Virtuelni dogfight

550

Virtuelni dogfight

offline
  • Pridružio: 07 Dec 2011
  • Poruke: 736

Zašto dva vjerodostojna izvora imaju drukčije podatke? Umjesto da se upitamo koji je u pravu, možda je odgovor u različitom načinu mjerenja. Onaj prospekt jasno navodi da je cilj na kojemu su postignuti takvi dometi detekcije su-30. Ovaj suhojev napis ne navodi u kojim uvjetima i protiv kakvog cilja je postignut takav domet. Možda se radi o bitno jačem izvoru topline - tko će ga znati. Mišljenja?

Koliko je meni poznato, mjerenje položaja cilja u prostoru na više desetaka km udaljenosti izrazito opada. Zato su i ubacili laserski daljinomjer jer je kinematičko mjerenje tek gruba procjena koja ima upitnu vrijednost na velikim dometima.

U svakom slučaju, irst je super dodatak avionu i konstruktori f22 mogu žaliti što ga nisu dodali. (a danas mogu žaliti financijeri)

U umjetnim 1 na 1 situacijama irst će više doći do izražaja, a u realnim ratnim situacijama s formacijama aviona na obje strane irst će pomoći ali pitanje je koliko. Ono što zaista pomaže protiv raptora su agilne rakete i ciljnici na kacigi. AKO formacija raptora iz bilo kojeg razloga dopusti da im se približi formacija tako opremljenih aviona na male udaljenosti - 10-15 km, tu onda protivnička formacija ima itekako velike šanse. Samo ne znam koliko često bi se takve situacije događale...

Ne znam odakle brojka od 140 km, jel za nju postoji izvor?



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Pridružio: 23 Dec 2006
  • Poruke: 12594

Su-30 ima stariji senzor pa samim tim i losije mogucnosti. Ako je kod Su-35 90km navedeno za bezforsazni rezim, F-22 koji je na supercruise se sigurno vidi na toj daljini ako ne i vecoj. Naravno u pitanju su idealni uslovi kada senzor vidi mlaznice motora. Radar ce sigurno biti koriscen jer samo pomocu kombinacije radara i ols moze se predpostaviti o cemu se radi na toj daljini. Ako ne bi koristio radar kako bi znao da je F-22 u pitanju? Vidi dva izvora toplote i nista vise. To bi mogao biti F-15 npr. Zato radar stupa na scenu ne bi li se utvrdilo da li je F-15 ili F-22. Ako je odbijeni signal potpuno jasan to je F-15.

Naravno zbog koriscenja radara prestaje prica o pasivnom rezimu, pilot F-22 prelazi u ofanzivu, radi zaokret od 180, zbog cega ols ne moze vise da ga prati.



offline
  • Pridružio: 07 Dec 2011
  • Poruke: 736

ma nije senzor sa su-30 već je su-30 uzet kao referentni cilj. senzor je ols-35 sa su-35s. 35 km sprijeda i 90 km straga gledano protiv su-30. Sigurno bi sprijeda gledano jedan gripen bio zamjetljiv na manjim udaljenostima, dok bi jedan b1b bio zamjećen na većim udaljenostima...

offline
  • Pridružio: 23 Dec 2006
  • Poruke: 12594

Napisano: 29 Feb 2012 21:35

sivisoko ::
Citat:Especially since the six F-22 Raptor deployed there by the 27th FW Langley FS/1st proved incapable of giving the beating promised to the Rafale. Of the six dofights - gun limited - which pitted the two types of aircraft in the Emirians skies in late 2009, only two saw the virtual destruction of a Rafale. Other meetings were concluded without a winner. A "performance" for the Rafale against the most modern [and most expensive] fighter in the world, presented as particularly agile thanks to its steering nozzles and moreover stealthy. Because the Rafale was, according to the lieutenant-colonel Grandclaudon, "a serious challenger in matter of maneuverability " And the french pilot to regret that his USAF colleagues had not allowed the simulated employment of MICA missiles during these confrontations.


Osecam da su im Ameri odgovorili "moze mica ali mi da koristimo amraam-e" Twisted Evil

Dopuna: 29 Feb 2012 21:44

Posto smo se dotakli IRST/OLS, Francuzi nisu zadovoljni OSF. To ne znaci da je OSF los vec da zele slicne mogucnosti koje ima Damocles kontejner. Bez takve optike IRST je manje vise beskoristan za vece daljine, ma sta proizvodjac navodio u specifikaciji. Razlog je identifikacija. Kontejneri su znacajno ispred bilo kod internog IRST.

