmu1,2,3 jel ih može koristit a u dogledno vreme nabavit i novije tipove. Rakete sustava s300 imamo u verzijama od 50 do 150km čime raketa dometa 50km pokriva domet Buk-a.
2. Sistem srednjeg dometa pantsir S1 nabavit u što većem broju ako ne i licencu uzet te ga radit na našim fapovima, na gusjeničnoj varijanti kao tungusku i kao stacionarnu platformu za odbranu industrijskih središta, aerodroma, mostova, rafinerija, elektrana itd. Pantsir S1 koji ima domet 20km spada u klasu Neve i Kuba a ujedno može služit za trupnu pvo i za odbranu S400. Pantsir S1 je odlična zamena za oba sistema mobilniji je, moderniji i ima veću vatrenu moć topovi plus 12raketa, i kada se ispali antiradarska raketa na njega može sama da se brani. Baterija se sastoji od 6 oruđa to je 72rakete a istobno svako vozilo može napast 2 cilja koja dolaze iz različitih smjerova. Znači 1 baterija napada istodobno 12ciljeva dok Baterija Kuba sa 4 oruđa napada 2cilja i ima 12raketa spremnih za gađanje uzmimo da se na cilj ispaljuje 2 ponekad i 3 rakete znači da upotrebom 3aviona od kojeg 2glume mamce dovodimo do zasićenosti cele baterije. Kod Kuba ako uništiš nišanski radar cela baterija je ugašena dok kod Pantsira svako oruđe radi autonomno sa svojim nišanskim radarom. Ujedno jedna važna stavka je ta što Pantsir može da deluje topovima i raketama u pokretu što ga čini jedinstvenim u svetu
Stacionarnu varijantu koja bi se instalirala oko aerodroma koncipirat kao odbranu velikog broda gde bi oruđa bila instalirana na betonske platforme upravljane daljinski iz udaljenih zapovednih središta a posade sedile zaštićene od direktnog udara. Nešto poput sistema Kashtan koji može da zahvati i minobacačku minu.
3 Sisteme kratkog dometa Manpad poput Igle, Šila i Rbs-70 bolid dometa čak 8km
Čisto dovoljno sve to uvezat u dobar VOJIN i koristit mnogo lažnih radara i ometača gde bi se nep. avijacija navlačila u zasede prilikom udara od lažne mete.
4. Uz to bi bile dovoljne 2 eskadrile modernih lovaca koje bi skidale s neba sve što ostane ili navlačile nep avijaciju u zasede naše Pvo
Neka nikoga ne začudi ako u budućoj modernizaciji PVO neba Srbije vidi i istočnu modernizovanu tehniku, kao i zapadnu. Danas je jedini dominantan faktor koji odlučuje novac i interes.
Isto važi i za moderne avione kao zemaljsku PVO!
Na Nevinoj modernizaciji neće se stati, a modernizacija vremešnog KUB sistema je samo prelazni period ka novim sistemima ... (step by step).
Danas su hibridni PVO sistemi neraskidivi deo moderne odbrane zemlje od vazdušnih ciljeva. Jedini i dalje savremen trupni, mada artiljerijski sitem u sastavu PVO Srbije je Žirafa sa ciljem da i ona bude mobilni sistem u celosti.
Na delu Yugoimportovog snimka pri kraju, obratite pažnju na radar za otkrivanje niskoletećih ciljeva domaće pameti sa primenjenom Erikson elektronikom. Isti nije prikazan mada kratko, pro-forme.
Jedno je sigurno, moderna PVO je neraskidivi deo sa modernom avijacijom današnjice. Ako je iko stekao (nažalost tokom Nato bomardovanja 1999) ogromno iskustvo, to su naši raketaši.
Hronološki ću postaviti nekoliko linkova o savremenim PVO sistemima i svesno pord Pantsira S1 u prilogu je i Spyder (nedavno ga je kupila i Indija, jer sem dejstva na malim rastojanjima putem raketa Python, dejstvuje i na srednjim daljinama i visinama putem rakete Derby). Jedini takav sistem u svetu u naoružanju Francuske,Izraela, Indije ... i drugih naručioca.
- Po mom mišljenju hibridni sistem Pantsir S1 sa S-300, uz postojeće PVO sisteme kako artiljerijkih, prevashodno mislim na Bofors i nove modernizacije raketnih sistema u potpunosti pokrivaju ceo vazdušni prostor Srbije i čine ga bezbednim! Moćan PVO kao novi radari ( jedino za S-600 i TPS-70 možemo reći da su još savremeni) ulivaju i veliku sigurnost pilotima i znatno šire.
