Ok do sada smo utvrdili sta se nalazi kod nisandzije i onaj laser na kupoli. Aramis i Jester su bili u pravu da ono kod komandira ipak nije IC far vec deo sistema TKN-AI (sto se i vidi na ovom posteru)
Medjutim da se mi vratimo na "nasu" kupolu
Ovde je problem sto ovo ne izgleda isto kao TKN-AI i ono sto je bitnije tu nema sta da trazi tako da je nesto drugo. Takodje je i ova stvar kvafratnog oblika ispod cudna jer nije laser kao kod kupole na BTR-82. Dakle resili smo Ruse ali ostaje nasa nedoumica.
Očito se radi o starijim uređajima za daleko izviđanje noću, kad termalne kamere još nisu imale današnju rezoluciju. Dok je obični IC night vision previše ograničen daljinom i posledično kontrastom.
Danas mu je slaba strana što je aktivan optički sistem - upotrebljava laser, dok je termovizija posve pasivna i cena je dosta pala.
Kupola je jednostavna ,robusna i kompaktna ,malih dimenzija,sto je dobro
Samo kad se pogleda kako je jednostavno resen problem zastite naoruzanja 7,62 i ABG 30mm,samo su ih stavili u gvozdene okvire...genijalno
Treba iskopirati dobre strane ove Ruske kupole,jednostavnost i kompaktnost i probati da se napravo slicna nasa...a po mogucnosti sa pokretackim sistemom u unutrasnjosti same kupole,da ne zauzima prostor unutar vozila
Ruje su vec napravile slicnu takvu
Cudi me, da SDPR nije razvio do sada neku svoju kupolu, bilo je tu zanimljivih rendera ranije.
Ne bi bilo cudno da iskopiraju resenja, ali mozda je ovo neka jeftinija prica ...?
Zahvaljujući kolegi Siriusu imamo precizan prevod objašnjenja principa rada ”Čelične kiše” koja se malo razlikuje od Ajneta na tenkovima.
Citat:Новый прицел обеспечивает надежное управление снарядом, как в дневное, так и в ночное время. «Оператор прицела включает электронно-оптический преобразователь 3-го поколения, либо тепловизорный канал на полиметрической матрице. Лазерным дальномером измеряется дальность до объекта поражения. С помощью специальных органов управления включается режим дистанционного управления снарядом. Прицельную марку совмещаем с объектом, после чего происходит выстрел», - рассказывает главный конструктор Ростовского «ОМЗ». Управление временем подрыва снарядов позволяет создавать так называемые длинные и короткие взрывные дорожки.
Нови нишан обезбеђује повољно управљање пуњењем, како у дневном, тако и у ноћном времену (режиму). ''Оператор нишана укључује електронско-оптички претварач трећег поколења, или термички канал на полиметријској матрици (ФПА). Ласерким даљинометром мери даљину до објекта уништења. Уз помоћ специјалних органа управљања укључује се дистанциони (даљински) режим управљања метком (пуњењем). Циљну ознаку спарујемо с објектом, после чега долази до пуцња (дејства) , '' прича главни конструктор Ростовског ОМЗ. Управљање временом активирања гранате
омогућава да се склапају (конструишу, креирају) такозване дуге и кратке екслозивне путање.
Citat:Выход снаряда из ствола фиксирует специальное оптико-электронное устройство, работающее в спектральном диапазоне, показатели которого пока не подлежат разглашению. Электрический сигнал, формируемый этим устройством, поступает на бортовое вычислительное устройство, которое начинает обрабатывать эту информацию, и готовится к отправлению кодовых посылок управления временем подрыва
Излаз гранате из цеви фиксира специјални оптоелектронски склоп које ради у спектралном дијапазону, чији показатељи не подлежу расипању. Електрични сигнал, који се формира тим уређајем, долази на дигитални борд компјутер који почиње да обрађује ту информацију , спрема се за слање кодова и сигнала управљања временом експлозије (активирања)
Citat:Данная система позволяет осуществлять дистанционный подрыв специализированных снарядов не от контактного воздействия снаряда с целью, а в воздухе, на некоторой высоте.
30-мм осколочно-фугасные снаряды типа 3УОФ8 и 3УОФ23 оснащаются встроенным дистанционным взрывателем, который после вылета из канала ствола орудия принимает набор кодовых импульсов, формируемых излучателем прицела, на подрыв через промежуток времени, соответствующий дистанции до выбранной цели.
Дати систем дозвољава да се осети дистанционо активирање специјализованих пуњења (граната) не од контактног дејства по циљу, већ у ваздуху, на одређеној висини. Оживално-фугасне 30 мм гранате типа 3УОФ8 и 3УОФ23 опремљене су уграђеним дистанционим активатором који после излетања из канала цеви оружја прима упутство кодираних импулса, формираних емитером нишана, на експлозију (активирање) кроз интервал времена одговарајући дистанци до одабраног циља.
Jester ::Hvala Siriusu na preciznom prevodu, samo me zanima zašto o takvom sistemu nema nikakvih podataka na sajtovima proizvođača kupole i podsistema?
Молим! Има ту израза који су типично руски па су у комбинацији са међународним изразима јасни. Понека сугласничка група се другачије поставља, али је све јасно.
Зашто нема података на сајтовима? Хм...Ја бих рекао да се званични сајтови (пошто моја фирма има сајт , а имам и веб мастера који само то ради), држе круто и службено. Таква им је позиција да морају. Онда нешто процури преко оваквих форума (као што нама, рецимо, професионалци некад нешто ''шапну'', па то уђе у оптицај''). Ми у комуникологији то зовемо шум, а може да буде и ентропија, али доспева до свих.
Hajde sada da nas dodatno zbunim.
Odredili smo stvari vezano za BTR-82A, takodje smo odredili da kod BTR-80A nemamo laserski obelezivac iznad topa vec je to IC far koji je postavljen odmah iznad topa. Na snimku vidimo njegovu ulogu kao obicnog fara
Medjutim stvar koja zbunjuje je na kupoli koja je namenjena Lazaru, tacnije far nije postavljen na top vec je postavljen na neki kvadar koji opet nema dimenzije i oblik laserskog obelizavaca sa kupole BTR-82A. Pitanje je sta je taj kvadar (narocito je cudno kako izgleda kao da je lose zavarena prednja strana ili pak deluje da je to poklopac koji nije dobro nalegao no ne vide se sarke )
Izuzetno je vazno da to bude neki laserski obelezivac jer bez njega nema ni mogucnosti koriscenja savremene municije a onda je upitno ici na ovaj kalibar.