EOTS kod F-35 je ustvari prepakovan sniperXR (mozda cak i nesto unapredjen). Evo sta on moze:


Sad zamislite koliko je potencijal takvog senzora kada su u pitanju ciljevi u vazduhu. Ranije nije to bilo prakticno jer je vidno polje usko ali zato je tu DAS da detektuje odredjeni izvor toplote a EOTS da ga identifikuje. Kod Rafala DAS zamenjuje IC senzor SPECTRA sistema (doduse tek kada ih zamene novim).

offline
  • Pridružio: 17 Maj 2007
  • Poruke: 13919

Ja sam mislio na 15 do 30 km kada sam govorio o dodavanju 0. Nikako 50 do 100 km.

Inače ne treba potceniti dešavanja unutar 15 do 20 km Very Happy

offline
  • Pridružio: 23 Okt 2010
  • Poruke: 1267

@Eridan

Citat:Zašto dva vjerodostojna izvora imaju drukčije podatke?

Pored onoga sto si naveo da se taj podatak od 35km odnosi konkretno na SU-30 i da zbog toga mozda postoji razlika u dometima, moze da se radi i o podacima za razlicite OLS sisteme, jer SU-35BM nema isti OLS kao i SU-35S.





Citat:Ne znam odakle brojka od 140 km, jel za nju postoji izvor?

Citat:Electro optical systems:
The OSF (Optronique Secteur Frontal) comprises two modules on the aircraft's nose. The right one features an imaging dual-band IRST/FLIR sensor (3 - 6 and 8 - 12 microns) and the left one, aka CIU (Combat Identification Unit) features a 3-D CCD TV camera and a laser range finder.
The IRST provides a +/- 90° azimuth coverage and is capable to detect and track multiple aerial targets simultaneously. The sensor offers a max. detection range of 130 km in best conditions and can act as FLIR providing target images up to ~40 km and nav-images presented on the HuD.
The TV camera offers a max FOV of 60° and a range of ~50 km for single target track and identification. The LRF is effective up to ranges of 33 km.


Koliko me secanje sluzi, OSF otkriva ciljeve bez forsaza na daljinama od 60km do 75km, a na forsazu do 130km kao sto pise u tekstu. OLS-35 bi po nekoj logici trebao da otkriva ciljeve na forsazu bar do 140km, pa sam "lupio" tu cifru od 140km Wink

offline
  • Pridružio: 22 Feb 2011
  • Poruke: 1747

mean_machine :: Radar ce sigurno biti koriscen jer samo pomocu kombinacije radara i ols moze se predpostaviti o cemu se radi na toj daljini. Ako ne bi koristio radar kako bi znao da je F-22 u pitanju? Vidi dva izvora toplote i nista vise. To bi mogao biti F-15 npr. Zato radar stupa na scenu ne bi li se utvrdilo da li je F-15 ili F-22. Ako je odbijeni signal potpuno jasan to je F-15.

Radari vrše razlikovanje između tipova aviona i to još od prvog F-15. On razlikuje mig-29 od su-27 itd...

offline
  • Pridružio: 12 Jan 2011
  • Poruke: 1548

Ovaj video o EOTS-u na JSF-u je zista impresivan
Ovo zaista deluje kao ultimativni nišanski sistem, kakvu rezoluciju i oštrinu slike ima ....a jeste primetili kako kada prati veća vozil poput kamiona uvek mu se "končanica" nalazi tačno tamo gde je Spoj izduvne grane i motora, tj najtopliji deo vozila

offline
  • Pridružio: 30 Maj 2010
  • Poruke: 156

Hektor ::mean_machine ::Su-30 ima stariji senzor pa samim tim i losije mogucnosti. Ako je kod Su-35 90km navedeno za bezforsazni rezim, F-22 koji je na supercruise se sigurno vidi na toj daljini ako ne i vecoj. Naravno u pitanju su idealni uslovi kada senzor vidi mlaznice motora. Radar ce sigurno biti koriscen jer samo pomocu kombinacije radara i ols moze se predpostaviti o cemu se radi na toj daljini. Ako ne bi koristio radar kako bi znao da je F-22 u pitanju? Vidi dva izvora toplote i nista vise. To bi mogao biti F-15 npr. Zato radar stupa na scenu ne bi li se utvrdilo da li je F-15 ili F-22. Ako je odbijeni signal potpuno jasan to je F-15.

Naravno zbog koriscenja radara prestaje prica o pasivnom rezimu, pilot F-22 prelazi u ofanzivu, radi zaokret od 180, zbog cega ols ne moze vise da ga prati.