- Ono što je neminovno je da ceo PVO sistem bude umrežen sa slivanjem informacija u glavni operativni cantar i par isturenih - manjih.
Pošto Srbija ima vlastite proizvodne mogučnosti za kratkodometne i kratko-srednjedometne sisteme, samo vam treba neki noviji srednji sistem dometa između 40 i 60 km, recimo BUK M1-2 i slićno.
Srbija bi se lako mogla osloniti na trupne i raketne sisteme:
- Bofors 40 mm (ultrakratki)
- Igla Manpad i Strelets na vozilima (kratki)
- R-73 sa busterom Yugoimport (kratko-srednji)
- BUK M1-2 (srednje-dugi)
Uz ono što već dugo postoji GSh 23 mm, Strela-2, Neva i KUB ali se više ne isplati modernizovati.
Slićno bi izabrao i za Sloveniju, jedino bi umesto R-73 sa busterom pošto nemamo vlastitu proizvodnju i BUK M1-2 saćekao na Vitjaz. I izrelski Spajder+Derbi umesto Vitjaza bi bila moguća opcija.
Slovenska PVO trupna i raketna:
- Bofors 40 mm ili Rheinmetall MK 30-2/ABM
- Vitjaz ili Spajder+Derby
Uz Igla-E1/S Manpad i Strelets te Roland-2 koje več imamo u arsenalu.
jazbar ::Pošto Srbija ima vlastite proizvodne mogučnosti za kratkodometne i kratko-srednjedometne sisteme, samo vam treba neki noviji srednji sistem dometa između 40 i 60 km, recimo BUK M1-2 i slićno.
Srbija bi se lako mogla osloniti na trupne i raketne sisteme:
- Bofors 40 mm (ultrakratki)
- Igla Manpad i Strelets na vozilima (kratki)
- R-73 sa busterom Yugoimport (kratko-srednji)
- BUK M1-2 (srednje-dugi)
Uz ono što već dugo postoji GSh 23 mm, Strela-2, Neva i KUB ali se više ne isplati modernizovati.
Jazbar, od svega što si naveo ostaje Bofors i modernizacija na mobilni nivo kao i Igla samostalno ili sprega sa M-80 (oklopno borbeno vozilo pešadije sa topovima 30.mm i određeni hibridni derivati Lazara za Pvo namenu).
_ Sistem R-60 - R-73 na Pragi je opcija za afričko tržište a i odlična "prva pomoć" !
_ Nevi sledi dalja modernizacija ka mobilnoj, Kub takođe, al generalno celom PVO step - by step shodno novcu i međunarodnoj saradnji sledi široka modernizacija. Naravno ne za godinu-dve ali korak po korak u celosti u zaokružen povezan sistem!
VITEZFOREVER ::
Jazbar, od svega što si naveo ostaje Bofors i modernizacija na mobilni nivo kao i Igla samostalno ili sprega sa M-80 (oklopno borbeno vozilo pešadije sa topovima 30.mm i određeni hibridni derivati Lazara za Pvo namenu).
_ Sistem R-60 - R-73 na Pragi je opcija za afričko tržište a i odlična "prva pomoć" !
_ Nevi sledi dalja modernizacija ka mobilnoj, Kub takođe, al generalno celom PVO step - by step shodno novcu i međunarodnoj saradnji sledi široka modernizacija. Naravno ne za godinu-dve ali korak po korak u celosti u zaokružen povezan sistem!
Meni se čini sistem sa R-60 ili još bolje sa R-73 slićan izraelskom Spajderu. Mogao bi se staviti na obićan FAPov kamion 4x4, pošto je Praga preskupa kao platforma, dok bi rakete sa busterom mogle i u hermetićko zatvoreni kontejner. Neznam zašto takav sistem nebi bio dobar za PVO Srbije?
Pitanje modernizacije Neve i KUba su troškovi i rezultat modernizacije. Bude li se modernizacijom došlo na mogučnost navođenja i praćenja u 3D modu te otpornosti na ometanje novijih elektronićkih sistema? Jer ako će se zameniti radari i računari te sistemi za navođenje u glavi raketa, ostaje pitanje isplativosti projekta. Nebi li bilo pametnije onda uzeti novi BUK sistem?
po meni, treba maximalno iskoristiti sto se ima, dakle, ici na buk sa povezanim modernizovanim kub. artiljerija - bofors, opet modernizovati, obavezno municija 3p. i sta bese sa strelom 10? kupili smo licencu,ne znam zasto se to ne iskoristi. sve je ovo moguce navabaviti uz relativno mala ulaganja, a znamo da nemamo bas para.