Radari vrše razlikovanje između tipova aviona i to još od prvog F-15. On razlikuje mig-29 od su-27 itd...


Ako pod " prvi F-15 " mislis na F-15 A onda je to veoma diskutabilno. Cak F-15 C je jos u Iraku recimo imao mnogu problema da identifikuje prijateljski/neprijateljski avion a kamoli da utvrdi o kojoj se letelici radi.
Naime za identifikaciju aviona imas dva sistema, IFF i NCTR, od kojih IFF je daleko pouzdaniji jer se radi o jednostavnijem sistemu za razliku od NCTR ( non-cooperative target recognition) IFF samo praca kodirano pitanje sa Prijatelj/ Nepoznato i ako ovaj drugi avion ne posalje odogovor..onda je Nepoznato.
NCTR je fuzija od nekoliko senzora, kompleksnih proracuna istih i tako dalje i koliko ja pratim te teme jos uvek nije pouzdan na malo vecim daljinama od vizualne daljine, zbog toga sto se bavi sa poprilicno " opshtim " faktorima kao sto su RCS, specificni doplerski proracuni i td. koje se lako mogu pogresno protumaciti. E sad sa ulaskom sintetickih pojacivaca kod modernih radara imas i stvari kao Mikro Dopler proracuni koji cak navodno mogu da raspoznaju i motore tojest brznu pokretajucih masa na turbinama pa prema tome raspoznaju o kojoj se letelici radi ali to mi je jos uvek malo SF, da ne kazem proser**vanje. Tako da poenta mi je da ako IFF otkaze a NCTR ti kaze taj i taj avion..onda nemoj da pucas dok ti AWACS ili neko drugi ne odobri Smile jer je mogucnost da se u tom drugom avionu nalazi Rodjak..ne-potcenjiva, narocito kodUSAF i NATO aviona gde se veoma tresu nad takvim situacijama gde ima i malo shansi da se desi prijateljska vatra

offline
  • Pridružio: 22 Feb 2011
  • Poruke: 1747

Hektor :: Radari vrše razlikovanje između tipova aviona i to još od prvog F-15. On razlikuje mig-29 od su-27 itd...

aerofil :: Ako pod " prvi F-15 " mislis na F-15 A onda je to veoma diskutabilno. Cak F-15 C je jos u Iraku recimo imao mnogu problema da identifikuje prijateljski/neprijateljski avion a kamoli da utvrdi o kojoj se letelici radi.
Naime za identifikaciju aviona imas dva sistema, IFF i NCTR, od kojih IFF je daleko pouzdaniji jer se radi o jednostavnijem sistemu za razliku od NCTR ( non-cooperative target recognition) IFF samo praca kodirano pitanje sa Prijatelj/ Nepoznato i ako ovaj drugi avion ne posalje odogovor..onda je Nepoznato.

Ti redovno promašiš temu Very Happy
Nakon zahvata (ne i pre toga) pilot F-15 dobija informaciju koji tip (od onih koji su uneti u arhivu podataka) aviona je zahvatio, tada kontinuriani talasi koje radar emituje prave razliku između veličine aviona (RCS) koja je dovoljno precizna da se odredi i tip istog. U donjem uglu MFD se prikazuje avion koji je zahvaćen, ako taj avion još pored toga ima i upaljen radar, informacija se proverava sa RWR koji prepoznaje tip radara i tada je podatak 100% tačan (u teoriji).

Radar na Su-27 (sve verzije) radi nešto drugčije... on pilotu daje informaciju preko broja crtica koje ispisuje na nišanskom staklu, a koje faktički označavaju veličinu cilja u RCS m2, i to čak i pre nego što je izvršio zahvat ( što je prednost u odnosu na F-15) preko kojih pilot zna da veličinu cilja, pa razlikuje prema broju crtica transportne, lovačke, lake lovačke itd. avione... tako da može da odredi prioritetni cilj, po istom principu radi i IRST. Avione koje prepozna kao prijateljske označava sa dva reda crtica.

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 1001 korisnika na forumu :: 26 registrovanih, 3 sakrivenih i 972 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: ArchaBasha, avijacija, bigfoot, brundo65, cikadeda, djordje92sm, dragoljub11987, dule10savic, Excalibur13, FieldMarshall, ILGromovnik, ivica976, Koridor, kybonacci, LUDI, m0nstrum_, Ne doznajem se u oružje, nemkea71, pein, pirke96, sabros, Sass Drake, VJ, zastavnik, zodiac94, 2001